Skip to content

ЕКСКЛЮЗИВ У Дніпрі безкоштовно проводять трансплантацію кісткового мозку

Щорічно в Україні онкологічні захворювання діагностуються більш ніж у тисячі дітей. На жаль, Дніпропетровська область є лідером серед всіх регіонів у цій сумній статистиці. У 2023 році в регіоні виявлено близько 70 нових випадків, а за два роки повномасштабного вторгнення – біля 150. Це пов’язано з тим, що навіть не дивлячись на міграцію, чисельність населення все одно залишається великою за рахунок  переміщення сотні тисяч людей з окупованих територій, або тих місць країни, де ведуться активні бойові дії. Тож, роботи у спеціалістів Онкогематологічного центру КП «Регіональний медичний центр родинного здоров’я» Дніпропетровської обласної ради» значно додалося. Як і побільшало можливостей для лікування особливо важких випадків. Бо з 2024 року у медзакладі відновили трансплантацію кісткового мозку дітям та пацієнтам старше 18 років. Про те, як відбувається пересадка кісткового мозку, хто її фінансує та перспективи трансплантації у Дніпрі журналісти «Наше місто» говорили з генеральним директором «Регіонального медичного центру родинного здоров’я» Олексієм Власовим та медичної директоркою з педіатрії та онкогематології Наталією Артьомовою.

Трансплантація кісткового мозку у Дніпрі 2024 - Наше Місто
Олексій Власов, генеральний директор медзакладу

– Олексію Олександровичу, перед Україною останні два роки стоять величезні виклики в усіх сферах життя. Проте хвороби не будуть чекати, поки закінчиться війна, і стане легше. Життя треба рятувати прямо зараз. І коли з’явилася інформація, що ви відновили операції з трансплантації кісткового мозку, це викликало величезну гордість за наших лікарів, за область, місто і країну. Як вдалося це зробити?

– Наш Онкогематологічний центр – найбільший на Сході та Півдні України. Наразі операції з пересадки кісткового мозку дітям, крім Дніпра, роблять тільки у Києві, Львові, та у Черкасах. До повномасштабного вторгнення у Дніпрі ми встигли зробити лише одну трансплантацію кісткового мозку. Тоді була дуже складна ситуація. Мама дізналася про рак під час вагітності. Коли дитині виповнилося 5 років, на жаль, онкологію виявили і у неї. Потім почалася активна фаза війни, й рішенням МОЗУ наші маленькі пацієнти були евакуйовані за кордон. На початку березня 2022 року наших пацієнтів збирали та відправляли автобусом у Львів, а далі – в Європу, деяким з них проводили необхідні трансплантації вже там, а інші продовжили лікування в клініках Європи.

Для того, щоб зберегти потужності закладу в галузі, кожен центр повинен працювати, але залишившись без достаньої кількості пацієнтів, ми не склали руки, а вирішили використовувати цей час, щоб зробити Онкогематологічний Центр ще більш потужним, сучасним і професійним. Переймали досвід колег з Німеччини, Чехії, Іспанії і Нідерландів. Запросили з Полтави відомого дитячого гематолога і онколога Наталію Артьомову. Вона приїхала, так би мовити, на екскурсію але одразу залишилася, незважаючи на те, що у Дніпрі небезпечніше, ніж у Полтаві.

Олексій Власов додав, що потужний поштовх для розвитку трансплантації кісткового мозку в Україні у цьому році зробила і сама держава. До Програми медичних гарантій внесли пакет «Лікування дорослих та дітей методом трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин». Не секрет, що ці операції дуже дороговартісні, а тепер вони повністю проводяться з відшкодуванням витрачених коштів державою. КП «Регіональний медичний центр родинного здоров’я» має договір з НСЗУ щодо надання цих послуг.

Детальніше про те, як відбувається трансплантація і у чому складність таких втручань, нам розповіла медична директорка з педіатрії та онкогематології лікарні Наталія Артьомова. Саме вона майже рік тому взяла на себе відповідальність очолити боротьбу проти дитячого раку на Дніпропетровщині.

Наталія Артьомова здобула медичну освіту у Полтаві, отримала кандидатській ступінь з педіатрії в Україні, закінчила магістратуру з педіатричної онкології в Princess Máxima Center for pediatric oncology у Нідерландах, стажувалася в Hospital Sant Joan de Déu Barcelona в Іспанії, тривалий час працювала дитячим гематологом та окологом у рідному місті. Вона зізнається, що погодилася переїхати у Дніпро, бо тут є можливість розвиватися і рости професійно.

«У Дніпрі наразі ми проводимо аутотрансплантації (аутоТСК). Це коли пацієнт є донором стовбурових гемопоетичних клітин для самого себе. Трансплантація необхідна, якщо захворювання не реагує на стандартні терапевтичні методики. Перед тим, як провести мегадозову хіміотерапію, проводиться забір стовбурових клітин прямо з крові через вену. Це не боляче, але для діток важко психологічно, тому що декілька годин їм треба провести біля спеціального апарату у боксі лежачи або напівсидячи. Далі матеріал, отриманий у ході процедури, заморожується і зберігається при температурі -86 градусів. А пацієнт готується до високодозової хіміотерапії з метою остаточного знищення залишкових пухлинних клітин, під час якої якраз і страждає власний кістковий мозок. Далі проводиться переливання, після якого до 3 тижнів пацієнти проводять у стерильному боксі, де є спеціальна вентиляція й ризики інфікування мінімальні. З мамою або татом вони бачаться тільки через скло. Бо це діти взагалі без імунітету. Для них будь-яка інфекція може стати смертельною. Потім ще деякий час реабілітація у відділенні, і додому повертається дитина, яка перемогла рак. Звичайно, певний час потрібно пильнувати за станом здоров`я, уникати зайвих контактів, приймати ліки. Але такі зусилля варті того, щоб отримати нове життя», – розповідає Наталія.

На початку  2024 року у Дніпрі провели успішні операції трансплантації кісткового мозку двом пацієнтам. Один з них – 17-річний Дмитро – вже повернувся додому в Полтаву. Другий – 15-річний Сашко – знаходиться на посттрансплантаційній реабілітації. Його захворювання було стійке навіть до резервних ліній лікування. Дніпровські лікарі проводили консультації з  колегами з Барселони для розробки персонального терапевтичного протоколу для Олександра. Ще декілька років тому хлопчику б довелося продовжувати лікування за кордоном, а зараз він просто приїхав з сусіднього обласного центру. Під час повномасштабної війни це справжнє диво!

«Наразі важко будувати якість стратегічні довгострокові плани чи ставити перед собою нездійсненні цілі. В Україні йде війна, під час якої в будь-якій сфері, а тим більше онкогематології дуже важко розвиватися. І це мене бентежить і засмучує. Бо поїдуть наші лікарі за кордон, наприклад, на стажування, подивляться, як там все добре і сучасно, подумають – навіщо тоді повертатися. Тому треба так «заразити» у хорошому сенсі цього слова, любов’ю до професії й надихнути на успіх, щоб навіть і думок таких не було. Бо у нашій країні можливостей не менше, зараз просто часи важкі», – поділилася Наталія Артьомова.

Дитячий хірург-онколог Олександр Авілов
Лікар-інтерн Єлизавета Батраченко
Лікар-інтерн Єлизавета Батраченко

Вона говорить, що в планах її команди – збільшити кількість аутотрансплантацій, а також розпочати проводити аллогенні трансплантації кісткового мозку, коли донорами стають члени родини або навіть зовсім чужі люди, які мають гени, подібні до таких у пацієнта. Такий вид трансплантації проводиться, коли у пацієнта первинно уражений власний кістковий мозок. І якщо рідні люди не підходять, то донорів шукають через спеціальні реєстри. В Україні його створили на благодійній основі Роман та Юлія Куць. Родина пройшла важкий шлях лікування Юлії від апластичної анемії. Донором кісткового мозку для неї став рідний брат, а трансплантацію робили у Польщі. Подружжя так перейнялося проблемою пацієнтів, що вирішили допомогти і пацієнтам, і лікарям, і власній країні – після успішного лікування родина Куць створила Український реєстр донорів кісткового мозку, який дає шанс пацієнтам отримати такий вид лікування як трансплантацію кісткового мозку в Україні.

Наразі в Українському реєстрі донорів кісткового мозку зареєстровано майже 12 тисяч людей, а всього у світі – більше 42 мільйони. У квітні 2020 року вперше було проведено трансплантацію кісткового мозку від неродинного донора в нашій країні. А в квітні 2023 року вперше відбулася трансплантація кісткового мозку, донором для якої став українець. Так сталося, що цей донор підійшов саме нашому пацієнту, – 18-річному Олегу з Дніпропетровщини, який починав лікування в Онкогематологічному Центрі “Регіонального центру родинного здоров`я”.

Як зареєструватися потенційним донором кісткового мозку і врятувати чиєсь життя, читайте за посиланням.

Фото: Валерій Кравченко, Онкогематологічний центр КП «Регіональний медичний центр родинного здоров’я».

Категорія: Війна, Новини Дніпра, Новини здоров'я Дніпра, Тема дня

Позначки: , ,

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також: