24 січня (за старим стилем) 1847 року Катеринославська губернія отримала нового керівника – цивільного губернатора Андрія Фабра. Він обіймав цю посаду впродовж наступних десяти років і чимало зробив зокрема для благоустрою центральної частини Катеринослава. Місцеві мешканці були такі вдячні Андрію Яковичу за його зусилля, що й десятиліття по тому згадували його незлим тихим словом і переповідали про нього добрі кумедні історії.
Неприваблива картина
«Население Екатеринослава составляет 8436 человек… Домов — 1492… Каменных — 46… Из сказанного видно, что ни по народонаселению, ни по строениям нельзя еще его поставить наряду с лучшими губернскими городами империи, но, взяв во внимание недавнее основание, живописное местоположение, настоящие улучшения… можно надеяться, что он вскоре сравнится с ними…» — так характеризується місто в історико-статистичному описі за 1845 рік. Головна вулиця губернського міста, за спогадами Порфирія Яненка, котрий тут навчався з 1841-го, тоді «представляла самый безобразный вид: постоянная грязь невылазная, где вчастую кареты останавливались и их вытаскивали с пассажирами волами».
Саме за впорядкування центральної магістралі — з 1834 року вона офіційно іменувалася Катерининським проспектом, але пересічні містяни про це не знали і продовжували називати її Великою вулицею – новий губернатор і взявся одразу.
Зрізали гору
Однією з вад і проспекту, й міста загалом була відсутність нормального сполучення нагірного й низинного, тобто центрального районів. Коли Григорій Потьомкін замислив розбудувати імперське місто на території козацької слободи Половиця, між Старим і Новим Кодаками, він бачив центр Катеринослава на Соборній горі, довкола Преображенського собору. Проте фактично центр міста сповз униз, бо жити на пагорбі було незручно через проблеми з водою і дорогами.
Під керівництвом Фабра проспект зробили зручним для проїзду екіпажів і візків до Соборної площі. Мешканка Катеринослава Олександра Молчанова залишила опис того, як «зрізували гору»: «Начиная от нынешней семинарии и вниз до казначейства (тобто від суч. вул. Моссаковського до Катеринославського бульвару. – Авт.) начали орать улицу в несколько плугов, а потом сбивали короткими перекладинами по две доски, положенные ребром; к концам этого ящика припрягали по несколько волов и стаскивали взоранную землю вниз; потом снова орали и стаскивали землю, и так продолжали до тех пор, пока срезали весь бугор.
Тогда закипела новая работа: одни перила ставят, другие шоссе прокладывают, а третьи дерева сажают. Фабр все, бывало, сидит на балконе и наблюдает за работой» (губернатор квартирував у будинку Мунштейна за сучасною адресою: пр. Яворницького, 41).
Пересуванню транспорту по проспекту заважали й провалля – кілька канав, утворених річкою, що витікає із Жандармської балки. «Для переезда через эти провалья были устроены ничтожные деревянные мостики, и уже губернатор Фабр сделал вместо мостиков каменные арки», — згадував Яненко.
Улюблені дерева й старожитності
Деревам на бульварі Андрій Якович приділяв особливу увагу. Майже всі катеринославці, котрі залишили спогади про Фабра, були свідками того, як він «утешался и нянчился с ними, как мать со своим любимым детищем». Щодня він кілька разів обходив бульвар і стежив за тим, аби нові насадження добре поливали й гілочки не ламали. Коли помічав порушників, карав їх по-своєму: «Прогуливаясь однажды по вновь устроенным бульварам, Фабр заметил, что идущий впереди его по виду «чиновничек» обрывает с деревьев веточки. Андрей Яковлевич потихоньку догоняет врага вновь призванной к жизни флоры и совершенно неожиданно для последнего весьма чувствительно дергает его за ухо. Неприятный рефлекс, полуоборот и… злосчастный чиновник предстал перед лицом г. начальника губернии. Бедняга обомлел от страха, а Андрей Яковлевич прехладнокровно вопрошает: «А что, больно?» — Пристыженное молчание в ответ. «То-то, братец, — продолжает Андрей Яковлевич, — тебе больно — больно и дереву, когда обламывают у него веточки. Другой раз этого не делай!» С этими словами Андрей Яковлевич пошел дальше, довольный смущением чиновника».
Пристрасть Фабра до зелених насаджень була спадковою. Він народився 20 серпня 1789 року в селі Суук- Су Феодосійського повіту в родині колишнього швейцарського садівника, котрий перейшов на російську службу і став директором Судацьких виноградників. Кілька років Андрій Якович і сам служив форстмейстером (доглядачем лісів) Феодосійського повіту й в цей час, зокрема, склав документ «Предположения о разведении лесов в Таврической губернии». Він вивчав рослинність сучасної південної України, збирав зразки й зрештою відкрив в Одесі дендрологічний кабінет — музей різних порід дерев.
Коло зацікавлень катеринославського губернатора було широким. Він мав різнобічну освіту, знав п’ять мов. І це дивовижно, адже навчався Фабр удома. У 30 років він склав іспити у Харківському університеті на звання чиновника, де показав добрі знання російської, німецької, французької мов, цивільного й карного права, політекономії, фізики, географії, арифметики, історії.
Остання – ще одна пристрасть Фабра: він був одним із членів — засновників Одеського товариства історії та старожитностей, колекціонував і досліджував предмети старовини, писав статті та книги з історії Криму, а в Катеринославі заснував «громадський музеум».
Дивак із добрим серцем
1857 року губернатор добровільно пішов у відставку й повернувся до рідного Криму. Але катеринославці охоче згадували Андрія Яковича ще багато років по тому. Можливо, пам’ять про нього була тривалою не лише тому, що він був людиною «светлого ума, блестящего образования и доброй души», а й завдяки його «дивацтвам». Усі знали про заощадливість губернатора, яка межувала зі скнарістю: роками він ходив у старенькому пальті та потертій єнотовій шубі; економив казенні дрова, тому в його квартирі завжди було зимно; на званих обідах у себе вдома наказував подавати смажену курку з причепленим хвостом фазана, а на десерт – один і той самий ананас, який ніколи не розрізали. «Говорят, что даже жестяные коробки от сардинок, собранные за несколько лет, были им проданы при отъезде», — згадував сучасник.
1857 року губернатор добровільно пішов у відставку й повернувся до рідного Криму.
При цьому Фабр був людиною заможною: коли Андрій Якович помер (а сталося це в ніч на 25 січня 1863 року), його рухоме й нерухоме майно оцінили у 339 480 рублів сріблом. Не маючи прямих спадкоємців, він заповів увесь капітал на відкриття й утримання у Сімферополі притулку для 40 хлопчиків-сиріт 4—11 років. Цей сирітський дім проіснував до встановлення радянської влади.
1872 року, за клопотанням Катеринославської міської думи, бульвар, який влаштував Андрій Якович, на знак подяки колишньому губернаторові було офіційно названо Фабрівським. 2015 року ім’я Фабра у Дніпрі отримала колишня вулиця Сєрова.
Категория: Архив, Новости Днепра, Общественные и социальные новости Днепра, Особое мнение
Метки: Катеринослав, Особое мнение