Skip to content

До 10 років в’язниці та понад 30 тисяч гривень грн штрафу за дрова: до кого прийдуть з перевірками

До 10 років в’язниці та понад 30 тисяч гривень грн штрафу за дрова: до кого прийдуть з перевірками

На підпису у президента лежить законопроєкт про дрова, яким забороняється зберігати їх без документів. Він має посилити відповідальність за незаконну вирубку та зберігання деревини. Але багато мешканців сільської місцевості, які використовують дрова для обігріву, не зраділи від такої ініціативи. Кого насправді будуть штрафувати читайте у матеріалі «Нашого міста».

Верховна Рада проголосувала за «закон про дрова» ще 10 жовтня 2024 року. Згідно з карткою законопроєкту на сайті парламенту, 5 листопада президент ще не поставив свій підпис під цим документом, тому поки нікого за новими правилами штрафувати не будуть. 

«Незаконна вирубка деревини в Україні була і продовжує залишатися серйозною проблемою, яка має негативний вплив як на довкілля, так і на економіку держави. Незаконна вирубка призводить до знищення лісів, які відіграють важливу роль у збереженні біорізноманіття та балансу екосистем, а також парків, скверів», – йдеться у пояснювальній записці до законопроєкту.

Як планують карати за незаконну рубку 

Ухвалення «закону про дрова» є однією з вимог про вступ Україна до ЄС. Автори документа стверджують, що зараз мізерні штрафи за незаконну вирубку не компенсували шкоди довкіллю, тому покарання потрібно посилити.

Згідно із законопроєктом покарання передбачає:

  • якщо вартість дров без документів складає до 30 тис. грн, то штраф складає від 34 тис. грн;
  • якщо вартість дров понад 30 тис. грн, то можуть відправити до в’язниці на строк від 3 до 7 років;
  • незаконна рубка у великих об’ємах в умовах воєнного стану – від 7 до 10 років за ґратами.

Що допоможе уникнути штрафів

Поліція буде слідкувати за дотриманням закону, а інформацію про офіційні заготівлі дров у регіонах буде отримувати від лесхозів та місцевих адміністрацій.

Для того, щоб підтвердити офіційне походження дров, потрібно мати чек або накладну від офіційного продавця.

Що робити тим, хто вже має дрова

Як пояснив авто законопроєкту Максим Павлюк, на опалювальний сезон потрібно 30 м куб. соснових дров, або 15 м куб. дубових. Й це той об’єм, за який не потрібно буде відповідати.

«Для звичайних домогосподарств, які не займаються переробкою чи продажем деревини у промислових масштабах, цей законопроєкт значення не матиме, – зазначив народний депутат. – Але навіть якщо хтось, розуміючи складність ситуації, невизначеність в енергетиці, заготував на цю зиму більше, ніж 15 кубів дубових дров чи 30 куб. м соснових, для них немає причин перейматися».  

Бо закон не має зворотної сили в часі, тому поліція не має права вимагати документи на дрова, які придбали раніше, ніж закон набере чинності.

«Норми закону запрацюють не раніше, як із початку підготовки до наступного опалювального сезону. Цей законопроєкт покликаний не шукати дрова у дворах людей, а запобігти обігу нелегальної деревини та зберегти природу, привести норми українського законодавства до європейських вимог», – заявив Максим Павлюк.

Тобто «закон про дрова» має стосуватися «чорних лісорубів», незаконних пилорам, які наживаються на краденому лісі. Однак в соцмережах вже жартують, що через дрова до українців почнуть приходити правоохоронці.

Автор Ірина Логуш

Категорія: Новини Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра

Позначки: ,

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також: