Skip to content

ЕКСКЛЮЗИВ Як розпізнати суїцидальні наміри і не дати людині впасти у безодню: практичні поради психіатра з Дніпра

На Дніпропетровщині епідемія самогубств

Самогубство — це складне та болюче питання, яке часто обговорюється лише тоді, коли трагедія вже сталася. Однак важливо пам’ятати, що багато людей, які думають про самогубство, можуть бути врятовані. У цьому матеріалі ми розглянемо, як розпізнати загрозу, чому у людини виникають такі думки та як можна їй допомогти, пише “Наше місто”.

Страшна статистика: на Дніпропетровщині зросла кількість суїцидів

Дніпропетровщину сколихнула низка спроб суїциду. Лише за  першу декаду жовтня медики екстреної медичної допомоги зафіксували п’ять таких випадків. Причини, які штовхають людей на такий відчайдушний крок, різноманітні. 

Кам’янські медики врятували життя 14-річної дівчини, яка намагалася звести рахунки з життям. Стрибок з третього поверху призвів до важких травм: відкритої черепно-мозкової травми, струсу мозку та перелому стегна. Бригада екстреної медичної допомоги оперативно прибула на місце події та, надавши першу допомогу, госпіталізувала підлітка до Дніпра. Завдяки професіоналізму медиків, у дівчини є всі шанси на одужання.

Медики врятували життя 14-річної дівчини

В одному із сіл Нікопольського району 70-річний чоловік вирішив піти із життя через конфлікт із рідними. У гаражі він надихався газу і втратив свідомість. На щастя, його знайшов онук, викликав представників ДСНС  і екстреної медичної допомоги. Потерпілий госпіталізований. 

Того же дня інший 71-річний чоловік із м. Покрова також вирішив звести рахунок із життям і стрибнув у колодязь з водою з надією загинути. Але доля розпорядилась інакше, чоловік залишився живий, просидів декілька годин в колодязі, добряче замерз, а тоді почав кликати на допомогу. Потерпілий із забоєм грудної клітки та загальним переохолодженням госпіталізований. 

58-річна жінка вирішила покінчити з собою через конфлікт із сином, який веде асоціальний спосіб життя. Вона випила упаковку заспокійливих ліків. Лікарям довелося промити їй шлунок, провести інфузійну терапію. 

А через декілька днів виклик “швидкої” на цю ж адресу – син пацієнтки, 39-річний чоловік, організував демонстративне самогубство: вибрав найтупіший ніж і почав наносити ним подряпини собі на внутрішній поверхні передпліччя. Мама з переляку викликала екстрену медичну допомогу. 

Напередодні трапився ще один випадок незавершеного самогубства – 39-річний чоловік, перебуваючи в стані алкогольного сп’яніння, вирішив покінчити життя через повішення. На перекладині в шафі зав’язав мотузку, і заліз в петлю. На щастя, петля розв’язалася і спроба не вдалася.  

У Дніпрі в районі ж/м «Парус» жінка хотіла вистрибнути з вікна другого поверху. Небайдужі мешканці викликали на місце події співробітників ДСНС та медиків. Жінку шпиталізували. 

Фото: Дніпро оперативний

На жаль, це лише частина випадків, які сталися останнім часом. Вікторія Вікторівна, лікар-психіатр та психотерапевт з Дніпра, яка має багаторічний досвід роботи з людьми, що перебувають у складних психічних станах, розповіла про актуальність проблеми самогубства у нашому суспільстві та про шляхи підтримки тих, хто потрапляє в цю пастку.

Епідемія самогубств: війна, осіння депресія чи інші фактори?

У той час, як більшість людей намагаються знайти пояснення росту кількості самогубств в умовах війни, Вікторія Вікторівна зазначає, що у цій ситуації не існує єдиної причини. За її словами, психічний стан людини є складною сумішшю безлічі факторів. Кожен випадок потребує індивідуального підходу. 

Вікторія Вікторівна, лікар-психіатр та психотерапевт з Дніпра

-На це не впливає війна, як не впливав і Ковід, – пояснила лікар-психіатр. – Не можу точно сказати, що стало причиною такого сплеску самогубств. Теоретично, це може бути через осінню депресію. Можна пояснити тим, що скорочується світовий день і це дійсно впливає на вироблення серотоніну в організмі. Депресивні стани стають частішими. Будь яка людина за сонячної погоди почувається краще. 

За статистикою, чоловіки мають більшу схильність до самогубства, ніж жінки, а найбільш вразливий вік — від 15 до 30 років. Саме в цей період у молодих людей часто виникають депресивні стани, суїцидальні думки, а інколи й спроби самогубства.

Ознаки, що можуть вказувати на намір скоїти самогубство

Як же розпізнати людину, яка перебуває в небезпеці? Вікторія Вікторівна назвала декілька характерних ознак, які можуть свідчити про можливість скоєння самогубства.

– Людина може відкрито казати, що не хоче жити, – повідомила Вікторія Вікторівна. – По поведінці можна зрозуміти, що людина нічим не цікавиться, у неї часто виникає апатія, може цілими днями лежати, уникає спілкування. Але це триває не день і не два, а принаймні два-три тижні. Можливо, з’являється звичка вживати алкоголь. В такому стані особа може розслабитися і накласти на себе руки. 

Суїцидальні наміри у людини можуть виникнути навіть під час  стресової ситуації, коли здається, що більше нічого не можна змінити. Але важливо пам’ятати, що кожен випадок є унікальним.

 Людина може відкрито казати, що не хоче жити

-Люди, що схильні до суїцидів, можуть наносити собі шкоду, – додала лікарка. – Роблять порізи на руках, ногах, обпікають шкіру недопалками тощо. Я завжди питаю у пацієнтів, навіщо вони це роблять. Вони кажуть, що психологічний біль настільки нестерпний, що доводиться наносити собі пошкодження, щоб фізичний біль був сильніший. 

Історія пацієнта

Один із таких випадків нещодавно трапився з 50-річним чоловіком, який звернувся по допомогу до психотерапевта після того, як його життя буквально “перевернулося з ніг на голову.”

-У пацієнта були нав’язливі суїцидальні думки, вони його страшенно лякали, – розповіла Вікторія Вікторівна. – Чоловік психічно здоровий. Просто так склалося, що з початком війни він втратив бізнес, доходи знизились, з’явилися проблеми в особистому житті. Це призвело до стійких намірів скоїти самогубство. Медикаментозне лікування зняло тривожність, страхи, стабілізувався сон, покращився настрій. Зараз з ним все добре. 

Проте, на жаль, не завжди все закінчується так само успішно, як у випадку з нашим героєм. Лікарі відзначають, що навіть після того, як пацієнт переживає невдалі спроби суїциду, далеко не завжди можна бути впевненими в тому, що людина більше не спробує піти з життя.

-Я не можу сказати, що всі самогубці, яких врятували, шкодують про скоєне, лише половина, – констатує лікарка. – Інші прагнуть повторити невдалу спробу покінчити з життям. Я для себе вивела таке правило: прошу їх у будь якому випадку, навіть при найтяжчому стані, не скоювати самогубство до ранку. Друге, коли я беру таких людей на лікування, я з ними укладаю угоду про те, що під час лікування ця людина нічого з собою не зробить. Ці договори можуть бути, як усними, так і письмовими. Це стримуючий фактор. І дійсно, коли укладаєш таку угоду, вони зітхають з полегшенням. Розуміють, що з ними впродовж цього часу нічого не станеться. 

Як відрізнити депресію від стану, близького до суїциду

Не кожна депресія призводить до самогубства, однак суїцидальні думки можуть бути частиною депресивного стану. Важливо знати, коли депресія переходить у суїцидальні наміри.

-Коли у людини депресія, вона іноді може привертати до себе увагу фразами про те, що їй ніщо не миле, що життя немає сенсу, – пояснила лікар-психіатр. – Людина каже, що вона нікому не потрібна, тому відчуває самотність, почуття провини, що всім заважає. А суїцидальні наміри відрізняються тим, що людина не просто говорить, що не хоче жити. Вона починає активно планувати, як це зробити: шукає способи вчинити самогубство. Це вже набагато серйозніший сигнал.

Вплив соціальних мереж на психіку

Попри те, що соціальні мережі мають великий потенціал для підтримки та спілкування, вони також можуть стати джерелом додаткового стресу, особливо для підлітків та людей з вразливою психікою. Не виняток і новини про черговий суїцид.

Соціальні мережі – це потужний інструмент, який може як допомагати, так і шкодити.

-Інформація з інтернету про випадки суїциду потрапляє у вже підготовлений “грунт”, так би мовити, – запевняє Вікторія Вікторівна. – Якщо людина ніколи не замислювалась про самогубство, її ці новини не зацікавлять.  А якщо людина вже готова попрощатися з життям, і раптом вона дізнається, що хтось це здійснив, така новина може її спонукати до суїциду.

Групи у соціальних мережах, що пропагують суїцидальні дії, можуть стати місцем, де молоді люди знаходять однодумців, не маючи достатньо життєвого досвіду для розуміння серйозності ситуації.

-Такі групи у соцмережах, як “Синій кит” та інші розраховані на підлітків, у них ще не сформований центр контролю. Вони не можуть запобігти тому, що може статися. Для них це просто азарт, а наслідки вони не можуть передбачити. Якраз це і небезпечно. 

Як допомогти людині, яка має намір скоїти самогубство

Якщо ви помітили, що близька людина знаходиться у кризовому стані, важливо не ігнорувати її сигнали. Вікторія Вікторівна рекомендує декілька кроків, які можуть допомогти.

-По-перше, в жодному разі не можна ігнорувати цей стан, – підкреслює лікар-психіатр.- Потрібно обов’язково вислухати, дати людині сказати все, що вона хоче. Скільки б часу це не тривало. Висловити співчуття, спробувати поставити себе на її місце, щоб зрозуміти, наскільки це серйозно. Можна запропонувати відвідати разом лікаря, пообіцяти підтримку. У жодному разі не можна знецінювати те, що ця людина сказала. 

Для осіб, що пережили спробу самогубства, Вікторія Вікторівна підкреслює важливість психотерапії, яка допомагає їм осмислити свої вчинки та знайти нові цілі в житті.

-Якщо людина скоїла спробу самогубства, близькі мають розмовляти з нею про це, – додала лікарка. -Потрібно дізнатися, чому це сталося. Як зараз людина ставиться до свого вчинку. У людей з депресією подвійні бажання. Вони хочуть померти і хочуть жити одночасно. Через це іноді суїцидальна спроба дає їм можливість зрозуміти, що все ж таки хочеться жити. Вдруге вони вже такого не скоять. 

Депресія – плач за коханням

Як стверджує психотерапевт, депресія часто є результатом відчуття самотності, неприязні з боку інших або внутрішнього конфлікту. У більшості випадків це не є просто “сум” чи “поганий настрій”. Це глибока психоемоційна травма, яка зазвичай виникає у людей, які відчувають себе непотрібними. Саме це відчуття є потужним каталізатором думок про самогубство. 

Багато людей переживають розрив стосунків і депресію.

-Якщо я стикаюсь з такими пацієнтами, намагаюсь з’ясувати, які вони мають точки опори, щоб це не дало їм скоїти самогубство, – зізнається Вікторія Вікторівна. – Добре, якщо є якась важлива людина, або навіть собака, якого не можна кинути, бо у нього є лише ви. Саме це може тримати людину, вона навіть готова відкласти суїцид. А у цей час я займаюся лікуванням. 

У порятунку людей із суїцидальними намірами важливо розуміти, що процес лікування може бути тривалим. А найголовніше – людина має відчути підтримку і розуміння з боку професіоналів та близьких.

-Проводиться медикаментозне лікування антидепресантами і психотерапія, – повідомила лікар-психіатр. – Депресія – це плач за коханням. Завжди занижена самооцінка, самотність, почуття непотрібності та провини. Тож потрібно працювати у цьому напрямку. Полюбити себе, зрозуміти свою значимість, що ти потрібен собі. Що людина для себе є великою цінністю. 

Чи дійсно врятованих самогубців примусово лікують у психлікарні

Ще один важливий момент стосується примусового лікування. У нашій країні наявність суїцидальних думок або спроб не завжди призводить до госпіталізації. 

Палата психіатричної лікарні

– У нас були пацієнти, які скоювали спроби суїциду, але на облік до психіатра не потрапили, – сказала Вікторія Вікторівна. –  Примусового лікування для всіх зараз немає. Якщо це психічне захворювання, тоді застосовується примусова госпіталізація. Адже людина не дає собі ради. А не у стресових ситуаціях, наприклад, коли хлопець посварився з дівчиною і щось з собою зробив. Якщо його врятували, тут потрібен психолог. Людина може звернутися до нього самостійно. А нам надходять статистичні дані про кількість скоєних спроб суїциду. Але ці люди не перебувають на обліку у психіатрів, їх немає в базах. А от якщо людина раніше перебувала на обліку, тоді ми це бачимо у базі. Відзначу, що не врахованих випадків набагато більше. 

Психологічна допомога – ключ до порятунку

У вирішенні проблеми самогубств важливе значення має психологічна підтримка, яка дозволяє людині знайти причини свого болю, зрозуміти і прийняти себе, а також навчитися справлятися з важкими ситуаціями. Саме завдяки цьому пацієнти можуть повернутись до нормального життя, відновити емоційну рівновагу і повернути втрачене почуття надії.

Важливо пам’ятати, що будь-яка депресія, навіть найглибша, не є вироком. Завжди є шлях назад, якщо людина знаходить підтримку і готова прийняти допомогу. Тому, якщо ви або хтось із ваших близьких відчуває, що життя більше не має сенсу, не мовчіть, звертайтесь по допомогу. Завжди є на кого покластися, і є шанс повернутися до світла.

Фото: НМ, Дніпро оперативний, Фейсбук Центру ЕМД. 

Категорія: Інтерв'ю, Новини Дніпра, Новини здоров'я Дніпра, Тема дня

Позначки: , ,

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також: