Зима — це час, коли кожен з нас прагне тепла та шукає захисту від холоду. Однак для людей, що опинилися на вулиці, зимовий період стає справжнім випробуванням на виживання. Мова йде про безхатьків. У Дніпрі для таких осіб створено осередок, що надає не лише дах над головою, а й шанс на нове життя. Журналісти “Наше місто” відвідали цей притулок та поспілкувались з його мешканцями.
Врятовані від вулиці: історії безхатьків з Дніпра
Життя безхатька — це не просто відсутність дому, а й серйозні труднощі на шляху до соціальної та економічної стабільності. Більшість з них опиняються на вулиці через різні обставини.
Багато безхатьків змушені шукати прихисток у різних тимчасових укриттях — від під’їздів будинків до покинутих будівель. Серед них – Андрій Миколайович, якому 64 роки. Чоловік не має постійного місця проживання. Замолоду працював на заводі та мешкав у гуртожитку. Потім втратив таку можливість, ночував де прийдеться, має паспорт радянського зразка. Потрапив до відділення для бездомних осіб Міського центру соціальної допомоги у важкому стані через пневмонію. Його відразу влаштували до медичного закладу. Після курсу лікування чоловіка повернули до центру.
– Дуже добре, що у Дніпрі є соціальний центр, який допомагає таким людям, як я, – ділиться Андрій Миколайович Панов, підопічний відділення для бездомних осіб Міського центру соціальної допомоги. – У мене були проблеми з документами, а тут надають юридичну підтримку. Зараз мені допомагають відновити громадянство, документи. Я дуже вдячний працівникам цього центру.
Василь та Людмила Сергєєви евакуювалися до Дніпра з Мирнограду, що на Донеччині. Спочатку винаймали квартиру, але там були жахливі умови. Жінка потрапила до лікарні, а Василь Тимофійович був змушений шукати прихистку.
– Я дізнався, про цей центр і мені допомогли сюди влаштуватися, – каже Василь Сергєєв. – Після лікування і дружина приїхала сюди. Вже третій тиждень тут знаходимось. Головне, що є дах над головою, тут тепло, чисто, є душова з гарячою водою, також нас смачно годують. До нас гарно ставляться, тут дуже добре.
– Мирноград постійно під обстрілами, ми жили у своїй квартирі на другому поверсі у п’ятиповерхівці, – розповідає Людмила. – Нас евакуювали до Дніпра волонтери “Червоного хреста”. Дякую керівництву цього центру, що прихистили нас. Тут дуже затишно та комфортно. Я сліпа, зовсім нічого не бачу, але можу сказати про смачну їжу та тепло і спокій, які ми отримали у відділенні. Наразі нам з чоловіком відновлюють документи.
Артему Щабельському 35 років, він виховувався в інтернаті, з дитинства має третю групу інвалідності. Нещодавно чоловік потрапив до центру.
– Після дитячого будинку я мешкав де прийдеться, іноді доводилося ночувати на вулиці, – зізнається Артем. – Тому мені дуже пощастило, що я потрапив до цього центру. Тут мені допомогли продовжити групу інвалідності. Я перебуваю у гарних умовах, знайшов собі друзів.
Після оформлення усіх необхідних документів Артем планує знятися з військового обліку і поїхати в евакуацію за кордон.
Основні послуги притулку для бездомних осіб у Дніпрі
У Дніпрі допомагають бездомним особам та особам з низьким рівнем доходів подолати складні життєві обставини та повернутись у соціум. Відділення Міського центру соціальної допомоги надає нічне перебування та соціальний супровід. Відділення почало свою роботу за оновленю адресою та в оновленому вигляді з 2020 року. За цей час послуги отримали 3056 бездомних осіб.
– Відділення надає соціально-побутові послуги, послуги ночівлі, комунально-побутові, одноразове харчування, відновлення документів, сприяння у наданні реєстрації для подальшого оформлення виплат по інвалідності або пенсій, з подальшим оформленням до геріатричного пансіонату, – повідомив Максим Єрьоменко, директор міського центру соціальної допомоги. – Допомагаємо знайти роботу. Вдалося запровадити нову послугу нову послугу при сприянні благодійної організації “Схід SOS” – відправка до Норвегії та Естонії бездомних осіб, що мають інвалідність. Там вони проходять соціально-побутову адаптацію та реабілітацію до закінчення воєнного стану.
Цей центр є важливим осередком підтримки для мешканців і гостей міста, котрі опинилися в скрутних обставинах, особливо в холодну пору року.
– За 2024 рік відновили документи 36 особам, – додав Максим Єрьоменко. – Надали реєстрацію за юридичною адресою центру 28 особам, оформили до геріатричного пансіонату 11 осіб. На обліку зараз перебуває 90 осіб.
Також у 2024-му році відділення надало такі послуги бездомним особам: ночівля та харчування – 11 169 чоловік, евакуйовано за кордон у межах співпраці зі «CхідSOS» (Норвегія, Естонія та ін.) – 14 осіб.
Соціальна реабілітація та адаптація
Однією з основних цілей притулку є допомога бездомним не тільки у фізичному виживанні, але й у соціальній адаптації. У багатьох випадках люди потрапляють на вулицю не через власну волю, а через серйозні обставини — втрата роботи, проблеми зі здоров’ям, сімейні конфлікти або залежності.
– Ми допомагаємо відновити документи для того, щоб особа могла офіційно працевлаштуватися, – сказав Максим Єрьоменко, директор міського центру соціальної допомоги. – До речі, в подальшому завдяки заробленому стажу, такі особи зможуть отримувати пенсію. Також сприяємо в тому, щоб бездомна особа перебувала у нас на обліку, потім допомагаємо звернутися до медзакладів для проходження комісії і, за необхідності, отримання групи інвалідності. Сприяємо у налагодженні зв’язків зі спеціалістами органів соцзахисту для подальшого отримання виплат по інвалідності.
У притулку намагаються допомогти кожному повернутися до нормального життя. Це може включати консультації з працевлаштування, допомогу в отриманні медичних послуг. Також важливою є робота з психологами, адже безхатьки часто страждають від депресії, тривоги та стресу через свою ситуацію.
Підтримка влади та волонтерів
Важливу роль у забезпеченні безпеки безхатьків відіграє підтримка з боку місцевих органів влади. У Дніпрі місцева влада забезпечує фінансування та організаційну підтримку для таких притулків, а також координує роботу з іншими благодійними організаціями та волонтерами. Притулок для бездомних не існував би без цих зусиль, адже робота з бездомними вимагає значних ресурсів і координації з багатьма іншими соціальними службами.
– Дякую місцевій владі, що фінансує і допомагає нам утримувати притулок, – сказав Максим Єрьоменко. – Незалежно від того, чи карантин у країні, чи війна – ми працюємо і приймаємо людей. Через нас пройшла велика кількість ВПО. Ми – офіційний притулок у Дніпрі, який фінансується за рахунок міського бюджету. Ми раціонально використовуємо ці кошти. І це не лише оплата комунальних послуг, у нас є харчування, нам привозять перші, другі страви, чай та перепічки.
Волонтери також мають важливу роль у діяльності притулку. Вони допомагають організовувати роздачу гарячої їжі та одягу, беруть участь у пошуку безхатьків на вулицях та надають моральну підтримку тим, хто опинився в складних обставинах. Без їхньої допомоги багато ініціатив просто не змогли б реалізуватися.
– Є фонди, які допомагають з продуктами харчування, канцелярськими товарами, засобами гігієни, – підкреслив Максим Єрьоменко. – Також нам надали волонтери акумуляторні ліхтарики та ковдри.
Безхатьки з Дніпра мають змогу евакуюватись до Норвегії та Естонії
Окрім всебічної соціально-побутової допомоги та підтримки, заклад бере участь і у нестандартних міжнародних проєктах. Один з них було реалізовано спільно з БФ СХІД SOS. Завдяки йому підопічні з інвалідністю відділення для бездомних поїхали за кордон. Там отримують необхідні виплати і живуть у шелтерах під опікою тамтешніх громад.
– Для того, аби потрапити до Норвегії, Естонії чи Данії, потрібно перебувати у нас на обліку, – підкреслив Максим Єрьоменко, директор міського центру соціальної допомоги. – Фізична особа може знаходитися як у нас за адресою: вулиця Лоцманська, 22, так і у лікарні. Ми разом звертаємося до Міграційної служби. Потім відновлюємо паспорт громадянина України. Це триває близько місяця. Після цього у податковій відновлюємо ідентифікаційний код. Надаємо реєстрацію за юридичною адресою нашого відділення.
Для поїздки за кордон працівникам відділення доводиться допомагати робити закордонні паспорти своїм підопічним. Це новий досвід, адже зазвичай відновлювали лише український паспорт та ідентифікаційний код.
– Вже потім починається взаємодія з благодійною організацією, – додав Максим Єрьоменко. – Ми надаємо їм список, від них приїздить юрист і соціальний працівник. Заповнюється анкета. А вже вони повідомляють, коли з’являється можливість виїзду і до якої країни. Потім підопічні проходять медкомісію і ми чекаємо на виїзд.
Таким чином, протягом 2024 року вдалося відправити до Норвегії та Естонії 14 осіб. Працівники центру підтримують постійний зв’язок з особами, що виїхали.
Як отримати послугу у притулку для бездомних
Для того щоб скористатися послугами притулку, необхідно звернутися до відділення Міського центру соціальної допомоги. Для цього потрібно подати кілька документів:
- Заява на отримання послуги з ночівлі. Оформити запит на надання нічного перебування в притулку.
- Довідка флюорографічного обстеження. Враховуючи високий ризик поширення туберкульозу серед бездомних осіб, кожен, хто звертається за допомогою, повинен пройти флюорографічне обстеження.
- Довідка від дерматолога. Дерматологічні захворювання є ще однією проблемою, що потребує уваги для забезпечення гігієни та безпеки інших людей.
До відділення можна звернутися особисто за адресою: вул. Лоцманська, 22- А, – повідомив Максим Єрьоменко. – Окрім того, спеціальний «Соціальний патруль» курсує містом і виявляє бездомних громадян у місцях їх найбільшого скупчення. Також допомогу у цьому питанні можуть надати представники Національної поліції та медичні працівники.
Пункт обігріву у Дніпрі: допомога тим, хто потребує уваги в холодну пору року
У Дніпрі з настанням перших морозів розпочинає свою роботу ініціатива, покликана стати порятунком для бездомних та тих, хто опинився в складних життєвих обставинах. При Міському центрі соціальної допомоги незабаром почне функціонувати Пункт обігріву. Тут нададуть негайну підтримку тим, хто не має можливості знайти прихисток у зимовий період.
– Стаціонарний пункт обігріву знаходиться на базі нашого центру, сюди можна звернутися цілодобово, – повідомив Максим Єрьоменко. – Тут можна зігрітись протягом двох-трьох годин. У наявності гарячий чай, кава, печиво, вермішель швидкого приготування. Якщо є необхідність, можна прийняти душ. Також є банк одягу, де кожен охочий може обрати необхідні речі.
Під час повітряної тривогу чи у комендантську годину люди можуть залишитися на ніч. За словами представників Міського центру соціальної допомоги, Пункт обігріву працюватиме щоденно, і кожен охочий може звертатися без будь-яких перешкод.
Також на базі Міського центру соціальної допомоги з відділенням для бездомних осіб та осіб з низьким рівнем доходів функціонує «Пункт незламності. Цей пункт оснащено генератором, є змога підзарядити гаджети, а також аптечка, запаси питної води. Відвідувачі мають змогу випити гарячі напої, пригоститися печивом.
Фото Валерія Кравченка.
Категорія: Інтерв'ю, Новини Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра, Тема дня
Позначки: Головне, Допомога у Дніпрі