
Ожиріння серед дітей і підлітків стало однією з актуальних проблем сучасного суспільства. Надмірна вага не лише позначається на зовнішньому вигляді дитини, але й має більш серйозні наслідки. Як впливають на здоров’я дітей харчові звички, відсутність фізичних навантажень та гаджети, і що треба змінити, щоб зупинити цю тривожну тенденцію – читайте в матеріалі “Наше місто”.
Які основні фактори сприяють розвитку ожиріння серед дітей
На жаль, статистика невтішна — кількість дітей з надмірною вагою зростає, і проблема стала більш актуальною в останні роки. Про це нашим журналістам сказала Аліна Едуардівна, сімейна лікарка Дніпровського центру первинної медико-санітарної допомоги. За її словами, ожиріння у дітей є багатофакторним явищем, що виникає через поєднання різних причин.

– Ожиріння у дітей виникає через поєднання генетичних, поведінкових та соціальних аспектів, — зазначає лікарка. — Одна з основних причин ожиріння — нездорове харчування. Споживання калорійних продуктів, таких як фастфуд, газовані напої, снеки, кондитерські вироби, стало нормою для багатьох дітей, а це призводить до набору зайвої ваги.
Але не лише харчування впливає на виникнення цієї проблеми. Малорухливий спосіб життя — ще один вагомий фактор, який сприяє розвитку ожиріння. Сьогодні діти все частіше проводять час перед екранами телевізорів або гаджетів, відмовляючись від активних ігор на свіжому повітрі чи занять спортом.
– Діти та підлітки зараз мало рухаються, більшість не хоче відвідувати спортивні секції, грати в рухливі ігри, — розповідає Аліна Едуардівна. – Вони воліють лежати вдома на дивані з гаджетами в руках.
Окрім цього, існують й інші причини, які можуть призводити до набору зайвої ваги у дітей. Генетична схильність, гормональні та метаболічні порушення також відіграють роль у розвитку ожиріння.
Лікарка підкреслює, що навіть при наявності генетичних факторів важливо звертати увагу на харчування та фізичну активність, щоб мінімізувати ризики.
– Якщо у родині є люди з надмірною вагою, то у дитини є ризик розвитку ожиріння, тому це необхідно контролювати, – підкреслила Аліна Едуардівна. – З цією проблемою можна боротися. Велике значення мають сімейні звички. Необхідно звернути увагу на спосіб життя, який ведуть батьки, це впливає на харчові вподобання дітей та їхню фізичну активність. Як поводять себе батьки, так будуть себе поводити і діти.
Наслідки ожиріння для здоров’я дітей
Наслідки ожиріння для здоров’я дитини можуть бути дуже серйозними. Вже на ранніх етапах надмірна вага може призвести до таких проблем, як задишка, втомлюваність, болі у суглобах і навіть гормональні зміни. У дітей можуть виникнути проблеми зі сном, передчасне статеве дозрівання та психологічні труднощі, зокрема зниження самооцінки та тривожність.

– Ожиріння має і довгострокові наслідки для здоров’я, — застерігає Аліна Едуардівна. – У дорослому віці може бути підвищений ризик розвитку серцево-судинних захворювань, таких як гіпертонічна хвороба, атеросклероз, ішемічна хвороба серця, кардіосклероз, великий ризик розвитку інсультів, інфарктів. Також можливий цукровий діабет, порушення обміну речовин, проблем зі шлунково-кишковим трактом.

Перші ознаки ожиріння та як запобігти його розвитку
Батьки можуть помітити перші симптоми ожиріння у дитини, звернувши увагу на швидкий набір ваги, постійну втомлюваність і відмову від фізичних активностей.

– У дитини з’являється задишка навіть при незначних фізичних навантаженнях, – наголошує сімейна лікарка. – До того ж, на тілі дитини можна помітити розтяжки. Це пов’язано з тим, що вона швидко набирає вагу, а шкіра не може так швидко розтягуватись, бо вона не настільки еластична. Зростаючий апетит до солодкого та жирної їжі також може бути однією з ознак.
Здорове харчування має бути основою боротьби з ожирінням. Батьки повинні стежити за тим, щоб дитина харчувалась регулярно, із збалансованим раціоном, який містить достатньо фруктів, овочів, білків та клітковини. Важливо обмежити споживання швидких вуглеводів, таких як солодощі та фастфуд.
– Приклад здорового харчування можуть подати батьки, адже як харчуватимуться вони, так і харчуватиметься дитина, – пояснила Аліна Едуардівна. – Перш за все – це має бути регулярне харчування, 3-4 прийоми їжі на день. Невеликі порції, фрукти, овочі, бобові, цільнозернові продукти. Клітковина дуже важлива. Білки та жири також мають бути у раціоні. А от смажені продукти необхідно замінити на варені, тушковані або запечені.
Фізичні навантаження мають величезне значення для профілактики та лікування ожиріння. Вони допомагають нормалізувати рівень цукру в крові, зміцнюють серцево-судинну систему та покращують загальний фізичний стан.

– Заняття спортом підвищують самооцінку дитини, знижують рівень стресу, – сказала лікарка. – Дітям рекомендовано не менше 60 хвилин фізичної активності щодня. Це може бути різноманітний спорт: футбол, баскетбол, плавання, танці або навіть прості прогулянки.
Здорова родина — здорова дитина: секрети батьківської підтримки
Важливо, щоб батьки підтримували дитину без критики та осуду. Позитивна мотивація і емоційна підтримка є необхідними для того, щоб дитина відчула себе впевненою і могла подолати труднощі. Діти не повинні відчувати себе зганьбленими через зайву вагу.
– Якщо родина веде здоровий спосіб життя, дитина буде мати більше шансів прийняти цей стиль життя, – упевнена Аліна Едуардівна. – Важливо заохочувати дитину, хвалити за досягнення, навіть за маленькі перемоги.
Здоров’я дитини — це відповідальність батьків. Тому, створюючи здорові умови вдома, можна допомогти дитині не лише позбутися зайвої ваги, але й зміцнити її фізичне та емоційне здоров’я на довгі роки.
Дослідження ожиріння серед дітей: яка ситуація в Україні
В Україні відбулося перше дослідження поширеності надлишкової маси тіла та ожиріння серед дітей молодшого шкільного віку. За словами Тетяни Бондар, директорки Українського інституту соціальних досліджень імені Олександра Яременка, в межах цього проєкту було охоплено понад 180 шкіл, що дає можливість вивчити ситуацію по всій країні.

– Дослідження проводилося серед учнів 1-2 класів та їхніх батьків в усіх регіонах України, крім окупованих територій та зон активних бойових дій з листопада 2023-го по лютий 2024 року, – сказала Тетяна Бондар. – Основна вимога – діти мали очно відвідувати навчальний заклад. Загалом було опитано 3557 дітей та 3601 батьків у 20 регіонах України.
Фахівці вимірювали зріст та вагу дітей, а батьки заповнювали анкети, що містили питання щодо харчування дітей вдома та у школах. Опитування проводилось також серед представників закладів освіти, аби оцінити організацію харчування у школах.

– Це змістовне дослідження, воно охоплює 47 країн, – сказав Ярно Хабіхт, представник ВООЗ в Україні. – Чудово, що ми маємо дані і з України також. Адже саме здорове харчування впливає на стан здоров’я наступних поколінь. За останні 15 років, коли це дослідження було вперше запущено, ми помітили, що ожиріння поширено серед дітей. Здебільшого молодшої школи.
Це дослідження є важливим кроком у покращенні харчового забезпечення та здорового середовища у школах. Воно має велике значення в контексті реалізації програми НУШ, яка активно сприяє формуванню нових стандартів у сфері освіти та здоров’я дітей. Також важливою складовою є ініціативи першої леді України, спрямовані на поліпшення умов для розвитку молоді, що включають зміни в системі шкільного харчування та виховання здорових звичок у дітей.
Тривожні результати дослідження: кожна п’ята дитина має надлишкову масу тіла
За результатами дослідження, понад 22% дітей в Україні мають надлишкову масу тіла, з яких 9 % страждають на ожиріння, а майже 3% — на важке ожиріння. Ці цифри вказують на серйозну проблему, яка впливає не тільки на фізичне, але й на психологічне здоров’я дітей, а також на їхню соціалізацію.

– Україна вперше увійшла в цей міжнародний простір і вперше взяла участь у дослідженні, – сказав Ігор Кузін – заступник міністра охорони здоров’я України, головний державний санітарний лікар України. – Важливо, що наші дані використовуватимуться на міжнародному рівні. Ми маємо змогу порівняти себе з іншими державами. Ми бачимо, що ситуація в Україні є не найгіршою, а по деяких параметрах – навіть кращою, ніж в Європі. Наприклад, в інших країнах понад третина дітей мають надмірну вагу, а в Україні – лише кожна п’ята.

Цікаво, що серед хлопчиків ситуація виглядає більш критичною: 25% з них мають надлишкову масу тіла, у той час як серед дівчат цей показник становить 20%. Така різниця може бути пов’язана з соціальними і культурними факторами, а також з відмінностями у харчових звичках і фізичній активності між хлопцями та дівчатами.
Як нездорове харчування та гаджети впливають на здоров’я дітей
Основні фактори ризику розвитку ожиріння серед дітей — це нездорове харчування та малорухливий спосіб життя. Згідно з результатами дослідження, лише половина українських дітей харчується відповідно до рекомендованих норм МОЗ, які передбачають щоденне споживання фруктів та овочів.

– Велике значення має сніданок вдома чи у школі, – сказав Михайло Росада, генеральний директор Центру громадського здоровʼя, доктор медичних наук. – Він має бути не лише корисним, а ще й привабливим. Діти – це особлива категорія, їх розповідями про корисність білків, жирів та вуглеводів не переконаєш. Також я не виключаю такий фактор, як неможливість забезпечити повноцінне харчування. Маю на увазі нестабільну економічну ситуацію. Найдорожче у меню – це м’ясо, риба, свіжі овочі та фрукти.
Паралельно з цим, батьки вказують на те, що їхні діти споживають забагато цукру. Щодня 20 % дітей п’ють цукровмісні напої, а 17 % їдять солодкі закуски, такі як печиво, торти та десерти, що сприяє підвищеному ризику розвитку ожиріння та інших супутніх захворювань.

– Принципи здорового харчування не є універсальними, – сказав Ігор Кузін – заступник міністра охорони здоров’я України, головний державний санітарний лікар України. – Я вважаю, що потрібно формувати здорові харчові звички у підростаючого покоління. Також відомо, що зменшилось споживання свіжих овочів дітьми. Це і вплив війни, і неповне розуміння батьками, яким чином правильно забезпечувати здорове харчування своїм дітям. Ми посилимо роз’яснювальну роботу з боку Міністерства охорони здоров’я.
Що стосується фізичної активності, дослідження виявило, що третина дітей або взагалі не займаються фізкультурою, або виділяють менше години на тиждень на високоінтенсивні навантаження. У той же час, понад половина учнів проводять більше двох годин на день за електронними пристроями у будні, а на вихідних цей показник збільшується до 83%.

– Діти тривалий час проводять за гаджетами, а фізична активність знижується, – додав Михайло Росада. – Тому батьки мають окрім здорового харчування забезпечити рухову активність дітей. Навіть, вживаючи надмірну кількість калорій, вони повинні мати можливість їх спалити. Ця робота, яку ми зараз проводимо, розрахована на майбутнє. Її результати ми не побачимо сьогодні. Зараз ми формуємо покоління здорових українців.
Дитяче ожиріння: що може зробити кожен для вирішення цієї проблеми
Для вирішення проблеми дитячого ожиріння необхідно впровадити комплексний підхід, який включатиме покращення доступу до здорового харчування у школах, збільшення фізичної активності дітей, обмеження часу використання електронних пристроїв, просвітницьку роботу серед батьків та дітей.

– Ми розробили цілий перелік інструментів, – сказав Джума Худоназаров – керівник Українсько-швейцарського проєкту «Діємо для здоров’я». – Працюємо з різноманітними спільнотами, школами, Центром громадського здоров’я. Намагаємося зробити свій внесок у здоров’я українців. Ми розробили всесторонню програму для шкіл, яка включає дітей, вчителів, батьків. Розроблено технічні карти приготування цих страв. Школи, які беруть участь у проєкті, вже почали так готувати. Все це для здоров’я українських дітей. Наша робота спрямована на профілактику неінфекційних захворювань. А надмірна вага – один з факторів ризику.
Всесвітня організація охорони здоров’я підтримує країни у вивченні та вирішенні цих проблем через такі ініціативи, як Європейська ініціатива ВООЗ з епіднагляду за дитячим ожирінням.
– Кожен може зробити щось для подолання проблеми дитячого ожиріння, – сказав Ярно Хабіхт, Представник ВООЗ в Україні. – Наприклад, звертати увагу на маркування харчових продуктів, що вживають діти. Пропонувати їм свіжі фрукти та овочі. Мені особисто подобаються українські яблука. Також дуже корисний узвар. Важливо вживати якісну питну воду та сприяти фізичній активності наших дітей. Наприклад, це можуть бути прогулянки на свіжому повітрі.
Надмірна вага у дитячому віці збільшує ризики неінфекційних захворювань у подальшому. Мова йде про діабет, серцево-судинні хвороби, гіпертонію саме у дорослому віці. Також надмірна маса тіла впливає на психічне здоров’я дітей, на самооцінку.

– Уряд Швейцарії тривалий час підтримує програми у сфері охорони здоров’я України, в тому числі з профілактики неінфекційних захворювань, – сказав Петро Ільків, координатор проєктів у сфері охорони здоров’я Посольства Швейцарії в Україні. – Ці програми стосуються кожного громадянина. Ми прагнемо побачити зміни. Через наші проєкти ми підтримуємо модель здорової школи. Саме там діти отримують знання, вміння та навички.
Проблема дитячого ожиріння в Україні набуває серйозних масштабів. Це виклик не лише для медиків, але й для держави, суспільства та кожної сім’ї. Проте ситуацію можна змінити за умови активного підходу з боку батьків, освітніх установ і державних органів. Вже сьогодні потрібно впроваджувати заходи, спрямовані на здоров’я наших дітей, бо від цього залежить майбутнє нації.
Фото Валерія Кравченка, НМ та з відкритих джерел.
Читайте також: Модернізації амбулаторій Дніпра: комфорт для лікарів і пацієнтів та економія енергії.
Раніше ми писали, які прилади споживають найбільше електроенергії та як на них економити.
Категорія: Інтерв'ю, Новини Дніпра, Новини здоров'я Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра, Тема дня
Позначки: Головне, Діти Дніпра, Здоров'я