Skip to content

ЕКСКЛЮЗИВ Підготовка до сезону алергії: що робити зараз, аби у серпні дихати вільно

алергія

 Нежить, свербіж в очах, постійне чхання — ці симптоми знайомі багатьом. Пік сезонної алергії в Україні традиційно припадає на серпень, коли концентрація пилку у повітрі досягає максимальних значень. Однак, щоб пережити цей період без дискомфорту, готуватися та вживати необхідних заходів слід вже зараз. 

Детальніше про це журналістам “Наше місто” розповіла Євгенія Дитятковська – доктор медичних наук, професор, заслужений лікар України, голова ради експертів МОЗ України з напряму “Алергологічна допомога та імунологія”, помічниця-радниця міністра МОЗ України, керівниця Регіонального алергоцентру, член Європейської академії алергології та клінічної імунології, депутат Дніпровської міської ради, голова постійної Комісії з питань охорони здоров’я і соціального захисту.

 Профілактика – шанс запобігти ускладненню алергії

Своєчасна профілактика, зокрема консультація з алергологом і дотримання рекомендацій, може суттєво знизити ризик загострень і покращити якість життя. Сезонна алергія в Україні має чітку хронологію, яку лікарі називають «пилковими хвилями».

  • Березень-квітень — пилкування дерев (береза, ліщина, вільха).
  • Червень-липень — злакові культури (тимофіївка, жито, овес) та полин.
  • Серпень-вересень — амброзія, лобода, кукурудза, соняшник.

 Саме зараз ще можливо почати профілактику сезонної алергії на амброзію. Адже у розпал сезону пилку організм починає реагувати агресивніше, і впоратися з проявами алергії стає складніше. У таких випадках часто з’являються ускладнення: від хронічного нежитю до бронхіальної астми.

 – Вже зараз у нас збільшилась кількість хворих, чутливих до пилку берези, – зазначає Євгенія Дитятковська. – Але найбільше пацієнтів у нашому регіоні – це люди, що мають алергію на амброзію та полин. Профілактика сезонної алергії дуже важлива. Вона має починатися під час ремісії, бажано взимку. Але сучасні алергени ми вводимо протягом року. Наприклад, раз на тиждень протягом місяця, а потім – щомісячно впродовж п’яти років.

 Не просто нежить: як виглядає сезонна алергія насправді

 Сезонна алергія проявляється не лише класичними симптомами, такими як нежить або свербіж у носі. Вона маскується й під інші захворювання.

Ознаки, на які варто звернути увагу:

  • чхання, нежить, свербіж;
  • закладеність носа, особливо вночі;
  • червоні очі, сльозотеча (алергічний кон’юнктивіт);
  • напади сухого кашлю або задуха (ознака бронхіальної астми);
  • підвищення тиску, головний біль, біль у суглобах.

 – Якщо такі симптоми повторюються щороку в один і той самий період – це сезонна алергія, –  каже Євгенія Дитятковська. – Часто пацієнти самі не усвідомлюють цього, списуючи все на втому чи застуду.

До речі, науково доведено, що після ракетних ударів у повітрі збільшується кількість плісняви. Тому зростає кількість хворих, які мають чутливість саме до плісняви. 

 Діагностика нового покоління: як дізнатися, що саме вам шкодить

 У минулому лікарі користувалися шкірними прік-тестами, які мали точність не більше 30%. Сьогодні медики працюють із молекулярною алергологією – точним методом, який дозволяє з’ясувати, на яку саме молекулу у вас реакція.

 – У лабораторії пацієнти можуть зробити алерго-компонентну діагностику ALEX-2, яка дає можливість одночасно визначити 295 алергенів, – підкреслила Євгенія Дитятковська. – Лабораторія надає пацієнту повну відповідь стосовно того, що саме є причиною захворювання. У результаті досліджень буде виявлено причинно-значущу молекулу. 

 Виявлена алергенна молекула може бути присутня не лише у пилку чи шерсті тварин, а й у харчових продуктах. Це означає, що людині доведеться змінити звички – утримуватися від певних продуктів не тільки у період загострення, а й під час ремісії.

 У Дніпрі такий аналіз можна зробити у спеціалізованій лабораторії алергологічного центру. Саме з результатів ALEX-2 починається правильна та, головне, успішна терапія.

Сучасна алергологія вже не про здогадки, а про точну науку. Завдяки таким технологіям, як ALEX-2, пацієнти отримують персоналізований підхід до лікування, а також життя без постійного пошуку винуватця своєї алергії серед пилку, котів або полуниці та інших алергенів.

Перехресна алергія: як алергія на полин може “забрати” ваші улюблені продукти

 Ще одна небезпека – перехресна алергія. Перехресна алергія пов’язана з молекулою, яка визначається в причинно-значущому алергені та в харчовому продукті. Тому ці продукти вживати неможливо, це все одно, що вживати алерген та збільшувати сенсибілізацію.   

– При алергії на амброзію небезпечні кавуни, дині, огірки, цукіні, селера, – сказала Євгенія Дитятковська. – У разі алергії на полин виникає перехресна реакція на всі види перцю, капусти, цибулі, часнику. Якщо у людини алергія на пилок берези, їй не можна їсти яблука, вишні, персики. При алергії на злаки будь-які злакові продукти можуть викликати реакцію.

 Перехресна алергія значно ускладнює щоденне життя хворих, адже звичні фрукти, овочі чи зернові можуть несподівано викликати сильну алергію. Щоб уникнути ризиків, людям важливо знати свої потенційні «перехресні» алергени та ретельно стежити за харчуванням.

 Які ліки під забороною, а які рятують

 На жаль, дехто з хворих не звертається до алергологів, а намагається полегшити симптоми сезонної алергії народними засобами.В той самий час лікарі б’ють на сполох. Адже, попри поширену думку про «цілющість» фітопрепаратів, для алергіків вони можуть виявитися смертельно небезпечними.

 – Усім хворим на алергію ми радимо ніколи не вживати ліків рослинного походження, – попереджає Євгенія Дитятковська. – Я можу привести чимало прикладів, коли хворі помирали. Наприклад, одній хворій призначили трави, що знижують цукор. Після цього у неї виник синдром Лайєлла і вона загинула. За статистикою, ця недуга дає 60% летальності. 

 Такі випадки – непоодинокі. Але ще небезпечніше, коли пацієнти звертаються за порадою до фармацевтів.

 – Звертаю увагу, що в аптеках хворим пропонують діпроспан, але це медикамент, який більше ніде у світі не використовують для лікування алергії, – підкреслила Євгенія Дитятковська. – Це глюкокортикостероїд пролонгованої дії. Від нього можуть виникати важкі ускладнення, хоча на певний час пацієнту стає краще. Але цим препаратом не можна лікувати сезонну алергію. Для цього є надсучасні антигістамінні препарати. Є комбіновані препарати, завдяки яким відразу припиняється чхання та симптоми алергії. Є препарат, який блокує закладеність носа. Є очні краплі, які не дають жодних ускладнень. 

 У Центрі алергології, який очолює Євгенія Дитятковська, налагоджено ефективну роботу, тож вдається рятувати життя навіть у найважчих випадках. 

 – Є сучасне лікування – моноклональні антитіла, – додала Євгенія Дитятковська. – Воно вартісне, але ефект спостерігається вже через 72 години, немає жодних симптомів алергії. Всі ці ліки є у Дніпрі. Вся діагностика доступна у нашому центрі. Не потрібно ризикувати життям, достатньо звернутись до спеціалістів.

Професорка переконана: сьогодні алергію можна і потрібно лікувати цивілізовано – на основі сучасної діагностики та доказової медицини. 

У Дніпрі працює унікальний алергоцентр для дітей, дорослих і майбутніх мам

 У самому серці Дніпра функціонує унікальний алергологічний центр, єдиний в Україні. Тут працює команда лікарів, які не просто використовують найсучасніші європейські методики, а й формують клінічні протоколи на основі наукових даних. Центром керує професорка Євгенія Дитятковська, знана в алергологічних колах не лише в Україні, а й далеко за її межами.

 – Ми – єдиний в Україні центр, де в одному закладі об’єднано повноцінне лікування дітей і дорослих, – сказала Євгенія Михайлівна. – У нас є дитячий підрозділ із цілодобовим стаціонаром, і дорослий — також з амбулаторним прийомом і чергуванням лікаря 24/7.

Хоча частина ліків, що входять до національного переліку, доступна пацієнтам безплатно, не всі вони відповідають сучасним протоколам. Тому деякі препарати хворим доводиться купувати самостійно. 

– В той самий час у Дніпрі ми можемо виконувати безплатно алергокомпонентну діагностику та алерген-специфічну імунотерапію дітям та бійцям ЗСУ, згідно  з програмою міської ради, яка запропонована міським головою Борисом Філатовим, – підкреслила Євгенія Дитятковська. – Ми закуповуємо сучасніші алергоїди, саме ними ми лікуємо наших хворих. Це вартісні препарати. 

Особливу увагу тут приділяють майбутнім мамам з алергічними захворюваннями. У жіночій консультації центру вагітні проходять консультації в алерголога, і їх ведуть спільно з гінекологами до самих пологів.

 – Наша мета – не просто зняти симптоми, а забезпечити безпечну вагітність і пологи, – пояснює Євгенія Дитятковська. – Після народження ми одразу підключаємо наших педіатрів, адже алергія може передатися дитині генетично.

Як бачимо, алергоцентр у Дніпрі — це не лише місце, де лікують алергію. Це простір, де турбота про пацієнта починається ще до народження і триває протягом усього життя.

Фото Валерія Кравченка та з відкритих джерел.

Читайте також: Реновація закладів охорони здоров’я у Дніпрі: Алергологічний центр – приклад європейської якості.

Раніше ми писали: Сезонна алергія: симптоми захворювання та лікування у Дніпрі.

Категорія: Інтерв'ю, Новини Дніпра, Новини здоров'я Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра, Тема дня

Позначки: , ,

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також: