Skip to content

ЕКСКЛЮЗИВ ОФІЦІЙНО Історії кохання відомих діячів міста: парадокс Андрія Фабра

Авраменко Єва

Андрій Якович Фабр історія Катеринослава імперський чиновник Музей історії Дніпра історії кохання Дніпро бульвари Фабра старий Катеринослав міські легенди Дніпро губернатор Фабр Катерининський проспект

XIX століття — це час глибокої залежності України від Російської імперії. У цей період більшість імперських чиновників виявляли байдужість або відверте неприйняття до української культури та ідентичності.

Андрій Якович Фабр — типовий російський чиновник, що не вирізнявся українолюбством, не став «своїм» для місцевих, але все ж зумів проявити себе як непоганий управлінець.

Андрій Якович Фабр

історія Катеринослава

імперський чиновник

Музей історії Дніпра

історії кохання Дніпро

бульвари Фабра

старий Катеринослав

міські легенди Дніпро

губернатор Фабр

Катерининський проспект

Його життя — ще одна з історій, збережених у Музеї історії Дніпра. Під час однієї з тематичних екскурсій, присвячених історіям кохання видатних діячів міста, старша наукова співробітниця Катерина Попович оживила минуле для сучасників. Тепер його історію вам розкаже “Наше Місто”.

Андрій Якович Фабр

історія Катеринослава

імперський чиновник

Музей історії Дніпра

історії кохання Дніпро

бульвари Фабра

старий Катеринослав

міські легенди Дніпро

губернатор Фабр

Катерининський проспект

Почавши трудову діяльність у 15 років, Фабр працював під орудою графа Воронцова в Криму.. У 1847 році, вислужившись, він був призначений губернатором Катеринослава. 

– До приїзду Андрія Яковича Фабра у 1847 році Катерининський проспект (нині проспект імені Дмитра Яворницького – Авт.) мав дуже непривабливий вигляд. Тут паслися корови, свині, якісь курки бігали. І, звісно, що мешканці навіть особливо і не знали назви цього проспекту. Містяни називали головну вулицю просто Широкою, – розповідала Катерина Попович.

Щодо особистого життя Фабра, як мені здалося, навряд у чиновника було велике кохання.  На момент прибуття до нашого міста у його житті вже було прийняте одне з найважчих особистих рішень. Юний Фабр одружився з багатою дворянкою, якій було вже за 30 — шлюб уклали заради титулу. Але, як як розповідала Катерина Попович, він з дружиною не жив разом, не хотів вести спільне господарство.

Він мав зв’язок із кріпосною дівчиною Маланкою. Як розповідала Катерина Попович, саме з нею Фабр і прожив частину свого життя. Звісно, на кріпосній ніхто не збирався офіційно одружуватись — це була імперська доба, коли навіть цивільний союз із жінкою без походження сприймався як скандал. Втім, у них народився син, якого Фабр, за словами пані Катерини, не відрікся й певний час опікувався ним навіть після смерті Маланки від хвороби через 7 років.

Поселившись у будинку купця Мунштейна (оскільки резиденція губернатора перебувала в аварійному стані), Фабр розпочав активну діяльність із благоустрою міста. З його ініціативи проспект був упорядкований: висаджено клени, тополі, кущі бузку й смородини. У 1850-х роках він започаткував замощення двох центральних бульварів — т. зв. «Фабрівських». У майбутньому цими бульварами проїде перший електричний трамвай міста.

Андрій Якович Фабр

історія Катеринослава

імперський чиновник

Музей історії Дніпра

історії кохання Дніпро

бульвари Фабра

старий Катеринослав

міські легенди Дніпро

губернатор Фабр

Катерининський проспект

Фабр також займався розвитком архітектури та культури: ініціював створення музею старожитностей у 1849 році, стежив за забудовою нових кварталів, брав участь у міському плануванні. 

Скупість чи ощадливість?

Фабр мав репутацію надзвичайно скупої людини. Анекдоти про нього ходили містом: казали, що під час прийомів він виставляв на стіл ананас, але не дозволяв його розрізати — той самий ананас «мандрував» від одного прийому до іншого кілька років. Сам він ходив у потертій одежі, іноді містяни навіть не впізнавали в ньому губернатора. Є легенда, що до того, як він переїхав в будинок Мунштейна і ще жив в губернаторській резиденції, то під час дощу приймав чиновників під парасолькою — через дірявий дах свого помешкання, який не хотів ремонтувати. 

Останній дар — сиротинець

У 1857 році Фабр залишив Катеринослав і переїхав до Сімферополя. Усі свої статки з маєтків в Криму він вклав на будівництво сиротинця для сиріт та дітей бідняків. Цей заклад проіснував до 1917 року, навіть мав власний фонд, знову ж-таки зі статків Фабра. 

Ймовірно, в цьому сиротинці і зростав надалі його син. Адже спадок від батька він так і не отримав.

Фото Володимира Федоріщева

Категорія: Новини Дніпра, Новини Культури Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра

Позначки: , ,

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також: