Skip to content

ЕКСКЛЮЗИВ Як фонтани Дніпра оживають під час війни

Супрун Юлія

фонтани Дніпра

Навіть у ці складні часи, Дніпро не втрачає своєї краси та життєствердної атмосфери. З-поміж символів міста, що дарують людям радість та надію, залишаються фонтани. Цього року у нашому місті з’явився ще один водограй – в історичному центрі він прикрасив Успенську площу, яка відкрилась кілька місяців тому та отримала престижну архитектурну премію. Як працюватимуть у Дніпрі під час війни фонтани, з’ясовував кореспондент “Нашого міста”. 

За лаштунками підготовки до нового сезону

Попри війну, у Дніпрі розпочали сезон фонтанів з 1 травня. Підготовка до роботи цих водних шедеврів – це не просто натиснути кнопку. Це складний та довготривалий процес, який потребує значних зусиль та професіоналізму.

Планується робота фонтанів у 12-годинному режимі – з 8:00 до 20:00, – розповів Дмитро Мороз, начальник управління гідро – архітектурних споруд Дніпровської міськради. – На Успенській площі вже розконсервували новий фонтан, який ми беремо на обслуговування. Там провели випробувальні пуски і з 1 травня він запрацював. Роботи з розконсервуванню решти фонтанів продовжуються. Після монтажу та під’єднання до електромережі водограї проходять тестування та пробні пуски, щоб переконатися, що все працює бездоганно. Саме так вже відбулося з фонтаном на Успенський площі – наприкінці квітня містяни вже побачили нетривалу роботу цього водограю.

Дмитро Мороз

За словами Дмитра Мороза, складніше всього проходить розконсервування двох найбільших та найкрасивіших фонтанів Дніпра – “Білого лебедя” та штучного водоспаду на Монастирському острові “Поріг ревучий”.

расконсервація фонтанів

Завжди трохи пізніше інших починають працювати фонтани, які розташовані в акваторії річки – “Білий лебідь” та “Поріг ревучий”, – каже Дмитро Мороз. – Для їхнього запуску потрібна допомога водолазів, баркасів, підйомних кранів. Сподіваюся, що “Білий лебідь” запрацює за тиждень після решти дніпровських фонтанів  – 7,8,9 травня. А  “Поріг ревучий” – не раніше, ніж через місяць – у цього фонтана є проблеми з насосним обладнанням.

расконсервація фонтанів

Єдиний в Україні

Дніпро – єдине місто в Україні, де працює штучний водоспад. Він складний у монтажі та розконсервації. адже його насоси стоять на майданчику на дні річки під пішохідним мостом на Монастирський острів. Запустити його – процес трудомісткий, без водолазів та важкої техніки не обійдеться. 

Цей грандіозний фонтан, створений у 2013 році, став справжньою окрасою міста,  улюбленим місцем відпочинку та фотосесій місцевих жителів та гостей Дніпра.  

фонтани Дніпра

Висота “Порогу Ревучого” сягає понад 17 метрів, а його каскадні потоки води вражають величчю і красою. Назву фонтану дали на честь легендарного Дніпровського порога, який зник після будівництва Запорізької ГЕС – Ненаситець, або Ревучий. Він мав 12 скельних виступів та був  найстрашнішим з легендарних Дніпровських порогів. Козаки навіть розробили спеціальний “козацький хід”, щоб долати цю перешкоду.

Саме на Ненаситці знаходився найбільший на Дніпрі водоспад, висотою 7 метрів. Його потужна течія не замерзала навіть взимку, а шум порогу було чути за 10 кілометрів.

фонтани Дніпра

Сьогодні “Поріг Ревучий” – це не лише мальовничий фонтан, який швидко став одним з найпопулярніших туристичних місць Дніпра. 

Місто співає водою

Дніпро давно називають містом фонтанів. Ці мальовничі водограї не лише прикрашають міські пейзажі, але й дарують естетичну насолоду, покращують мікроклімат та створюють атмосферу затишку. Лише на балансі управління гідро – архітектурних споруд Дніпровської міськради 16 водограїв.

Дніпро може похизуватися справжніми шедеврами фонтанного мистецтва. Окрім “Білого лебедя” та “Порога ревучого”, є “Каскад” – елегантний фонтан на оглядовому майданчику в парку Шевченка, витончена “Лілія” у сквері Героїв, казковий “Маленький принц” у парку Глоби, “Сфера”, яка стала “Кульбабою” на набережній, “Муза” біля ДніпроОпера, “Сцена” – біля театру Шевченка, “Арка кохання” на ж/м Сонячному, “Купідона” на вул. Столярова, “Коло” на ж/м Західний.

Діти ж не можуть утриматися від того, щоб поплескатися у “Гейзерах” на Набережній, “Джерелах” на Катерининському бульварі та нових водограях на вул. Короленка.

Всі ці водограї стали невід’ємною частиною міського простору. Міські фонтани регулярно чистять, щоб вода завжди була чистою та прозорою. 

Найкращий фонтан міста

Опитування дніпрян влітку 2023-го показало, що найулюбленішим фонтаном мешканців міста є водограй “Кульбаба”. Він з’явився у вересні 2007-го на перехресті Січеславської Набережної та вулиці Юліуша Словацького. Офіційна назва – “Водяна сфера”, а об’єм – 92 м3.

фонтани Дніпра

Назву і прізвисько водограй отримав через свою форму – це круглий басейн з кулею посередині, з якої струмені води виходять таким чином, що здається – вона завмерла у повітрі. У сонячний день між бризками народжується веселка. 

Цікаво, що спочатку, у 2006-му,  цей фонтан був змонтований на оглядовому майданчику парку Шевченка, проте там він не прижився через вітер, який псував його форму. Тому пізніше його перенесли на набережну.  

Місце поцілунків у серці Дніпра

Фонтан “Каскад”, який замінив “Сферу”, на оглядовому майданчику парку Шевченка, виявився більш стійким до вітру і з потужними струменями води, тому він чудово прижився на цьому місці.

фонтани Дніпра
фонтани Дніпра

Величний фонтан з чотирьох терас вражає не лише своїми потужними струменями, але й мальовничою грою води. З верхнього басейну вона плавно стікає до нижнього, створюючи дзеркальні потоки, які заспокоюють, дарують сили та створюють атмосферу гармонії.

фонтани Дніпра

Особливо вражає фонтан у сутінках, коли переливи води підсвічуються золотистим сяйвом заходу сонця. Не дарма оглядовий майданчик з “Каскадом” – одне з найулюбленіших місць для вечірніх прогулянок та побачень. До того ж, містяни вірять, що поцілунок біля фонтану на заході сонця гарантує вічне кохання.

Лебідь в акваторії Дніпра

Справжній шедевр водного мистецтва – фонтан “Білий лебідь”. Він розташувався на набережній навпроти готелю “Дніпро”. Цей єдиний фонтан в акваторії річки зачаровує своїми величними струменями, грацією рухів води та феєричними світловими шоу.

фонтани Дніпра

“Білий лебідь” відкрили у 2005-му та він швидко став головною окрасою набережної. Водограй розташований на відстані 50-60 метрів від берега. Висота головного струменю сягає 65 метрів, а два бічні – по 45 метрів. Центральный струмінь викидає 360 тонн води на годину, а бічні – 250 тонн.

Динамічна конструкція керується комп’ютером. Завдяки пневмоциліндрам та насосам “Лебідь” може “махати крилами” та обертатися, а завдяки продуманому лазерному розпорошенню водного потоку створюється ефект різноманітних абстракцій та фігур.

Водяний танець у центрі міста

Струмені води б’ють прямо з-під землі – таке диво з’явилося у Дніпрі на пішохідній частині вулиці Короленка у 2020 році.

Спочатку здаються маленькими, але вони стрімко піднімаються вгору, а потім знов зменшуються, створюючи ефект водяного танцю. Цей водний каскад сягає близько півтора метра у висоту та привертає увагу перехожих.

фонтани Дніпра

Справжня магія розпочинається з настанням темряви. Завдяки системі підсвітки фонтан перетворюється на феєричне шоу. Струмені міняють колір, сяють, переливаються, створюючи заворожливу атмосферу.

фонтани Дніпра

Діамант Дніпра

Фонтан перед будівлею Дніпровської міської ради на проспекті Дмитра Яворницького, 75 – один з найвідоміших символів міста. Цьому водограю вже 42 роки. У 1982 році цей шедевр створив талановитий архітектор Павло Нірінберг, відомий, як один з авторів проекту ж/м “Перемога”

Фонтан вражає своїми масштабами та елегантністю. Його загальний об’єм – 540 кубічних метрів, а його 8-метрові струмені танцюють під мелодію води.

У 2009 році фонтан пережив реконструкцію. Фахівці вважають, цей фонтан класичним –  він виглядатиме гармонійно як зараз, і через століття. 

фонтани Дніпра

Струмені радості на оглядовому майданчику

60 струменів у два ряди б’ють у висоту понад 5 метрів. Вони, немов танцюристи, кружляють, перехрещуються, створюючи заворожливу картину. Поруч – ще 48 струменів, що зображають хвилі. Мова йде про величний фонтан на вулиці Маршала Малиновського. Він з’явився на бульварній частині 10 вересня 2011 року і одразу завоював серця мешканців району.

Фонтан розташований на оглядовому майданчику, з якого відкривається чудовий краєвид на правий берег Дніпра. Це місце стало улюбленим для прогулянок, фотосесій та відпочинку.

фонтани Дніпра

Водяний оркестр на сцені

Фонтан біля театру ім. Шевченка містяни називають “Сцена”. Струмені води різної довжини обрамляють сцену, яка розташована просто неба. Вони виконують роль водяного оркестру, що знаходиться між акторами та глядачами.

фонтани Дніпра

Калейдоскоп у сквері

У 2019 році житловий масив Західний отримав чудовий подарунок – новий сквер. Водночас  з’явився і новий фонтан, який одразу ж став улюбленим місцем відпочинку для мешканців району.

Цей фонтан не схожий на інші. Завдяки гейзерним насадкам струмені води піднімаються вгору, створюючи динамічну та захоплюючу картину. А у сутінках  вмикається підсвітка і фонтан перетворюється на справжній калейдоскоп кольорів.

фонтани Дніпра

Фонтан, що танцює під музику

Одним з наймолодших, але вже й найулюбленіших фонтанів Дніпра без сумніву можна назвати фонтан у сквері “Прибережному”. Його урочисте відкриття відбулося на День міста у 2019 році, і з того часу він став справжньою окрасою цього затишного куточка.

У спекотні літні дні біля фонтану збираються діти та дорослі, щоб сховатися від спеки та насолодитися прохолодою водних бризок.  А справжня магія фонтану “Прибережного” розкривається лише з настанням темряви. Коли вмикається підсвітка, струмені води, немов танцюристи, починають рухатися під музику, змінюючи кольори у такт мелодії. 

фонтани Дніпра
фонтани Дніпра

Нагадаємо, раніше ми писали, як у Дніпрі з’явився фонтан, що грав твори класичної музики.

Категорія: Новини Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра, Тема дня, Унікальний Дніпро

Позначки: , ,

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також: