Site icon Наше Місто

Небезпечна енергія: медики з Дніпра розповіли про вплив енергетичних напоїв на підлітків

Вплив енергетиків на підлітків

Енергетичні напої давно стали популярними серед молоді, але їхній вплив на здоров’я викликає все більше занепокоєння серед медиків. Зокрема, регулярне споживання цих напоїв може мати серйозні наслідки для дітей та підлітків. Чим небезпечні так звані енергетики, журналістам “Наше місто” розповіли лікарі з Дніпра.

Енергетичні напої завжди були проблемою серед підлітків. Тому сьогодні хочемо поговорити саме про дітей, адже все частіше під час збору анамнезу лікарі зʼясовують, що енергетики стали частиною їхнього раціону. Це викликає занепокоєння, оскільки вже маємо наслідки цієї небезпечної звички. На Дніпропетровщині останнім часом зросла кількість випадків, коли діти та підлітки опиняються у лікарні через вживання енергетиків.

У Дніпрі дві банки енергетика ледь не коштували хлопцеві життя

У Дніпрі, у грудні минулого року шістнадцятирічний підліток втратив свідомість після того, як випив дві банки енергетика Revo. За викликом матері на місце події прибула бригада швидкої допомоги, яка констатувала критичний стан пацієнта. Про це йдеться у повідомленні медика Марка Бондіка.

Фото Марка Бондіка.

Мати розповіла, що у сина блювота, головний біль та втрата свідомості. При обстеженні медики зафіксували наступні показники здоров’я: артеріальний тиск  195/100 мм рт ст, пульс 142 удари на хвилину, глюкотест крові капілярної 8,4 ммоль/л, тремор кінцівок та нудота. Після надання допомоги, стан хлопця покращився. 

У Нікополі після вживання енергетиків госпіталізували підлітка

Про випадок, що стався на початку грудня минулого року у Нікополі,  детально розповіла співробітниця Дніпропетровського обласного центру екстреної медицини Марина Авдієнко. За її словами, хлопець-спортсмен за порадою друзів вирішив для “підйому тонусу та сил” випити декілька банок енергетиків.  

Результатом стало різке погіршення самопочуття, тахікардія, низький тиск, втрата свідомості. Після цього хлопця госпіталізували. 

Марина Авдієнко – медикиня

– Мова не про батьківську недбалість, дитина з хорошої родини, – підкреслила лікарка. – Мова про відсутність своєчасної комунікації. Шановні батьки, комунікуйте зі своїми дітьми. Старайтеся  вчасно надати їм необхідну підтримку, пораду. Щоб за відповідями на свої питання вони могли звернутися до вас, а не слухали рекомендацій  сумнівних сторонніх осіб.

Марина Авдієнко додала, що навіть одна банка енергетика виснажує організм дитини чи підлітка. А у більшості країн Європи продаж енергетиків неповнолітнім заборонили. 

У Кам’янському на вулиці знайшли непритомного хлопчика, що отруївся енергетиком

Наприкінці 2024 року у Кам’янському на вулиці знайшли непритомного 10-річного хлопчика. Про це повідомила керівниця Кам’янської станції обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Лариса Биданцева.

Як стало відомо, інцидент трапився біля магазину. Медиків викликали стурбовані перехожі, що помітили майже роздягнутого хлопчика без свідомості. Від дитини був явний запах алкоголю. Як з’ясувалося пізніше, дитина випила 4 банки енергетика “Рево”.

Фото Лариси Биданцевої

На момент приїзду швидкої у хлопчика спостерігалося прискорене серцебиття, тиск 70/50. Попри намагання медиків, до тями він не прийшов. Хлопчика госпіталізували у важкому стані до реанімації дитячої обласної лікарні.

Енергетичні напої: що насправді відбувається з організмом дітей

Енергетики — це напої, що містять стимулюючі речовини. Основними інгредієнтами є кофеїн, таурин, глюкоза, вітаміни групи В, цукор та різні рослинні екстракти. Деякі енергетики також містять амінокислоти та інші активні речовини, що впливають на розумову та фізичну діяльність.

Реклама енергетичних напоїв обіцяє енергію, силу, позбавлення від втоми… Але що насправді відбувається з організмом дитини після їх вживання? За словами Дарини Геннадіївни, сімейної лікарки з Дніпра, енергетичні напої – це точно не про здоров’я і не про енергію. Це короткострокове рішення з довгостроковими негативними наслідками для дитячого організму. 

Дарина Геннадіївна, сімейна лікарка з Дніпра

– За рахунок високого вмісту кофеїну, таурину та цукру такі напої негативно впливають на психіку підлітків, вуглеводний обмін, кислотність шлунку, серцево-судинну та ендокринну системи, –  сказала сімейна лікарка. – Таким чином, відбувається перезбудження нервової системи, що в подальшому може призвести до тривожних станів, суїцидальної поведінки, панічних атак. 

Кофеїн має прямий вплив на серце. У підлітків це може призвести до підвищення артеріального тиску та розвитку серцево-судинних захворювань у майбутньому. Шкоду організму можуть завдати навіть дві баночки енергетика.

– Кофеїн має сечогінний ефект, тому знижується рівень калію та кальцію, – повідомила Дарина Геннадіївна. – При частому вживанні енергетичних напоїв, що містять велику кількість глюкози та фруктози, у подальшому може виникнути предіабет та діабет, ожиріння, гастрити, виразкова хвороба та карієс. Також можлива блювота, нудота, втрата свідомості, зневоднення. У випадку передозування енергетичними напоями виникає аритмія навіть до летальних випадків. 

Тим не менш, у складі енергетичних напоїв великий вміст вітамінів. Медики запевняють, що вони не принесуть користі організму дитини, ба більше, можуть призвести до серйозних проблем.

Пацієнтка прийшла на прийом до сімейної лікарки

– Енергетики містять велику кількість вітаміну групи В, яка вдвічі перевищує добову норму, – повідомила сімейна лікарка. – Наголошую, що така кількість вітаміну людині не потрібна, більш того, це небезпечно. Можливе пошкодження оболонки нервів, алергічні реакції, загальмованість, сонливість, роздратованість, тремор. 

Енергетичні напої лише тимчасово стимулюють організм за допомогою штучних компонентів. Так, енергія з’являється, але на дуже короткий час. Після цього настає різкий спад, який супроводжується відчуттям ще більшої втоми, що в перспективі може призвести до виснаження нервової системи. 

– Приймати енергетичні напої категорично не можна дітям, підліткам, вагітним, людям, що мають захворювання серцево-судинної та ендокринної систем, шлунку, все це може загострити патологію, – пояснила Дарина Геннадіївна.  

Вплив енергетичних напоїв на нервову систему підлітків: ризики та наслідки

Дослідження показують, що регулярне споживання енергетиків може мати серйозні наслідки для нервової системи підлітків, чия фізіологія ще перебуває у процесі розвитку. Підвищена активність нервової системи може викликати тривогу, роздратування, а також порушення сну.

Альфія Рафкатівна лікар-невропатолог

– Нервова система підлітків ще незріла, тому складові, що містяться в енергетиках, чинять стимулюючу дію, – повідомила Альфія Рафкатівна лікар-невропатолог. – Надмірне споживання таких напоїв призводить до перезбудження нервової системи, що загрожує виснаженням, порушенням сну, панічними атаками. У людини є такі собі нейромедіатори. Вживання кофеїновмісних продуктів може призводити до зменшення нейромедіаторів. Це буде впливати на когнітивні функції, зниження пам’яті, увагу. 

Підлітки, які регулярно вживають енергетики, можуть відчувати втому та знижену здатність до концентрації без наступної дози. Тобто організм стає залежним від постійного стимулювання, що може мати серйозні наслідки у майбутньому.

– У таких людей порушується циркадний ритм, що негативно впливає на розумову діяльність, – повідомила Альфія Рафкатівна. – Щоб отримувати стимулюючий ефект, підлітки збільшують дозу. Тобто, це залежність. Відзначу, що у підлітків ще формується префронтальна кора головного мозку, тому при тривалому вживанні стимуляторів відбувається порушення її функцій. Ми маємо відстрочені наслідки, що можуть призвести навіть до розвитку епілепсії та інших загрозливих факторів. 

Порушення функцій префронтальної кори також може впливати на здатність підлітка приймати зважені рішення, що зі свого боку може сприяти ризикованій поведінці.

Важливість емоційної підтримки: як допомогти підлітку уникнути залежностей

Іноді вживання енергетичних напоїв стає частиною культури підлітків. Вони можуть споживати їх, щоб покращити свою концентрацію, підняти настрій або просто стати частиною групи однолітків. Проте енергетики можуть призвести до залежності, що зі свого боку загрожує розвитком серйозних проблем.

Психологиня Світлана розповідає, що на прийом до неї іноді приходять підлітки, які стикаються з тривожністю, депресією, раптовими змінами настрою. Це пов’язано з вживання енергетиків.

Світлана, психологиня

– У нашій практиці виникали ситуації, коли звертались пацієнти, здебільшого віком 16 років, – сказала пані Світлана. – Були й батьки, які не розуміли, що відбувається з їхньою дитиною. Підлітки скаржились на тривожність, нестабільний емоційний стан, раптові конфлікти з батьками та друзями, не розуміючи причини цього. А коли ми вже розбиралися у ситуації, то з’ясовувалось, що є ігрова залежність і залежність від енергетичних напоїв. Тобто для того, щоб грати, дитина потребувала додаткових сил і вживала енергетики, щоб не спати вночі під час гри. На наступний день вони погано почувалися, організм потребував нової “підзарядки”. Це виливалось в агресію, плаксивість, у декого навіть виникали суїцідальні думки. 

Залежність від енергетичних напоїв має схожі механізми з іншими залежностями — від наркотиків чи алкоголю. І хоча багато хто вважає, що енергетики не є такими ж небезпечними, психологиня підкреслює, що їхня дія на організм схожа до дії наркотиків. 

– Лікується залежність від енергетиків так, як і будь-яка інша залежність, – додала психологиня. – Потрібна допомога психотерапевта, фармакотерапія, адже це серйозний процес. Така залежність продукує згодом різні психологічні нестабільні стани. Найстрашніше – суїцидальна поведінка, можливі прояви психіатричних захворювань, депресивні стани тощо. Тому така залежність потребує уваги з боку батьків, бо підлітки цього не усвідомлюють та чинять опір. 

Одна з головних порад, яку дає психологиня — це необхідність підтримувати емоційний контакт з підлітками.  Вона радить бути другом своїй дитині. Якщо вдома панує любов та взаємоповага, дитина почувається у безпеці, а це значно знижує ризик виникнення залежностей.

– Підліток так сильно потребує уваги батьків у віці 13-17 років, як більше ніколи у житті не буде потребувати, – сказала психологиня. – Тому дуже важливо щиро цікавитися колом друзів своєї дитини, брати активну участь у житті, розділяти її інтереси. Також має бути безумовна любов до своєї дитини, тобто любити її потрібно просто за те, що вона є. 

Підлітковий вік — це час великих змін, і хоча проблеми залежностей можуть здаватися не таким серйозними, насправді вони можуть мати довготривалі наслідки. Тому важливо своєчасно звертатися за допомогою, не ігнорувати симптоми і надавати всебічну підтримку своїм дітям. Тільки так можна попередити залежності та допомогти підліткові зберегти емоційну рівновагу.

Фото Володимира Федорищева та медиків центру екстреної медичної допомоги.

Читайте також: Дитина не одна: як у Дніпрі отримати допомогу на дітей, що залишились без батьківського піклування.

Категорія: Інтерв'ю, Новини Дніпра, Новини здоров'я Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра, Тема дня

Позначки: , , ,

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також:

Exit mobile version