Site icon Наше Місто

Кремація – 70%, похорони – 30%: на ринку ритуальних послуг Дніпра відбулися кардинальні зміни

колумбарій та цвинтар у Дніпрі

Схоже, оперативніше за багатьох у Дніпрі працюють компанії з ритуальних послуг. У більшості випадків перший телефонний дзвінок, який отримує родина померлого, це пропозиція похоронного бюро. Що змінилося на ринку ритуальних послуг Дніпра під час війни, розповідає “Наше місто”. 

Олена з Донецької області стала дніпрянкою вже під час війни. Кілька тижнів тому вона втратила маму, яка до останнього на хотіла їхати з майже прифронтового населеного пункту. Врешті-решт її вмовили переїхати до Дніпра. Війна та переїзд стали великим стресом, який позначився на здоров’ї, літня жінка з кожним днем втрачала сили. Медики виявили тяжку хворобу, що швидко прогресувала. Жінки не стало через півтора місяці після отримання статусу ВПО.

Представник похоронного агентства зателефонував вже за кілька хвилин після того, як стало відомо про смерть мами. Я була дуже розгублена, не очікувала, що мама помре так швидко. І скажу, що похоронне агентство дуже допомогло – зорієнтували нас по цінах, послугах, оперативно оформили документи. Звичайно, ціни у них завищені, але у цей час ніхто не буде бігати по місту та шукати, де дешевше, – розповідає Олена.

Вона обрала для своєї мами традиційне поховання на одному з кладовищ Дніпра, хоча серед переселенців дуже популярна процедура кремації померлих родичів. 

Багато наших переселенців кремують померлих родичів, сподіваються урну поховати на батьківщині. Можна було б відвезти урну в Донецьку область, але я побоялась туди їхати через блокпости, можна під обстріл потрапити, – розповідає Олена.

За її словами місце на кладовищі у Дніпрі обійшлося у 12 тисяч гривень і ще трохи більше 20 тисяч коштували послуги приватного ритуального агентства.

Чому зростає кількість поховань цивільних

Війна, що триває в Україні третій рік, принесла незліченні втрати. І хоча найбільше страждають на фронті наші захисники, наслідки бойових дій відчувають усі українці. Одним із таких є значне збільшення кількості поховань на кладовищах, зокрема в Дніпрі.

Військове кладовище у Дніпрі. Фото: Валерій Кравченко

Звичайно, основний потік поховань пов’язаний із загиблими військовими. Проте істотно зросла смертність серед цивільного населення. Причин для цього кілька:

Діючий цвинтар у Діївці. Фото: НМ

Більшість поховань – через крематорій

Останнім часом в Україні, зокрема в Дніпрі, спостерігається зростання популярності кремації як альтернативи традиційному похованню. За неофіційними даними, зараз у Дніпрі до 70% померлих ховають через крематорій у Харкові чи Одесі. Цей процес пов’язаний з низкою соціальних, економічних та культурних факторів.

Кремація – це зручно, менш клопітно. В Європі поховання через кремацію – до 90%, – каже Валерій Тетякін, директор КП “Ритуальна служба”.

Чому саме кремація

Пов’язані з кремацією виклики для Дніпра

КП “Ритуальна служба” – це єдине у Дніпрі комунальне підприємство, що надає ритуальні послуги та  видає всі необхідні документи. У Дніпрі є певна кількість приватних підприємців та інших юридичних осіб, які здійснюють ритуальні послуги на підставі укладеного з КП договору. Такі підприємства пропонують кремацію,  продаж атрибутики, організацію поминок та інші послуги для церемонії поховання. Але за документами все одно доведеться звернутися до комунального підприємства.

Директор КП “Ритуальна служба” Валерій Тетякін. Фото: Володимир Федорищев

Кремацією займаються приватні ритуальні агентства. КП «Ритуальна служба» не конкурентоспроможне в цьому випадку. Комерційні структури максимально оптимізують свої витрати – наприклад, дешевше купують паливо. А комунальне підприємство працює в межах законодавства, платить усі податки. У приватників кремація в будь-якому разі буде дешевше, – директор КП “Ритуальна служба”.

Попри зростаючу популярність, кремація в Дніпрі пов’язана з певними труднощами. Передусім – це відсутність власного крематорію. Тому тіла померлих доводиться перевозити в інші міста – Харків чи Одесу, що збільшує витрати і ускладнює організацію процесу. Втім, кремація все одне обходиться дешевше, ніж традиційне поховання. Дніпрянин Ігор, який два місяця тому втратив маму, розповідає, що у похоронному бюро пропонують обидва варіанти. Він обрав саме кремацію тіла. 

Ігор нещодавно втратив маму. Фото: НМ

У нас кілька похоронних бюро, які займаються кремацією, в одних ціни вищі, в інших нижчі. Коли людина в шоці, вона особливо не обирає. Мені зателефонувало агентство, яке запропонувало кремацію в Одесі, це коштувало мені трохи більше 16 тисяч гривень, – розповідає Ігор.

За його словами, похоронне агентство працює дуже швидко. 93-літня мама Ігоря померла о 9:30 ранку, а вже о 17:00 її забрали на кремацію – одразу після отримання медичної довідки про смерть.  

До нас просто додому приїхав санітар, підготував тіло, повністю забезпечили всі необхідні атрибути. Єдине, затримка сталася з очікуванням праху. Спочатку обіцяли 2-3 дні, але виявилося, що у крематорії була черга, тому прах був у Дніпрі лише через тиждень, я сам його забрав з агентства, – розповідає Ігор.

Що входить у вартість кремації

Як упокоїти прах померлого

Для захоронення праху діють такі ж самі правила, як і для традиційного поховання в труні. Втім, урну з кремованим тілом можна розмістити у колумбаріях – спорудах, призначених для зберігання урн з прахом померлих. Нещодавно такі з’явилися на двох кладовищах Дніпра – Сурсько-Литовському та Запорізькому. 

Колумбарій на Запорозькому кладовищі у Дніпрі. Фото: НМ

Колумбарій на Запорізькому кладовищі, яке вже закрито для поховань, з’явився на центральній алеї. Це дві споруди, які мають форму великої стіни з нішами для урн. Кожна споруда має 160 комірок. Більшість – пусті, але в адміністрації кажуть, що деякі з них скоро будуть заповнені – затримка через оформлення документів. 

У нас два діючі колумбарії: на Сурсько-Литовському та на Запорізькому кладовищах. Перший вже майже заповнений, а у другому ще є вільні комірки, – каже Валерій Тетякін.

Колумбарій розташований на центральній алеї. Фото: НМ

Більш популярним у Дніпрі є підпоховання праху у вже наявну могилу. Дехто це робить нелегально. А для офіційної процедури треба мати всі документи, необхідні для поховання тіла:

Поховати урну з прахом можна не лише на відкритому цвинтарі (в даному випадку на Мукачева-Богуна в Діївці), а й на закритих цвинтарях – у вже існуючу могилу. Це можливо, якщо це могила родича і є дозвіл користувача. У будь-якої могили є користувач – той, хто здійснив перше поховання і має на руках свідоцтво про поховання. Це дає право користування цією могилою. За згодою такого користувача можна зробити підзахоронення урни з прахом, – пояснює директор КП “Ритуальна служба”.

Процедура поховання в Дніпрі чітко регламентована Законом про поховання та похоронну справу. Замовлення на ритуальні послуги приймають за адресою: вул. Полігонна, 18-Б. Телефон гарячої лінії  +38 (096) 404 03 03

Для підпоховання необхідно звернутися до адміністрації кладовища з підтвердженням права на користування ділянкою та необхідними документами (свідоцтво про смерть, свідоцтво про поховання). У разі нового поховання укладається договір на ритуальні послуги з КП “Ритуальна служба”.

Нагадаємо, раніше ми писали, що у Дніпрі на військовому кладовищі поховані понад півтисячі невідомих захисників України.

Категорія: Новини Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра, Тема дня

Позначки: ,

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також:

Exit mobile version