Skip to content

Приватне розслідування: пацієнт з’ясовує, чому в лікарні Мечникова порушують клінічний протокол

Редакція "Наше мiсто"

Редакція "Наше мiсто"

29 вересня світова спільнота вкотре відзначатиме Всесвітній День серця. Медики та пересічні громадяни аналізуватимуть, яких успіхів досягло людство за останній рік у боротьбі з хворобою №1, яка забирає на планеті щороку сотні тисяч життів.

Але ж чомувитрачаються величезні гроші на дороговартісні матеріали при тому, що у лікарнях іноді немає простих засобів, необхідних для діагностики небезпечної хвороби.

Мова йде, зокрема про тест на тропонін. Через його відсутність в лікарні Мечникова ледве не помер пацієнт, про що ми писали у червні. Чому так сталося? У проблемі розбирався журналіст Геннадій Сенкевич.

Для порятунку життя придбають дороговартісні матеріали

У XXI столітті, коли космічні апарати запускають на Марс, а у повсякденне життя входить штучний інтелект, дніпряни, як і всі українці, мають бути надійно захищені від підступного та безжалісного лиха, яким є серцево-судинні захворювання. Місцева влада начебто це розуміє, і щороку ми читаємо і дивимося звіти про заходи з фінансування медичних закладів, установ, впровадження нових програм з охорони здоров’я, тощо. Про це свідчать чисельні медійні повідомлення – офіційні і приватні.

«Необхідні для порятунку життя матеріали – дороговартісні. Їх наявність забезпечують коштом обласного та державного бюджетів. Цьогоріч вже закуплено на 30 та 54 млн грн відповідно. Ще на 16,4 млн. заклад отримав медичного обладнання від Дніпропетровської ОВА (для одного спеціалізованого медзакладу Дніпропетровщини). Це кисневий генератор, рентген, апарати ШВЛ та монітори» (Щороку на Дніпропетровщині рятують тисячі людей з хворим серцем. Дніпро TV, 29.09.2022 р.).

Пацієнтам безкоштовно встановлюють кардіостенти

Як бачимо, мільйони бюджетних коштів витрачається на діагностування та лікування кардіохворих, не зважаючи на скрутне економічне становище країни, спричинене війною. Люди, які потребують невідкладної допомоги під час серцевого нападу, отримують її переважно своєчасно, запевняє влада. Їм навіть безкоштовно встановлюють кардіостент, вартість якого сягає 40 тисяч гривень.

Так директорка департаменту охорони здоров’я Дніпровської обласної військової адміністрації Світлана Мошківська у відповідь на наш запит повідомила таке.

«За рахунок коштів державної та обласної програми Дніпропетровська область у 2022 році отримала 2314 стентів, з яких було встановлено 1836 стентів. У 2023 році було отримано 992 стенти, встановлено 741 стент».

З цих цифр видно, що у обласних кардіозакладах проблем зі стентуванням не існує, не зважаючи на високу вартість цих виробів для рятування життя у критичній ситуації.

Діагностика дуже важлива

Проте, фахівці-кардіологи стверджують: коли йдеться про серцевий напад, дуже важливу роль у рятуванні хворих відіграє саме діагностика. У першу чергу лікар має переконатися у терміновості та порядку подальших дій, які, як відомо, регламентуються медичними протоколами, розміщеними у вільному доступі. Від своєчасного діагностування інфаркту та інсульту залежить життя людини, тому розрахунок часу у лікаря йде на хвилини.

Зазначимо, що Уніфікований клінічний протокол екстреної, первинної, вторинної (спеціалізованої), третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги та кардіореабілітації «Гострий коронарний синдром з елевацією сегмента ST» від 14 вересня 2021 року № 1936 містить алгоритм дій лікаря у разі обстеження хворого з підозрою на гострий коронарний синдром з елевацією сегмента ST. Окрім низки діагностичних заходів як бажаний рекомендований тест на тропонін. Його роблять досить швидко і переконуються у остаточному рішенні – є інфаркт чи ні. Вартість тесту невелика, на Розетці він коштує від 80 гривень, тому, здавалося б, проблеми не існує, якщо немає дефіциту кардіостентів вартістю у 500 разів вище.

Нестача тестів на тропонін ледь не стала трагедією

Практика свідчить, що проблеми с тестами є. Наш сайт два місяця тому повідомляв про випадок, коли працівники лікарні Мечникова не змогли діагностувати у хворого інфаркт міокарду через відсутність у головному медичному закладі області тесту на тропонін (29.06.23. «Тропонін у крові був у 1888 вище норми: історія дніпрянина, який ледве не помер в лікарні Мечникова»). Обурений пацієнт написав у редакцію листа з проханням його оприлюднити, знаходячись ще у кардіологічному відділенні лікарні. Нашим читачам стало цікаво, як можуть співвідноситися багатомільйонні бюджетні витрати з тестом, який коштує мізерну суму, але рятує життя людини.  Розпочав журналістське розслідування сам постраждалий, який є професійним журналістом.  Шляхом листування з владою отримав доволі цікаву інформацію.

Протягом двох років на бюджетні кошти тести на тропонін у лікарні Мечникова не закуповувались

У наведеній вище відповіді на запит (за підписом Світлани Мошківської) міститься наступне: «У 2022-2023 році за рахунок державного бюджету тести на тропонін не закуповувались. За інформацією, наданою керівниками комунальних підприємств охорони здоров’я Дніпропетровської області, у 2022 році за кошти місцевих бюджетів було закуплено 3010 тестів на тропонін, у 2023 році – 1982 тести на тропонін».

Але чому ж лікарня Мечнікова корисні тести не придбала. У відповіді на наш запит від 25.07.2023 р. за підписом в. о. директору департаменту Світлани Росточило повідомляється наступне.

«За інформацією, наданою адміністрацією комунального підприємства «Дніпровська обласна клінічне лікарня ім. І. І. Мечникова» Дніпровської обласної ради» (лист від 02.08.2023 №11/947), у 2022-2023 роках за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів тести на тропонін не закуповувались». 

Чи були тести?

А чи були тести на тропонін у лікарні у 21:00 17 червня? Якщо ні, то чому? Вже 19 червня вони з’явилися, принаймні, один. Звідки? На ці питання відповіді досі ми не отримали. Проте сподіваємось.

Водночас Світлана Росточило констатує: «Хвороби системи кровообігу займають перше місце у структурі захворюваності та смертності в Україні. Згідно із статистичними даними, у 2022 році від хвороб системи кровообігу у ДОР «Дніпровська обласна клінічне лікарня ім. І. І. Мечникова» Дніпровської обласної ради» померло 512 хворих, з них 26 з діагнозом «гострий інфаркт міокарду». За 6 місяців 2023 року від хвороб системи кровообігу померло 313 хворих, з них 10 з діагнозом «гострий інфаркт міокарду».

Можливо, у тих сумних випадках теж не було тестів, а аптеки не працювали? Хтозна…

Тести на тропанін мають бути навіть у найвіддаленіших амбулаторіях

Нещодавно у Дніпрі відбувся онлайн-тренінг «Як створювати якісні, зрозумілі і корисні людям матеріали про  серцево-судинні захворювання?»

У якості експертів на захід організатори запросили компетентних медиків та громадських діячів, які опікуються позначеною проблемою.
Серед них мав слово і Олександр Прокопчук, сімейний лікар, заступник директора з медичного обслуговування КП «Центр первинної медико-санітарної допомоги (сімейної медицини)» Золотоноші. На одне з запитань учасників, він констатував, що тести на тропонін за клінічними протоколами мають бути не тільки в кожній кардіоустанові, а й у всіх сімейних лікарів, включаючи найвіддаленіші амбулаторії. Це підтвердили під час журналістського опитування і декілька кардіологів із Дніпра.

Саме тому ми намагатимемось у подальшому розслідуванні з’ясувати, як робляться бюджетні запити у медичній сфері, яким чином вони корегуються та чому в решті решт дніпряни помирають через причини, які мають просте вирішення. Далі буде.

Геннадій Сенкевич.

Категорія: Важливо, Новини Дніпра, Новини здоров'я Дніпра

Позначки: ,

Поділитися: