Skip to content

ЕКСКЛЮЗИВ Пенсіонери нарозхват: яку роботу пропонують у Дніпрі людям 60+

Через мобілізацію та міграцію населення роботодавці стали частіше запрошувати на роботу тих, хто вже має право на заслужений відпочинок. Пенсіонери теж не проти заробити грошей, бо чесно зізнаються – пенсії від держави недостатньо, особливо коли ціни на продукти на ліки зростають щодня. Роботу для них пропонують серед робітничих, інженерних спеціальностей та на посади у сферу послуг. Про те, чи важко зараз знайти роботу пенсіонеру в Дніпрі читайте у матеріалі «Нашого міста».

За даними дослідження Європейської Бізнес Асоціації, 74% бізнесу відчувають дефіцит кадрів. Нестачу робочої сили пояснюють мобілізацією, коли частина чоловіків призовного віку пішла на фронт, а частина не хоче офіційно працевлаштовуватися. Найважче «закриваються» технічні вакансії – токарі, слюсарі, кранівники. Для того, щоб компенсувати дефіцит кадрів роботодавці все більше звертають увагу на кандидатів серед пенсіонерів.

Тетяна Янушкевич, начальниця інспекції  з питань праці та зайнятості населення Дніпровської міської ради говорить, що стільки пропозицій роботи, як зараз, ще не було від початку повномасштабного вторгнення.

За словами Тетяни Янушкевич, начальниці інспекції  з питань праці та зайнятості населення Дніпровської міської ради у Дніпрі сьогодні з’являється 8-10 тисяч пропозицій роботи щомісяця.

– Стільки пропозицій роботи ще не було від початку повномасштабного вторгнення, – кажуть в інспекції з питань праці. – У вересні роботодавці розмістили — 117 683 вакансії. Рекордні показники маємо уже два місяці поспіль – у серпні було 115,5 тисяч вакансій, а до цього трималося декілька місяців 110-112 тисяч.

Наразі підприємства повертають на свої посади пенсіонерів.

– Тенденція щодо пропозицій для ветеранів посилилася торік, і цього року набирає обертів у зв’язку з посиленою мобілізацією, – зазначила Тетяна Янушкевич. –  Ви все частіше можете бачити пенсіонерів серед водіїв таксі та автобусів. Якщо ветерани в пасажирських перевезеннях насамперед через велику кількість мобілізованих, то на промислових підприємствах – це у першу чергу необхідність у досвідчених кадрах.

Це пояснюється тим, що інженерів не підготуєш за декілька місяців. Так само вправних висококваліфікованих токарів, слюсарів, електриків, операторів станків з програмним забезпеченням, де важливі не просто знання, а й вміння, оперативність, швидкість і відповідальність.

Врятувався з Маріуполя та знайшов роботу у Дніпрі

65-річний Леонід Савелів з Маріуполя відпрацював на «Азовсталі» 36 років. До початку повномасштабного вторгнення він вже 8 років як був на пенсії та мав великий будинок на березі Азовського моря.

Леонід Савелів вже був на пенсії, коли почалася велика війна.

-Приїхав до Дніпра у березні 2022 року з сім’єю: син, жінка, мама і я, – розповів Леонід Савелів. – Через якийсь час ми зрозуміли, що потрібно працювати. Одного дня я їхав в трамваї та побачив оголошення про роботу. Та й кажу жінці жартома, що піду кондуктором працювати. Подзвонив за контактним номером і в мене спитали про спеціальність. Я  сказав, що працював електромонтером прокатного стану «Азовсталі.

Чоловік розповів, що з документів у нього був лише паспорт. Трудову він залишив, коли рятувався від російських обстрілів.

-На співбесіді ми говорили як електромонтери – однією мовою, – каже чоловік. – І ось вже третій рік працюю на підприємстві КП «Дніпровський електротранспорт». Займаюся тим, що їжджу по тягових підстанціях та замінюю обладнання, щоб під час блекаутів можна було працювати та щоб не зупинявся громадський транспорт.

Леонід Савелів працював електромонтером прокатного стану «Азовсталі». 

Він чесно зізнається, що працює, бо потрібні гроші на життя, але щиро радіє новим знайомствам. Леонід Іванович сумує за жінкою, з якою не розлучався 38 років, але яка зараз теж працює, але у Нідерландах.

-Нам багато потрібно людей, бо працівників не вистачає, молоді не вистачає, – говорить пенсіонер. – Є людина, яка працює ще старша за віком, і буває таке, що пробиває кабель. Лабораторія шукає місце, ми повинні взяти лопату й розкопати, знайти пошкодження. І оце доводиться у 65 років копати.

Все життя за кермом

Юрій Артеменко у свої 72 роки працює водієм маршрутки №158 у Дніпрі. Спочатку він їздив на фурі, а згодом пересів за кермо «Спрінтера». Його загальний водійський стаж відлічується з 1975 року.

Юрій Артеменко за кермом вже 49 років.

-Не знаю, чого молодь не хоче працювати. Велика відповідальність, напевно, або не хочуть в армію йти. Загалом у нас працюють водії передпенсійного та пенсійного віку, – каже Юрій Артеменко.

За його словами з 2022 року людей стало менше, тому працівників не вистачає.

-Ситуація така, що ми намагаємося не хворіти, щоб не потрібно було шукати заміну, – говорить Юрій Артеменко.- Зараз багато переселенців з Донецької та Луганської областей шукають роботу. Нещодавно дивлюся, новий водій з’явився. Переселенці приходять, їм дають роботу, машину та вони працюють разом з нами.

Як розповіли в департаменті транспорту та транспортної інфраструктури Дніпроради, найпоширеніші посади для людей пенсійного віку – це кондуктори, диспетчери, слюсарі, електромонтери та колійники. Залежно від підприємства, зарплата для пенсіонерів залежить від посади, виробітку, компетенції, досвіду та освіти. В середньому це 13 тис. грн на місяць.

-Що стосується приватних автобусних перевізників, то попит на людей, які не підлягають мобілізації, дійсно зріс через те, що багато співробітників були мобілізовані або звільнилися за власним бажанням через відсутність дійсних військових документів, – розповів Іван Васючков, заступник начальника управління транспорту департаменту транспорту та транспортної інфраструктури Дніпровської міської ради. – Серед приватних перевізників, які обслуговують міські автобусні маршрути, водіїв передпенсійного та пенсійного віку близько 60%.

В департаменті заявили, що вакансії в КП не діляться на категорії «для пенсіонерів» та «для молодих». Щоправда, водіїв пенсійного віку беруть, якщо в них немає хвороб, які можуть вплинути на безпеку руху.

Був підприємцем – став слюсарем

Коли інженеру-електромеханіку Олександру Антоневичу було 59 років, він приїхав з Сіверськодонецька (до 26 вересня 2024 року – Сєвєродонецьк) Луганської області до Дніпра у березні 2022 року. В рідному місті він не довго працював за спеціальністю: після армії відразу став механіком цеху, а потім 3 роки працював інженером-наладчиком електрообладнання. Однак почалися буремні 90-ті й потрібно було заробляти.

-Понад 30 років я був приватним підприємцем, -розповів Олександр Антоневич. – В Сіверськодонецьку в магазині був свій відділ, плюс на ринку місця. Шкода було залишати рідне місто, де була гарна трикімнатна квартира, дача, у кожного з двох синів по однокімнатній квартирі було.

Починати бізнес заново у Дніпрі було складно. Тому чоловік закрив свою справу та пішов до центру зайнятості. На той час він ще був призовного віку та мав невеликий досвід роботи за спеціальністю.

-Думав, що все життя буду підприємцем, але почалася війна, -говориить Олександр Антоневич. –  Вже у Дніпрі, коли шукав роботу, отримував відмову за відмовою – вік не той, досвіду немає. А раніше я працював інженером-наладчиком на Луганському облводгоспі, і там ми обслуговували насосні станції. Згодом дізнався, що “Дніпроводоканалу” був потрібен слюсар-ремонтник, ну я і погодився.

Чоловік працює в комунальному підприємстві з липня 2022 року. Спочатку його навіть «забронювали», хоча він не тікав від армії та став на облік в ТЦК. 

Зараз Олександру Антоневичу 61 рік й він впевнений, що якби він зараз шукав роботу, то зміг би її знайти швидко та без проблем. Бо «бронь» йому не потрібна, а  здоров’я та енергії ще вистачає.

Яку роботу пропонують пенсіонерам у Дніпрі

У Дніпропетровському обласному центру зайнятості повідомили, що будь-яка дискримінація шукачів роботи за віком є порушенням закону «Про зайнятість населення».

«В оголошеннях (рекламі) про вакансії (прийом на роботу) забороняється зазначати вимоги, визначені частиною першою статті 11, пропонувати роботу (зайнятість) лише жінкам або лише чоловікам, за винятком специфічної роботи, яка може виконуватися виключно особами певної статі, – йдеться у відповіді на запит «Нашого міста». – Особи пенсійного віку мають право на соціальні послуги щодо пошуку підходящої роботи, а також на інформаційні та консультаційні послуги, пов’язані з працевлаштуванням».

На популярних сайтах з пошуку роботи можна знайти оголошення, де пропонують роботу для пенсіонерів у Дніпрі:

Є також посада «завхоз с руками в мініотель», де пропонують 12 тис. грн на місяць. В інспекції  з питань праці та зайнятості населення Дніпровської міської ради пропонують шукати роботу на муніципальних платформах у телеграм-каналі Work_DniproUA, та у групі Viber – Work_DniproUA.

 Автор: Ірина Логуш.

Категорія: Війна, Влада, Новини Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра, Тема дня

Позначки: ,

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також: