Щороку 26 вересня відзначається Всесвітній день контрацепції. Сучасна медицина пропонує широкий спектр методів, які дозволяють кожній людині обрати найбільш підходящий варіант. Журналісти “Наше місто” запитали у лікарки з Дніпра про ранні вагітності та аборти, методи контрацепції, їхні переваги та недоліки, а також про поширені міфи.
Здоров’я жінки: чому важливо обирати правильну контрацепцію
Попри складні часи, війна не вплинула на кількість абортів у Дніпрі. Про це сказала лікар-гінеколог Світлана Володимирівна. Жінки мають доступ до контрацепції та усвідомлюють важливість планування сім’ї. Інтернет також відіграє важливу роль у поширенні інформації про контрацепцію. Однак важливо розуміти, що не всі джерела в мережі є достовірними. Тому для отримання кваліфікованої консультації слід звертатися до лікарів або спеціалізованих організацій.
– Перш за все потрібно звернутись до лікаря, – наголосила Світлана Володимирівна. – А порадам з інтернету можна довіряти лише у тому випадку, якщо їх дають кваліфіковані спеціалісти. На сайтах деяких кафедр є відкрите спілкування, також працюють школи жіночого здоров’я, які проводяться фахівцями. З ними можна вирішувати такі питання.
Одним з найбільших викликів у сфері контрацепції залишаються міфи та стереотипи, які часто передаються з покоління в покоління. Поширені побоювання щодо побічних ефектів гормональних контрацептивів відлякують багатьох жінок.
– Є жінки, які впевнені, що гормональні контрацептиви викликають оволосіння обличчя, підвищення маси тіла тощо, – каже Світлана Володимирівна. – Це дуже лякає деяких пацієнток, вони кажуть, що їм про це розповідали мами чи бабусі. Але гінекологи інформують, що сучасна контрацепція вже немає таких побічних дій. Препарати перевірені, метаболічно нейтральні, добре переносяться, дають хороший контрацептивний ефект – 99,5%.
Сучасні методи контрацепції
Проблема контрацепції залишається актуальною, але сучасні жінки мають більше можливостей для її вирішення. Завдяки розвитку медицини та доступності інформації, жінки можуть приймати обґрунтовані рішення щодо свого здоров’я та планування сім’ї.
– Якщо жінка має лише одного партнера, ми рекомендуємо гормональні контрацептиви, – сказала Світлана Володимирівна. – Це пігулки, гормональний пластир, внутрішньоматкова система. Вибір пігулок дуже великий, вони підходять для будь-якого віку. Для молодих жінок – менш дозовані, вони дають лише контрацептивний ефект. Коли жінка стає старша, у неї з’являються якісь гінекологічні хвороби: аденоміоз, гіперплазія ендометрію, міома матки тощо. У такому випадку гінеколог підбере такі пігулки, які профілактують і лікують ці стани. В одній пігулці і контрацептив, і лікувальний ефект, це дуже зручно для жінки. Жінкам, які вже у передклімактеричному періоді, ми рекомендуємо трифазні контрацептиви, які покращать її менструальний цикл.
Лікар зазначає, що будь-які таблетки підбираються пацієнтам індивідуально, тому що все залежить і від менструального циклу, і від гормональних порушень та інших чинників.
– Якщо жінка має внутрішньоматкові хвороби, такі як аденоміоз чи міома, ми можемо рекомендувати внутрішньоматкові системи з левоноргестрелом, – додала лікарка. – Це дуже гарний контрацептив на 3-5 років використання. Він дає лікувальний, профілактичний, знеболювальний ефект. Менша крововтрата під час місячних, це дуже зручно. Зараз весь сучасний світ бореться за те, щоб ця крововтрата була якомога меншою.
Також є зручний варіант для жінок, які часто забувають приймати таблетки – гормональний пластир. Він забезпечує стабільний рівень гормонів і не навантажує печінку.
– Нашкірний пластир “Євро” підходить жінкам середнього віку, які не планують вагітніти, – додала Світлана Володимирівна. – Зручно, що його потрібно використовувати лише один раз на тиждень. Його клеють на певні ділянки тіла, він добре тримається, можна навіть приймати душ, вести звичайний спосіб життя. Сполуки, які входять до складу цього пластиря, не проходять через печінковий бар’єр. Тому такий контрацептив підійде жінкам, які мають проблеми з печінкою.
Як аборт впливає на жіноче здоров’я
Переривання вагітності – це серйозний крок, який може мати далекосяжні наслідки для жіночого здоров’я. Кожна така операція – це стрес для організму, який може призвести до серйозних ускладнень.
– Може виникнути безпліддя, порушення циклу, хронічні запалення порожнини матки, які ми називаємо ендометріоз, – підкреслила Світлана Володимирівна. – Також можуть виникнути кісти яєчників, молочних залоз. Проблем дуже багато, тому ми розповідаємо жінкам, що переривати вагітність не можна. Вагітність потрібно планувати. А для цього жінка має вживати заходів контрацепції.
Аборти у підлітків є актуальною проблемою сучасної гінекології. Незрілість репродуктивної системи дівчат робить їх більш вразливими до ускладнень після переривання вагітності.
– Під час аборту у дівчини-підлітка відбувається травматизація матки, ендометрії, – сказала Світлана Володимирівна. – Тому у майбутньому можуть виникнути загрози переривання бажаної вагітності. Також вірогідний запальний процес, порушення циклу та роботи молочних залоз тощо. Переривання вагітності – це гормональна буря в організмі жінки. Як вона вийде з неї – ніхто не може прогнозувати. Лікар, який перериває вагітність, робить це дуже обережно. Прагне, щоб це було менш травматично.
Світлана Володимирівна підкреслила, що з певного віку дівчина має право самостійно вирішувати питання про аборт.
– Зараз вважається, що після 14 років дівчина вже має сама вирішувати це питання, але в стаціонарі обов’язково потрібно підписати документи, – сказала лікар-гінеколог. – З дівчиною проводять бесіду, щоб вона розуміла, які наслідки.
Після переривання вагітності організм жінки потребує особливої турботи. Гінекологи рекомендують курс контрацепції, який допоможе стабілізувати гормональний фон і знизить ризик ускладнень.
– Якщо переривання вагітності пройшло без ускладнень, ми рекомендуємо тримісячний курс контрацептиву, бажано низькодозованого, – додала лікар-гінеколог. – Потрібно підтримати її гормональну систему. А якщо були якісь ускладнення, ми призначаємо протизапальну терапію. Намагаємось зберегти ендометрій для вагітності, якщо жінка її запланує у майбутньому.
Контрацепція для підлітків та ранні вагітності
Попри складні часи війни, ситуація з ранньою вагітністю у Дніпрі залишається відносно стабільною. Завдяки доступності інформації, підлітки стали обізнанішими про контрацепцію та здоров’я репродуктивної системи.
– Абортів серед підлітків у Дніпрі ми давно не фіксували, – повідомила Світлана Володимирівна. – З початку року у місті було близько 10 випадків пологів серед дівчат віком з 15 до 17 років.
Незважаючи на доступність інформації в інтернеті, необхідність особистих консультацій у лікарів для підлітків залишається актуальною.
– Коли гарні стосунки у дівчинки з мамою, то вони приходять разом, – каже Світлана Володимирівна. – Було б не зайвим проводити групові навчальні заходи. До війни ми це робили регулярно, ходили у школи, читали лекції, відповідали на питання учнів. А зараз через постійні тривоги немає можливості.
Для збереження здоров’я дівчата повинні регулярно відвідувати гінеколога, особливо при появі будь-яких тривожних симптомів, таких як рясні або болючі менструації.
– Для підлітків ми підбираємо низькодозовані контрацептиви, ті пігулки, які мають в своєму складі етінілестрадіол в маленьких дозах, – каже Світлана Володимирівна. – Щоб вирівняти цикл, але не порушити загальний гормональний стан дитини. Це якщо пацієнтка хоче саме саме оральні котрацептиви. А якщо вона має декілька статевих партнерів, то їй підійде презерватив. Він захистить від інфекцій, які передаються статевим шляхом, та від небажаної вагітності.
Щастя материнства – це дар, який варто цінувати. Планування сім’ї – це прояв відповідальності перед майбутніми поколіннями. Сучасна медицина пропонує широкий спектр надійних методів контрацепції, які допоможуть вам реалізувати мрії про щасливе материнство тоді, коли ви будете готові до цього. Кожна вагітність має бути бажаною, тоді і діти народжуватимуться щасливими.
Фото: НМ та з відкритих джерел.