Skip to content

Не можна оскверняти символ Великодня: що робити зі шкаралупою освячених писанок

Не можна оскверняти символ Великодня: що зробити зі шкаралупою освячених писанок - Наше Місто

Писанки та крашанки, що віддавна виступають невід’ємними символами Великодня, наділені глибоким сакральним змістом та відіграють важливу роль у численних обрядах. Саме тому шкаралупу від цих яєць, особливо освячених, не можна просто викидати. Що робити з шкарлупою цих яєць, – розповість «Наше Місто» з посиланням на РБК-Україна.

Кандидатка історичних наук та етнологиня Інституту народознавства НАН України Анастасія Кривенко розповіла журналістам про те, що робили зі шкаралупою писанок і крашанок у давнину.

За її словами, люди колись вірили у велику силу оберегів. Наприклад, вони вважали, що шкаралупи від крашанок та кістки від освяченого на Великдень поросяти могли мати особливу силу. Їх могли закопати в огороді, вірячи, що з них виросте квітка марена, яка захищатиме від негативної енергії. Також люди здавна вважали, що великодню крашанку можна використати, щоб загасити пожежу.

Раніше багато людей зберігали оболонки від освячених яєць разом із крихтами від паски, тримаючи їх на покутті поряд з образами.

«Як були якісь небезпеки чи хвороби, крихти паски їли, ними обсипали хату, або згодовували корові, щоб та була здорова і її відьма не чіпала», – говорить науковиця.

У давнину під час Великодня оболонки від перших яєць кидали у річку або іншу водойму. Предки вірили, що до поминального тижня вода донесе оболонки до покійників, дозволяючи їм знати про настання свята Воскресіння Господнього.

Чи можна викидати шкаралупу від освячених яєць

Існує думка, що викидати шкаралупу від освячених яєць грішно. Деякі священнослужителі заперечують це, пояснюючи, що шкаралупа є лише оболонкою продукту, а не святинею. Проте, якщо на писанках є зображення святих, рекомендується спалити їх разом зі шкаралупою.

Можна також заховати шкарлупу писанок у місці, куди малоймовірно заходять люди. Оптимально викопати ямку біля коріння фруктових дерев – таким чином, окрім того, що ви прикрасите природу, допоможете рослині отримати додаткове живлення, оскільки оболонка містить багато кальцію.

Шкаралупи від святкових яєць можна промити, висушити і розмелити до стану порошку. Цей порошок можна використовувати як добриво для кімнатних рослин, що сприятиме їхньому здоров’ю та росту.

Нагадаємо, раніше ми писали: У парках та скверах Дніпра на Великдень встановили тематичні фотозони.

Читайте також: Ритуальні послуги у Дніпрі: переповнені кладовища, особливості поховання і онлайн-бронювання місць.

Категорія: Новини Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра, Україна

Позначки: 

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також: