Skip to content

Експерти з Дніпра розповіли, чи можливе повторення Каховського сценарію внаслідок удару по ДніпроГЕС

Експерти з Дніпра розповіли, чи можливе повторення Каховського сценарію внаслідок удару по ДніпроГЕС

22 березня армія рф атакувала Україну, в результаті чого постраждали численні регіони. Серед цілей окупантів – ДніпроГЕС. Загалом по ній влучили 8 ракет – більшість по машинній залі, але деякі влучили в саму греблю. Після цього українці почали задаватися питанням – чи можливе повторення Каховського сценарію. На це питання відповіли експерти з Дніпра у коментарях журналістам ДніпроТБ, – пише «Наше Місто».

Великий Луг та околиці, які колись були частиною Каховського водосховища, тепер підтоплені водою з Дніпра. Супутникові знімки показують, що значна частина раніше висушеної території тепер знову затоплена. ДніпроГЕС, яку атакували росіяни наприкінці березня, тепер знаходиться під загрозою. Після екологічної катастрофи, яка сталася десять місяців тому, коли росіяни підривали Каховську ГЕС, природа почала показувати ознаки відновлення, навіть без чекання на визволення окупованих територій.

Олексій Ангурець, експерт міжнародної програми «Чисте повітря для України» зазначив, що територія, яка раніше була частиною водосховища, тепер знову прикрита рослинністю. Проте, повне відновлення Великого Лугу ще потребує часу.

Щодо затоплених ділянок, експерти вважають, що весняне танення снігів принесло додаткову вологу у низинах Дніпра. Вони наголошують, що майбутнє цієї території залежатиме від того, які екосистеми там сформуються через наявність води або її відсутність.

Експерти з Дніпра розповіли, чи можливе повторення Каховського сценарію внаслідок удару по ДніпроГЕС

У центрі з гідрометеорології пояснюють, що заповнення старого русла Дніпра – це природний процес, спричинений весняним таненням снігів. Начальник Дніпропетровського регіонального центру з гідрометеорології Василь Гринчак наголошує, що це явище звичайне, оскільки Каховське водосховище є частиною каскаду Дніпровських ГЕС.

«Це можна сказати і природній, і штучний процес. Тому що Каховське водосховище чи його та частина, яка зараз є, воно знаходиться в каскаді Дніпровських ГЕС. І хоча в цьому році була зима без снігу, можна сказати, запас води в снігу не великий, опадів сильних не було під час сніготанення, тобто об’єми весняного водопілля набагато нижчі, ніж багаторічні», — сказав Василь Гринчак.

Сьогодні спостерігаються процеси на території колишнього Каховського водосховища аналогічні з природними, як до прикладу, на необроблених людиною заплавах річок. За словами Василя Гринчака, на території колишнього водосховища відбувається природне відновлення, де ростуть трави, верби та інші рослини. Він вважає, що можливо не потрібно відновлювати водосховище, хоча воно служило важливим джерелом води для населення та підприємств.

Місцеві мешканці, такі як пані Людмила з селища Малокатеринівка, відзначають, що хоча з’явилася рослинність, картина усього цього все одно лякає.

Пан Анатолій зазначає, що без води в селищі важко, особливо для поливу саду.

«Я вже з цією картиною не знаю, що робити. Тут без води проблема. Тут така земля, що без води вона одразу цементується. Тоді ми поливали по певним годинам, от я вийшов, квіти полив, потім воно коржами взялося і все, краще не поливати. Ото виживе, виживе», — ділиться Анатолій, житель селища Малокатеринівка.

Щоб з’ясувати стан ґрунтів, екологи з України та Чехії зібрали проби для аналізу. Олексій Ангурець підкреслює важливість аналізу точкових проб, зокрема щодо забруднення на дні Каховського водосховища та річки Дніпро.

«Ми всі пам’ятаємо, що доволі багато було побоювань щодо великої кількості забруднювачів, які сконцентрувалися на дні Каховського водосховища або відкладеннях річки Дніпро. Тобто та картина, яку ми бачимо, вважливо зазначити, що це точкові відбори проб», — каже він.

22 березня армія рф скерувала по Дніпро ГЕС 8 ракет. Наразі станція не функціонує. В Укргідроенерго заявляють, що ситуація на греблі контрольована і загрози прориву немає, але на відновлення потрібні значні зусилля і кошти.

Є побоювання, що наслідки руйнування ДніпроГЕС можуть бути подібні до Каховського, проте експерти зазначають, що конструкції ДніпроГЕС мають високий ступінь надійності. Євгенія Шерстюк з Дніпровської політехніки вказує на відмінності в обсягах водосховищ та конструкцій.

«Якщо ми кажемо про конструкції, то це споруди високого класу відповідальності і зруйнувати ракетами ці споруди не так то просто. Ви розумієте, що якщо будемо говорити про Каховську ГЕС, то вона була підірвана із середини, бачили, що були атаки на Дніпровську, на наше щастя дамба стоїть», — сказала Євгенія Шерстюк.

Пані Євгенія каже, якщо порівнювати об’єм води у каскаді водосховищ на Дніпрі, то Каховське акумулювало 18 кубокілометрів води. У Дніпровській ГЕС це в шість разів менше.

Експерти з Дніпра розповіли, чи можливе повторення Каховського сценарію внаслідок удару по ДніпроГЕС

«В принципі, Каховське водосховище найбільша водойма, тому таких наслідків ми можемо не спостерігати навіть при найгіршому сценарії гіпотетичному, скажімо так. Дніпровська ГЕС вже мала два досвіди руйнування і Енергодар і Нікополь вони, як стояли, так і стоять», — розповіла Євгенія Шерстюк, доцентка кафедри гідрогеології та інженерної геології Дніпровської політехніки.

Хоча мережею поширюються фейкові новини про наслідки прориву води, експерти закликають не піддаватися паніці та реагували з холодною головою.

Нагадаємо, раніше ми писали: 22 березня у Запоріжжі ракета влучила у тролейбус з людьми, який рухався через дамбу ГЕС.

Категорія: Новини Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра

Позначки: 

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також: