Skip to content

Третя платіжка за газ в Україні: що треба про неї знати і скільки доведеться заплатити

Анна Диброва

Третя платіжка за газ в Україні: що треба про відомо і скільки доведеться заплатити

З 1 січня 2024 року українці почнуть отримувати третю платіжку за газ, за що доведеться платити українцям пише сайт «Наше місто» з посиланням на видання ГазПравда.

Нагадаємо, що внаслідок впровадження ринкових реформ вартість газу була розбита на дві складові: постачання газу та його розподіл. Відповідно, з 2020 року українцям почали приходити дві платіжки: за постачання газу (це власне вартість газу, яку зараз майже всі платять Нафтогазу) та за розподіл газу (за його доставку до будинків споживачів, яку здійснюють облгази). Тепер має з’явитись ще одна платіжка – за технічне обслуговування внутрішньобудинкових мереж, як багатоквартирних так і приватних будинків. Надавати такі послуги можуть як місцевий облгаз, й інші організації, які отримали на це відповідні дозволи.

Раніше, до розділення оплати за газ, в єдиний платіж плата за ТО вже була включена, про що деякі побутові споживачі можливо і не здогадувались. Наскільки якісно облгази виконували технічне обслуговування утримання у задовільному стані внутрішніх газових мереж, димо- та вентканалів, а також газоспоживаючого обладнання у багатоквартирних і приватних будинках – це вже інше питання.

Ключовий момент у появі третьої платіжки – полягає у покладенні відповідальності за експлуатацію та утримання в належному стані внутрішніх газових мереж, котлів, газових бойлерів, колонок, справності вентиляції у приміщенні на їх власників, а саме:

  • у багатоквартирному будинку за мережі спільної власності в зоні загального використання – на  співвласників багатоповерхівки;
  • у приватному житловому будинку та безпосередньо в квартирах – на їх господаря.

Законодавство надало право власнику обирати організацію, яка винятково на договірних умовах та на платній основі буде здійснювати роботи з ТО ВБСГ: це може бути як місцевий облгаз, так і інші організації, які отримали на це відповідні дозволи.

У випадках виявлення порушень – власник може скаржитись на недобросовісне підприємство у відповідні інстанції.  Чинне законодавство містить застереження, що у випадку незабезпечення технічного обслуговування та поточного ремонту внутрішньобудинкових газових мереж у будинку розподіл природного газу припиняється. Однак, до завершення остаточного реформування нормативно-правової бази у цій сфері припинення газопостачання облгазами винятково через неукладення договорів на ТО може вважатись маніпулятивним та є порушенням прав його мешканців.

До того ж,  поки що тарифів на роботи з обслуговування внутрішньобудинкових мереж немає. Їх має встановити та докладно розписати НКРЕКП, але зараз усе це лише в процесі. Саме Нацкомісія займається розробкою типового договору і тарифів на таке техобслуговування. 

Які саме роботи входять до технічного обслуговування ВБГМ та яка їх періодичність?

За що власне ми будемо сплачувати в очікувані третій платіжці за газ, визначило Міненерго. Наказом від 27.05.2020 № 342 Міністерство затвердило Перелік видів робіт, які входять до технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання в житлових будинках. Періодичність проведення деяких таких робіт у місцях загального користування багатоповерхівок та у приватних житлових будинків та квартирах дещо відрізняється.

  • Один раз на рік спеціалісти повинні здійснювати візуальний огляд газопроводів, перевіряють наявності вільного доступу до них, стану пофарбування і кріплень газопроводу, наявності футлярів в місцях прокладання через зовнішні і внутрішні конструкції будинку, стану ущільнення міжтрубного простору, очищають його від бруду та, в разі потреби, відновлюють його.
  • У багатоквартирних будинках один раз на 6 місяців, а саме до початку та після закінчення опалювального сезону, здійснюється перевірка на герметичність з’єднань газопроводів та газового обладнання приладовим методом або мильною емульсією з усуненням виявлених витоків газу. Однак у приватних будинках та квартирах така опція здійснюється вдвічі рідше – лише 1 раз на рік.
  • Один раз на 3 роки (саме в міжопалювальний період) у багатоповерхівках випробовують на щільність під певним тиском ділянки газопроводів. А ось у приватних будинках та квартирах такі випробування здійснюються лише тоді, якщо протяжність внутрішнього газопроводу становить більше ніж 5 м.
  • Один раз на рік перевіряється працездатність запірних пристроїв, установлених на газопроводах. Здійснюється їх очищення від залишків корозії й мастила.
  • Відповідно до вимог та рекомендацій заводів-виробників, однак не рідше одного разу на рік, здійснюється ТО газового обладнання. А саме: прочищення пальників та системи видалення продуктів згорання газу, регулювання режимів роботи (подача води, спалювання газу), перевірка параметрів спрацювання автоматики безпеки та відповідності робочого тиску перед газовими приладами, перевірка щільності газових комунікацій та усунення наявних витоків газу.
  • Щороку, одночасно з техоглядом газового обладнання здійснюється перевірка наявності тяги в димових та вентиляційних каналах.
  • Також, не рідше одного разу на рік надавач послуг повинен перевірити належну роботу стаціонарних сигналізаторів загазованості приміщень.

Які роботи не входять до обслуговування внутрішніх мереж?

А тепер зверніть увагу на те які роботи та послуги які не входять, переважна більшість яких виконається операторами ГРМ.

  • Обслуговування лічильників газу, у тому числі його повірка не входить до ТО ВБСГ. Вартість саме періодичної повірки закладена до тарифу на доставку (розподіл) газу облгазів. За інші види повірки платить їх ініціатор. Більше про повірку газових лічильників читайте на сайті ГазПравди.
  • Якщо під час ТО ВБСГ буде виявлено відсутність тяги в димових та вентиляційних каналах, то за їх прочищення власникам доведеться заплатити додатково або оператору ГРМ, або іншій організації, що має дозвіл на виконання таких робіт. До відновлення тяги в димових і вентиляційних каналах постачання газу такому домогосподарству підлягає припиненню.
  • Роботи з ліквідації аварійних ситуацій теж не входять до ТО ВБСГ. Чинним законодавством передбачено, що локалізація та ліквідація аварійних ситуацій внутрішньобудинкової системи газопостачання та дворових газопроводів побутового споживача, які можуть призвести до нещасного випадку, здійснюються аварійно-диспетчерськими службами Оператора ГРМ цілодобово та за його рахунок.
  • Роботи з поточного та капітального ремонту, реконструкції, технічного переоснащення ВБСГ у багатоквартирному будинку, а також газопроводів житлових та/або нежитлових приміщень також НЕ входять до ТО ВБСГ.

Яким має бути договір на ТО?

Технічне обслуговування внутрішньобудинкових газових мереж на договірній та платній основі повинно здійснюватися як в багатоквартирних будинках (окремо в місцях загального користування та окремо в квартирах кожного мешканця) так і в приватних житлових будинках.

Договір на ТО ВБГМ можна укласти як з облгазом, так і з будь якою іншою організацією, що має дозвіл на виконання таких робіт.

Наразі типовий договір на технічне обслуговування внутрішньобудинкових газових мереж для багатоквартирного будинку, як і граничні тарифи, ще не затверджені НКРЕКП. Тому укладання саме типового договору зі співвласниками багатоповерхівки є неможливим. Маніпулятивний тиск на мешканців багатоквартирного будинку, вимагаючи укладення договору ТО і погрожуючи припиненням газопостачання, – є зловживанням зі сторони міськ- чи облгазів.

Категорія: ЖКГ, Новини Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра

Позначки: , ,

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також: