Skip to content

ЕКСКЛЮЗИВ 908 гривень на читання: що думають дніпряни про проєкт «єКнига»

908 гривень на читання: що думають дніпряни про проєкт «єКнига» - Наше Місто

В Україні стартувала державна програма “єКнига”. Завдяки їй українці й українки, яким виповнилося 18 років, зможуть отримати допомогу від держави на купівлю книжок. Як ставляться до цієї ініціативи дніпряни, дізнавалась журналістка «Нашого міста».

Гроші будуть поки тільки для 18-річних

Про нову ініціативу стало відомо у середині грудня минулого року. При цьому деякі ЗМІ повідомили, що отримати гроші на книжки зможуть всі ті, кому виповнилося 18 років.

Багато любителів читання, які є старшими за цей вік, зраділи. Але їхня радість була недовгою: виявилося, що щасливчиками будуть лише ті, кому 18 виповнилось у 2024 році або виповниться у 2025-му. Саме за цих умов молоді люди зможуть із настанням повноліття отримати допомогу від держави на купівлю книжок.  

908 гривень на читання: що думають дніпряни про проєкт «єКнига» - Наше Місто

Подати заявку для участі в програмі «єКнига» можна протягом одного року з дати, коли громадянинові України виповнилося 18 років.  Крім того, через рік після закінчення воєнного стану при народженні дитини таку допомогу зможе отримати один із батьків чи її законний представник. Держава обрала саме ці категорії, щоб заохотити молодь читати книги та підтримати сім’ї з маленькими дітьми, сприяючи розвитку любові до читання з самого дитинства.

Тож ті, хто підпадає під дію цієї ініціативи, можуть отримати на купівлю книжок 908 гривень. Для участі у програмі необхідно мати паспорт (ID-картку або закордонний) і податковий номер (РНОКПП) у “Дії”.  

Як отримати кошти:

  • відкрити застосунок “Дія”;
  • обрати послугу «єКнига»;
  • відкрити спеціальну віртуальну банківську картку «єКнига» в одному із банків-партнерів;
  • подати заявку;
  • очікувати на зарахування допомоги.

Завдяки програмі «єКнига» можна придбати паперові, електронні чи аудіокниги будь-яких жанрів. Кошти можна витратити протягом трьох місяців з дня їх нарахування.   Купувати можна лише ті книги, які видані українською мовою. І тільки у тих книгарнях, які беруть участь у програмі.

Ось адреси книгарень у Дніпропетровській області, де можна придбати книжки за цією програмою:

«Книголенд»:

  • м. Дніпро, просп. Героїв, 11- Л;
  • м. Дніпро, вул. Кюрі Марії, 5.

Книгарня «КСД»:

  • м. Дніпро, пл. Вокзальна, 13;
  • м. Кам’янське, просп. Свободи, 57- А;
  • м. Кривий Ріг, просп. Університетський, 4;
  • м. Павлоград, вул. Соборна, 105.

«Книгарня «Є»:

  • м. Дніпро, Європейський бульвар, 2- Б;
  • м. Дніпро, вул. Харківська, 4;
  • м. Дніпро, вул. Яворницького, 100;
  • м. Кривий Ріг, вул. Героїв АТО, 39.

Молодих покупців цікавить нова українська література 

 Як ставляться мешканці Дніпра до програми «єКнига»? Виявилось, що загалом схвально, але все ж таки є нюанси.

 – Крута ініціатива!  – написав у своєму телеграм-каналі Сергій Лисак, голова Дніпропетровської ОДА. – З одного боку, вона підтримує вітчизняних видавців. З іншого – стимулює молодь більше читати.

908 гривень на читання: що думають дніпряни про проєкт «єКнига» - Наше Місто

«Книгарня Є» на вулиці Харківській у Дніпрі є однією з тих крамниць, яка бере участь у програмі. Заходжу туди у середині буднього дня та бачу з десяток потенційних покупців. Люди різного віку роздивляються книжки на полицях, дехто підходить з обраним товаром на касу.

– Вважаю «єКнигу» дуже потрібною ініціативою,  – ділиться продавчиня-консультант  Аліса.  – Бо у підлітків не завжди є гроші на книжки. До того ж  книговидання в Україні розвивається, видавництва купують права на видання класних зарубіжних книжок. Але ціна на них досить висока. З’являються колекційні видання у  «А-ба-ба-га-ла-ма-га», Vivat. Далеко не у всіх може вистачити грошей на їх придбання. Якщо молоді люди мріяли про якусь книжку, в них тепер буде можливість купити її.

908 гривень на читання: що думають дніпряни про проєкт «єКнига» - Наше Місто

За словами Аліси, до цієї крамниці приходить чимало молоді та підлітків. Цікавляться не тільки зарубіжним фентезі, а й новими виданнями української літератури. Особливо не дуже відомими публікаціями класичних письменників, які у школі в багатьох викликали нудьгу. Але згодом молоді люди відкрили для себе, що в цих авторів є й інші твори – більш цікаві.

У бібліотеці популярними є комікси та манґи

Перед тим, як купляти книжку, варто спочатку  визначитись з тим жанром та автором, які цікавлять найбільше. Зробити це зручно у бібліотеці, де будь-яку книгу можна взяти додому безкоштовно. Чи ходить зараз дніпровська молодь до бібліотек? На це питання відповідає Юлія Бардукова, директорка комунального закладу “Дніпровські міські публічні бібліотеки”.

908 гривень на читання: що думають дніпряни про проєкт «єКнига» - Наше Місто

– Так, молоді люди нас відвідують, – зазначає Юлія Бардукова. – Вони читають фентезі, сучасну художню літературу. Беруть книжки, які написані виключно українською мовою. Література російською цікавить тільки читачів старшого віку, і то далеко не всіх. Між електронною та паперовою книгами молодь обирає останній варіант. Вважаю, що проєкт «єКнига» – дуже гарний та потрібний.

Щодо своєчасного поповнення бібліотечних фондів, з цим, звісно, є певні проблеми. Але за словами Юлії Бардукової, вона та її колеги всіма силами намагаються замовляти саме ті книжки, які цікаві читачам. Зокрема для молоді вони добирають літературу по психології, non-fiction, манґи, комікси. Все це є у Центральній міській бібліотеці, яка розташована за адресою: вул. Воскресенська, 23. Правда, не в тій кількості, яка була б бажаною. Тому питання купівлі книжок все ж таки є актуальним.

908 гривень на читання: що думають дніпряни про проєкт «єКнига» - Наше Місто

– Шкода, що ця ініціатива охоплює тільки тих, кому минулого року виповнилось 18, – підкреслює Юлія Бардукова. – Я б теж хотіла закупитися на 900 гривень, бо книжки дуже дорогі. На цю суму можна придбати дві-три книги, а іноді і лише одну. 

Практичні поради цікавлять більше, ніж пригоди

Світлана Хорішко викладає українську мову та літературу у дніпровській  гімназії № 128. На перспективи реалізації програми «єКнига» вона дивиться з оптимізмом.

908 гривень на читання: що думають дніпряни про проєкт «єКнига» - Наше Місто

– Серед моїх учнів точно є ті, хто скористається такою можливістю, – впевнена Світлана Хорішко. – Гадаю, перш за все їх зацікавить дидактична література, яка допоможе успішно скласти НМТ і вступити до ЗВО. Також підлітки зараз дуже цікавляться психологією. Тими темами, які допоможуть їм у майбутньому будувати стосунки та досягти успіхів у житті. Такі книжки популярні серед дівчат. А ось хлопці частіше звертають увагу на літературу про інженерію, розробки Ілона Маска, побудову свого тіла та заняття спортом.

Водночас, за спостереженнями пані Світлани, відсоток активно читаючої молоді не є великим. Більшість юнаків споживає швидку та стислу інформацію з соцмереж і не готові витрачати час на великі за обсягом книжки. Навіть, якщо їх можна придбати безоплатно. А ті молоді люди, які все ж таки читають, надають перевагу не художній літературі, а тій, яка має практичне значення. Завдяки їй можна займатись особистим розвитком або отримувати якісь корисні поради.

Лімітовані видання прикрашають кімнату

Дніпрянину Олександру Ковалю у середині 2025 року виповниться вісімнадцять. Але вже зараз він запевняє, що не скористається програмою «єКнига».

908 гривень на читання: що думають дніпряни про проєкт «єКнига» - Наше Місто

— Я принципово не хочу брати ці гроші від держави, – зізнається Олександр. –  Бо для цього треба оформлювати спеціальну картку. 900 гривень – це не так вже багато, при цьому ти даєш згоду на доступ до своїх персональних даних. Я проти цього.

Водночас, хлопець не проти читання. Він читає приблизно по одній книжці на півроку. Оскільки Олександр навчається за спеціальністю «Міжнародна економіка», він цікавиться економічною літературою. А також художньою.

– Зараз читаю «Бійцівський клуб» Чака Паланика, –  розповідає Олександр Коваль. –  Не люблю електронні книжки. Дуже багато читав їх, коли навчався у школі – очі на лоб лізли. Тому тепер обираю тільки паперові. Вони приємні на дотик, до того ж мене цікавлять видання з незвичайним дизайном.

908 гривень на читання: що думають дніпряни про проєкт «єКнига» - Наше Місто

Наприклад, той самий «Бійцівський клуб» Олександр придбав у лімітованому виданні, із зображенням москви, яка горить. Також у його бібліотеці є лімітоване видання роману Джорджа Орвелла «1984». Такі книжки хлопцю приємно взяти до рук. А коли вони стоять на полиці, прикрашають собою його кімнату. 

Фото автора та з архіву героїв.

Нагадаємо, раніше ми писали про найкращі книги жанру фентезі.

Категорія: Новини Дніпра, Освіта, Суспільні та соціальні новини Дніпра, Тема дня, Україна

Позначки: , ,

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також: