Skip to content

ЕКСКЛЮЗИВ Як великий бізнес України і Дніпра адаптується до дефіциту електроенергії

Михайло Чернов

Наприкінці червня ситуація з електроенергією може погіршитися на рівні всієї держави. Причина в тому, що виведено в ремонт великий енергоблок АЕС, розрахований на тисячу мегават, повідомляє державна компанія “Енергоатом”. Через це та очікуване зростання споживання електроенергії в липні, дефіцит в енергосистемі може збільшитися.

В Україні через жорстокі обстріли з боку країни-агресора зруйнована значна частина потужностей, які загалом генерували 9 ГВт електроенергії. Дефіцит електрики в масштабах держави та масові відключення не лише взимку, а й в влітку – нова реальність, в якій живе та працює країна. А прогнози на прийдешні місяці – доволі сумні. При цьому Україні треба буде пережити холодний осінньо-зимовий період. Що радять експерти енергетичної галузі та що вже робить бізнес, розповідає “Наше місто”.

Імпортувати, ремонтувати та впроваджувати малу генерацію

Загальний прогноз: взимку світло в країні даватимуть на 5-6 годин на день, зазначає гендиректор Yasno Сергій Коваленко. Втім, ситуація може покращитися, якщо буде збільшено імпорт електроенергії з ЄС і буде відремонтовано пошкоджені енергетичні об’єкти. Також ситуація залежить від температури взимку.

Експертна спільнота, згодна з такою думкою, наводить кілька важливих напрямів роботи, завдяки яким можна стабілізувати ситуацію в енергетиці країни напередодні холодів.

Володимир Омельченко

– Нам треба пережити зиму, – зазначає Володимир Омельченко, керівник енергетичних програм Центру Разумкова. – Важлива можливість – нарощування імпорту електроенергії. Це – найшвидший спосіб для того, щоб ліквідувати дефіцит енергії.   Тож, якщо вжити потрібних технологічних та організаційних заходыв та збільшити імпорт, то можна значної мірою задовільнити попит всередині країни.

Друга опція – ремонт наявного обладнання. Варто привести до ладу те, яке можна відновити, зазначає експерт. Прогнозно, завдяки таким ремонтам, до осінньо-зимового періоду можна відновити обладнання, яке забезпечить генерацію 1,5-2 ГВт електроенергії.

– Ще один варіант – мала генерація електроенергії, яка використовує газ як паливо. Втім, потужна газова мініелектростанція коштує суттєві гроші, приміром, близько 5 млн євро, – зазначає експерт Володимир Омельченко. 

Такі рішення, які дозволяють локально генерувати електроенергію, можуть бути корисні, зокрема для місцевих громад. 

Приміром, в Дніпрі  завдяки зусиллям міської влади та мера Бориса Філатова встановили потужну газову мініелектростанцію на одному з об’єктів теплопостачання. Станція зможе забезпечити енергією локальну котельню, яка, своєю чергою, постачає тепло кільком житловим масивам на правому березі.

Хто забезпечує Україну електроенергією?

Фактичний монополіст на ринку енергії, від якого значною мірою залежить енергопостачання країни – державна компанія “Енергоатом”, зазначає Володимир Омельченко, керівник енергетичних програм Центру Разумкова. Приміром, частка приватної компанії ДТЕК в балансі виробництва енергії зараз не перевищує 10%. 15% припадає на державного оператора  “Укргідроенерго”.  А державний “Енергоатом” забезпечує понад 50% генерації.

Попри все, продукти мають бути свіжими: торговельні мережі готуються до роботи в блекаут

Прикрі новини для всіх громадян-споживачів: перебої з електрикою можуть підвищити вартість хліба, кондитерських виробів і молочних продуктів. Прогнозується, що бакалія зросте в ціні на 5-15%, а молочні вироби – на 30%.

Однак найголовніше – чи зможуть торговельні мережі та виробники харчової продукції взагалі працювати в умовах відключень електроенергії?

Фото – мережа Варус

Бізнес з Дніпра активно адаптується до складних умов. Приміром, майже всі супермаркети мережі “Varus” мають генератори, які забезпечують базові потреби у світлі й роботу кас, зазначає Світлана Карпенко, заступник директора з операційної діяльності мережі “Varus”. Також в компанії планують придбання додаткового обладнання.

Світлана Карпенко

– Ще з початком ворожих атак на енергетичну систему України у 2022 році ми підсилили свою програму збереження електроенергії, – каже вона. – Зокрема, зменшили освітлення у торговельних залах та підсобних приміщеннях, відмовились від використання відеостін та яскравих вивісок.

Крім того, торговельні заклади оптимізують зберігання та прискорюють доставку покупцям заморожених продуктів, а також фрештоварів (приміром, молочні продукти, морозиво та ін.). Адже такі категорії влітку мають потрапляти до клієнтів максимально швидко та у свіжому стані, особливо – з урахуванням складнощів з електрикою та можливих відключень холодильного обладнання. 

– Загалом, попри всі ці надскладні виклики, наша команда адаптувалась до реалій, – зазначає Світлана Карпенко. – Згуртованість та системність допомогли нам не тільки продовжувати роботу, але й відкривати магазини, запускати нові послуги та покращувати наш сервіс.

Для краси завжди буде світло

До роботи в умовах часткових відключень електрики підготувалися в мережі магазинів “EVA”, яка добре відома всім дніпрянам.

Фото – мережа EVA

“Ключові розподільчі центри компанії були оснащені незалежним електроживленням ще до  2022 року, –  повідомили нам в пресслужбі ТОВ «РУШ» (магазини “EVA” та “EVA.UA”). – Регіональні офіси та 1033 магазини мережі (з понад 1070) також забезпечені системами аварійного живлення.  Значна частина магазинів мають бензинові генератори, решта – джерела безперебійного живлення. Також торговельні точки зможуть отримувати електрику від дизель-генеруючих потужностей в різних ТРЦ”.

Кілька десятків генераторів тримаються в резерві для оперативного донасичення мережі або заміни. В цьому році компанія придбала сонячні батареї для оснащення розподільчого центру у Львові. Цей проєкт розраховують завершити до кінця 2024 року.  

Великий бізнес може імпортувати електроенергію для своїх потреб. Але…

Як справи у великого бізнесу, який критично залежить від стабільного постачання електроенергії?

З минулої осені юридичні особи можуть закупити електроенергію за кордоном, таку можливість бізнесу надав уряд. Втім, є низка суттєвих умов.

Зокрема,  вже в травні 2024 року Кабмін спробував своєрідним чином мотивувати великий бізнес активно імпортувати електроенергію. Урядовці пообіцяли звільняти від планових обмежень споживання електрики підприємства, у яких обсяг імпорту складає щонайменше 80% у структурі споживання. Втім, така новація вже викликали критику з боку потужних підприємств ГЗК.

Фото – ІНТЕРПАЙП

Приміром,  у великій промисловій компанії “ІНТЕРПАЙП”, заводи якої працюють зокрема в Дніпрі, наголошують: така норма може призвести до негативних наслідків для всієї промисловості

Можливості імпорту електричної енергії в Україну – значно менші за потреби всього українського бізнесу. Діючі міжнародні домовленості  держави щодо імпорту енергії фактично не дозволяють бізнесу виконувати нові правила, запроваджені урядом.

Це може призвести до штучного, навіть спекулятивного зростання попиту на імпортну електроенергію, ціна на яку може зрости до будь-якого рівня. Її зможуть імпортувати лише ті підприємства, які мають мінімальні витрати на електрику в структурі собівартості продукції.

Металурги Інгулецького ГЗК (Дніпропетровська обл.) також наголошують, що через таку позицію уряду зростають ціни на імпортну електрику, що створює додаткові складнощі для виробництва, яке критично залежить від електроенергії.

“Укрзалізниця” прагне стати енергонезалежною

Фото – Укрзалізниця

Ключовий залізничний перевізник держави – «Укрзалізниця» – планує створити власну генерацію електроенергії потужністю 250 МВт. Виробляти електроенергію планують за допомогою газових електростанцій.

– Це дозволить компанії частково покрити потреби в живленні об’єктів критичної інфраструктури та споживачів по всій Україні, які підключені до розподільчої мережі УЗ, – пояснив голова правління УЗ Євген Лященко.

Розпочати реалізацію проєкту можуть у найближчі 3 місяці. Наразі компанія шукає джерела фінансування, зокрема веде перемовини щодо залучення грантів та міжнародної допомоги.

Уряд планує підживити бізнес, а ПриватБанк – надавати кредити

Кабінет Міністрів запровадив програму, яка дозволить бізнесу і громадянам отримати пільгові кредити для придбання енергетичного обладнання.

Також Кабмін затвердив порядок надання фінансової підтримки фізособам, які встановлюватимуть генерувальні установки з альтернативних джерел енергії у власних домогосподарствах.  Імовірно, йдеться про сонячні панелі та вітрові установки. Очільник уряду Денис Шмигаль повідомив, що сума компенсації для установок потужністю до 10 кВт на одне домогосподарство становитиме 244 тисяч грн. А максимальна сума кредиту – 480 тисяч гривень строком на 5 років.

Тим часом державний ПриватБанк вже запрошує представників українського малого бізнесу та підприємців подавати заявки на отримання кредитів на придбання електрогенераторів, джерел безперебійного живлення, сонячних та газопоршневих електростанцій, твердопаливних котлів та іншого енергообладнання. Мінімальний аванс від клієнта – 10% вартості обладнання.

Мікро- та малому бізнесу пропонуються кредити до 10 млн грн. Кредити до 1 млн грн – терміном до двох років та без застави, а кредити від 1 до 10 млн грн — терміном до п’яти років із заставою обладнання. 

А містянам радять підготувати хатинку в селі

Дійсно величезною проблемою для мешканців великих міст можуть стати тривалі відключення електроенергії, зазначає Володимир Омельченко, керівник енергетичних програм Центру Разумкова. Одне з рішень, яке може допомогти українцям з мегаполісів – знайти та підготувати приватний будинок, зокрема в селі.

Таку оселю значно простіше обігріти (приміром, грубкою) та забезпечити електрикою – приміром, за рахунок генератора, який може працювати надворі. Тож в екстремальних умовах, за можливих блекаутів містянам може стати у пригоді батьківська або бабусина хатка в селі, оснащена відповідно до реалій сьогодення. А загалом сподіваємося, що країна зможе впоратися з нинішніми енергетичними негараздами.

Категорія: Війна, Новини Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра, Тема дня

Позначки: , ,

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також: