Українці 27 жовтня о 4:00 переводитимуть стрілки годинників на одну годину назад. У такий спосіб ми перейдемо на «зимовий» час. Хоч додаткова година сну звучить привабливо для багатьох з нас, зміна часу може значно вплинути на наші щоденні ритми, настрій, поведінку, а також на загальний стан психічного здоров’я. Як допомогти організму легко адаптуватись до нового часу, журналісти “Наше місто” запитали у лікарки з Дніпра.
Всесвітня організація охорони здоров’я підрахувала, що в тих країнах, де є сезонне переведення годинників, близько 45% жителів страждають від безсоння. Крім того, після переходу на літній або зимовий час кількість звернень в “швидку” збільшується на 10-12%.
В Україні такої статистики немає, однак, згідно зі спостереженнями медиків, в період переведення часу все ж зростає кількість скарг, в основному, на серцево-судинні розлади.
Як на людей впливає переведення годинників
Лікарі попереджають: різкі зміни в біологічному годиннику можуть спровокувати безсоння, апатію та навіть серйозні проблеми зі здоров’ям. Особливо гостро їх відчувають люди похилого віку.
– Через переведення годинників порушується емоційний стан людини, – сказала Олена Олександрівна, лікарка загальної практики, сімейна лікарка. – Може розвинутися депресія, пригнічений настрій, порушення сну, агресивність, порушення апетиту. Як наслідок, такі люди стають менш працездатними.
Лікарі впевнені, що переведення годинників не відповідає циркадним ритмам людини. Ці ритми залежать від природного освітлення. Проте, коли ранки стають світлішими, а вечори – навпаки, може порушитись режим циклів сну та бадьорості.
– Циркадні ритми – це біологічний годинник, у кожної людини він свій, – пояснила Олена Олександрівна. – Комусь легше прокинутись о шостій, а комусь о дев’ятій годині ранку. Всі люди засинають у різний час. Переведення годинників порушує сталість циркадних ритмів. А це підвищує ризик виникнення проблем зі сном. Це впливає на настрій та психічний стан. Можуть загостритись хронічні захворювання.
Хто найбільше страждає від переведення годинників
Переведення годинників впливає на фізичне та ментальне здоров’я як дорослих, так і дітей. Більшість українців відчувають наслідки зміни часу.
– Деякі симптоми можуть вказувати на те, що організм важко переносить зміну часу, – сказала Олена Олександрівна. – Серед них сонливість, зміни настрою, втомлюваність, відсутність або підвищений апетит, зниження концентрації уваги, емоційність.
Перехід на зимовий час впливає на нас по-різному. З віком організм людини стає менш адаптивним до змін, тому перебудова біологічних ритмів може спричинити значний дискомфорт. Також деякі захворювання можуть знову про себе нагадати через стрес, який викликає зміна часу.
– Найбільш вразливі люди поважного віку, здебільшого 65 років і старше, – додала сімейна лікарка. – Також до цієї групи можна віднести і осіб, що мають хронічні захворювання, особливо серцево-судинної системи. У дітей та підлітків адаптація проходить краще, тому вони не так сильно це відчувають.
Як адаптуватися до нового часу
Адаптація при переведенні годинника триває від одного тижня до десяти днів. Сімейна лікарка зазначає, що в цей період особливо важливо дбати про своє ментальне здоров’я. Позитивні емоції, спілкування з близькими людьми, заняття улюбленими справами – все це допомагає організму швидше відновитися.
– Для швидшої адаптації потрібно забезпечити якісний сон, тому напередодні переведення годинників потрібно лягти спати раніше, – підкреслила Олена Олександрівна. – Також варто створити комфортні умови для сну: забезпечити нормальну температуру повітря, подбати про м’яке освітлення тощо. В цей час потрібно мінімізувати навантаження на роботі, наскільки це можливо.
Людям з хронічними захворювання варто проконсультуватися зі своїм лікарем. Бажано мати вдома ліки, які ви маєте приймати постійно, або при загостренні хвороб. Також деякі препарати можуть полегшити симптоми у період адаптації.
– Специфічної терапії не існує, але є дві групи препаратів, які більш дотичні до таких станів, – наголосила сімейна лікарка. – Це так звані адаптогени, які призначає лише лікар. Та гормон сну – мелатонін. Його можна самостійно придбати у аптеці. Але потрібно проконсультуватися з лікарем. Можна також вживати трав’яні чаї з ромашки, м’яти, меліси. Ці препарати допоможуть швидше та легше пристосуватися до стресових факторів і переведення годинників.
Лікарі радять уникати стресу та створювати сприятливі умови для відпочинку. Відмовтеся від гаджетів перед сном, займайтеся релаксаційними практиками.
– Я порадила б людям спати не менше семи-восьми годин на добу, – сказала Олена Олександрівна. – Бажано засинати і прокидатися в один і той же час. Гуляти на свіжому повітрі, займатися спортом, правильно харчуватися, відмовитися від алкоголю на цей період.
Психологи радять кілька простих, але ефективних способів, які допоможуть вам легше пережити цей період:
- Здоровий сон: Створіть сприятливі умови для сну: провітрюйте кімнату перед сном, уникайте яскравого світла від гаджетів, лягайте спати і прокидайтеся в один і той же час.
- Регулярні фізичні навантаження: Фізична активність допомагає зняти стрес і покращує сон. Однак уникайте інтенсивних тренувань безпосередньо перед сном.
- Правильне харчування: Збалансоване харчування забезпечує організм необхідною енергією і допомагає підтримувати гарний настрій.
- Релаксаційні практики: Медитація, йога, дихальні вправи допоможуть заспокоїтися і зняти напругу.
- Соціальні контакти: Спілкування з близькими людьми допомагає відволіктися від проблем і отримати підтримку.
Пам’ятайте, що кожна людина індивідуальна, і час адаптації до нового режиму може бути різним. Головне – не панікувати і дотримуватися рекомендацій фахівців. З часом ваш організм звикне до нових умов, і ви знову відчуєте себе бадьорим і енергійним.
Літній час у минулому: чи дійсно українці переводять годинники востаннє
Процедура переведення годинників вже давно стала предметом дискусій серед медиків та науковців. Однак цьогоріч ситуація змінилася: з 2024 року в Україні планують запровадити постійний зимовий час. Тож українцям більше не доведеться крутити стрілки на циферблаті двічі на рік.
– Парламент прийняв постанову про відміну переведення часу в Україні з зимового на літній, – повідомив нардеп Ярослав Железняк. – “За” загалом проголосував 261 народний обранець. Тобто в цьому році ми ще в останню неділю (27-го) жовтня переводимо стрілки на зимовий час і далі вже переведення на літній час з 2025 року та далі не буде.
Питання відмови від переведення годинників неодноразово порушувалося Верховною Радою та громадськими діячами, проте впродовж тривалого часу залишалось відкритим, оскільки депутати не могли визначитися, який час залишати – зимовий чи літній.
Суть проблеми полягала в тому, що в Україні – досить велика відстань між східними та західними областями. Це дещо ускладнює життя в одному часовому поясі всією країною впродовж цілого року. Водночас більшість фахівців зазначали: не переводити стрілки годинника в Україні реально.
У липні 2024 року Верховна Рада схвалила законопроект №4201, яким передбачається відмова від переведення годинників в Україні на літній час. 21 серпня його направили на підпис Президенту. Однак Володимир Зеленський його досі не підписав.
Які країни не переводять годинники
Станом на 2024 рік трохи більше 70 країн світу двічі на рік переводять годинники.
В Європейському Союзі з 2021 року кожна країна отримала право самостійно вирішувати — змінювати час або ні. Більшість держав досі дотримуються переведення годинників. В Європі 49 країн використовують літній час.
Переводять годинники: Іспанія, Італія, Австрія, Албанія, Андорра, Бельгія, Боснія і Герцеговина, Велика Британія, Ірландія, Ватикан, Гібралтар, Данія, Косово, Люксембург, Ліхтенштейн, Македонія, Мальта, Монако, Норвегія, Нідерланди, Німеччина, Польща, Сан-Марино, Сербія, Словаччина, Словенія, Угорщина, Франція, Хорватія, Чехія, Чорногорія, Швейцарія, Швеція, Болгарія, Греція, Естонія, Кіпр, Латвія, Литва, Румунія, Фінляндія тощо.
Проте є держави, які відмовилися від переведення годинників: це Японія, Китай, Індія, Сінгапур, Туреччина, Ісландія, Казахстан, Киргизія, Таджикистан, Узбекистан, Вірменія, Азербайджан.
Якою буде різниця у часі між Україною та іншими країнами
Відтепер взимку (з жовтня по березень) різниця із київським часом в інших країнах буде такою:
- У Японії — плюс 7 годин;
- у Грузії, Туреччині — плюс 1 година;
- у Молдові, Румунії, Естонії — той самий час;
- у більшості країн Європи (Польщі, Словаччині, Угорщині, Чехії, Німеччині, Іспанії, Норвегії) — мінус 1 година;
- у Великій Британії та Ірландії — мінус 2 години;
- у Вашингтоні (США) — мінус 7 годин.
Влітку (з березня по жовтень) різниця з київським часом в інших країнах буде такою:
- в Японії — плюс 7 годин;
- в Грузії — плюс 2 години;
- у Туреччині — плюс 1 година;
- у Молдові, Румунії, Естонії — плюс 1 година;
- у Польщі, Словаччині, Угорщині, Чехії, Німеччині, Іспанії й Норвегії — той самий час.
- у Великій Британії та Ірландії — мінус 1 година;
- у Вашингтоні (США) — мінус 6 годин.
У світовій практиці терміну “зимовий час” як такого не існує. Натомість використовуються “стандартний час” і “літній час” (відомий також як Daylight Saving Time або DST), на який переходять певні території впродовж літнього періоду року.
Фото: “НМ”, з особистого архіву героїні та з відкритих джерел.
Читайте також: У світі тиші: як живуть у Дніпрі люди з вадами слуху та мовлення.
Категорія: Новини Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра, Тема дня
Позначки: Головне