З початку 2024 року Дніпропетровській області передали в оренду майже пів тисячі об’єктів державної та комунальної власності, а сума підписаних угод на місяць у регіоні складає майже 3.3 млн грн. Це одні з найвищих в Україні надходжень до державного та місцевих бюджетів від здачі майна в оренду. Можливістю орендувати приміщення у держави для реалізації власного проєкту у Дніпрі скористався, зокрема, Ілля Одинцов, щоб відкрити прихисток для внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Чому обрав оренду державного майна і як тепер пропагує цю ідею серед підприємців та інших мешканців регіону — ділимося в нашому матеріалі.
До повномасштабного вторгнення Ілля займався підприємницькою діяльністю в Дніпрі, але завжди був залучений до громадських ініціатив. Після 24 лютого 2022 року заснував благодійний фонд «Відновлення України» й почав облаштовувати житло для ВПО у Дніпрі. Зараз він також працює заступником голови Ради з питань ВПО та Ради волонтерів при Дніпропетровській ОВА й координує евакуацію населення з Донецької області.
Співпрацював з приватними особами, але шукав довгострокову оренду
Спочатку Ілля курував три прихистки для ВПО, де проживали переважно люди літнього віку, люди з інвалідністю чи багатодітні родини, які не мають змоги винаймати житло чи кудись поїхати. Будівлі для цього надали приватні особи, але підприємець разом з командою шукали довготермінову пропозицію.
«Єдине довгострокове рішення, яке я бачив, — це орендувати державне чи комунальне майно. Як варіант — робити це разом з місцевою громадою», — розповідає Ілля.
Вони з командою дізнались, що будівля, яка підходить їм за параметрами, є на балансі Українського державного університету науки і технологій у Дніпрі. Тож звернулися до університету та у Фонд державного майна (ФДМУ) з листом про те, що хочуть орендувати конкретне приміщення. Своєю чергою університет погодив це питання з Міністерством освіти і науки України. Потім цю будівлю виставили на аукціон. Адже державні приміщення ФДМУ здає в оренду через онлайн-аукціони на «Прозорро.Продажі». Ілля пригадує, що весь процес — від моменту подачі документів до оголошення результатів аукціону — тривав приблизно півроку.
За будівлю активно змагалися й змогли виграти аукціон
Оскільки будівля розміщена в хорошому районі, Ілля зі своїм соціальним проєктом конкурував за неї разом з підприємцями, що мали на приміщення комерційні плани. Про це стало відомо вже після завершення торгів, адже система побудована таким чином, що учасники не знають з ким змагаються в ціні. Саме це дозволяє уникнути підігравання з боку “дружніх” учасників під час торгів та контролювати таким чином ціну.
«Було складно виграти. Уже після завершення торгів ми побачили, що йшли на рівних з одним підприємцем. На певному етапі запропонували однакову ціну. Для нас це була найвища ставка, яку можемо собі дозволити, — розповідає Ілля. — Але конкурент теж не назвав більшої суми. Тож ми перемогли з невеликою перевагою».
Орендувати приміщення можна терміном до 5 років. Договори оренди автоматично пролонгуються, якщо жодна зі сторін не повідомила про інші наміри.
Будівля, яку орендував благодійний фонд, загалом була в задовільному стані, але потребували ремонту коридор, двір, санвузол та дах. Також варто було налагодити комунікації.
У випадку оренди державного приміщення, орендарі мають погоджувати з балансоутримувачем проведення робіт, але загалом можуть його ремонтувати. Відновити та облаштувати будівлю змогли порівняно недорого: приблизно 150 доларів витратили на квадратний метр.
До облаштування та відновлення залучали допомогу міжнародних організацій, благодійні фонди й просто людей з різних країн. Хтось закупив будівельні матеріали чи оплатив роботи, хтось — встановив дитячий майданчик тощо.
Зараз у приміщенні університету, що кілька років пустувало, — прихисток на 800 квадратних метрів з комфортними умовами, де понад півтора року вже живуть 40 ВПО з Донецької та Луганської області.
Просуває в регіоні ідею оренди майна через аукціон
«Як людина, яка пройшла шлях від пошуку приміщення до виграшу в аукціоні в Дніпропетровській області, я допомагаю всім, хто прагне почати реалізовувати проєкти, зокрема соціальні, розібратися з питаннями оренди державного та комунального майна. Підтримую також перевірені організації, які працюють з ВПО, і закликаю їх звертати увагу на можливості, які пропонує держава. Взаємодію з релокованими громадами, щоб вони брали в оренду або отримували в комунальну власність занедбані будівлі, відновлювали їх і створювали об’єкти, які будуть використовувати для власних цілей», — ділиться Ілля.
Запевняє, що розібратися з усіма особливостями процесу — нескладно. І ФДМУ, і громади, і майданчик, через який учасники роблять ставки, надають усю потрібну інформацію та консультують на цьому шляху. До того ж результат вартий усіх витрачених зусиль. Адже зрештою виграють і люди, і місто, і держава. Орендуючи у держави, переможці інвестують у будівлю, ремонтують її, запускають нові проєкти, а бюджет отримує додаткові кошти.
«Запит на оренду державного майна не зникає й під час повномасштабного вторгнення. З моменту запровадження воєнного стану за право орендувати державну власність у регіонального відділення ФДМУ по Дніпропетровській, Запорізькій та Кіровоградській областях вже позмагалися майже пів тисячі учасників. Це приватні підприємці, малий, середній бізнес, а також активісти та волонтери. Відтак на місці колишніх приміщень, що стояли пусткою, з’являються нові заклади та ініціативи. А сума договорів оренди, які уклало відділення ФДМУ за цей період, складає майже 1.4 млн грн», — ділиться голова правління АТ «Прозорро.Продажі» Сергій Бут.
Цей продукт підготовлено завдяки підтримці Американського народу та сприяння Британського народу, наданим через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) за підтримки Департаменту міжнародного розвитку Великої Британії (UKaid). Зміст публікації не обов’язково відображає погляди USAID, уряду Сполучених Штатів Америки, UKaid або уряду Сполученого Королівства.
Категорія: Новини Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра
Позначки: Головне, Дніпро, Новини Дніпра