Так у сорокові роки минулого століття з повагою називали артилеристів. Особливо після наступу наших військ під Сталінградом, де гармаші, без перебільшення, вкрили себе величною славою.
Уродженець Магдалинівки Іларіон Гром тільки-но закінчив середню школу, коли у червні 1941-го розпочалася війна. Сімнадцятирічного юнака направили у глибокий тил до військового училища, яке за прискореною програмою готувало командирів-артилеристів. Під час боїв на Курській дузі Іларіон вже мав звання старшого лейтенанта. Підпорядкована йому батарея з чотирьох гаубиць зразка 1910—30-х років (Шнейдера) прикривала напрямок можливих бойових дій. Поки що німці на цій смузі не наступали. Тому зранку командир дивізіону пішов до штабу полку, залишивши за себе Іларіона Грома. Здавалося, затишшя тут буде завжди. Але ось ближче до полудня спостерігач несподівано доповів: «Бачу ворожі танки. Рухаються у наш бік!»
Іларіон подивився у бінокль: праворуч полем бойовим порядком йшли десятки чужих сталевих машин. Наших замаскованих гармат їхні екіпажі не помічали. І не стріляли, очевидно, вважаючи, що вже зайшли у тил радянських військ. Старший лейтенант зорієнтувався миттєво. Він віддав команду викотити шість гармат для стрільби прямою наводкою, а дві відвести в улоговину і прикрити дивізіон у найуразливішому місці.
Коли, здіймаючи куряву, німецька ударна група підійшли метрів на триста, по ній прицільно вдарили дві батареї. Всього за кілька хвилин бою артилеристи спалили 18 танків і самохідних гармат. Від такої несподіванки наступаючі розгубилися. Їхній бойовий порядок порушився. У відповідь на позиції гармашів прилетіло кілька снарядів, але вони не завдали шкоди дивізіону, бо, зазнавши великих втрат, армада несподівано почала відкочуватися назад.
Вже після бою спостерігачі доповіли, що зупинили артилеристи танкову групу зі ста бойових одиниць. Згодом про відважного командира напишуть армійські і центральні газети, журнал «Огонек». А відомий фронтовий поет Сергій Швецов навіть присвятив воїнам батареї І. Грома вірш, провівши художню паралель прізвища магдалинівця з гуркотом вражаючого ворогів артилерійського грому:
Вы подвели блистательный итог,
Успехам вашим радуется сердце,
А храбрый командир ваш — просто Бог,
Его назвать мы можем громовержцем.
Чтоб нам фашистов победить скорее
И возвратиться в наш родимый дом,
С бесстрашною своею батареей
Сильней громи врагов, товарищ Гром!
Розповідають, що у ті дні переможного наступу під Курськом командування полку підготувало навіть по дання на присвоєння Іларіону Грому звання Героя Радянського Союзу. Та… На війні теж була несправедливість. І в штабах, мабуть, не дуже замислювалися над тим, як розвивалися б події на Курській дузі, аби перед тією танковою армадою не став дивізіон відважного юного офіцера з України.
Демобілізувався Іларіон Андрійович Гром у 54-му з посади начальника штабу артилерійського дивізіону у званні майора. Повернувся до Магдалинівки з дружиною Катериною Павлівною. Тут, у центрі селища, біля перехрестя двох головних вулиць, звів будинок. Працював у райвиконкомі, на підприємствах, виховував доньку. А наприкінці п’ятдесятих — на початку шістдесятих кілька років поспіль очолював районну організацію товариства мисливців і рибалок.
У 1992 році І. А. Грома не стало. З легендарним артилеристом прощалися під три залпи з мисливської зброї, які дали молоді магдалинівці. Ті, хто народився після далекої і страшної війни. Звучав почесний салют, як відгомін справжньої і не підмальованої бойової слави земляка.
Категория: Архив, Новости Днепра, Общественные и социальные новости Днепра, Особое мнение