Skip to content

Таємниці “Китайської стіни”: як у Дніпрі з’явилися брежнєвські пентхауси

Супрун Юлія

таємниці Китайської стіни у Дніпрі

Житловий масив Перемога у Дніпрі відомий не лише хмарочосами-“свічками”, а й ще одним унікальним житловим будинком, який протягом десятиліть захоплює уяву містян своїми масштабами та незвичайною архітектурою. Цей дев’ятиповерховий велетень, названий у народі “Китайською стіною”, став справжньою візитівкою міста, неодноразово з’являючись на сторінках газет, альбомів та туристичних буклетів, пише “Наше місто”. 

китайська стіна у Дніпрі

Вміщує три тролейбусні зупинки

китайська стіна у Дніпрі

Житловий масив Перемога (спочатку він називався “Лоцманським”) будували на ділянці з намитим ґрунтом. Більшість житлових будинків – типові 9-ти та 16-поверхівки. Вертикальними домінантами масиву мали стати три хмарочоси-свічки, але побудували лише дві. А горизонтальною домінантою масиву став вигнутий будинок, який займає майже половину проспекта Героїв. Мова саме про “Китайську стіну”.

китайська стіна у Дніпрі
китайська стіна у Дніпрі

Збудований у період 1972-1974 років за проєктом архітектора Павла Нірінберга, будинок вражає своїми розмірами.

  • Довжина: близько 860 метрів (уздовж будинку розташовані три тролейбусні зупинки)
  • Кількість під’їздів: 36
  • Кількість квартир: близько 1296 (але багато з них вже переобладнані у магазини та офіси)
  • Поверховість: 9 поверхів
  • Населення (станом на 2015 рік): 3100 чоловік

“Брежнєвський мінімалізм” з пентхаусами

“Китайська стіна” зведена у стилі “брежнєвського мінімалізму”, що характеризується простотою та лаконічністю форм. Унікальною рисою фасаду є надбудови над машинними відділеннями ліфтів, які надають будівлі неповторного вигляду. Завдяки цим надбудовам на останніх поверхах будинку вдалося зробити дворівневі чотирикімнатні квартири-пентхауси – по дві у кожному під’їзді. 

пентхаус у Китайській стіні у Дніпрі

Будували на місці колишньої протоки

Вигнута форма будинку, завдяки якій він отримав свою назву, пояснюється особливостями рельєфу. Проспект Героїв, вздовж якого розташована “Китайська стіна”, прокладений на місці колишньої протоки, що відділяла річку Дніпро від затопленого Воронцовського острова.

Сьогодні “Китайська стіна” залишається одним із найвідоміших житлових будинків Дніпра. Це не просто місце проживання для тисяч людей, а й справжній символ міста, що вражає масштабами та архітектурною неповторністю.

китайська стіна у Дніпрі

Квартира Коломойського

Мало хто знає, що саме у “Китайській стіні” був прописаний мільярдер (за даними списку Форбс 2020 року) Ігор Коломойський – засновник промислово-фінансової групи “Приват”, колишній співвласник “Приватбанку” та ексгубернатор Дніпропетровської області. 

Кілька років тому на той час найвпливовіший бізнесмен “засвітив” свою прописку у зверненні до Конституційного Суду України – Дніпро, проспект Героїв, 12, кв. 105. Квартира бізнесмена розташована на першому поверсі. Ця адреса була відома у певних колах ще з 90-х років. Фактично Ігор Коломойський там не мешкає кілька десятиліть.  

китайська стіна у Дніпрі
китайська стіна у Дніпрі
китайська стіна у Дніпрі

Нагадаємо, раніше ми писали, що наприкінці 2023 року у Дніпрі завершився масштабний ремонт “Китайської стіни”

Категорія: Новини Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра, Унікальний Дніпро

Позначки: , , ,

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також: