Про курортний сезон 2022 року в Україні сьогодні говорити не доводиться – ні на Азовському, ні на Чорному морях. Як відомо, всі курорти Азовського моря знаходяться в окупації, а на Чорному всі пляжі офіційно закриті через мінування прибережної території, моря і постійної загрози ракетних атак. Не виняток і Очаків – невелике портове місто в Миколаївській області, яке в останні роки почало набувати все більшої популярності у відпочиваючих з усіх куточків України. Як живе у війну провінційне місто між степом та морем, розповість сайт «Наше місто» з посиланням на ochakov.info.
Курорт, який не люблять медузи
У Очакова дуже вигідне місцерозташування — насамперед із погляду туристичних потоків. Він знаходиться за 60 км від Миколаєва і близько 70-ти від Одеси. До курортної зони відноситься як сам населений пункт, так і розташована за 3,5 км від нього Чорноморська коса, яку ще називають Лагерною. Саме місто розташоване на березі Дніпро-Бузького лиману, зовсім поряд від того місця, де воно впадає в море. Відповідно, вода на місцевих пляжах не солона, що не подобається головним порушникам відпочинку – медузам. Тому їх тут нема ніколи.
Пляжі в Очакові піщані, з невеликою домішкою мушлі, і довгі, тож місця тут вистачало всім навіть у пік сезону. Мінус у тому, що берегова лінія з обривами, тому в самому місті до моря доводиться спускатися спеціально обладнаними сходами. Але чим далі у бік Чорноморської коси, тім урвища стають нижчими, а потім і зовсім зникають. Температура повітря влітку досягає +30…+33 градусів, відповідно вода прогрівається до +25…+27 градусів, що підходить і для сімей з маленькими дітьми.
Також Очаків обирали ті, хто любить тишу та спокій, адже порівняно з тим самим Коблево тут значно менше кафе та приморських дискотек, які не дають спати ночами. Водночас не можна сказати, що в Очакові погано розвинена інфраструктура. Нехай і невелике, але це місто. У ньому багато магазинів, є супермаркети, ринки, банкомати, відділення «Укрпошти» та «Нової пошти», за кілька кілометрів – на Чорноморській косі – є аквапарк з дитячими та дорослими гірками та навіть вечірнім басейном, де можна було насолодитися переглядом фільмів та спортивних змагань на великому екрані, не виходячи з води. Звісно ж, цього року аквапарк закритий.
Багата історія
Привабливості курорту також надає близькість до історичних пам’яток, якими рясніє ця частина Миколаївської області. І сам Очаків, і прилеглі населені пункти мають дуже багату історію, пов’язану з військовими подіями минулих століть. Неподалік знаходиться острів Березань — віддалений від міської суєти, куди можна поїхати на день, щоб побути наодинці із собою та подивитися на археологічні розкопки стародавнього поселення. З кінця VII століття до н. е. тут розташовувалося давньогрецьке поселення Борисфен. На острові виявили величезний лабіринт підземних будов. Говорять, що саме цей острів згадував Пушкін у «Казці про царя Салтана», називаючи його «острів Буян».
Також поряд з Очаковим можна переглянути ще одне місце, де ведуться розкопки – Національний історико-археологічний заповідник «Ольвія». Тут є експозиції як просто неба, так і в музеї, які розповідають історію давньогрецької держави – найбільшого центру Причорномор’я, заснованого понад 2,5 тис. років тому. Єдине, 40 кілометрів до «Ольвії» треба долати дорогою із суцільними ямами. Ремонту вона не бачила, напевно, стільки, скільки тут ведуться розкопки. Чи працює заповідник у 2022 року, невідомо. На офіційному сайті інформації про сезон-2022 немає. На Фейсбуці можна знайти фото з російськими снарядами, що прилетіли на територію «Ольвії». Це означає, що «асвабадители» дісталися і сюди.
Економний відпочинок
Головною перевагою відпочинку в Очакові завжди була його вартість. Як у радянські часи, коли тут активно зводили санаторії, так і в роки незалежності. Але й житло, яке здавали місцеві жителі, скажімо так, далеко не найвищої якості. В Очаків приїжджали переважно невибагливі туристи зі скромними гаманцями, яких цікавив дах над головою, наявність холодильника та місця, де можна самостійно приготувати їжу. Таких варіантів у Очакові й досі більшість. Вартість – від 70-100 грн за ліжко-місце. Але останніми роками, коли Очаків став по-справжньому «розкручуватися», і сюди почали доїжджати заможніші українці, у місті активно почали будувати та здавати житло класу «стандарт» та «люкс». Особливо на Чорноморській косі. Наприклад, у 2021 році напівлюкс на двох у новому готелі з кондиціонером, великою терасою, холодильником здавався за 650 грн. Апартаменти з власною кухнею на базах із басейном – від 1200-1500 грн. Тоді як, наприклад, у Кирилівці чи на Арабатській Стрілці аналогічне житло коштувало щонайменше 1200-1500 та 2000-2500 грн відповідно за номер у липні-серпні.
Як живе Очаків під час війни
Як і вся Миколаївська область, Очаків знаходиться у зоні бойових дій з перших місяців війни. Місто страждає і від ракетного, і від артилерійських обстрілів. Так, 2 серпня, ворог ударив по Очакову з важкої ствольної артилерії, внаслідок чого було вражено підстанцію, і частина міста залишилася без електрики. Люди, на щастя, не постраждали. На відміну від 28 червня, коли окупанти поцілили у територію міського ринку, будівлю палацу культури, у приватний сектор, а також у два житлові будівлі. Тоді загинули 3 особи, включаючи дитину, шестеро отримали поранення.
Обстріл реактивними системами залпового вогню «Град» ведеться із захопленою ворогом Кінбурнської коси практично з початку квітня. Під час першої атаки загинуло семеро людей, ще 20 отримали поранення. Багато жителів Очакова залишили місто, ті, хто залишився, ночують у підвалах. Тож зараз про відпочинок у цьому курортному місті говорити не доводиться взагалі. Це небезпечно для життя.