Оренда державного й комунального майна відбувається виключно через онлайн-аукціони на “Прозорро.Продажі” вже понад 4 роки і за підсумками торгів щомісячно поповнює бюджети громад та держави приблизно на 250,5 млн грн (за даними АТ “Прозорро.Продажі”), а бізнесу надає додаткові можливості для розвитку. Однак що це означає на практиці? Що можна орендувати, яка вартість оренди, і як загалом працює цей механізм? Розбираємося разом із Фондом держмайна України та АТ “Прозорро.Продажі”.
Дніпропетровська область — одна із трьох в Україні, які генерують найбільше коштів до державного та місцевих бюджетів від здачі майна в оренду. Так, до прикладу, з початку цього року в Дніпропетровській області передали в оренду майже пів тисячі об’єктів державної та комунальної власності, а сума підписаних угод на місяць складає майже 3.3 млн грн.
Які державні й комунальні об’єкти в регіоні можна орендувати
Фонд державного майна наразі одним з найбільших орендодавців в Україні. Усього він здає в оренду майже 8 млн м², а кількість чинних договорів з орендарями перевищує 14 тисяч. З них 1900 — на обліку Регіонального відділення ФДМУ по Дніпропетровській, Запорізькій та Кіровоградській областях.
Громади України також за понад чотири роки роботи в системі здали в оренду майже 30 тисяч об’єктів. Дніпропетровщина — одна з лідерів серед громад за кількістю успішних аукціонів: понад 2,8 тисячі комунальних активів отримали ефективного орендаря через онлайн-торги.
Орендувати у держави та громад можна як невеликі площі — від 2 до 10 квадратних метрів під розміщення платіжного термінала чи кавового автомата, — так і приміщення повністю. Доступні для оренди, зокрема, їдальні, склади, автомийки, майстерні, котельні, дахи, єдині майнові комплекси держпідприємств та інше. Стартова ціна коливається від кількох гривень до десятків тисяч, а фінальна визначається за результатами онлайн-аукціонів.
Орендоване майно використовують для дуже різних потреб, зокрема там розміщують:
- складські та офісні приміщення;
- заклади освіти та харчування;
- соціальні заклади — прихистки для ВПО, центри допомоги тощо;
- термінали, кавові автомати, автомати питної води тощо.
Здебільшого держава та громади не обмежують цільового використання майна, яке здають в оренду. Проте є винятки. Наприклад, у закладах освіти, медицини, культури й державних органах майно передають в оренду для надання послуг, які ці заклади не можуть запропонувати самостійно, — під їдальню, кафе, аптеку, проведення навчальних курсів тощо.
Оскільки дві області регіонального відділення ФДМУ — Дніпропетровська та Запорізька – є прифронтовими, там уклали вже 582 договорів оренди з силами оборони, безпеки, правоохоронними органами, а також органами влади, зокрема релокованими з тимчасово окупованих територій Запорізької, Донецької та Луганської областей і з зони активних бойових дій. Кількість таких договорів постійно зростає.
«Орендувати приміщення можна також для громадських та соціальних ініціатив. — уточнює Ганна Камлик, начальниця Регіонального відділення ФДМУ. — Так, Маріупольська міська територіальна громада орендувала на території регіону державне майно — 5 гуртожитків, які облаштовує для проживання маріупольців. А благодійна організація взяла в оренду будівлю колишнього наукового інституту площею понад 2 тис. кв.м, де розмістила майже 300 переселенців з Донецької, Луганської, Харківської, Херсонської областей».
Де шукати інформацію про оренду державних та комунальних приміщень
Якщо ви цікавитесь орендою майна, передусім варто ознайомитися із самою процедурою, адже вона здійснюється за чітко встановленим алгоритмом.
Уся необхідна інформація про об’єкти, умови оренди, стартові ціни та деталі аукціонів, а також загальні правила оренди є на офіційних ресурсах:
- Сайті ФДМУ, якщо йдеться лише про державну власність;
- Електронної системи Прозорро.Продажі — тут наявна інформація і про комунальні, і про державні активи.
Якщо вас зацікавило конкретне приміщення, але наразі воно не виставлене на торги, ви можете ініціювати це. Для цього варто надіслати ФДМУ або органу місцевого самоврядування заяву про включення бажаного об’єкту до переліку об’єктів оренди, що реалізуються через систему “Прозорро.Продажі”.
Чому орендувати державне та комунальне майно вигідно
Оренда державного чи комунального приміщення — хороша можливість почати свою справу. Незалежно від місця розташування майна — чи то центр міста-мільйонника, чи в райцентрі — стартова вартість орендної плати на аукціоні — 1% від балансової вартості. Договір оренди затверджений нормативно, а ціна може змінюватися лише раз на рік залежно від рівня інфляції.
«Орендуючи державне або комунальне майно через онлайн-аукціони, учасники отримують доступ до унікальних активів, що належать лише державі або громаді. Переможці отримують чіткі умови договору та гарантії, адже електронні торги регулюються законодавством. Крім того, механіка онлайн-аукціону дозволяє визначити ринкову ціну на актив. І за підсумками аукціонів, які ФДМУ та громади Дніпропетровщини провели під час повномасштабного вторгнення, вартість державного та комунального майна зросла майже вдвічі», — пояснює Сергій Бут, голова правління АТ “Прозорро.Продажі”.
Для оренди доступний широкий перелік об’єктів, тому кожен може знайти варіант, що відповідає його потребам та бюджету. Не менш вигідно й те, що орендар здебільшого на власний розсуд може визначити цільове використання об’єкта оренди.
Орендуючи через систему “Прозорро.Продажі”, підприємці отримують рівний доступ до державного та комунального майна і можуть не хвилюватися через завищення цін чи наявність прихованих умов.
Цей продукт підготовлено завдяки підтримці Американського народу та сприяння Британського народу, наданим через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) за підтримки Департаменту міжнародного розвитку Великої Британії (UKaid). Зміст публікації не обов’язково відображає погляди USAID, уряду Сполучених Штатів Америки, UKaid або уряду Сполученого Королівства.
Категорія: Важливо, Новини Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра
Позначки: Головне, Дніпро, Новини Дніпра