З 31 жовтня по 1 листопада журналісти з різних куточків України побували у престурі «Громади Житомирщини в умовах воєнного стану. Виклики та досягнення», організованого Харківським пресклубом за підтримки Медійної програми в Україні. Кореспондентка «Нашого міста» також взяла участь у престурі, під час якого дізналась чимало цікавого щодо реформування житлово-комунального господарства та залучення до співпраці з місцевою гроомадою міжнародних партнерів.
Під час хвилини мовчання весь транспорт зупиняється
У Житомирській міській раді з представниками ЗМІ зустрівся заступник міського голови Сергій Кондратюк. Перше питання було пов’язане з тим, що здивувало журналістів ще на шляху до міськради: під час Національної хвилини мовчання о 9.00 весь транспорт зупинився. А його у центрі міста у пікову годину було чимало: як громадського, так і приватного. З’ясувалося, що ніякого примусу у цьому питанні немає – це власний моральний вибір свідомих житомирян. Що ж, дніпрянам точно є чому повчитися.
Війна не стала на заваді створення зеленого міста
Але з цього дива тільки починалися. Далі прозвучала інформація щодо досвіду роботи громади у різних сферах. Виявилося, що ще у мирному 2019 році у Житомирі була затверджена стратегія розвитку міста до 2030 року. Одним з її найважливіших компонентів стала екологія і все, що з нею пов’язане. Житомиряни поставили перед собою амбітну ціль: скоротити споживання енергії та викидів СО2 на 40% до 2030 року. А до 2050 року – стати першим кліматично нейтральним містом у Східній Європі.
Сказано – зроблено, і війна не с тала на заваді змінам. Обравши пріоритетом створення зеленого міста, міська адміністрація Житомира разом з провідними спеціалістами кожні 4 роки моніторять показники скорочень. І ціль вже є дуже близькою: станом на 2021 рік викиди вуглекислого газу скоротилися більш ніж на 30%. Заради цього відбулося скорочення споживання природнього газу на 50%. Це стало можливим завдяки розвитку альтернативної енергетики. Справа в тому, що на Житомирщині багато лісів, а значить – велика кількість біомаси. Саме щепи, тобто подрібнена деревина все частіше застосовується для отримання енергії.
Зараз у підвалах багатоповерхових будинків житомирян розташовані індивідуальні теплові пункти, завдяки яким регулюється теплопостачання у оселі. Обладнання для них надала Швейцарія, роботи були проведенні за кошти міського бюджету. До речі, у Житомирі діє один з найнижчих тарифів на опалення в Україні. До того ж мешканці більше 50% будинків у цьому місті створили ОСББ.
Також з 2016 року у місті успішно відбувається модернізація енергопостачання. Житомирянам вдался отримати першість в нашій країні щодо LED-освітлення: воно тут є стовідсотковим! На вулицях міста встановлені біля 18 тисяч сучасних ліхтарів, які дають можливість економити електроенергію. Наразі у Житомирі працюють над створенням плавучої сонячної електростанції.
Навіть мул не піде у смітник, а буде перероблений
Цікавою виявилась поїздка до головної насосної станції Житомира. Екскурсію для журналістів провів Роман Ілик, директор КП «Житомирводоканал». Ця станція була зроблена у рамках проєкту «Розвиток міської інфраструктури-2» за рахунок кредиту Світового Банку за кошти Уряду Словенії.
– На станції серед іншого замінені трансформатори, частотні прилади, трубопроводи, насоси, – розповів Роман Ілик. – Проведена автоматизація, завдяки чому економія електроенергії у порівняні з 2021 роком сягнула 30%. Ця насосна станція перекачує до 50 тисяч м3 води на добу з річки Тетерів на очисні споруди каналізації. Встановлено нове сучасне насосне обладнання німецького виробництва. Незабаром на території насосної станції з’являться сонячні панелі. Коли буде сонячна погода, станція працюватиме повністю завдяки їм.
Модернізація обладнання дозволяє очищати житомирську воду до показників європейської якості. І навіть мул, який утворюється після такої очистки, не піде у смітник. Зараз міськрада веде перемовини з приватним інвестором, який хоче побудувати на території станції мінізавод по переробці мулу у паливні брикети. Таким чином, попри виклики воєнного часу, концепція створення зеленого міста успішно втілюється у життя.
У Бердичеві дві проблеми – екологія та дороги
Питання, які пов’язані з водопостачанням, також є надзвичайно актуальними для міста Бердичева Житомирської області. На початку зустрічі у місцевій міськраді журналістам одразу повідомили, що тут існують дві головні проблеми – екологія та дороги. Тому заміна водогонів та створення якісного дорожного покриття, за словами міського голови Сергія Орлюка, є першочерговими.
І знову ж таки, враховуючи складний стан енергетичної галузі по всій країні, зацікавленість у представників ЗМІ викликали, перш за все, те, що робиться задля енергоефективності у галузі житлово-комунального господарства. Вже під час війни у Бердичеві у 2022-2023 роках були впроваджені енергозберігаючі заходи. Перш за все, було замінене старе обладнання – на нове, більш енергоефективне та екологічне. У результаті вдалося зекономити 8 млн гривень. Наступний крок – заміна теплотехнічного обладнання у котельнях, за рахунок чого майже на 4, 8 млн кВт зменшилось споживання електроенергії. Звісно, якість сервісу для споживачів підвищилась.
Зараз у бердичевських котельнях активно встановлюються когенераційні установки, які відомі також як міні-ТЕЦ. У цьому питанні міським комунальникам допомагають європейські партнери. Також завдяки вищезгаданої економії коштів є можливість брати кредити. До речі, якість води у маленькому Бердичеві є на достатньо високому рівні: у деяких районах її можна пити прямо з-під крану. Що ж, мешканцям Дніпра про таке залишається хіба що мріяти.
Фото автора та Житомирської та Бердичевської міскрад.
Нагадаємо, раніше ми писали про те, що у Дніпрі комунальники почнуть відключати водопостачання боржникам.
Категорія: Війна, Новини Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра
Позначки: Новини Дніпра