Skip to content

Маєток Розенберга у центрі Дніпра: історія унікального прибуткового будинку

Ксенія Куземко

Кожна вулиця Дніпра наповнена безліччю цікавих історій, які з вуст в уста передаються протягом десятків, а то й сотень років. Містяни проходять повз будівлі, не звертаючи на них особливої уваги. Однак якщо замислитись, перед фасадами деяких будівель промайнули життя вже 4-5 поколінь мешканців. Так, будівля, в якій зараз знаходиться відомий у Дніпрі ресторан, знаходиться на своєму місці майже 150 років. Історію цього будинку читайте в матеріалі «Наше місто» з посиланням на управління з питань охорони культурної спадщини Дніпровської міської ради.

У середині ХІХ ст. земельна ділянка виділена під час забудови парного боку вулиці Підгірної. Першим власником садиби був купець А. Португалов. 1850-1860-ті рр. – побудовано первісний комплекс забудови садиби. Головний будинок розміщено у кутовій частині ділянки. Корпус мурований, П-подібний за планом, на два поверхи на високому цоколі і з кількома ярусами підвалів. Вздовж фасаду по проспекту первісно створено широкий приямок для нормальної експлуатації цокольного поверху. Фасади корпусу виконано в стилі класицизму з використанням типового проєкту першої половини ХІХ ст. Також на ділянці побудовано одноповерховий мурований флігель на високому цоколі вздовж Підгірної вулиці. Відомостей щодо інших будівель не знайдено.

У 1880 – 1890-х рр. домоволодіння змінило кількох власників. У ці ж роки домоволодіння отримало поліцейську адресу: вулиця Кудашівська (з 1923 р. – Барикадна), 2.

1897 (1898) р. – домоволодіння переходить у власність купця Х.І. Розенберга. Між 1897 – 1899 рр. виконано великі роботи по реконструкції домоволодіння. Автором проєкту реконструкції вірогідно є архітектор Д.С. Скоробогатов. Кутовий корпус отримав оздоблення фасадів у неоруському стилі. Через перепад рельєфу корпус має перемінну поверховість: три поверхи по Проспекту та чотири поверхи з боку двору. За новим корпусом побудовано двоповерховий мурований службовий корпус. В довідковій літературі початку ХХ ст. переважно згадується, як будинок Розенберга по Катерининському проспекту.

22.10.1905 р., під час проходження по вулиці патріотичної маніфестації, з будинку ії обстряли і кинули кілька бомб.

Протягом ХХ ст. комплекс домоволодіння зазнав помітних втрат. Було демонтовано шатрові завершення, балкони та приямки на основних корпусах. На початку 1980-х рр. знесений мурований флігель по Барикадній вулиці.

У 2000 – 2002 рр. – проведено реконструкцію кутового корпусу. Ліпний декор головних фасадів замінено із відновленням втрачених елементів. Відновлено шатрові завершення. Приміщення повністю переплановано та виконана прибудова до дворового фасаду. У 2000-і рр. – на місці флігелю побудовано торгівельний павільйон квіткового ринку (за матеріалами Дніпровська міська енциклопедія).

Раніше ми писали, які таємниці приховує будинок в одну стіну у Дніпрі.

Категорія: Важливо, Новини Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра, Унікальний Дніпро

Позначки: 

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також: