12 листопада – Всесвітній день боротьби з пневмонією. Ця недуга щорічно забирає мільйони життів по всьому світу. Незважаючи на значний прогрес у медицині, запалення легень залишається серйозною загрозою, особливо для людей похилого віку, дітей та осіб з ослабленим імунітетом. Які причини хвороби, її симптоми і як захистити себе? Щоб знайти відповіді на ці запитання, ми звернулися до сімейної лікарки одного з медзакладів Дніпра – пані Аліни.
Що таке пневмонія
Пневмонія – це запальний процес у легенях, який викликається різними збудниками: бактеріями, вірусами, грибками.
-Пневмонія вражає легеневу систему, – пояснила Аліна – сімейна лікарка. – Якщо говорити простими словами, то у нас легені складаються з альвеол. Це такі маленькі мішечки. Коли ми вдихаємо повітря, в них потрапляє кисень і вже після цього він розповсюджується по всьому організму. Якщо у нас є ураження – запалення легень, то ці мішечки не функціонують. Вони можуть бути заповнені якимось секретом: гноєм, кров’ю тощо. В результаті – наш організм не насичується киснем.
Пневмонія може розвиватися як самостійне захворювання чи бути ускладненням інших хвороб. Небезпека пневмонії полягає у тому, що вона може призвести до серйозних ускладнень.
-Коли ми говоримо про пневмонію, ми маємо розуміти, що це приєднання вторинної інфекції, – додала лікарка. – Тобто у нас повинен бути первинний агент. Це може бути спочатку респіраторне вірусне захворювання чи звичайна простуда. А вже через декілька днів може бути приєднання вторинної інфекції. Це вже буде пневмонія.
Симптоми та лікування пневмонії
Симптоми пневмонії варіюються від легких до важких, залежно від таких факторів, як тип збудника, що викликає інфекцію, вік людини і загальний стан здоров’я. Ознаки часто схожі з симптомами застуди або грипу.
-Симптоми пневмонії: кашель, що посилюється, зниження апетиту, загальна слабкість, підвищення температури тіла, дихальна недостатність, – сказала сімейна лікарка. – Ще один симптом – м’язовий біль. При цих ознаках людина може запідозрити пневмонію.
Медики попереджають: якщо кашель не проходить більше тижня, з’явилась висока температура та утруднене дихання, можливе приєднання вторинної інфекції.
– Зазвичай ГРВІ минає за 7 днів, як і запалення верхніх дихальних шляхів – синусити, ларингіти, трахеіти, фарингіти, – повідомила пані Аліна. – Якщо за цей строк не настає одужання, то велика ймовірність того, що мова йде про розвиток пневмонії. Тому, якщо людина розуміє, що за сім днів вона не вилікувалась, то вже 100% необхідно звернутись до лікаря.
Гепатит як наслідок самолікування: реальна історія з Дніпра
За словами сімейної лікарки, станом на сьогодні у Дніпрі спалаху захворюваності не спостерігається. Однак, епідеміологи очікують на можливе зростання кількості хворих. Похолодання, зменшення сонячних днів та зниження споживання свіжих овочів та фруктів створюють сприятливі умови для розвитку інфекцій.
Сучасна медицина має ефективні засоби для лікування пневмонії. Однак, важливо пам’ятати, що чим раніше розпочато лікування, тим вищі шанси на одужання.
У той же час, статистика невблаганна: чоловіки часто ігнорують перші симптоми хвороб, сподіваючись, що все минеться само собою, або займаються самолікуванням. Класичний приклад – пацієнт з Дніпра, який самостійно лікував кашель антибіотиками.
-Жінки більш відповідальні, а деякі чоловіки йдуть на прийом до лікаря, коли вже зовсім погано почуваються, – підкреслила пані Аліна. – Наприклад, один з пацієнтів отримав гепатит через самолікування. Він близько трьох місяців приймав антибактеріальні препарати, які сам собі призначив. Справа у тім, що у чоловіка був залишковий кашель, він хворів на бронхіальну астму. Коли прийшов на прийом, він був жовтого кольору. Зробили біохімічний аналіз, а там АЛТ, АСТ мали неймовірно високі показники. Такий гепатит неможливо вилікувати повністю. Зараз у нього ремісія, але потрібно підтримувати печінку. Він тепер не вживає антибіотики без консультації з лікарем.
Як COVID-19 вплинув на поширення пневмонії
Пандемія COVID-19 ще більше актуалізувала проблему пневмонії. Коронавірус здатний викликати різноманітні ускладнення, серед яких пневмонія є одним з найпоширеніших. Він вражає клітини дихальних шляхів, що призводить до запалення і пошкодження легеневої тканини.
-Під час спалаху COVID-19 пневмонія була дуже розповсюджена,- додала сімейна лікарка. – На її фоні навіть звичайні пневмонії здавалися типовими і не надто складними. На щастя, зараз немає такого спалаху коронавірусу, який був раніше. Не можу сказати, що COVID-19 вплинув на захворюваність пневмоніями загалом.
У хворих на COVID-19 пневмонія часто має більш тяжкий перебіг і вимагає тривалого лікування.
-Внаслідок пневмонії можливий розвиток хронічних хвороб, таких, як бронхіальна астма, бронхіт, можуть залишитися рубці на легенях і вони функціонуватимуть не в повному обсязі. Можливе ослаблення загального імунітету людини, розвиток вторинних пневмоній, плеврити.
Профілактика пневмонії
Запобігти пневмонії допоможе профілактика. Вона включає низку заходів і буває специфічна і неспецифічна.
– Неспецифічна профілактика. Я думаю, що всі розуміють, що необхідно мити руки, користуватися антисептичними засобами, носити маски, – сказала сімейна лікарка. – Специфічна профілактика – це вакцинація. Наприклад, від пневмококу роблять щеплення дітям і дорослим.
Дієвим інструментом для профілактики запалення легенів є сезонна вакцинація проти грипу як провокуючого фактора.
-Вакцинація від грипу робиться кожен рік, зазвичай восени, коли немає сплеску респіраторних захворювань, – додала сімейна лікарка. – Людина має бути повністю здорова. Це щеплення має захистити людину від грипу штамів А і Б на один рік. Щодо Ковіду-19, на даний момент активної вакцинації немає.
Методи первинної профілактики легеневих хвороб включають відмову від тютюнопаління та інших шкідливих звичок. Також необхідно уникати стресів, збалансувати раціон, додати в режим фізичні навантаження та налагодити сон. Ці методи значно зміцнюють імунітет, який протистоятиме шкідливим вірусам та бактеріям.
Міфи та реальні факти про пневмонію
Існує багато міфів про пневмонію, які можуть заплутати людей і завадити їм своєчасно звернутися по медичну допомогу.
-Головний міф, що вірусну пневмонію можна лікувати антибіотиками, – додала пані Аліна. – Люди самі собі встановлюють діагноз і приймають антибіотики. Вони не розуміють, що це дуже складне захворювання. Ще один міф про те, що на пневмонію можна захворіти, якщо посидіти на протязі або перемерзнути. Насправді ж, це не так, адже є збудник, який розповсюджується в організмі.
Пневмонія – це серйозне захворювання, яке вимагає своєчасної діагностики та лікування. Дотримання простих правил профілактики допоможе знизити ризик захворювання і зберегти здоров’я.
Фото Володимира Федорищева.
Читайте також: Смертельна загроза: на Дніпропетровщині через сказ ввели карантин у двох селах.