Skip to content

ЕКСКЛЮЗИВ Нові правила оформлення інвалідності: що змінилось для цивільних і військових у Дніпрі

Нові правила оформлення інвалідності

З 2025 року в Україні вступили в силу нові правила оформлення інвалідності. Зміни стосуються не лише пацієнтів, а й представників медичних експертних комісій. Оновлена система оцінки повсякденного функціонування має на меті цифровізацію процедур і забезпечення прозорості. Про те, що саме змінилося та чи полегшить це життя простим українцям, дізнавались журналісти “Наше місто”.

Куди звертатись і які документи потрібні

У Дніпрі, як і в усій Україні, замість медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) почали функціонувати експертні команди. Ці команди, які складаються з практикуючих лікарів, мають суттєво змінити підхід до визначення інвалідності та надання медичних послуг людям з інвалідністю. Про нововведення розповіла Світлана Олександрівна, заступниця медичного директора однієї з кластерних лікарень Дніпра. 

Світлана Олександрівна, заступниця медичного директора однієї з кластерних лікарень Дніпра

– Однією з важливих змін є те, що всі пільги для осіб з безстроковим терміном інвалідності залишаються незмінними, – сказала Світлана Олександрівна. – Якщо пацієнт вже має встановлений безстроковий статус, він не потребує повторного оцінювання (за виключенням, коли актами законодавства передбачається підтвердження тих чи інших фактів або обставин). Однак для нових пацієнтів система експертних команд стане основним інструментом для визначення інвалідності.

Вона зазначила, що постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2024 року № 1338 регламентується діяльність експертних команд, які складаються із висококваліфікованих лікарів. Саме вони формуватимуть висновки щодо встановлення інвалідності.

– Вся інформація про склад експертних команд, їх профіль, електронна пошта, контактні телефони тощо оприлюднена на дашбордах ЕКОПФО, – додала Світлана Олександрівна. – Крім того, склад команд публікується на офіційних сайтах лікарень у вигляді наказів, що забезпечує прозорість процесу. 

Пацієнти, які потребують направлення на оцінювання, повинні звернутися до свого лікуючого лікаря. Світлана Олександрівна зазначає, що це обов’язково має бути лікар, який супроводжує пацієнта за основним захворюванням. 

– Сімейний лікар може бути лікуючим лікарем у виняткових ситуаціях, – підкреслила Світлана Олександрівна. – Коли це відбувається на території, де ведуться бойові дії, або якщо вже готовий весь пакет документів і пацієнта можна скеровувати на експертизу.


Нові правила оформлення інвалідності

Для направлення на оцінювання потрібно надати паспорт, ідентифікаційний код, а для чоловіків від 18 до 60 років — бажано надати військово-облікові документи. 

– Також потрібні медичні документи: виписки зі стаціонарів, консультаційні висновки, різноманітні дослідження, що підтверджують основний діагноз, – додала Світлана Олександрівна. – У разі, якщо показники динамічні, то дослідженням має бути не більше 4 місяців.

Після того, як лікуючий лікар зібрав усі необхідні документи, він описує стан пацієнта, сканує та передає дані в експертну команду. Направлення на оцінювання безкоштовне, це стосується і приватних, і державних, і комунальних закладів. Для цього не потрібно мати договір з НСЗУ. 

Вибір форми оцінювання в системі медичних послуг: нові підходи та виклики

Оцінювання стану пацієнтів є важливою частиною медичного процесу, що дозволяє приймати обґрунтовані рішення щодо подальшого лікування та реабілітації. Проте сучасні реалії вимагають нових підходів, що враховують технологічні можливості та потреби пацієнтів. Серед форм оцінювання виділяють очну, заочну, дистанційну та виїзну.

Очне оцінювання — це класичний метод, коли оцінювання та огляд пацієнта проводить безпосередньо експертна команда. Він має перевагу, адже дозволяє здійснити повний медичний огляд, провести необхідні тести та вислухати пацієнта. Водночас для лікарів цей спосіб є найбільш зрозумілим та зручним, адже всі дані отримуються безпосередньо під час консультації, що сприяє точності діагнозу.

Заочне оцінювання регламентується постановою №1338, яка чітко визначає критерії при конкретних станах та захворюваннях, за якими можна визначити наявність інвалідності без особистої участі людини, виключно за наданими документами.

Дистанційне оцінювання стає все більш популярним завдяки розвитку телемедицини. Однак ця форма не дуже влаштовує експертів команд з оцінювання. Тому що відсутня можливість провести фізикальні методи діагностики, виконати деякі проби та обстеження, які можна провести під час очного дослідження. 

В даний час дистанційне оцінювання вимагає доопрацювання нормативної бази, щоб зробити цей процес більш ефективним та зручним для всіх учасників.

Виїзне оцінювання передбачене для пацієнтів, які мають значні труднощі з пересуванням, але не підлягають заочному розгляду. Ці особи  мають можливість бути оглянуті лікуючим лікарем безпосередньо за місцем перебування. 

Заочне та виїзне оцінювання дуже важливі, тому що забезпечують    доступ до медичних послуг людям з обмеженими можливостями.

Медичний заклад без прив’язки до місця проживання: як це працює?

Система вибору закладу для оцінювання також зазнала змін. Пацієнт разом з лікарем може обирати медичний заклад не за місцем проживання, а за критерієм зручності.

– Система пропонує заклад автоматично, відповідно до основного захворювання, – пояснила Світлана Олександрівна. – А пацієнт разом з лікуючим лікарем обирають заклад із запропонованих з принципом екстериторіальності. Не важливо, де проживає та зареєстрований пацієнт. Це може бути будь-яке місто України. 

Після вибору закладу всі необхідні документи надсилаються на оцінювання. Адміністратор перевіряє їх на наявність і правильність заповнення. Якщо є помилки, документи повертаються на доопрацювання. Після виправлення, лікар знову надсилає документи на оцінювання. 

Робота експертної команди

– Далі система автоматично самостійно обирає команду та час розгляду справи, ми до цього не залучені, – сказала Світлана Олександрівна. – Адміністратор експертної команди викликає пацієнта телефоном, або експертна команда надсилає рекомендований лист за місцем реєстрації пацієнта.

До складу експертної команди входять мінімум три фахівці: терапевт, профільний лікар, а також інші спеціалісти, відповідно до захворювання пацієнта. Кожен з них дає свій висновок, підписаний електронним підписом. А остаточне рішення приймається колегіально шляхом голосування.

– Керівник закладу та його профільний заступник жодним чином не впливають на прийняття рішення експертною командою, – пояснила Світлана Олександрівна. – Вони лише створюють умови для того, щоб команда працювала. Головуючий – це член експертної команди, який обирається відповідно до профілю справи.

Зміни у процедурі оформлення інвалідності для військових

У зв’язку з новими реаліями, які принесла війна в Україні, зміни у процедурі оформлення інвалідності для військовослужбовців стали важливим кроком для полегшення життя тих, хто зазнав важких травм і поранень на фронті. Тепер процедура стала більш зручною і для військових, що знаходяться на тривалому лікуванні.

– Лікуючим лікарем може виступити голова ВЛК у разі,  якщо під час проходження військово – лікарської експертизи виявлено ознаки інвалідності, при достатній кількості наданих документів таке оцінювання може проводитись заочно, – підкреслила Світлана Олександрівна. – А коли військовослужбовець знаходиться на тривалому лікуванні у стаціонарі та не підпадає під заочну форму оцінювання, ми можемо провести експертизу виїзним засіданням. 

За словами Світлани Олександрівни, інвалідність та ступінь втрати працездатності для осіб з інвалідністю з числа військовослужбовців продовжуються на період служби, і військовий не має знову проходити процедуру оформлення, якщо його стан не змінився.

Фото з відкритих джерел

– Відповідно до постанови КМУ №1338, незалежно від дати прийняття рішення про встановлення інвалідності (із зазначенням строку повторного огляду) для осіб з інвалідністю з числа військовослужбовців Збройних сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями, осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту інвалідність та ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) продовжується на період проходження ними військової служби та протягом 60 календарних днів з дати звільнення з військової служби або до дати проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, – сказала лікарка.

Тобто, якщо у військовослужбовця є інвалідність, то вона буде продовжена. Якщо ж такого статусу немає, потрібно звернутися до сімейного лікаря для отримання скерування до лікуючого лікаря по основному  захворюванню, що спричинило інвалідність. І далі профільний спеціаліст направить пацієнта на оцінювання. 

– Система призначає автоматично дату та час розгляду, – пояснила Світлана Олександрівна. – Зазвичай, це буде через декілька днів від дати звернення, щоб пацієнт зміг планувати свій візит. 

Термін прийняття рішень експертними комісіями

Процес розгляду медичних документів експертними комісіями є важливою частиною забезпечення прав пацієнтів і визначення ступеня їх здатності до праці та повсякденної діяльності. В Україні існують чітко визначені строки та порядок прийняття рішень цією комісією.

Адміністратор однієї з експертних команд

– На розгляд є 30 днів, – повідомила Світлана Олександрівна. – У разі необхідності пацієнта можуть направити на дообстеження, але лише один раз. Пацієнт обстежується, а потім повертається до експертної команди. Завдання експертної команди – встановити ступінь порушення здоров’я та здатність до повсякденної діяльності. 

Коли експертна комісія приймає рішення, пацієнт отримує витяг із нього. У разі встановлення інвалідності пацієнту надаються рекомендації щодо індивідуальної програми реабілітації. Ці рекомендації зазвичай включають декілька важливих складових.

  • Медична складова – це потреба в реабілітації, санаторно-курортному лікуванні та  забезпеченні пацієнта допоміжними засобами та медичними виробами. 
  • Соціальна складова – це співпраця з органами соціального захисту та Пенсійним фондом, що дозволяє пацієнту отримати підтримку у соціальних питаннях, зокрема щодо виплат та пільг.
  • Трудова складова. Після визначення інвалідності, пацієнт має право звернутися до центрів зайнятості для отримання консультацій з питань працевлаштування, профорієнтації, а також для облаштування робочого місця у разі необхідності.
  • Освітня складова. У цьому контексті працюють інклюзивно-ресурсні центри, які надають допомогу у здобутті нових знань і вмінь для людей з інвалідністю.

Фінансування роботи експертних комісій та надання послуг пацієнтам здійснюється за рахунок державного бюджету та програми медичних гарантій. 

Як оскаржити рішення експертних комісій: покрокова інструкція для пацієнтів

Іноді рішення експертних медичних комісій можуть бути несприятливими для пацієнта. У таких випадках важливо знати, як правильно оскаржити рішення і які кроки необхідно вжити, щоб захистити свої права. В Україні процес оскарження проходить через спеціальні Центри оцінювання, де проводяться додаткові медичні обстеження та розглядаються всі обставини справи.

– В Україні є два таких центри: “Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров’я України”  та  “Науково-дослідний інститут  реабілітації осіб з інвалідністю навчально – наукового лікувального комплексу Вінницького національного медичного університету імені М.І. Пирогова”, – повідомила Світлана Олександрівна. 

Важливим аспектом є обмежений термін для подачі скарги. Пацієнт має право оскаржити рішення протягом 40 днів з моменту отримання витягу. 

Робота експертної команди

– Пацієнт може це зробити за допомогою лікуючого лікаря, – пояснила Світлана Олександрівна. – Також пацієнт може направити оскарження рекомендованим листом до Центру оцінювання. Це може зробити і уповноважений представник, який діє за дорученням, але за умови підтвердження повноважень.

Після подачі оскарження центр оцінювання проводить повне медичне обстеження пацієнта. Важливо, що у деяких випадках може знадобитися повторне обстеження для більш детальної перевірки стану здоров’я. 

– У разі, якщо пацієнт відмовляється від обстеження, то центр оцінювання скасовує всі прийняті рішення експертної команди, – підкреслила лікарка. – Але якщо у пацієнта є поважна причина відмови, то цей термін пролонгується. Також пацієнт може відкликати свою заяву на оскарження, але у такому випадку вона більше ніколи не розглядатиметься.

Процес оскарження рішень експертних комісій — це важливий етап у захисті ваших прав. Якщо ви вірите, що ваше право порушене, не бійтеся звертатися до фахівців та вимагати справедливості. Ваше здоров’я і права мають бути в центрі уваги на кожному етапі цього процесу.

Фото Валерія Кравченка.

Читайте також: Комфорт для кожного: Дніпро покращує доступність для людей з інвалідністю.

Раніше ми повідомляли, в яких лікарнях Дніпра та області можна встановити інвалідність.

Також ми писали: як підтвердити автоматичне продовження строку інвалідності в Україні по новій системі.

Категорія: Інтерв'ю, Новини Дніпра, Новини здоров'я Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра, Тема дня

Позначки: ,

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також: