Skip to content

ЕКСКЛЮЗИВ Як безпечно використовувати генератори в побуті і бізнесі: поради фахівців з Дніпра

Михайло Чернов

Фото Валерия Кравченко

Генератор, як автономне джерело електрики, має допомагати жити і працювати під час відключень електроенергії. Втім, не має ставати джерелом проблем. Так, трагічний випадок днями мав місце в Одесі: в одній  з будівель на вул. Агрономічній запалав та вибухнув генератор, в небо піднялися густий дим і полум’я, яке було помітні здалеку. Цей випадок вкотре нагадує про те, що вкрай важливо дотримуватися правил безпеки під час експлуатації цих приладів Про те, як генератори допомагають в часи відключень світла та яких правил варто дотримуватися, аби не мати проблем – розповідає “Наше місто”.

Вимкнули світло – вмикаймо генератор

Реалії складного сьогодення – відключення світла по кілька годин та гуркіт генераторів, які працюють просто біля кав’ярень, магазинів, кафе та іншіх закладів.

Приміром, дизельний генератор забезпечує потребу в електриці середнього офісного приміщення, в якому працює наша редакція, на випадок відключень світла. Прилад встановлено стаціонарно, він захищений кожухом від опадів. Генератор завчасно під’єднаний до внутрішньої мережі приміщення. Прилад може забезпечити освітлення, живлення офісної техніки. Втім вмикати чайник або кавоварку – вкрай небажано.

Управління сучасним генератором –  завдання, з яким можна впоратися після підготовки. Головне – чітко виконувати потрібні кроки та дбати про безпеку.

Сергій щодня вмикає та вимикає генератор, який постачає електрику до установи

– Коли вимикається електрика, треба власноруч запустити прилад, натиснувши кнопку, – розповідає та показує порядок дій технічний спеціаліст Сергій, який майже щодня вмикає генератор та забезпечує організацію світлом та електрикою. – Звісно, треба регулярно заливати дизельне пальне. Варто завчасно створити та зберегти певний запас. Раз на два тижні треба перевіряти та доливати масло, своєчасно змінювати рідину. За умови дотримання таких правил все працюватиме добре.

Правила, які варто виконувати – фахівці ДСНС нагадують про норми безпеки:

  • Генератор потрібно встановлювати на відкритому повітрі, якомога далі від вікон, дверей та вентиляційних отворів.
  • Прилад має стояти  на рівній, стабільній поверхні,
  • Не перевантажуйте генератор. Перевіряйте потужність підключених пристроїв та не перевищуйте максимально допустиму.
  •  Регулярно виконуйте технічне обслуговування генератора
  • Ніколи не заливайте паливо під час роботи генератора, оскільки це може призвести до займання.
  • Подбайте про те, щоб біля місця розташування генератора був вогнегасник
  • Під час опадів варто заховати генератор під накриття, при цьому до прилада, що працює, має бути доступ чистого прохолодного повітря.
  • Якщо ви помістили генератор у спеціальний контейнер, потрібно передбачати систему виведення вихлопних газів.

Де і за яких обставин стане у нагоді генератор

Отже, генератор – можливе рішення для забезпечення власної енергетичної автономності, коли у вас є ділянка, де можна встановити прилад. Приміром, місце біля крамниці /кафе/кав’ярні, де можна розмістити його.

Або, приміром, якщо ви мешкаєте в приватному будинку і маєте подвір’я /ділянку, де можна встановити генератор.

Важливий нюанс – гучна робота приладу та наявні вихлопи можуть (і будуть) дратувати сусідів і на це варто звертати увагу. Втім, головні складнощі – не лише в цьому.

Генератори зазвичай можуть бути двох типів – стаціонарні, які встановлюються всерйоз та надовго і мають живити великі об’єкти у разі знеструмлень; і мобільні, які господарі можуть виносити на вулицю та вмикати за потреби, а потім – вимикати та заносити в приміщення.

Головне, на чому наголошують фахівці ДСНС – генератор в будь-якому разі має розміщуватися працювати якомога далі від стін приміщень. Рятувальники підкреслюють: за нормами безпеки потрібна відстань – не менше 6 метрів.

Ось так генератор накрили та убезпечили від крадіжки

Звісно, в сьогоденних реаліях таку вимогу виконати можливо лише у разі, якщо генератор встановлено у просторому приватному подвір’ї. Однак варто хоча б мінімально убезпечитись – встановлювати прилад на розумній відстані від стін будинків, сараїв та ін., які можуть банально зайнятися через контакт з розігрітим двигуном. Адже генератор не лише гуркоче, а й виділяє тепло.

Крім того,  генератор неодмінно варто убезпечити від потрапляння вологи у дощову погоду. Якщо прилад встановлено стаціонарно – варто побудувати навіс, залізний або з інших негорючих матеріалів. Мобільний генератор  під час дощу та снігу також варто або ретельно накрити, або краще за все – вимикати та заносити в приміщення.

Що корисно знати про технічні параметри генераторів

Найбільш поширені генератори – однофазні –  забезпечують енергію напругою 220 В, зазвичай підходять для побутових цілей. Трьохфазні моделі видають 380 В, призначені для живлення більш потужного та вимогливого обладнання.

Генератори можуть працювати на бензині або дизельному паливі. Бензинові – більш розповсюджені та дешеві. Їх варто використовувати, якщо потрібне мобільне джерело живлення на певний час. Втім, такі прилади створюють більше шуму. До того ж бензин традиційно коштує дорожче, аніж дизельне паливо.

Фото Валерія Кравченко
Генератори на вулиці – звична картина для Дніпра

Дизельні генератори коштують дорожче, втім ці прилади більш потужні, можуть працювати довше, до того ж – тихіше. Дизельні  генератори варто використовувати для енергопостачання великих об’єктів.

Вкрай важливий фактор – генератори будь-якого типу потребують для роботи палива, яке в наших реаліях стабільно дорожчає. Відповідно – електрика, яку виробляє генератор, також може бути золотою  Тож  в кожній ситуації варто розсудливо оцінити, чи потрібна в цей момент вкрай дорога електроенергія від генератора, або ж завдання можна вирішити більш економним чином – приміром, зарядити телефон з допомогою поуербанка та ін.

Генератор – не лише перевага: медики закликають дбати про безпеку та здоров’я оточуючих

Використовувати генеруюче обладнання треба безпечно та відповідально, а власники генераторів мають зробити все для мінімізації шкідливого впливу на інших людей. На цьому наголошує  доктор медичних наук Михайло Росада, генеральний директор Центру громадського здоров’я (ЦГЗ). 

Михайло Росада

– Закликаю обов’язково звертати увагу на режим роботи генераторів. Щойно зникла потреба, одразу вимикайте його, – зазначає керівник ЦГЗ.
Щоб мінімізувати негативний вплив генераторів, Центр громадського здоров’я рекомендує:

  • розміщувати генератори на відстані не менше шести метрів від житлових споруд;
  • встановлювати прилади подалі від вікон і дверей будівель, у місцях з активною циркуляцією повітря;
  • подбати про вихлопну систему генераторів, аби вихлопи не заважали людям;
  • використовувати шумозахисні екрани та кожухи для генераторів;
  • застосовувати спеціальні підкладки, що гасять вібрацію.

Смертельно небезпечно: генератор в жодному разі не має працювати в зачиненому приміщенні!

Попри усі складнощі з відключеннями електрики, головне – не вимикати здоровий глузд. Рятувальники і медики одностайно закликають в жодному разі не експлуатувати генератор у зачинених приміщеннях. Адже під час роботи прилад викидає продукти згорання. До того ж може виникати смертельно небезпечний чадний газ.

Днями трагічний випадок, пов’язаний із роботою генератора, мав місце у Грузії, на гірськолижному курорті Гудуарі. Тут у службовому приміщенні ресторану знайшли 12 загиблих. Як повідомляє грузинське МВС, на тілах немає ознак насильства. Слідчі заявили, що біля помешкання стояв генератор, його включили, коли до ресторану припинили подачу електрики. Саме порушення техніки безпеки могли стати причиною загибелі людей.

Нагадаємо: чадний газ, складається в основному з окису вуглецю, який утворюється в результаті неповного згоряння різних видів палива. Найчастіше – це дрова, вугілля, якими можуть топити піч у приватних будинках. Крім того, СО може виникати через роботу двигунів внутрішнього згоряння в авто, газових водонагрівачів та ін.приладів.

Ризики створюють генератори, які працюють на бензині чи дизельному паливі. Рятувальники ДСНС наголошують: використовувати ці прилади можна лише на відкритому повітрі, в жодному разі – не слід експлуатувати їх в приміщеннях.

Лікарі зазначають: чадний газ – вкрай небезпечний: він не має кольору, запаху, не подразнює верхні дихальні шляхи, тож людина не відчуває його при диханні, тому отруєння може настати вельми непомітно. Головна небезпека  – чадний газ через легені швидко проникає в клітини крові, замінює кисень, внаслідок цього в організмі виникає кисневе голодування (гіпоксія). Якщо вміст окису вуглецю у повітрі приміщення дуже великий, то людина може одразу втратити свідомість, з’являються судоми і може наступити летальний фінал.

Тож ключові рекомендації – завжди забезпечувати доступ свіжого повітря у житлове приміщення, підсобку, гараж тощо. Неодмінно перевіряти технічний стан обладнання, яке використовується, приміром – той же генератор.  У разі несправності – варто звернутися до фахівців.

Фото Валерія Кравченко

Категорія: Новини Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра, Тема дня

Позначки: ,

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також: