Skip to content

Безоплатно, конфіденційно і зручно: як на Дніпропетровщині працюють гінекологічні кабінети безбарʼєрного доступу

Гінекологічні кабінети безбарʼєрного доступу UNFPA - Наше Місто

Щорічний профілактичний огляд у гінеколога – це запорука жіночого здоров’я. Проте, на жаль, в Україні статистика з цього приводу зовсім невтішна. Лише кожна четверта жінка йде на плановий огляд до гінеколога вчасно, усі інші – тільки коли з’являються серйозні проблеми. Ще гірша ситуація серед жінок з інвалідністю та жінок похилого віку. За статистикою – 65% жінок з інвалідністю в Україні відвідують медичні заклади лише раз на декілька років. На те є багато, на жаль, об’єктивних причин: у багатьох лікарнях немає ліфтів, а кабінет гінеколога знаходиться на другому поверсі і вище, важко доїхати на громадському транспорті, незручно сидіти у черзі тощо.

Наразі по всій країні вже відкрито 94 гінекологічні кабінети безбарʼєрного доступу UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення, де місцеві мешканки або жінки ВПО, які змушені були переїхати до інших регіонів внаслідок війни в Україні, постраждалі від гендерно зумовленого насильства та люди з інвалідністю можуть отримати кваліфіковану медико-психологічну допомогу. 

У Дніпропетровській області таких кабінетів вже 7. Вони працюють в рамках заходів гуманітарного реагування UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні. 

Журналісти сайту «Наше місто» побували в одній з лікарень Дніпра, щоб дізнатися, чим безбар’єрні гінекологічні кабінети UNFPA відрізняються від звичайних та які медичні послуги в них можуть отримати пацієнтки.

Крісло-трансформер і психологічна підтримка

Кабінет у Дніпровській лікарні №9 працює з 22 грудня 2022 року. Вхід до медичного закладу обладнаний пандусом, а внутрішні приміщення лікарні (зокрема, гінекологічний кабінет та санітарні кімнати) побудовані з урахуванням вимог інклюзивності.

Сам кабінет обладнаний зручним кріслом-трансформером. Воно піднімається та розкладається. 

Одна половинка фіксована, інша — відхиляється в сторону, що потрібно для огляду маломобільних пацієнток. Тобто усі послуги кабінету доступні для жінок з інвалідністю. 

Прийти на прийом може будь-яка жінка незалежно від віку, стану здоров’я, місця реєстрації. Для цього не потрібне електронне направлення чи попередній запис. Консультації й обстеження проводяться безоплатно, конфіденційно і цілодобово, навіть під час комендантської години. 

Акушерка-гінекологиня Елеонора, яка веде прийом у кабінеті безбарʼєрного доступу UNFPA у Дніпровській міській лікарні №9, розповіла про особливості своєї роботи.

“Перевагою нашого кабінету є професіоналізм лікарів, які пройшли спеціальні медико-соціальні курси, щоб якісно надавати допомогу жінкам, які зіткнулися з гендерним насильством або мають обмежені можливості чи фізичні вади. Під час звернення жінки, ми проводимо огляд, УЗД органів малого тазу, обстеження на інфекції, оцінку фізичного стану та репродуктивного здоров’я, надаємо психологічну консультацію. Щодо фактів насилля, то ми маємо змогу не тільки провести обстеження і надати допомогу медпрепаратами, засобами контрацепції, препаратами для профілактики статевих інфекцій та ВІЛ/СНІД, а також і проконсультувати з правових питань. 

Важливо ще і те, що у разі необхідності лікар може скерувати жінку до інших спеціалістів, або ж до стаціонарного відділення, якщо жінка потребує невідкладної допомоги”, – відмітила лікарка.

Вона додала, що пацієнток стає дедалі більше, бо серед населення проводиться велика роз’яснювальна робота з боку департаменту охорони здоров’я Дніпровської міськради.

“І сімейні лікарі, і акушери-гінекологи в амбулаторіях розповідають пацієнткам із вище перерахованих категорій, що у них є можливість отримати консультацію чи пройти повне обстеження у більш зручних, створених спеціально для них умовах. Ми докладаємо зусилля для того, щоб жінки були задоволені і розповідали одна одній про існування такого кабінету у Дніпрі. Для цього до кожної шукаємо індивідуальний підхід, враховуючи те, що більшість з них у своєму житті пережили багато горя. Згідно зі статистикою, яку ведемо, понад 40% наших пацієнток переїхали з тимчасово окупованих територій, або тих, де ведуться військові дії. Вони потребують серйозного психологічного супроводу, бо почуваються у чужому місті покинутими і розгубленими”, – розповіла акушерка-гінекологиня Елеонора.

Головна спеціалістка відділу первинної медичної допомоги департаменту охорони здоров’я населення міськради Тетяна Мартиненко розповіла, що наразі лише у Дніпрі функціонують 3 гінекологічні кабінети безбар’єрного доступу UNFPA.

“Тільки у цій лікарні, де ми знаходимося, у жіночій консультації є два крісла-трансформери, де можна проводити огляд жінок з інвалідністю, є вантажні ліфти. Як правило, вони роками спостерігаються у одного і того ж лікаря. Телефонують, попереджають про свій візит. Щоб їхнє перебування було якомога комфортнішим та недовгим, заздалегідь готується маршрут пацієнта, обирається час УЗД, якщо потрібно, беруться аналізи. А завдяки підтримці UNFPA вдалося обладнати ще один безбар’єрний кабінет, а значить, є можливість допомогти ще більшій кількості пацієнток”, – відмітила Тетяна Мартиненко.

Що говорять пацієнтки

У день, коли ми відвідували лікарню, на прийом до спеціалістів кабінету UNFPA завітала пані Наталя. Жінці 64 роки, вона має інвалідність 3-ї групи через перенесений ще у молодості мікроінсульт. Крім цього, ще “цілий букет” захворювань, як це часто буває у людей старшого віку.

“Я – переселенка. Рік тому перебралися з чоловіком до дітей у Дніпро з Нікопольського району. Кинули будинок, город, усе, чим жили десятки років. Не змогла більше там жити, бо стріляють і вдень, і вночі. Зруйнували школу, багато будинків, вбили декількох односельчан. У мене дуже погіршився стан здоров’я. Стало погано з головою, мову частково відібрало. У Дніпрі підлікували, поставили на ноги, якщо можна так сказати, бо маю серед діагнозів артрит, ледве ходжу, дуже болять стегна й коліна. Інколи підвестися з ліжка не можу через радикуліт. Крім того, є хронічні гінекологічні захворювання і проблеми з молочними залозами

У Нікополі я щорічно проходила обстеження, лікувалась, бо знаю, що інакше може бути біда. Тож і побідкалася сімейній лікарці, що треба терміново відвідати гінеколога, а я боюся, нікого тут не знаю, чи приймуть мене. А у приватній клініці кожного разу платити 500 грн, не враховуючи вартості аналізів, немає фінансової можливості. Вона мені і розповіла, що є безбар’єрний гінекологічний кабінет – безоплатний, цілодобовий та ще й недалеко від будинку, де ми зараз живемо. Приходжу вдруге. Два місяці тому була на огляді, зробила УЗД. Мені ще дали направлення на мамографію. Зараз прийшла, щоб скорегувати лікування, бо у мене ще й цукровий діабет, і я переживаю, що від якихось пігулок почалися запаморочення. Лікарка мене уважно вислухала і дала направлення до невролога та ендокринолога. Як ви зрозуміли, за всі роки, що хворію, з лікарями я мала справу часто, але майже ніде не зустрічала такого уважного і людяного ставлення”, – розповіла пані Наталя.  

Зі схожою долею і проблемами прийшла до гінекологічного кабінету і пані Аліна. Вона вже двічі переселенка. У 2014 році тікала від окупантів з Мар’янки у Краматорськ. Там наново будувала життя на орендованій квартирі. Наразі будинок у рідному місті повністю зруйнований. Тому евакуювалася до родичів у Синельниківський район, а потім і в Дніпро.

“Декілька років тому я перенесла надважку операцію з видалення матки і яєчників, а у 2022 році залишилась і без щитоподібної залози. Бо невірно була назначена гормонозамісна терапія. Зі своїми діагнозами я вже б могла оформити інвалідність, та ніколи ходити по кабінетах, збирати папірці, треба працювати, щоб якось вижити. Гінеколога я повинна проходити раз на 6 місяців. У чужому місті, де нікого не знаєш, де немає кому порекомендувати гарного спеціаліста, важко знайти, як кажуть, свою людину. Тому шукала відгуки через інтернет і натрапила на інформацію про кабінет для жінок з інвалідністю. Сьогодні була вперше. Дуже здивована, що все безоплатно. Більш того, гінекологиня дала мені направлення до своєї колеги, яка якраз спеціалізується на хворобах, подібних до моєї. У скрутний час, в який ми зараз живемо, все це виглядає як справжнє диво”, – поділилася своєю історією пацієнтка.

Пані Аліна додала, що їй би дуже хотілося, щоб подібні кабінети відкривали не тільки в обласному центрі і великих містах Дніпропетровської області, а й у віддалених населених пунктах.

“Я до переїзду у Дніпро деякий час жила у родичів в селі Синельниківського району. Гінеколога там “вдень з вогнем” не знайдеш, не кажучи вже про гінеколога-ендокринолога, про УЗД чи аналізи. Жінки терплять до останнього і їдуть у Дніпро, тільки якщо болить або вагітні. Це несправедливо. Треба, щоб рівний доступ до медицини був і у селі, і в місті. Особливо зараз, коли там так багато переселенців”, –  висловила своє побажання жінка.

Нагадаємо, що рішення цієї проблеми вже є. З минулого року на Дніпропетровщині також працює мобільна гінекологічна бригада UNFPA, що надає медичну допомогу жінкам у віддалених населених пунктах.

Про гендерно зумовлене насилля і тишу

Медики, які працюють в кабінеті UNFPA у Дніпрі, кажуть, що з приводу побиття чи сексуального насилля жінки до них звертаються дуже рідко. 

Буває, що приїде вночі пацієнтка з явними ознаками побоїв. Синці, крововиливи тощо. Проте говорить, що впала, не помітила поріг чи двері і сильно забилася. Їй проводять обстеження, дають рекомендації, як діяти далі, радять звернутися до правоохоронців. Але рішення чи звертатися за подальшою допомогою приймає лише жінка.

Водночас згідно зі статистикою, в Україні фізичного та сексуального насильства зазнає 1,1 мільйона жінок на рік. Лише 15,9% з них звертаються до правоохоронних органів і тільки 1% – до медичних працівників і спеціалізованих сервісів.

На Дніпропетровщині гінекологічні кабінети безбар’єрного доступу працюють на базі таких медичних закладів:

  • Міська клінічна лікарня №9 (м. Дніпро, просп. Мануйлівський, 29);
  • Клінічна лікарня швидкої медичної допомоги (м. Дніпро, вул. В. Антоновича, 65);
  • Регіональний медичний центр родинного здоров’я (м. Дніпро, вул. Космічна, 13);
  • Криворізький міський пологовий будинок №1 (м. Кривий Ріг, площа Визволення, 11);
  • Криворізький перинатальний центр зі стаціонаром (м. Кривий Ріг, вул. Панаса Феденка, 1);
  • Павлоградська міська лікарня №1 (м. Павлоград,  вул. Шевченка, 63);
  • Кам’янська міська лікарня №9 (м. Кам’янське,  просп. Аношкіна, 72).

Детальну інформацію про роботу цих та інших кабінетів можна отримати у реєстратурі медичного закладу або за номером 3033. Також детальніше про роботу гарячої лінії та безоплатні послуги з питання жіночого здоровʼя можете дізнатись за посиланням.

Мобільні гінекологічні бригади та гінекологічні кабінети безбарʼєрного доступу працюють у рамках заходів гуманітарного реагування UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення, за фінансової підтримки Європейського союзу (ЕСНО), Міністерства закордонних справ Данії, Канади, Франції та Республіки Корея. 

Про роботу гінекологічного кабінету безбарʼєрного доступу UNFPA у Дніпрі дізнавалися журналістка Тетяна Захарова і фотограф Валерій Кравченко.

Партнерський матеріал.

Категорія: Новини Дніпра, Новини здоров'я Дніпра

Позначки: ,

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також: