Skip to content

ЕКСКЛЮЗИВ У тилу, як на війні: як служать патрульні Дніпра у воєнний час  

Сьогодні тисячі патрульних поліцейських також виконують бойові завдання на фронті та прифронтових регіонах. Про небезпечну роботу патрульних у воєнний час розповість «Наше місто».

Патрульні поліцейські гинуть першими

Влітку 2015-го під час робочої поїздки до Дніпропетровська Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк і міністр внутрішніх справ Арсен Аваков презентували нову поліцію – патрульну. Майже десять років тому на оглядовому майданчику парку Шевченка дніпряни із заздрістю роздивлялися зразково-показових правоохоронців – високих, спортивних, непідкупних. 

Фото автора

В Дніпрі патрульна поліція вперше вийшла на чергування в сніжну неділю 17 січня 2016 року. Незважаючи на мороз,містянам і самим патрульним було радісно на душі. Ще б пак! Перспективи нового підрозділу малювалися найблискучішими: висока на ті часи зарплата у 8 тисяч гривень, гарна форма і цивілізовані (як у Європі) стосунки з громадянами. Красива казка!

А восени того року патрульна поліція зазнала перших втрат. У Дніпрі від бандитських куль загинули 27-річний Артем Кутушев і 35-річна Ольга Макаренко. У вбивстві поліцейських був звинувачений і згодом отримав довічний термін особистий охоронець комбата «Торнадо» Олександр Пугачов, якого встиг поранити Артем.

  Проаналізувавши відео з бодікамери загиблого поліцейського, експерти помітили тактичні та процедурні помилки патрульних.  Реальній роботі правоохоронцям довелося вчитися і вчитися. На жаль, зокрема й на своїх помилках. 

Свій авторитет новим правоохоронцям довелося доводити справою. Але ж такий авторитет набагато цінніший за вигаданий. 

В одній руці зловмисника муляж гранати, в іншій – справжній ніж

Після початку повномасштабного російського вторгнення роботи у поліцейських додалося. Велика війна! Частина правоохоронців опинилася на фронті. Глава МВС Ігор Клименко повідомив, що до виконання бойових завдань на фронті залучається 10% особового складу Національної поліції. Ще 25% поліцейських безпосередньо несуть службу в регіонах, де проводяться бойові дії.

 Міністр наголосив, що більш посилена мобілізація поліцейських може призвести до дестабілізації ситуації в регіонах. Із цим важко не погодитися. Війна війною, але вбивства, розбої, грабежі, на жаль, ніхто не відміняв. У Дніпрі, вони теж трапляються. Для затримання злочинців якраз і необхідна відмінна тактична і фізична підготовка. Наприклад, така як у дніпровського патрульного Олега Корсакова, старшого лейтенанта поліції, майстра спорту. 25-річний правоохоронець багаторазовий переможець турнірів з бойових видів спорту. Нещодавно в турнірі з бразильського джиу-джитсу в категорії до 91 кг він завоював «срібло».

– Одного разу з вікна патрульної машини побачив, як жінка намагалася наздогнати чоловіка, що тікав, – розповідає Олег. – Що трапилося? Виявилося, що цей чоловік пограбував містянку. Відняв сумку. Щоб затримати зловмисника застосував прийом рукопашного бою. Спорт у моїй роботі завжди знадобиться. Якось повідомили про неадеквата за кермом, який їхав напідпитку. Ми виїхали на виклик. З’ясувалося, що в чоловіка була ще й рушниця. У якийсь момент зловмисник пішов на діалог, але потім раптом дістав зі своєї машини ніж і спробував вдарити мене в шию. Я ухилився, але в нього була ще й граната. Чоловік був не в собі, кричав: «Зараз усіх підірву!». А навколо люди! Небезпечна ситуація. Зловмисника затримали. З’ясувалося, що в руках у нього був муляж гранати. Але ніж-то справжній! Сантиметрах у семи від моєї голови промайнув.

Патрульні з’ясували, що небезпечного зброєносця накрило після сімейної сварки. А тут ще й спиртне. Але поліцейським від цього не легше.

За одні тільки вихідні 36 випивох за кермом

В яких тільки халепах не доводиться брати участь патрульним Дніпра. Виклики на спецлінію «102» надходять найрізноманітніші. у Новокодацькому районі біля одного з магазинів у чоловіка вкрали велосипед. І це не дрібниця! Для приватного сектора велосипед не розкіш, а лише засіб пересування. Зникнення і ймовірного злодія виявили неподалік – на Великій Діївській.

На проспекті Богдана Хмельницького дніпрянка помітила можливого «закладчика» наркотиків. Підозрілий чоловік щось наполегливо шукав біля її будинку. Хто ж це як не розповсюджувач отрути! За прикметами, правоохоронці розшукали його. У сумці у зловмисника були дивні пакетики в ізоляційній стрічці.  А трохи згодом інспектори слідчо-оперативної групи вилучили у чоловіка 25 таких пакетиків із кристалічною речовиною, схожою на наркотичну.

Часто правоохоронці затримують нетверезих водіїв. Адже життя зараз нервове і ці «нерви» безпристрасний спиртометр відображає в проміле алкоголю в крові. За одні тільки вихідні охоронці порядку виявили в Дніпрі 36 таких «нервових» водіїв.

Утім, патрульні не лише затримують правопорушників, а ще й допомагають, підказують, радять звичайним дніпрянам. Можливо, це найважливіша частина їхньої роботи.

– До нашої роботи більшість містян ставляться позитивно, – вважає Валерія Дерев’янко, капітан поліції. – Звичайно, іноді нас провокують, але ми намагаємося не реагувати на такі дії. Людям хочеться допомогти. Люди у нас хороші і країна чудова. Хочеться допомагати їм. Дуже рада, коли це виходить. Одного разу приїхали на виклик і виявили в під’їзді бездомного чоловіка. Охайного і тверезого.  Розповів, що сестра, з якою вони успадкували квартиру, просто вигнала його на вулицю. Зрозуміло, що в такій ситуації вирішити квартирне питання ми не могли, але порадили куди звернутися по правову допомогу. Через півроку зустріли нашого знайомого. Він уже працював і мав житло. Родинні проблеми вирішив через суд. Приємно, коли в такому хепі-енді є й наша заслуга.

Вбивцею виявився екстрасенс

Нинішня патрульна поліція не виникла з нічого. Кілька десятиліть тому її функції виконувала патрульно-постова міліція. Деякий час ППСники контролювали правопорядок на вулицях і дорогах.

Фото автора

– У 1920-1930-х на Дніпропетровщині працювала зовнішня міліція, – розповідає Володимир Плюта, директор музею історії ГУ НП у Дніпропетровській області. – Така міліція стежила за громадським порядком, регулювала рух транспорту, охороняла важливі промислові об’єкти. Основний засіб пересування її співробітників – коні, а озброєння – карабіни, револьвери або нагани. Роботи і в той час вистачало – грабежі, розбої, бандитизм. А пізніше, коли транспорту на дорогах стало більше, з’явилася патрульно-постова служба і Державтоінспекція. Змінилася і штатна зброя: замість нагана – пістолет Макарова.

Кінна міліція 1991 рік

Але як у минулому патрульно-постова служба, так і сьогодні патрульна служба – гранично небезпечна робота, оскільки правоохоронцям першими доводиться затримувати ймовірних злочинців. Від професіоналізму роботи правоохоронців багато в чому залежить якість доказової бази, яку збирає оперативно-слідча група. Потрібно бути уважним і прискіпливим.

Міліціонери зі стажем згадують унікальний випадок, коли охоронці порядку звернули увагу на незвичайного затриманого, підозрюваного у вбивстві. Хоча раніше він побував за ґратами, але на типового зека був несхожий.

– У центрі П’ятихаток у калюжі крові знайшли труп жінки, – згадує ветеран міліції. – Підозра впала на жителя одного з найближчих сіл. Односельці повідомили, що підозрюваний – це ясновидець, здатний зцілювати від смертельних хвороб. І що ж! Свій дар зловмисник сповна проявив уже на допиті, коли якимось дивом стер свої свідчення з магнітної стрічки. Записували його тричі, і щоразу під час прослуховування звучав тільки голос слідчого. Містика! Добре, що вже знали: вбивця – екстрасенс і чаклун. До фокусів були готові. І то він майже не втік. У камері затриманий усю ніч боровся з нечистою силою – скрегіт металу чули всі, але ніхто нічого не помітив. А вранці злочинець намагався втекти через пошкоджену решітку. Але спрацювала сигналізація.

Утім, співробітники патрульної служби напевно стикаються з подібними неймовірними НП нерідко. Шкода далеко не все розповідають. Таке зазвичай «не для преси».

Автори: Дарина Сухоніс, Олександр Разумний.

Фото Валерія Кравченка

Категорія: Війна, Новини Дніпра, Тема дня

Позначки: , ,

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також: