Skip to content

ЕКСКЛЮЗИВ Зруйноване чи пошкоджене війною житло: як дніпрянам отримати компенсацію

Логуш Ірина

В Днепре более 1400 владельцев пострадавшего жилья получили материальную помощь на сумму более 205 млн. грн

З травня 2023 року держава надає українцям компенсації для ремонту пошкодженого житла у межах програми «єВідновлення». Починаючи з серпня минулого року, можна отримати сертифікат на придбання нового житла для тих, чиї оселі були повністю зруйновані. Як отримати компенсацію та чи допомагають постраждалим місцеві органи влади – читайте у матеріалі «Наше місто». 

За даними міністерства розвитку громад та територій, на початок грудня 2024 року до Реєстру пошкодженого та зруйнованого майна було внесено понад 240 тисяч об’єктів. Більше ніж 1800 українців, чиє житло було зруйноване, вже отримали компенсацію і придбали нові домівки.

Однак не всі постраждалі можуть розраховувати на допомогу. Про компенсацію можна забути, якщо будинок розташований на окупованій території чи у зоні активних бойових дій. Законопроєкт №11161, ухвалений Верховною Радою 19 грудня 2023 року, мав спростити процедуру для переселенців. Проте документ досі не підписаний президентом. 

Що говорять постраждалі: Галина Голубятнікова

Галина Голубятнікова, мешканка будинку в Дніпрі, куди майже рік тому влучив дрон, розповіла, що вона прокинулася вночі він вибуху.

Галина Голубятнікова прожила в цьому будинку 47 років.

«У будинку живу 47 років – заїхали 5 березня 1977 року. ОСББ нашому в квітні буде 7 років. Все відбулося о першій годині ночі. Дім спав, і я теж. Все, що було у квартирі, все знищено. Легше розповісти про те, що залишилося, а залишилася флешка із документами ОСББ і піжама, в якій я була», – розповіла Галина Петрівна.

Їй та іншим мешканцям будинку відбудували квартири за кошти міста. Але проблема з помешканнями нижче шостого поверху, які вціліли від вибуху, але постраждали, коли гасили пожежу.

«13 квартир відбудовуються й до березня роботи планують завершити. Проблема у квартирах, які під ними, ті, які простояли рік без опалення, йшли дощі, а покрівлі не було, їх теж заливало. Що робити з ними? По «єВідновленню» подали перші заявки. Жінці з нашого будинку вже зателефонували та призначили день, коли прийдуть складати другий акт, повторний», – розповіла Галина Петрівна.

Жінка, як голова ОСББ, на зборах розповіла мешканцям про те, як отримати компенсацію по державній програмі.

«Скажу так, отримати кошти по «єВідновленню» – це одне. Друге – за них відзвітувати. Всі розуміють, що є різниця між цінами 2023 року та цінами 2025 року. Я вважаю, що не всі будуть подаватися (на «єВідновлення» – ред.), – розповіла мешканка постраждалого будинку.

Яка ситуація з відновленням житла на Дніпропетровщині

Як повідомив Роман Пруденко, директор департаменту житлово-комунального господарства та будівництва Дніпропетровської ОВА, станом на січень 2025 року у Дніпропетровській області пошкоджено та зруйновано понад 18 тисяч об’єктів. До Реєстру пошкодженого та зруйнованого майна було внесено 12 125 будівель і споруд, з яких більше ніж 190 знищено повністю.

Другий зліва – Роман Пруденко. Фото – Дніпропетровська обласна організація Національної спілки журналістів України

Наразі залишаються необстеженими понад 4 тисячі об’єктів. З них більше ніж 2 400 вже внесені до Реєстру, але їхній технічний стан поки що не визначений.

За програмою «єВідновлення» у Дніпропетровській області було погоджено понад 4 тисячі заявок на компенсацію пошкодженого житла на загальну суму більше ніж 261 мільйон гривень. Ще 66 родин отримали житлові сертифікати на майже 123,5 мільйона гривень. Крім того, власникам зруйнованого житла видано близько 12 мільйонів гривень грошової допомоги.

Результати дослідження “Правозахисної групи “СІЧ” по Дніпру.

У 2024 році громадська організація «Правозахисна група «СІЧ» разом із громадською приймальнею Української Гельсінської спілки з прав людини у Дніпрі провели дослідження пошкодженого майна. Воно охопило чотири громади Дніпропетровської області: Криворізьку, Синельниківську, Нікопольську та Дніпровську. 

За результатами дослідження виявилося, що у Дніпрі постраждало 432 об’єкти. У Синельниківській громаді зафіксовано 183 пошкоджені об’єкти, з яких 72 заявники вже отримали компенсації​, а найбільше постраждала Нікопольська громада – 5643 об’єкти було пошкоджено чи зруйновано, з яких 5090 – приватні будинки. Через активні бойові дії програма «єВідновлення» тут не діє​.

Що говорять постраждалі: Тетяна Захарова

Тетяна Захарова вже майже 25 років дніпрянка. Та народилася і виросла жінка у мальовничому селі Придніпровське Нікопольського району, яке розташоване на березі Каховського водосховища. Сьогодні вже колишнього. З липня 2022 року окупанти нещадно обстрілюють прибережну зону з боку Енергодара. Тому батьки Тетяни стали вимушеними переселенцями і переїхали до доньки в обласний центр. У Дніпрі теж страшно, але все-таки трохи безпечніше, ніж під Нікополем.

Рідний дім Тетяни Захарової постраждав після обстрілу.

«За будинком приглядали сусіди. І тато часто їздив. По нашому селу росіяни стріляли не часто, проте були і страшні руйнування, і поранені, і загиблі. Дуже боялися, що станеться біда. Так воно і трапилося. 21 жовтня 2024 року подзвонили сусіди і сказали, що у нас жах. Між нашим і сусідським подвір’ям прилетів «Ураган». Я у рідному селі і в батьківському домі останній раз була у травні 2022 року. Тоді ще було Каховське водосховище, на городі росли помідори, а на подвір’ї – розквітали виплекані мамою троянди. І в одну мить це все перетворили на руїни ворожі обстріли. Даху не було від слова зовсім, знесло дві стіни, вилетіли всі вікна, з коренем вибило міжкімнатні двері. Це вже не говорячи про інші будівлі на території. Від сусідського будинку залишилася одна стіна», – розповідає Тетяна.

Розбір завалів тривав понад два тижні, скільки було вивезено вантажівок, ніхто не рахував. Місцева влада надала транспорт і декілька працівників. Приїжджали працівники поліції, комісія від селищної громади здійснила опис руйнувань. Будинок сусідів визнали повністю зруйнованим, а батьківський – частково. Це означає, що по програмі «єВідновлення» власники не мають права подавати заявку на відшкодування збитків, оскільки село Придніпровське визнане територією бойових дій. Подавати документи можна тільки коли цього статусу не буде.

За допомогою друзів і рідних, сім’я Тетяни потроху відновлює свій дім.

«Спочатку батьки вагалися, що робити далі. Попереду зима, дощі, сильний вітер. Якщо все кинути, будинок просто впаде. З іншого боку – на відновлення потрібні величезні кошти. І не це найгірше. Немає ж ніякої гарантії, що знову «не прилетить». Проте вагання були недовгими. Знаєте, кинути все – це як від’єднати близьку людину від апарату штучного дихання. Людину, яка ледве дихає, але розмовляє з тобою і дивиться на тебе крізь вибиті вікна і проломлені стіни. Вирішили ставити наново дах і відбудовувати стіну. Місцева влада дала шифер і брезент, щоб затягнути інші зруйновані дахи. Фінансово дуже допомогли близькі родичі, особливо двоюрідні брат і сестра. Ми оголосили збір. Завдяки рідним, близьким, колегам вдалося зібрати понад 100 тис. грн. Доклали свої заощадження. Щоб зробити дах і відбудувати кімнату, витратили більш ніж 200 тис. грн. Десь через місяць після трагедії близько 40 тис. грн отримали батьки від місцевої влади. Зараз зима, будинок відключений від опалення, з плівкою замість вікон, з перекошеними дверми. Там треба робити капітальний ремонт, який дорожче, ніж сам будинок», – каже жінка.

Тетяна не сподівається на допомогу держави, хоча зазначає, що заявку на «єВідновлення» родина подавати буде. Лише б закінчилася війна.

Як отримати допомогу від Дніпроради 

Міська програма допомоги постраждалим у Дніпрі почала діяти раніше, ніж запрацювало «єВідновлення». Тепер, коли діють дві програми, то державна ініціатива розрахована на відновлення приватної власності, а міська – на допомогу тим, кому державна допомога не може бути надана. 

Якщо ви отримали відмову по “єВідновленню”, наприклад, вже зробили ремонт самотужки, то можна звернутися по допомогу до управління соціального захисту департаменту соціальної політики Дніпровської міської ради, яке знаходиться на вулиці Шевченка, 11.  

На прийомі слід написати заяву на ім’я міського голови та надати необхідні документи: 

• Особисту заяву власника або представника з належним чином оформленою довіреністю чи договором оренди. 

• Копії паспорта та податкового номера (усіх власників житла). 

• Копії документів, що підтверджують право власності або користування пошкодженим майном. 

• Оригінал акта комісії з обстеження пошкоджених будівель і споруд адміністрацій районів Дніпровської міської ради. 

• Інші документи, які підтверджують розмір завданої шкоди та/або витрат на відновлення (чеки, квитанції, рахунки, звіти про оцінку майна). 

Після подання повного пакета документів департамент соціальної політики готує розпорядження міського голови на виплату адресної матеріальної допомоги. Строку, за який потрібно подати заяву та документи, немає. 

«Матеріальну допомогу на відновлення помешкань отримали майже 1400 власників. І загальна сума матеріальної допомоги перевищує 205 млн грн. Це матеріальна допомога, тому звітувати про те, як використані ці кошти, не потрібно. Людині може допомагати місто, держава, благодійні організації. Обмежень немає», – розповіла на початку лютого цього року начальниця управління соціального захисту департаменту соціальної політики Дніпровської міської ради Ірина Максименко. 

Якщо міською радою ухвалюється рішення про відновлення постраждалого багатоповерхового будинку, то на час, поки тривають ці роботи, постраждалі отримують допомогу. Її можна використати на оплату оренди. За словами Ірини Максименко, розмір допомоги становить: 

• власникам однокімнатних квартир надається 9 тис. грн на місяць; 

• власникам двокімнатних квартир – 13 тис. грн; 

• власникам трикімнатних та більше квартир – 15 тис. грн. 

Що робити, якщо домівка пошкоджена

Допомогу можуть отримати власники житла за умов, якщо житло: 

  • Пошкоджене після 24 лютого 2022 року.
  • Розташоване на неокупованій території, де не ведуться бойові дії.
  • Визнане таким, що підлягає відновленню за висновком комісії.
  • Ще не було відремонтоване за власний кошт.

Покрокова інструкція для отримання компенсації:

  • Подайте заявку через застосунок «Дія» на послугу «Пошкоджене майно».
  • Відкрийте рахунок «єВідновлення» в одному з банків-партнерів програми.
  • Подайте заявку на виплату після відкриття рахунку.
  • Дозвольте комісії оглянути ваше майно для визначення суми компенсації.
  • Очікуйте рішення комісії та його внесення до Реєстру.
  • Отримайте кошти на картку «єВідновлення».
  •  Подайте звіт про використання коштів через «Дію».

Максимальні суми допомоги складають:

  •  До 350 тис. грн для квартир.
  • До 500 тис. грн для приватних будинків.

Отримані кошти можна витратити на придбання будівельних матеріалів та замовлення ремонтних послуг лише у магазинах та компаніях, що є учасниками програми. Перелік таких партнерів  можна подивитися за цим посиланням.

Що робити, якщо домівка зруйнована

Компенсація надається за умови, що житло знаходилось на неокупованій території та зруйноване після 24 лютого 2022 року. Що треба робити, щоб її отримати:

  • Подайте повідомлення про зруйноване майно через «Дію» або зверніться у ЦНАП, орган соціального захисту чи до нотаріуса.
  • Подайте заяву на виплату компенсації через «Дію».
  • Отримайте сертифікат із зазначенням суми компенсації.
  • Подайте заявку на бронювання коштів за сертифікатом.
  • Зверніться до нотаріуса для оформлення угоди купівлі нового житла. Кошти будуть перераховані продавцю.

Гранична площа житла для отримання компенсації:

  • Для квартир – не більше 150 кв. м.
  • Для будинків – не більше 200 кв. м.

Сертифікат можна використати для придбання житла на первинному чи вторинному ринку або інвестування у нове будівництво. Термін його дії становить 5 років з моменту отримання.

Категорія: Війна, Влада, Новини Дніпра, Райони Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра, Тема дня

Позначки: , , ,

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також: