Skip to content

ЕКСКЛЮЗИВ Стрімке зростання випадків сказу на Дніпропетровщині: чи є загроза для людей

На Дніпропетровщині росте захворюваність на сказ

На Дніпропетровщині спостерігається стрімке зростання захворюваності на сказ. У 2024-му році кількість тварин, у яких лабораторно підтверджено цю недугу, зросла майже втричі. Від нападів скажених собак страждають люди. Так в одному з сіл нашої області пес, хворий на сказ, вкусив свою господарку. Детальніше про ситуацію розповіла Галина Шамичкова – завідувачка відділення особливо небезпечних інфекцій Дніпропетровського обласного центру контролю та профілактики інфекційних хвороб, пише “Наше місто”.

За словами Галини Шамичкової, у 2022-му році на Дніпропетровщині було зафіксовано 15 випадків сказу у тварин, у 2023-му цей показник виріс до 77 випадків, а вже цьогоріч кількість випадків перевищила двісті. Така динаміка викликає занепокоєння, адже сказ є смертельно небезпечною хворобою, що передається від тварин до людини.

Галина Шамичкова – завідувачка відділення особливо небезпечних інфекцій Дніпропетровського обласного центру контролю та профілактики інфекційних хвороб
Галина Шамичкова – завідувачка відділення особливо небезпечних інфекцій Дніпропетровського обласного центру контролю та профілактики інфекційних хвороб

-У поточному році у Дніпропетровській області зареєстровано понад 5 тисяч звернень від людей, які постраждали від нападів тварин, що на 1000 більше, ніж минулоріч, – сказала Галина Шамичкова. – У поточному році у нашій області жінка постраждала від укусу домашньої тварини, хворої на сказ. Вона жила на краю села, у двір забігали лиси, таким чином відбулося зараження собаки. А вже він заразив свою господарку. Жінка звернулась за медичною допомогою і пройшла курс антирабічних щеплень. Це врятувало їй життя.

Останній випадок загибелі людини від сказу стався на Дніпропетровщині у 2017-му році, каже Галина Шамичкова.

– Собака був на прив’язі, але у двір забігали лиси, які його покусали, – розповіла Галина Шамичкова. – Згодом цей собака напав на дитину, а також на жінку, яка намагалася її захистити. У дитини була велика кровотеча, тому вірус не зафіксувався в рані, дитина залишилась жива. А її мати, на жаль, загинула від сказу. Вона не звернулась за медичною допомогою. 

Кожна хвилина на рахунку: чому важливо звернутися до лікаря після укусу тварини

Сказ — це надзвичайно небезпечна інфекція, викликана вірусом, що вражає мозок та нервову систему. Після нападу тварини дуже важливо негайно звернутися за медичною допомогою. Адже вірус швидко розповсюджується. 

Напад собаки. Фото з відкритих джерел.

-В усіх районах нашої області реєструються випадки сказу серед тварин, – повідомила Галина Шамичкова. – Якщо людина не звертається за медичною допомогою і не отримує лікувально-профілактичні щеплення, то вона гине. Летальність при цій інфекції складає 100%. На Дніпропетровщині понад 50 закладів охорони здоров’я надають антирабічну допомогу. Є обласні центри, які допомагають дорослим цілодобово і у святкові дні. Діти можуть отримати допомогу в Медичному центрі родинного здоров’я. 

Галина Шамичкова пояснює, що лікування у разі укусу тварини включає курс профілактичних щеплень, що складається з п’яти ін’єкцій. Щеплення роблять на нульовий, третій, сьомий, чотирнадцятий та двадцять восьмий день. Важливо зазначити, що процедура стала значно простішою і менш болісною, ніж раніше, коли людям доводилось отримувати до 40 уколів.

-Щеплення проводяться безкоштовно, наразі у нас достатня кількість антирабічних вакцин, – повідомила Галина Шамичкова. – Ми їх отримуємо як з державних поставок, так і через міські програми, наприклад, у Дніпрі є заклади, які самостійно придбали антирабічну вакцину. 

Що робити, якщо вас вкусила домашня тварина

Укус тварини – ситуація, яка може трапитись будь-коли і будь-де. Мова йде не лише про бродячих тварин. Вкусити господаря може й домашній собака чи кіт. Важливо не панікувати, а знати, як правильно реагувати.

-Вірус нейротропний, вражає головний мозок, розповсюджується дуже швидко, фіксується в рані, – підкреслила Галина Шамичкова. – Тому дуже важливо своєчасно звернутись до медичного закладу. Після первинної обробки рани вам призначать курс профілактичних щеплень. Навіть, якщо ви перебуваєте у місці, де немає можливості отримати медичну допомогу, потрібно обробити рану самостійно. Рясно промити водою, а потім обробити краї рани настоянкою йоду, так йдеться в наказі Мінохорони здоров’я. 

Галина Шамичкова підкреслила, що навіть у разі укусу твариною, яка має щеплення від сказу, вакцинація людині все одно потрібна. Лікарі оцінюють, якою вакциною була щеплена тварина, коли це сталося і чи сформувався імунітет. Тому навіть у випадку, коли ваша тварина була вакцинована, не варто ризикувати своїм здоров’ям і слід пройти курс щеплень, щоб уникнути можливих ускладнень.

Щеплення від сказу. Фото з відкритих джерел.

-У цей час за твариною встановлюється медичне спостереження, а людина встигає отримати три щеплення до того, як дадуть відповідь, чи здорова тварина, – каже Галина Шамичкова. -Якщо тварина здорова, то людину більше не вакцинують. А у разі, коли тварина виявилася хворою – курс вакцинації людині продовжують. 

Щорічно на Дніпропетровщині виконується понад три тисячі антирабічних щеплень. За словами Галини Шачимкової, ускладнень не було зафіксовано. 

Фото автора та з відкритих джерел.

Читайте також: Незламні волонтери: як чорнобильці Дніпра допомагають фронту та переселенцям.

Категорія: Інтерв'ю, Новини Дніпра, Новини здоров'я Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра

Позначки: ,

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також: