
Раціональне поводження з відходами – тренд нашого часу. Це вкрай важливо з т.з. збереження навколишнього середовища, крім того – це дозволяє ефективно та з користю використовувати те, що, на перший погляд, здається непотребом. Дніпро має цікаві напрацювання та лайфхаки у цій площині, про які розповідає “Наше місто”.
Відходи деревини переробляють на паливні брикети
У Дніпрі нещодавно почала працювати лінія, що переробляє гілля та залишки деревини у гранули, які потім стають паливними брикетами, їх, зокрема можна використовувати для опалення приміщень.
Технологічна лінія працює на “Правобережному” полігоні з утилізації ТБО. Загальна вартість — 1,7 млн грн. Місто отримало техніку безкоштовно — завдяки Програмі розвитку ООН, донором якої є Шведське Агентство з міжнародного розвитку (SIDA).
Мер Борис Філатов наголосив: для міста це важлива ініціатива, адже Дніпро системно працює над впровадженням технологій раціональної переробки сміття.

«Ці пелети, що будуть для нас безкоштовними, направлятимуться на потреби комунальних підприємств. Я хотів би ще раз подякувати нашим партнерам. Ми і далі працюватимемо в цьому напрямі. Адже переробка сміття, надто під час війни, це важлива тема у комунальному господарстві», — сказав Філатов.

На новій лінії працюють шість типів машин. Це тріскоріз, молоткова дробарка, аеродинамічна сушка для стружки та тирси, гранулятор, барабан просіювач-охолоджувач гранул та шнек рівномірної подачі сировини. Усе устаткування вироблено в Україні.

«У місті заборонено спалювати гілля. Тому воно приїжджає на полігон. І замість того, щоб його закопувати, ми робимо паливні гранули, щоб використовувати їх для опалення будівель та споруд», — каже головний інженер КП «Еко Дніпро» Денис Фатєєв.
Представники ООН зауважили: для першої поставки обладнання обрали саме Дніпро, адже це — опорне місто для України.

«Ми хочемо на базі Дніпра спробувати цей проєкт, подивитися, як він розгортатиметься. Ми знайшли тут дуже надійних партнерів – департамент екологічної політики міської ради. Вдячні за підтримку, за те, що вони – дійсно професійна команда, яка допомогла реалізувати цей проєкт», — наголосила Ольга Сютікова, спеціалістка ООН з відновлення довкілля постраждалих громад.
Позитивний досвід Дніпра: як раціональне поводження з відходами приносить реальну користь
У складний воєнний час наше місто, комунальні служби, бізнес постійно працюють над енергозбереженням та максимально ефективним використанням ресурсів. У Дніпрі є цікаві та корисні рішення, пов’язані з раціональним поводженням з відходами.
Денис Фатєєв
Головний інженер КП “Еко Дніпро” Денис Фатєєв пояснює: на полігон “Правобережний” постійно надходять дерев’яні відходи (зокрема – гілки після обрізки дерев, кущів тощо), які схильні до самозаймання, а закопувати їх нераціонально.

Тому створення та запуск лінії з виробництва паливних гранул за підтримки міжнародних партнерів – можливість вирішити проблему утилізації та отримати корисний матеріал – паливні деревні гранули (пелети). Їх серед іншого можна використовувати для роботи опалювальних котлів – і побутових, і промислових, для обігріву приміщень, догляду за домашніми тваринами тощо.
На полігоні “Правобережний”, куди надходять ТПВ, які утворюються в місті, роблять акцент на максимально компактному складуванні відходів у спеціально підготовленому ізольованому котловані. Принцип такий: чим оптимальніше ущільнити відходи, тим більший їх обсяг можна розмістити.

– Для вирішення цього завдання застосовується спеціальна техніка, зокрема т.зв. сміттєвий компактор, який ефективно складує ТПВ. Завдяки таким заходам можна на 30% ущільнити відходи, – пояснює головний інженер КП “Еко Дніпро” Денис Фатєєв.
Крім того, активно використовуються інновації, які дозволяють одержувати з відходів вкрай корисну енергію.
На полігоні “Правобережний” деякий час тому впроваджено технологічну лінію, яка дозволяє отримувати енергію буквально з відходів. Корисний та важливий проєкт реалізується завдяки взаємодії міських служб та приватної ініціативи.
Справа в тім, що при складуванні різних видів відходів природним шляхом відбувається анаеробне розкладання, при якому виділяється значний обсяг біогазу (значною мірою, на 50—87%, складається з метану, а також включає CO2, після очищення біогазу від СО2. можна отримати біометан – повний аналог природного газу – прим.ред.) Наявність такого газу створює ризики пожежної небезпеки, крім того – має місце неприємний запах.
– Для вирішення проблеми на полігоні “Правобережний” реалізована система відкачування (за допомогою облаштованих вертикальних свердловин або горизонтальних траншей). Отриманий у такий спосіб біогаз використовується у газопоршневих установках, які генерують електроенергію, – пояснює технологічні нюанси головний інженер КП “Еко Дніпро” Денис Фатєєв.

У результаті можна отримувати суттєві обсяги електроенергії (пікові значення – до 1 МВт), які постачаються до загальної енергосистеми України під управлінням державного оператора “Укренерго”.
Таким чином, завдяки раціональному поводженню з відходами виробляються додаткові обсяги енергії, вкрай потрібної зараз країні. Крім того, це дозволяє мінімізувати проблему запаху (практично усунути – у холодну пору року).
Містяни заборгували сотні мільйонів за вивіз сміття
Станом на лютий 2025 р. заборгованість жителів Дніпра за вивіз сміття, яке здійснює оператор “Екологія Д”, становила 290 млн грн. При цьому, борг мешканців приватного сектора загалом перевищував 162 млн грн, мешканців багатоквартирних будинків – понад 127 млн грн.
Містян наполегливо просять погасити борги, що накопичилися, у разі необхідності – реструктуризувати заборгованість.
В Україні потрібна держпідтримка раціональної утилізації ТПВ – експертна думка
Що можна і потрібно зробити для того, щоб раціональне поводження з відходами в Україні розвивалося?
– На державному рівні необхідно надати податкові пільги та дерегуляцію, яка сприятиме створенню нових переробних підприємств для відсортованих відходів, – вважає головний інженер КП “Еко Дніпро” Денис Фатєєв.
Справді, в Україні та, зокрема у Дніпрі були цікаві ініціативи, спрямовані на раціональне використання відходів. Так, торгові мережі встановлювали біля магазинів у нашому місті спеціальні ємності для різних видів відходів (картон, пластик, скло тощо), а приватні та еко-ініціативи закликали здавати використані батарейки. Дніпряни пам’ятають пірамідки, в які пропонувалося скидати пластикові пляшки для подальшої переробки. Однак розвиток цих ініціатив зупиняється через відсутність переробних потужностей, а нерідко – загалом через відсутність в Україні підприємств для переробки певних видів відходів, пояснює Денис Фатєєв.
Втім, для того, щоб питання раціонального поводження з відходами вирішувалося комплексно і послідовно, а в суспільстві формувалася побутова культура роздільного складування та утилізації різних типів ТПВ (до чого вже готові численні співгромадяни), потрібні централізовані та постійні державні зусилля. Це, поряд зі свідомим ставленням багатьох людей, дозволить країні крок за кроком вирішувати непросте і дуже важливе завдання щодо збереження навколишнього середовища.
Фото Валерія Кравченко, міської ради Дніпра
Категорія: Важливо, ЖКГ, Новини Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра, Тема дня
Позначки: Борис Філатов, Головне, Дніпро, Новини Дніпра