Дніпро продовжує бути найбільшим хабом для порятунку поранених, які постраждали внаслідок бойових дій в Україні. З початку повномасштабного вторгнення лікарні міста не лише підтримують життєдіяльність пацієнтів, але й активно оновлюються та модернізуються, щоб відповісти на нові виклики, які поставила війна. Детальніше про роботу медзакладів Дніпра у 2024 році розповідає “Наше місто”.
За словами Андрія Бабського, заступника мыського голови, директора департаменту охорони здоров’я населення ДМР, лікарі Дніпра працюють у найскладніших умовах, однак завдяки високій кваліфікації та відповідальному підходу, місто зберігає високий рівень медичної допомоги для військових і цивільних.
– Дніпровські лікарі мають досвід надання медичної допомоги пораненим з 2014-го, – сказав Андрій Бабський. – В умовах повномасштабної війни лікарі прийняли новий виклик, зіткнулися з важкими травмами та навчились нових навичок. Наразі лікарні забезпечені всім необхідним: ліками, медикаментами, перев’язувальним матеріалом, дезінфікуючими розчинами, інструментарієм та медичною апаратурою.
Попри повномасштабну війну, медична система міста не лише продовжує свою роботу, а й модернізується та оновлюється.
– Медицина залишається пріоритетом для забезпечення комфортних умов для пацієнтів, що отримують тут допомогу, і лікарів, на яких лягає шалене навантаження, – додав Андрій Анатолійович. – У медичних закладах проводять ремонти, встановлюють нове обладнання, аби якісніше надавати послуги нашим захисникам та цивільному населенню. Медичні працівники продовжують захищати людські життя на всіх ланках.
Ремонти та модернізація медичних закладів у Дніпрі: підсумки 2024 року
У 2024 році у Дніпрі коштом міського бюджету було проведено ремонти у 5 амбулаторіях на базі центрів первинної медико-санітарної допомоги.
– У приміщеннях проведено оновлення стін, підлоги, стелі, замінені системи комунікацій, обладнані кабінети лікарів, маніпуляційні тощо, – додав Андрій Бабський. – Ремонтні роботи проведено з урахуванням потреб маломобільних груп населення.
Не обійшли увагою і заклади вторинного рівня. У 2024 році було оновлено обладнання та проведено ремонти.
– На базі міської лікарні №4 в минулому році розпочало роботу нове відділення нейрохірургії, в ньому зробили ремонт, – сказав Андрій Бабський. – У відділенні встановлено сучасне німецьке обладнання, є необхідні інструменти — від новітньої операційної до спеціального мікроскопа, що підвищує точність роботи. Також відремонтували відділення загальної хірургії та встановили там нове сучасне ендоскопічне обладнання.
До того ж, коштом міського бюджету у відділенні травматології відремонтували всі приміщення, зокрема коридори, палати та маніпуляційні кабінети з урахуванням вимог доступності. Оновили стіни, улаштували стелю, замінили підлогу та комунікації, радіатори опалення, систему освітлення.
– Також триває ремонт відділення ортопедії і травматології, – додав Андрій Бабський. – Крім того, у закладі триває масштабна реконструкція і незабаром з’явиться нове відділення інтенсивної терапії та трансплантації – сепарації клітин крові. Воно буде четверте на всю Україну.
Серед іншого, триває реконструкція будівлі корпусу лікарні швидкої медичної допомоги, де зʼявиться Мультидисциплінарний Центр сучасних медичних технологій.
– Також на базі 4-ї та 6-ї лікарень встановили нові апарати комп’ютерної томографії, кожен з яких дозволяє проводити до ста обстежень на день, – підкреслив Андрій Бабський. – У лікарні № 16 відбувся ремонт операційних блоків, які тепер обладнані за сучасними стандартами. Також лікарня від благодійної організації отримала найсучасніше нове обладнання – артроскопічну стійку Arthex, що забезпечує найкращі результати та дозволяє проводити малоінвазивні операції без розрізів. У філії закладу відбулось оновлення реанімаційного блоку опікового центру.
Ба більше, на базі філії лікарні закінчили ремонт паліативно-хоспісного відділення, де надають допомогу невиліковним хворим віком від 18 років.
– Коштом міського бюджету у палатах встановили нові меблі, функціональні ліжка з протипролежневими матрацами, облаштовані зручні санвузли, встановили підйомник, – сказав Андрій Бабський. – Оновлено фасад будівлі, бактеріологічну лабораторію, рентгенологічний кабінет, а також встановлено кисневу станцію та відремонтовано центральне стерилізаційне відділення.
Допомога ВПО у лікарнях Дніпра у 2024 році
Медичні заклади Дніпра продовжують надавати важливу підтримку внутрішньо переміщеним особам, які змушені були покинути свої домівки через воєнні дії. Місто, яке стало притулком для десятків тисяч переселенців, забезпечує їх медичною допомогою.
– ВПО можуть за потреби звернутися до будь-якого закладу і отримати необхідну допомогу, – підкреслив Андрій Бабський. – За бажання можна укласти декларацію з сімейними лікарями наших міських центрів первинної допомоги. За період повномасштабної війни близько 48 тисяч ВПО отримали медичні послуги амбулаторно в ЦПМСД. Понад 27 тисяч переселенців уклали декларацію з сімейним лікарем у міських центрах первинної допомоги.
Особливо важливою є медична допомога для породіль і дітей з числа ВПО. З моменту початку війни в Дніпрі народило понад 3000 жінок, серед яких понад 800 — в 2024 році. Ці жінки отримують не тільки акушерську допомогу, але й підтримку в післяродовий період, а також необхідні консультації з педіатрії для новонароджених.
Важливою частиною підтримки ВПО в Дніпрі є також працевлаштування переселенців у медичній сфері.
– На сьогодні в міських закладах працевлаштовано 427 ВПО, – додав Андрій Бабський. – З них 144 – лікарі, 175 – середній медичний персонал, 70 – молодший медичний персонал і 38- технічний персонал.
Завдяки цьому вдається не тільки забезпечити зайнятість переселенців, але й посилити кадровий потенціал медичних закладів, що має безпосередній вплив на якість надання медичних послуг.
Готовність медичних закладів Дніпра до відключення електроенергії
В умовах постійних загроз відключень електроенергії через військову агресію та складну енергетичну ситуацію, медичні установи повинні бути готові до будь-яких непередбачуваних ситуацій. Для забезпечення стабільної роботи закладів в разі блекауту у Дніпрі вжито низку заходів. Серед головних – наявність генераторів, які забезпечують безперебійну роботу лікарень та амбулаторій Центрів первинної допомоги.
– На сьогодні у міських закладах налічується 174 генератори різної потужності, – повідомив Андрій Бабський. – Від мінігенераторів на 2 кВт, що використовуються в амбулаторіях, до потужних агрегатів на 500 кВт, що забезпечують роботу дитячої лікарні. Всього встановлено 97 генераторів в амбулаторіях Центрів первинної допомоги та 77 у міських лікарнях. Заклади також придбали достатню кількість пального, для роботи генераторів. Ці запаси постійно оновлюються.
Окрім генераторів медичні установи забезпечені системами для безперебійного інтернету. Це дає можливість надавати електронні послуги у будь-яких ситуаціях. Також у закладах є акумуляторні станції та засоби для безперебійного зв`язку. Це дозволяє медикам оперативно реагувати на надзвичайні ситуації та координувати свої дії навіть у найскладніших умовах.
Готовність укриттів у медзакладах міста
У Дніпрі було проведено низку заходів для гарантування безпеки населення під час надзвичайних ситуацій. Одним з таких кроків стало оновлення та вдосконалення системи укриттів, зокрема в медичних закладах міста.
– У 2024 році було відремонтовано 7 найпростіших укриттів у медичних закладах та 1 захисну споруду цивільного захисту на території лікарні, – сказав Андрій Бабський. – Загалом у міських медичних закладах знаходиться 27 найпростіших укриттів та 10 захисних споруд цивільного захисту. Укриття перебувають під охороною та працюють 24/7.
Особливу увагу було приділено комфортності та безпеці перебування в укриттях. У кожному з них є облаштовані місця для сидіння, що забезпечує зручність навіть при довготривалому перебуванні. Також створено спеціальні зони для тварин. У деяких укриттях обладнані дитячі куточки. Створено запаси ліків, питної та технічної води тощо.
Дніпро – лідер з реабілітації поранених: як у Дніпрі повертають бійців до активного життя
Дніпро зарекомендував себе як важливий медичний та реабілітаційний центр. Вісім міських закладів надають широкий спектр реабілітаційних послуг, що дає можливість сотням військових, що перенесли важкі поранення, знову повернутися до активного життя.
– У міських закладах реабілітації працює близько 250 працівників, – повідомив Андрій Бабський, заступник міського голови, директор департаменту охорони здоров’я населення ДМР. – Це досвідчені фахівці фізичної та реабілітаційної медицини, фізичні терапевти, ерготерапевти, медсестри, психологи, терапевти мови та мовлення. Реабілітаційний центр Дніпра у 2024 році визнано одним з центрів досконалості, який демонструє найкращі підходи до надання допомоги та є взірцем для інших.
Від ампутації – до повноцінного життя: історія Дениса
Історії пацієнтів центру – це найбільш наочний доказ ефективності роботи команди. Денис – один із колишніх пацієнтів, який втратив ногу на війні, поділився своїм досвідом.
– Я отримав поранення у вересні 2023 року,- розповів Денис. – Після ампутації правої ноги я пройшов реабілітацію у цьому центрі. Для мене це найкраще місце, у якому я міг опинитися на той момент. Тут дуже кваліфікований персонал, все роблять для того, щоб максимально ефективно поставити бійців на ноги.
Процес реабілітації складався з декількох етапів, кожен з яких тривав близько трьох тижнів. Кожен новий етап приносив нові досягнення та зміни. Щодня виконуючи вправи, Денис зрозумів, що заняття спортом залишаться у його житті і надалі.
– У вересні моя реабілітація закінчилась, я більше не потребую такої допомоги, – каже Денис. – Адже можу робити майже все: і водити машину, і ходити сходами, живу повноцінним життям. Але, якщо перебуваю десь поруч, заходжу до центру, щоб привітатись, випити кави. Ми стали вже друзями з колективом лікарні.
Наразі Денис активно допомагає іншим ветеранам адаптуватися до цивільного життя, очолюючи ветеранський простір, де надають підтримку тим, хто повернувся з війни.
Історія Рустама, який повертається до повноцінного життя завдяки реабілітаційному центру
Немало надихаючих історій і від теперішніх пацієнтів центру. Рустам, 41-річний доброволець, який відправився на фронт у березні 2022 року, став одним із тих, хто на собі відчув всі жахи війни. Чоловік служив у Територіальній обороні, а з серпня 2022 року був на передовій у Донецькій області.
– Я отримав поранення у квітні 2024 року, поблизу Вугледару, – розповідає Рустам. – Ворожий дрон вдарив поряд зі мною. В результаті я втратив ліву ногу, а мій побратим – праву. На другий день після поранення я потрапив до цієї лікарні. Спочатку працювали травматологи, потім відбувалось загоєння м’яких тканин. А фахівці реабілітаційного з центру практично з першого дня, коли я ще був у реанімації, приходили до мене.
Фахівці не лише працювали над його тілесними травмами, а й допомагали налаштувати психологічний стан.
– Вони відразу сказали, що є можливість встановити протез і я навіть їздитиму на велосипеді,- згадує Рустам. – Мене відразу запрограмували на позитив. Наразі за допомогою фахівців реабілітаційного центру я вчуся ходити заново, на протезі. Паралельно триває відновлення правої ноги, бо там була зламана велика кістка. Спочатку мені було боляче рухатися. Навіть кашель завдавав нестерпного болю, а зараз я можу ходити, підніматися сходами. Надворі ще пересуваюсь за допомогою милиць. На жаль, ще не можу їздити на велосипеді, але це є у моїх планах. Адже перед пораненням я придбав велосипед, а поїздити не встиг.
Яна, асистентка фізичного терапевта, розповідає, що Рустам проходить уже сьомий цикл реабілітації.
– На день він має три заняття, два з них – з фізичним терапевтом, а одне – з психологом, – сказала Яна. – Ми починали ходити з милицями, і вже маємо прогрес. Зараз Рустам застосовує тростину для ходьби. Працює наполегливо, тому я впевнена, що ми досягнемо ще багато цілей. Він добре користується протезом, ми працюємо над балансом. Головна мета – навчити його пересуватися без допоміжних засобів.
І, хоча шлях до повного відновлення довгий і складний, такі історії дають надію та надихають інших на боротьбу за своє здоров’я та відновлення.
Рік викликів і досягнень: реабілітація поранених у Дніпрі
2024 рік для реабілітаційного центру Дніпра став роком нових викликів, рішень та значних досягнень у сфері відновлення поранених захисників України. Попри складні обставини війни, заклад не лише продовжує надавати висококваліфіковану допомогу, а й активно впроваджує новітні методики реабілітації, здобуває досвід на міжнародному рівні та став справжнім центром передового досвіду для реабілітаційних команд по всій країні.
– Всі наші ерготерапевти пройшли навчання у різних містах України, – сказала Анна – старша егротерапевтка відділення. – Більш того, вони об’їздили півсвіту. Це Америка, Японія, Данія, Італія, Іспанія, Естонія, Латвія тощо. У наступному році ми плануємо продовжити навчання. Це нам дає можливість розвитку. Також ми є клінічними супервізорами, даємо базове навчання для інших команд реабілітації з усієї України.
Зважаючи на складні умови війни, кількість пацієнтів зростає, і це потребує нових рішень. Для забезпечення потреб реабілітації планується розширення відділення на 20 додаткових ліжок. Це дозволить ефективно надавати допомогу ще більшій кількості військових, котрі потребують реабілітації після важких травм.
– До нас потрапляють пацієнти після ампутацій верхніх та нижніх кінцівок, також це нейропатії, турнікетні синдроми, перенесені інсульти, політравми, спінальні та черепно-мозкові травми, – додала Анна. – Ми завжди працюємо у парі з психологом. Він допомагає нам знайти комунікацію. У нашому відділенні усі співробітники дружелюбні, прагнемо, щоб кожен пацієнт відчув наше тепло.
Реабілітація поранених – це не лише про технології та методики, але й про людські історії відновлення. Одна з таких історій, яка надихає всю команду, — це військовий, який зазнав серйозних травм і ампутацій.
– Найбільшим викликом для мене була історія військового з ампутацією правої верхньої кінцівки, а ліва кінцівка зовсім не працювала, – пригадує Анна. – Але його наполегливість, мотивація та віра в себе вражає. Протягом семи місяців ми відновлювали його ліву кінцівку. На сьогодні він повернувся у соціум: навчився водити машину, їздить на свою дачу, де доглядає за виноградниками, а ще у нього маленька донька. Такі випадки є дуже сердечними.
Реабілітаційний центр Дніпра: міжнародний досвід і адаптація до нових реалій
Реабілітаційний центр Дніпра у 2024 році визнано одним з центрів досконалості, який показує найкращі підходи до надання допомоги та є взірцем для інших. Такі центри стають осередками передового досвіду.
– Ми робимо все можливе, щоб підняти реабілітацію оборонців на новий рівень, – сказала Дарина, фізична терапевтка. – Здобуваємо нові знання та ділимося ними з колегами по всій країні. Робота з військовими потребує особливого підходу. Важливо вміти знайти баланс, знати, коли потрібно промовчати, коли підтримати. За ці роки ми вже до цього призвичаїлися.
Фізична терапія — це не просто лікування, це шлях до відновлення рухливості та якості життя. Для Дарини цей процес став не тільки професією, але й покликанням, особливо в умовах, коли її робота має неабияке значення для пацієнтів, що пережили важкі травми.
– Дніпро знаходиться поруч з лінією фронту, до нас надходять військові у важкому, гострому стані, тому терапію з ними починаємо вже на перших етапах, – додала Дарина. – Я навчалась терапії, яку проводять у реанімації. Це прискорює відновлення пацієнтів. Мої колеги вивчали останні новітні методи системи протезування, а також, як працювати з пацієнтами, що мають протези.
Окрім фізичних вправ, важливою складовою реабілітації є психологічна підтримка. Дарина, працюючи з пацієнтами, використовує не лише свої професійні знання, а й намагається створити комфортну атмосферу у відділенні. У цьому їй допомагає її пес Вайт.
– До нас у відділення приходять спеціально навчені собаки, наприклад, з пошукового загону “Антарес”, але часто вони зайняті на виїздах, – розповідає Дарина. – Тому я почала приводити Вайта і пацієнти дуже цьому радіють. Його всі хочуть погладити, і атмосфера відразу змінюється.
Високий рівень професіоналізму, злагоджена робота команди та постійний розвиток дозволяють центру залишатися одним з кращих в Україні з реабілітації захисників, даруючи надію та нові можливості для кожного пацієнта.
Результат спільних зусиль: у Дніпрі міська лікарня отримала престижну нагороду Prozorro Awards
Міська клінічна лікарня №4 Дніпровської міської ради здобула визнання на національному рівні, отримавши нагороду «Найкращий замовник 2024» на престижній премії Prozorro Awards. Це визнання є результатом активної та ефективної роботи лікарні в системі публічних закупівель, де прозорість, конкуренція та відповідальність відіграють ключову роль у розподілі бюджетних коштів.
Генеральна директорка лікарні Наталія Бут зазначила, що ця нагорода стала приємним сюрпризом для колективу лікарні.
– Чесно скажу, ми не чекали нагород, а просто виконували щоденну роботу, – розповіла Наталія Бут. – Ця нагорода за кількість, якість та прозорість. У нас цю роботу виконують три фахівці і керівник відділу. Ці люди щоденно проводять процедури торгів. Таку нагороду ми отримали вперше і, сподіваюсь, що не востаннє.
– Я хочу подякувати нашому керівництву за підтримку та активну участь у вдосконаленні процесу закупівель, – сказала Дар’я Зінченко – начальниця планово-економічного відділу. – Ця нагорода – результат наших спільних зусиль. Вона мотивує нас продовжувати рухатися в обраному напрямку. Ми раді, що нашу сумлінну працю та наші зусилля відзначили на рівні країни.
Наталія Бут зазначила, що нагорода стала свідченням високої професійної роботи команди лікарні, яка здійснила значний крок вперед у системі публічних закупівель.
– Нагадаю, що у 2023 році було укладено 511 договорів, – повідомила Наталія Бут. – А за 2024 рік ми уклали майже вдвічі більше – 914 договорів на загальну суму 361 125 295 грн. Ми оголосили і провели 979 процедур. Майже всі вони пройшли без оскаржень і прозоро завдяки нашій професійній команді. Я хочу відзначити таких фахівців, як Дар’я Зінченко, Ганна Свистун, Кирил Червонченко, Світлана Компанієць. Вони щоденно працюють з великою кількістю процедур, якими ми забезпечуємо життєдіяльність нашого підприємства.
Мова йде не лише про медичний профіль, але й про інженерно- технічну службу, будівельну, служби охорони, харчування, лікарських засобів, медичних виробів. Для того, щоб були ці кошти, якими можна проводити закупівлі, виконується велика робота наших медичних працівників.
Попри складні умови війни, міська клінічна лікарня №4 активно розвивається. За останні три роки тут було відкрито понад 10 нових відділень.
– Ми відкрили нейрохірургію, нову центральну стерилізаційну, новий операційний блок, психіатричне відділення, – додала Наталія Бут. – Ми не стоїмо на місці. Серед іншого, розширили на 20 ліжок відділення фізично-реабілітаційної медицини та будуємо нові лабораторії. У 2024 році лікарня мала 28 пакетів, ми працюємо по програмі медичних гарантій з НСЗУ. Ми багатопрофільні і отримуємо хороший бюджет, порівняно з іншими закладами країни. Він нам дозволяє і забезпечити щоденну життєдіяльність, і проводити розвиток підприємства.
Особливу увагу у лікарні приділяють навчанню фахівців. У 2024 році команда фахівців з публічних закупівель пройшла спеціальні курси, що дозволяє постійно вдосконалювати знання та навички.
Медицина майбутнього у Дніпрі: як нова лабораторія прискорює діагностику та лікування
Попри складні часи, зумовлені повномасштабною війною, Дніпро продовжує зміцнювати свою медичну інфраструктуру, активно модернізуючи медичні заклади. Це забезпечує не лише комфорт, а й доступ до передових медичних технологій. Одним з яскравих прикладів такої модернізації стало відкриття клініко-діагностичної лабораторії в одній з лікарень міста.
– У цій лабораторії усе виконано за принципом open space, – сказала пані Ганна, заступниця генерального директора з технічних питань однієї з лікарень. – Це дозволило нам максимально ефективно використовувати весь простір приміщення, створивши зручні умови для розміщення персоналу та сучасного обладнання.
Нове обладнання дозволяє проводити високоточні дослідження, що сприяє значному прискоренню діагностики та лікування.
– У нашій лабораторії тепер працює 10-кольоровий проточний цитометр, – доповнила Лариса Іванівна, завідувачка лабораторії. – Завдяки цьому обладнанню ми можемо проводити імунофенотипування клітин крові та кісткового мозку для діагностики онкогематологічних захворювань – таких, як гострі лейкемії, хронічні лейкози, лімфоми тощо. Це значно прискорює процес лікування пацієнтів. Гематологічний аналізатор дозволяє виконувати клінічний аналіз крові за 29 параметрами, включно з підрахунком незрілих, патологічних та атипових клітин. Біохімічний аналізатор надає понад 50 показників крові.
Крім того, в лікарні активно модернізуються й інші відділення. Нещодавно тут було відкрито нове відділення нейрохірургії, яке оснащено найсучаснішим німецьким обладнанням. В операційній тепер є спеціальний мікроскоп, що дозволяє хірургам здійснювати найскладніші операції з максимальною точністю.
У 2024 році на базі іншої міської лікарні завершили ремонт паліативно-хоспісного відділення, яке надає допомогу невиліковним пацієнтам віком від 18 років. Коштом міського бюджету у палатах встановлено нові меблі, функціональні ліжка з протипролежневими матрацами, обладнано сучасні санвузли та встановлено підйомники. Оновлено фасад будівлі, бактеріологічну лабораторію, рентгенологічний кабінет, а також змонтовано кисневу станцію та відремонтовано центральне стерилізаційне відділення. Крім цього, у медичних закладах встановили два нові апарати для комп’ютерної томографії та багато іншого обладнання. Активно проводили і ремонти амбулаторій центрів первинної медико-санітарної допомоги, облаштування укриттів і захисних споруд.
Медична модернізація в Дніпрі — це не просто покращення матеріально-технічної бази, а й важливий крок на шляху до надання якісної та оперативної медичної допомоги пацієнтам.
Фото Валерія Кравченка та Володимира Федорищева.
Категорія: Влада, Інтерв'ю, Новини Дніпра, Новини здоров'я Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра, Тема дня
Позначки: Головне, Медицина, Новини медицини Дніпра