Skip to content

ЕКСКЛЮЗИВ Водохреще: як у Дніпрі відзначають свято очищення та відродження

Юлія Супрун

Водохреще у Дніпрі

Водохреще або Богоявлення – одне з найдавніших і найшанованіших християнських свят. За новим церковним календарем, який в Україні набув чинності 1 вересня, Водохреще відзначається 6 січня. Цей перехід дозволив синхронізувати церковний календар з Григоріанським і об’єднати святкування великих християнських свят для всіх вірян. Про це пише “Наше місто”.

6 січня віряни вшановують Хрещення Ісуса Христа в річці Йордан, що символізує духовне очищення, переродження та початок нового життя. Це третє, найбільше й завершальне свято різдвяно-новорічного циклу. Історія Водохреща сягає корінням у давнину. Ще за часів Київської Русі це свято мало велике значення і супроводжувалося різноманітними обрядами та звичаями. Водохреще було не лише релігійним, а й народним святом, яке поєднало в собі християнські та язичницькі вірування.

листівка до Водохреща
Листівка до Водохреща. Фото: з архіву Маріка Дубік

Традиції святкування Водохреща

  • Освячення води: найголовнішим обрядом Водохреща є освячення води в храмах і відкритих водоймах. Вважається, що в цей день вода набуває цілющих властивостей і може зцілювати від хвороб.
  • Купання в ополонці: традиційним є купання в ополонці, вирізаній у формі хреста. Цей обряд символізує духовне очищення і вважається, що він зміцнює здоров’я.
  • Святкова вечеря: на Водохреще готують спеціальні страви, які мають символічне значення. Наприклад, кутя символізує достаток, а узвар – здоров’я.
  • Колядування: після Різдва колядування продовжується і на Водохреще. Колядники ходять від хати до хати, співають колядки і вітають господарів зі святом.

Настоятель дніпровського Свято-Духівського храму ПЦУ отець Ярослав вважає, що головне святкувати Водохреще з вірою у Бога, саме тоді відбувається лікування душі та тіла.

Настоятель дніпровського Свято-Духівського храму ПЦУ отець Ярослав
Настоятель дніпровського Свято-Духівського храму ПЦУ отець Ярослав. Фото: facebook.com/jaroslav.maleryk

Перш за все, святкуйте подію, яка відбувається у нашому житті. Христос хрестився у Йордані для того, щоб цей новий приклад подати кожному християнину та майбутньому віруючому. Але кожному зовсім не обов’язково пірнати в ополонку. Головне – бути завжди з Богом. На Водохреще краще прийти до храму помолитися, діточок навчити молитві. А якщо немає можливості прийти у церкву, то все це можна вдома зробити. Люди надсилають в інтернеті один одному смайлики, картинки, побажання та вважають, що якщо купатися, то Бог простить усі гріхи – це міф, це є неправда. Лише через купання у воді не може бути прощення, – каже отець Ярослав.

Центральний обряд на Водохреще – це освячення води. Вважається, що в цей день вона набуває особливих цілющих властивостей і може зцілювати тіло і душу. Освячення води відбувається у храмах і на відкритих водоймах. Священник, читаючи особливі молитви, занурює хрест у воду, освячуючи її. Після цього віряни можуть набрати свяченої води додому.

Ми освячуємо воду у Навечір’я Богоявлення, 5 січня. Це відбувається після літургії  і упродовж дня. У священника є своя ємність з водою, якою він потім окроплює людей. Люди несуть воду додому, дають її пити рідним, хто не був у церкві. Окроплюють домівку, господарство. Така вода зцілює, – каже отець Ярослав. 

Традиції Водохреща

Освячення води: символіка та значення

  • Символ очищення: вода є символом очищення від гріхів і негативної енергії. Освячена вода допомагає вірянам почати новий життєвий етап з чистого аркуша.
  • Благословення: освячення води – це Боже благословення на весь рік.
  • Зцілення: вважається, що освячена вода має цілющі властивості і може допомогти при різних недугах.
  • Захист: освячена вода використовується для освячення будинків, щоб захистити їх від злих сил.

Що кажуть моржі

Дніпрянка Ілона Філімонова збирається на святкове занурення у річку на Водохреще, 6 січня. Але для неї це не буде чимось надзвичайним. Вона захоплюється зимовим купанням вже п’ять років. Дівчина каже, що це зміцнило її здоров’я, змінило на краще тіло та дарує позитивні емоції. Цього сезону Ілона занурюється у річку щодня. За її словами, прихильники моржування пірнають у Дніпро на Монастирському острові та на пляжі біля скверу Прибережного. 

Ілона Філімонова
Ілона Філімонова. Колаж: НМ

Це стає звичкою, без якої неможливо жити. Я занурююсь після щоденного бігового тренування. Але початківцям треба бути обережними. До занурення треба готуватися, щоб воно стало не стресовим, а комфортним. Краще починати таке закалювання восени. Треба взяти із собою шльопанці, не буде зайвим теплий халат, щоб накинути його одразу після пірнання. Коли ми виходимо з води, у нас є до 10 хвилин, коли кров приливає до всіх органів і здається, що нам дуже тепло. Але це оманливе враження. Тіло швидко охолоджується. Треба швиденько переодягнутися в теплий одяг та рукавички, тому що руки охолоджуються дуже швидко. Потім варто випити гарячого чаю, – радить Ілона Філімонова. 

Обережно! Офіційних місць для купання немає

Незважаючи на те, що купання в ополонці – одна з головних традицій свята, мешканців Дніпра закликають утриматися від подібних дій. Через воєнний стан масові заходи на міських пляжах цього року не проводитимуться. Дно водойм не обстежувалося водолазно-рятувальною групою, тому офіційних місць для занурення на Водохреще немає. 

Рятувальники наголошують на важливості дотримання заходів безпеки, особливо при порятунку потерпілих.  У разі екстрених ситуацій рятувальники закликають використовувати довгі предмети, мотузки або спеціальні жилети для обережного витягування потерпілого з води. Це дозволяє мінімізувати ризики травм, що можуть виникнути під час самостійного порятунку.

Кому зимове купання категорично протипоказане

Важливо пам’ятати про потенційні ризики для здоров’я. Занурення в холодну воду може приносити користь, покращуючи кровообіг, підвищуючи стресостійкість і зміцнюючи імунітет. Проте, якщо підходити до цього без підготовки або із наявністю певних медичних обмежень, наслідки можуть бути непередбачуваними та серйозними. Про це розповіла сімейна лікарка з Дніпра Аліна Едуардівна.

Перед зануренням необхідно проконсультуватися з лікарем, аби уникнути небажаних наслідків для здоров’я. Особливо це стосується людей, які мають хронічні недуги або хворіли протягом останніх трьох місяців. Також є певні протипоказання для купання у холодній воді.

Сімейна лікарка Аліна Едуардівна
Сімейна лікарка Аліна Едуардівна. Фото: НМ

Серцево-судинні захворювання, такі як гіпертонічна хвороба, аритмія, ішемічна хвороба серця та інші хронічні хвороби серця – це протипоказання для занурення у крижану воду, – попередила сімейна лікарка. – Також сюди можна віднести проблеми з легенями. Це бронхіальна астма, бронхіти, хронічні обструктивні захворювання легень, захворювання щитоподібної залози, неврологічні та психіатричні розлади. 

Аліна Едуардівна наголосила, що однозначно не рекомендує пірнати у крижану воду людям із будь-якими хронічними захворюваннями, бо різкі перепади температури тіла можуть сприяти загостренню.

Можливе різке підвищення артеріального тиску, особливо це погано для людей, що страждають на гіпертонічну хворобу, – додала лікарка. – Це судинні спазми, які можуть спровокувати інфаркт або призвести до локального болю. Також можливий бронхоспазм у людей, які мають проблеми дихальної системи. Взагалі переохолодження може послабити організм і спровокувати загострення хвороб, які є у людини.

Поради людям, які планують занурення

Аби знизити ризики та отримати максимальну користь, важливо правильно підготуватися до занурення, особливо. якщо ви новачок у цій практиці. 

Обов’язково потрібно готуватися до занурення, хоча б за декілька тижнів, а краще – за декілька місяців, – підкреслила сімейна лікарка. – Потрібно робити контрастний душ, обтирання прохолодною водою, загальне загартовування організму, фізичні навантаження. 

Не менш важливо перед самим зануренням виконати легкі фізичні вправи, такі як біг на місці чи розминка, щоб розігріти тіло та покращити кровообіг. Для тих, хто тільки починає пірнати в холодну воду, лікарка рекомендує обмежити час занурення.

Для початківців рекомендована тривалість занурення – не більше 10 секунд, – сказала Аліна Едуардівна. – Якщо це досвідчені люди, вони можуть перебувати у воді від 30 секунд. Мова йде про осіб, які протягом декількох років занурювались, готувались заздалегідь. Але більше двох хвилин знаходитися у холодній воді і їм не можна. Є великий ризик переохолодження. Тривалість перебування залежить від підготовки та температури води. 

Після занурення лікарка радить швидко обтертись рушником та одягти теплий зручний одяг. І не стійте довго на холоді. 

Потрібно рухатись, випити теплого чаю, який допоможе стабілізувати температуру тіла, – додала лікарка. – Дуже важливо не вживати алкоголь чи якісь стимулятори. Насправді алкоголь не зігріває, а може викликати додаткові проблеми зі здоров’ям.

Ніколи не пірнайте наодинці. Обов’язково треба мати когось поруч на випадок, якщо станеться щось непередбачене. І, звісно, важливо слухати своє тіло: якщо ви відчуваєте себе погано після занурення, негайно звертайтеся по медичну допомогу.

Дуже часто трапляються випадки, коли люди після пірнання у холодну воду звертаються до лікарів, – розповіла Аліна Едуардівна. – Особливо це стосується тих, хто не готувався. Такі люди хворіють, і це не просто застуди, а здебільшого пневмонії. Був випадок, коли до мене звернувся чоловік, якому трохи більше тридцяти років. Після пірнання на Водохреще у нього був плеврит, який ми потім довго лікували. 

Занурення у крижану воду — це не тільки духовна, але й фізична практика, яка вимагає уважного підходу до власного здоров’я. Якщо ви вирішили долучитися до традиції, важливо дотримуватися рекомендацій лікарів і завжди пам’ятати про безпеку.

Купання на Водохреще у минулих роках
Купання на Водохреще у минулих роках. Фото: facebook.com/filimonovailona

Нагадаємо, раніше ми писали, як у Дніпрі святкують Різдво.

Категорія: Новини Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра, Тема дня

Позначки: , ,

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також: