Skip to content

ЕКСКЛЮЗИВ Для рідного міста та дніпрян: як працює місцеве самоврядування Дніпра

Михайло Чернов

Фото Валерія Кравченко

В Україні 7 грудня відзначається День місцевого самоврядування. Місцева влада – найближча до людей в  Україні, вона продовжує працювати в інтересах громад,  найпершою чує та знає про проблеми, з якими стикаються люди, та приходить їм на допомогу.  Про те, як попри всі складнощі воєнного часу, працює міська влада Дніпра  та чого вона досягла за останній час, розповідає “Наше місто”.

Працювати в інтересах громади та мешканців – попри війну

Місцеве самоврядування в Дніпрі – це міська рада – депутатський корпус, який обрали мешканці Дніпра, міський голова Борис Філатов, виконавчі органі міської ради.



Депутати міської ради Дніпра

Крім того, місцеве самоврядування – це міські комунальні підприємства, які забезпечують стабільну життєдіяльність міста, надають мешканцям тепло, воду, світло на вулицях, забезпечують лад та комфорт на вулицях мегаполісу.

Самоврядування сьогодні – це  люди, які працюють задля громади: фахівці комунальних підприємств, транспортники, ремонтники, звісно – медики, вчителі, соціальні працівники та багато інших професіоналів, які щодня забезпечують злагоджене життя великого міста, дбають про дніпрян

Головні виклики для місцевого самоврядування під час війни – це постійна небезпека через регулярні ворожі обстріли, вимушений переїзд сотень тисяч людей- до Дніпра та області, надскладна економічна ситуація в країні, яка, звісно, позначається на ситуації в регіонах.


Втім, місцева влада докладає всіх зусиль, щоб дбати про місто та мешканців,  вирішувати  соціальні питання для переселенців, підтримувати економічний розвиток, розвивати та покращувати Дніпро.

Від міста та дніпрян – Силам оборони

Воювати та працювати – під таким гаслом живе свідоме українське суспільство. Зараз депутати міської ради несуть службу в різних підрозділах ЗСУ або працюють та допомагають захисникам. Загалом влада Дніпра надає значну допомогу армії – за цим показником місто посідає лідерські позиції серед обласних центрів.

Яким є внесок місцевого самоврядування Дніпра у підтримку ЗСУ? В бюджеті на 2025 рік, який дням ухвалила міська рада, закладено майже мільярд гривень на підтримку Сил оборони та заходи з посилення безпеки для Дніпра.

А загалом за 2022-2024 рр.майже 7 млрд грн виділено з бюджету Дніпра на допомогу захисникам України та цивільні витрати, пов’язані з війною.

Зокрема, 3 млрд грн – допомога від Дніпра Силам оборони України. Більша частина коштів – 1, 377 млрд грн – виділена на технічні засоби та спорядження: 651,5 млн грн – на БпЛА, квадрокоптери, FPV-дрони, засоби РЕБ; 392,4 млн грн – на амуніцію, тепловізори, радіостанції, прилади нічного бачення; 332,9 млн грн – комп’ютерне, телевізійне, оптичне, навігаційне та інше обладнання.


Борис Філатов із захисниками країни

“Ми завжди допомагатимемо нашим Силам оборони”, — наголошує міський голова Дніпра Борис Філатов, з ініціативи якого з перших місяців війни саме місцеве самоврядування Дніпра проактивно підтримує захисників країни. 

Нещодавно мер міста особисто завітав до військових на лінії зіткнення, щоб доправити їм техніку та оснащення від міста, відвідав бійців декількох підрозділів на різних напрямках.

Внесок кожного – велика допомога захисникам

З урахуванням всіх складнощів воєнного часу внесок громади Дніпра у допомогу ЗСУ та зміцнення обороноздатності Дніпра – надзвичайний. У прифронтовому місті потужну допомогу нашим захисникам надають міська влада, місцеві депутати, бізнесмени, благодійні організації та фонди, волонтерські групи та ініціативи. 

Приміром, команда депутата міської ради Дніпра Сергія Пустового завдяки власним зусиллям та допомозі небайдужих громадян за останній час придбала та передала військовим понад 110 вкрай потрібних на фронті FPV-дронів, 34 дрони DJI Mavic 3 Pro (зокрема, один – з тепловізором для нічної роботи), а також п’ять автівок. В фокусі уваги  – допомога бійцям  із 128 бригади тероборони, яка була сформована в Дніпрі, 93 бригади “Холодний Яр”, 110-ї бригади.

– Допомагаємо постійно практично усім, що потрібно нашим військовим – від дров до пральних машин, організуємо ремонти техніки тощо, – зазначає Сергій. – Прагнемо не залишити жодного запиту без уваги.

Активно допомагає захисникам України депутат міської ради Валерія Петрицька. Нещодавно до військових відправилась чергова партія допомоги.


Валерія Петрицька

– Спальники, ліки, ранозагоюючі пластирі, вологі серветки, памперси, шапки, шарфи, перчатки поїхали на Донецький та Харківський напрямки! Дякуємо ЗСУ за наші життя!, – каже Валерія.

Місцева влада  Дніпра започаткувала унікальну програму зі співфінансування проєктів на підтримку Сил оборони. Підприємці, благодійні фонди можуть запропонувати проєкт, внести лише 25% вартості, а решту профінансує міська рада. 

Олександр Санжара передає чергову партію допомоги від Дніпра військовим

Приміром, у межах проєкту благодійник может придбати один дрон, а місцева влада додасть ще кілька – пояснює сутність ініціативи секретар міської ради Олександр Санжара. Тож волонтерський дух в Дніпрі не згасає. 

Як міська влада Дніпра дбає про безпеку мешканців

За час війни саме місцеве самоврядування в Дніпрі зробило чимало для того, щоб убезпечити мешканців міста. На вирішення цього завдання спрямовуються значні кошти, впроваджуються інноваційні рішення.



Загалом на створення захисних споруд та безпекові заходи Дніпро за останній час спрямував 2,667 млрд грн. В місті облаштували   379 найпростіших укриттів, з  яких 305 — комунальної форми власності. Станом на 2022 рік  їх і було всього 54. Загалом на облаштування стаціонарних та мобільних укриттів міська влада спрямувала понад 980 млн грн.

На території міста є також сховища, якими мають опікуватися в т.ч. підприємства та установи. На обліку захисних споруд цивільного захисту – 307 сховищ, за останній час додано ще 6, які приведені до стану готовності.

З урахуванням реалій – тривалих відключень світла через ворожі удари по об’єктах енергетики – в Дніпрі підготовлені та працюють 89 пунктів незламності на базі комунальних закладів. Міська влада спрямувала понад 833,7 млн грн на придбання генераторів та пального до них.

Безпекове ноу-хау для людей, яке запровадили в Дніпрі – укриття просто неба: вони розташовані на зупинках транспорту, біля транспортних розв’язок,  пояснює Іван Васючков, депутат міської ради Дніпра.

Іван Васючков

– Укриття – надійні, створені із міцного бетону, в таких укриттях можуть перебувати під час обстрілів до двох десятків людей. Конструкції оформлені в межах дизайн-коду Дніпра, тож вуличні укриття стали частиною публічного простору воєнного часу, пояснює Іван.

Місцева влада – поруч: постраждалим від ворожих ударів надають допомогу

Місто регулярно потерпає від жорстоких ворожих ударів, які забирають людські життя, завдають руйнувань, знищують житлові будинки , інфраструктуру, техніку та ін.

Будинок на пл.Вокзальній, що був пошкоджений через ворожий обстріл

Попри страшні випробування, місто та усі дніпряни зберігають силу духа, продовжують жити, працювати та боротися. Завдяки зусиллям рятувальників та медиків людей дістають з-під завалів, повертають до життя. А міська влада першою надає допомогу дніпрянам, чиє житло  постраждало внаслідок ударів. 

Володимир Міллер

– Цифри промовисті: загалом за час великої війни  міська влада спрямувала майже 1 млрд грн на ліквідацію наслідків ворожих ударів, які агресор регулярно завдає по Дніпру, – зазначає Володимир Міллер, заступник міського голови Дніпра, керівник департаменту економіки та фінансів міської ради.   


Одразу після ворожих обстрілів фахівці міських комунальних служб наводять лад, прибирають уламки та сміття. Навідують житлові будинки, які могли постраждати від ударів, та допомагають закрити вибиті вікна, аби убезпечити житло в холодну пору року. Потім коштом міста встановлюються нові вікна – сучасні та енергоефективні.

Дніпряни знають: попри всі жахіття обстрілів, втрати та руйнування їх не залишать наодинці з горем та проблемами. У разі “прильотів”, які пошкодили житло, люди можуть звертатися до районних в місті адміністрацій, де відпрацьовано алгоритм реагування.

Крім того, з початку року у Дніпрі міські служби вже відновили покрівлі в понад 120 постраждалих будинках. Зокрема, замінили старе шиферне покриття на сучасний профнастил. 

У Дніпрі переселенцям допомагають почати життя заново

Горе та розпач для мільйонів людей, які втратили близьких, своє житло та надії на майбутнє – це сумний людський вимір війни. Станом на середину 2024 р. у Дніпрі та області перебувало майже 400 тис.переселенців. Найбільша кількість – саме у нашому місті.

Міська влада допомагає співгромадянам-ВПО розміститися, отримати медичні послуги, влаштувати дітей на навчання. Міські соціальні служби підтримують літніх людей безкоштовними обідами  За останній час місто спрямувало на це понад 108 млн грн.

Дніпро стає новим домом для переселенців. У нашому місті вперше в країні відкрито центр «Я — Маріуполь». Крім того, у 2024 році понад сто родин переселенців з Маріуполя отримали соціальне житло у Дніпрі.




Нові помешкання облаштували в одному з гуртожитків міста. Це –  результат спільних зусиль мерії Дніпра та влади Маріуполя, підтримки уряду Франції та низки міжнародних благодійних організацій.

Крім того, міська влада допомагає бізнесу, який переміщується до Дніпра з територій, де тривають бойові дії. Розпочати роботу на новому місці – вкрай важливо: так створюються робочі місця, люди отримують зарплатню, виробляється продукція або послуги, до місцевого бюджету надходять податки.

З турботою про містян: тепло – вашому дому, порядок та комфорт – у мікрорайоні

Попри війну та численні воєнні виклики, місцеве самоврядування Дніпра постійно дбає про місто, яке має жити, працювати та розвиватися. Найближче для людей – їх будинки та масиви, тож міські служби та місцеві депутати опікуються благоустроєм та розвитком саме на місцях.

Така турбота важлива та потрібна в першу чергу для віддалених від центру спальних районів, які раніше залишалися поза увагою влади. Втім, за останні роки місцеве самоврядування Дніпра докорінно змінює ситуацію. Все більше масивів мають охайні будинки, відремонтовані дороги, затишні сквери.

Ресурсів – вкрай небагато через війну, однак міська влада крок за кроком наводить лад там, де раніше люди взагалі не бачили уваги до своїх проблем.

Відмостки влаштували в буд.№7 по вул. Зимових походів

Приміром, ремонти житлових будинків – типових “хрущовок” виконуються на окрузі, який представляє депутат міської ради Валерія Петрицька.  Так, в цьому році в буд.№7 по вул. Зимових походів (колишня вул.Молодогвардійська) влаштували відмостки –  раніше в будівлі їх взагалі ніколи не було, цоколь знаходився в аварійному стані. Відтепер стан справ значно покращився.

Ремонт міжпанельних швів в будинку по вул. Зимових походів, 16

У під’їздах будинках №16, 14-А, 10-А по вул. Зимових Походів проведено ремонт міжпанельних швів. Раніше шви були у поганому стані, волога потрапляла всередину, тож будівлі потребували ремонту. Відтепер мешканцям стане тепліше та комфортніше

Утеплення фасадів та й загалом – тепломодернізація будівель – важлива новація, яку впроваджують у Дніпрі. В цьому році проведена чимала робота з тепломодернізації та оновлення фасадів багатьох будинків у правобережній та лівобережній частинах міста, зокрема – на пр.Слобожанський.

До початку опалювального сезону було утеплено будинки на пр.Слобожанський 70, 90, 105,  106-108 (добре відомий дніпрянам “Пентагон”) та інші. Будівлі набули яскравого та привабливого вигляду. А головне – завдяки своєчасному утепленню фасадів взимку  в квартирах у численних мешканців стало  набагато тепліше та комфортніше.

Сергій Пустовий

– Якщо раніше в холодну пору року температура в квартирах була подекуди 15-16°С, то зараз – 25-26°С, мешканці будинків дуже задоволені – розповідає Сергій Пустовий., депутат міської ради, який представляє інтереси мешканців низки масивів на лівому березі міста.

Великий та вкрай потрібний проєкт з термомодернізації будинків розпочато кілька років тому за ініціативи міського голови Бориса Філатова  та голови Громадської ради при міськраді Геннадія Корбана. Утеплення будівель дозволяє витрачати менше ресурсів для опалення, що вкрай важливо в наш час постійної економії.

На вул.Калиновій – охайні дороги та тротуари

– Робота в інтересах людей продовжується. Зараз триває термомодернізація будинків по вул.Калиновій, 100-А, 96-98, які раніше постраждали через ворожі удари по місту.  Поруч з будинками створені комфортні та привабливі мінісквери, приведено до ладу двори, проїзди, облаштовуються дитячі, спортивні майданчики. В цьому році також відремонтовані проїзна частина  та тротуари на вул.Калиновій. 

Наш масивчик – просто клас!

Сквер Слобожанський

Люди бачать, як місто Дніпро, їхні рідні вулиці та масиви крок за кроком змінюються  на краще. Приводяться до ладу проїзди та двори, оновлюються зелени зони, сквери для затишного відпочинку,  створюються зручні спортивні та дитячі майданчики.

Сквер “Сімейний”

В цьому році чудовий мінісквер Сімейний створила для людей на житловому масиві Парус команда депутата міської ради Северина Маринчука. Відкриття відбулося восени, до Дня міста. В новому сквері – чудові ландшафтні рішення, дитячі майданчики, сучасне освітлення



Сеаверин Маринчук

– Цей проєкт ми розпочали разом з міським головою Борисом Філатовим та головою Громадської ради Геннадієм Корбаном ще у 2020 році, а вже наприкінці 2021 стартувало будівництво, – розповів подробиці Северин Маринчук. – До війни встигли зробити доріжки та ландшафт. Зараз вирішили все добудувати, додавши огородження, освітлення та дитячі майданчики. Будь ласка – бережіть цей сквер!

Дійсно, дніпровський тренд – перетворювати раніше депресивні “спальники” на сучасні та комфортні локації, де люди будуть охоче жити, відпочивати, куди будуть з радістю повертатися.

– Це – мета, яку окреслив міський голова Борис Філатов, – зазначає Сергій Пустовий, депутат міської ради Дніпра.

Команда депутата за останні роки допомогла зробити охайним та доглянутим масив на лівому березі, відомий як “Райончик” (локація в районі пр. П.Калнишевського).   Перлину мікрорайону – сквер ім.Олександра Усачова – кілька років тому буквально відродили з небуття. Зараз це – надзвичайно комфортне та привабливе місце відпочинку, в першу чергу –   для родин з дітьми та літніх людей.

Сквер ім.Олександра Усачова
Сквер на Лівобережному-3

Зміни на краще відбуваються на ж/м Лівобережний-3, про який також дбає команда депутата Сергія Пустового. Тут відремонтовані ключові дороги та проїзди, модернізовані трамвайні колії, створені сучасні зупинки. Затишні сквери, оновлення центральна алея перетворилася на улюблене місце для прогулянок мешканців.

Завдяки роботі місцевого самоврядування мікрорайони стають все більш комфортними, зеленими, зручними для життя, а разом з тим змінюється на краще рідне місто  Дніпро.

Категорія: Важливо, Війна, Влада, Влада, Новини Дніпра, Новини Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра, Тема дня, Тема дня, Унікальний Дніпро, Унікальний Дніпро

Позначки: , , , ,

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також: