З 1 січня 2025 року в Україні ліквідували медико-соціальні експертні комісії, які оформлювали довідки про інвалідність. Замість них в обраних лікарнях мають працювати експертні комісії. Сайт «Наше місто» розповість, як тепер отримати чи підтвердити статус людини з інвалідністю.
В міністерстві охорони здоров’я розповіли, як пройти оцінювання за новими правилами. Спершу потрібно звернутися до лікуючого лікаря. Лікуючий лікар – це не «сімейник», а вузькопрофільний спеціаліст. Він має оглянути пацієнта та призначити необхідні обстеження.
Після того лікар створює електронне направлення на оцінювання повсякденного функціонування, й до нього прикріплює скани обстежень, попередні висновки МСЕК та епікризи.
«Лікар надсилає направлення в заклад охорони здоров’я. Там адміністратор розглядає документи та призначає дату оцінювання повсякденного функціонування. Оцінювання проводиться експертними командами, які знаходяться в лікарнях», – повідомила в соцмережі лікар Катерина Почтар.
За її словами, направити на обстеження може й сімейний лікар, проте лише у виняткових випадках: на прифронтових територіях та якщо немає вузьких спеціалістів.
Які документи необхідні для призначення інвалідності
В міністерстві охорони здоров’я повідомили, що пацієнту варто підготувати такі документи:
- паспорт, ідентифікаційний код (за наявності), військово-обліковий документ (за наявності);
- медичні документи, що підтверджують діагноз та в яких відображено актуальний стан здоров’я, зокрема документи про раніше встановлену інвалідність;
- документи, що засвідчують причини інвалідності (за наявності);
- інші документи за потреби.
Як проходитиме оцінювання
Експертна команда ухвалює рішення не пізніше ніж за 30 днів після включення направлення в чергу для розгляду експертною командою. Експертна команда – це команда лікарів, які працюють в лікарні, яка визначена міністерством для проходження оцінювання.
Обрати, яка експертна команда буде розглядати справу неможливо. Проте можливо обрати лікарню, де буде розглядатися ваш випадок, навіть, якщо цей заклад буде в іншому місті.
“До дня оцінювання ні пацієнт не знає, яка експертна команда буде працювати з ним, ні лікарі з команди не знають, хто пацієнт. Це зроблено, щоби зменшити корупцію”, – пояснила лікарка Катерина Почтар.
Що роблять експертні команди:
- проводять оцінювання стану здоров’я людини,
- ухвалюють рішення про встановлення/не встановлення інвалідності, продовження тимчасової непрацездатності,
- розробляють рекомендації, які є частиною індивідуальної програми реабілітації.
Якщо у вас виникли питання щодо отримання статусу інвалідності за нових правил, то отримати відповіді можна за такими телефонами:
- 0 800 505 201 — загальна гаряча лінія МОЗ із питань сфери охорони здоров’я.
- 0 800 60 20 19 — спеціалізована лінія з питань впровадження реформи МСЕК, нової системи оцінювання та роботи електронної системи щодо оцінювання повсякденного функціонування особи.
Нагадаємо, раніше сайт «Наше місто» розповідав, в яких лікарнях Дніпра та області встановлюють інвалідність.
Категорія: Важливо, Новини Дніпра, Новини здоров'я Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра
Позначки: Головне, Гроші, Здоров'я, Лікарня