Skip to content

ЕКСКЛЮЗИВ Вагітність та пологи під час війни: як у Дніпрі справляються з викликами часу

Пологи у Дніпрі під час війни

Війна – це не лише руйнівні бомби та ракети, втрати та біль. Це також наше життя, яке продовжується навіть у найскладніші часи. І одним із найдивовижніших проявів цього життя є народження дітей. В Дніпрі під час війни продовжують з’являтися на світ маленькі українці і статистика тішить. З якими викликами стикаються породіллі та лікарі і як пережити вагітність під час війни, дізнавались журналісти «Наше місто».

Вагітність – це час радості та приємного очікування на поповнення у родині. Проте війна перетворила цей період на суцільні випробування жінки на міцність та стресостійкість.

Вагітна з Нікополя розповіла, як ховається від обстрілів

Катерина живе у Нікополі. Жінці 43 роки і вона чекає на першу дитину. Нещодавно виникли деякі проблеми зі здоров’ям і майбутню матусю госпіталізували в один з пологових Дніпра на так зване збереження.

– У мене маловоддя, загроза, а Нікополь під постійними обстрілами, тому краще бути тут, – розповідає Катерина. – Але до обстрілів я вже звикла, хоча це погана звичка. Страшно, коли чуєш вихід, летить ракета, свистить над дахом, сипляться уламки, двері грюкають. Тоді ми виходимо з будинку і йдемо у підвал, сумка у мене завжди стоїть у коридорі. Після виходу є 2-3 хвилини щоб добігти. В підвалі обігрів облаштували, ліжечка невеличкі, чайник електричний. І лежимо з чоловіком, допоки не припиниться обстріл. Нещодавно був приліт поряд з будинком мого батька. До нього уламок залетів у вікно, застряг у стіні. Дякувати Богу, що батько швидко зреагував і перебіг в коридор, бо в нього немає підвалу. Завдяки цьому залишився живий. Ми знаходимось на береговій лінії, останнім часом прильоти почастішали. То праворуч від мого будинку, то ліворуч, десь дуже близько. Я вже по звуку чую, куди летить.

Катерина каже, що думала про евакуацію. У вересні навіть поїхала до столиці, але й там також бувають обстріли, тож повернулася з часом до рідного Нікополя.

— Спочатку ми не хотіли вірити, що війна триватиме довго, – зізнається майбутня матуся. – Але завжди кажемо, якщо  буде зовсім страшно, то подумаємо про переїзд. Мені їхати самій не хочеться, хочу, щоб дитина була з батьком. У нас свій бізнес, люди працюють. Вони залишаються у місті, доки є робота. Всі хочуть їсти, у всіх діти. Люди з нами, а ми з людьми – так і живемо.

Катерина каже, що згідно з прогнозами лікарів, їй народжувати наприкінці травня. Чекає на донечку, вже й ім’я придумала – Маргарита. 

 Після партнерських пологів дитину поклали на груди батькові

Олені 34 роки, вона нещодавно вперше стала мамою. Жінка народила здорового хлопчика, якого назвали Марком. Вага дитини – 4300 кг, а зріст – 55 см. Через це породіллі провели плановий кесарів розтин.

– Я готувалась морально до пологів, хотіла швидше побачити дитину, – розповідає Олена. –  На початку було страшно, адже це мої перші пологи. Але все пройшло просто чудово. Тут всі лікарі – професіонали. Я вибрала свого лікаря за відгуками в інтернеті. Звичайно, мені б хотілося, щоб такий важливий період у житті пройшов спокійніше. Але вже так сталося. Можливо, через дію гормонів я достатньо врівноважено перенесла вагітність. Намагалась не хвилюватися через війну. У нас було ЕКЗ, тому ми дуже чекали на цю дитину. Ми не знаємо, коли закінчиться війна, але життя продовжується. Дякувати Богу, у нас все вийшло. Я хочу побажати дівчатам, які зараз чекають на дитину, мати позитивне мислення. Адже від нас залежить майбутнє здоров’я малюка. Відволікайтеся на щось хороше, не читайте погані новини, оточуйте себе позитивними людьми. Комусь допоможе медитація чи йога. Думайте про себе та про дитину і все буде добре.

У цієї пари були партнерські пологи і молодий батько отримав незабутні враження від появи на світ свого первістка. Андрій упевнений, що кожен чоловік має це відчути.

– У мене дуже яскраві враження, я розумів, що це операція, – зізнається Андрій. – Але мої уявлення відрізнялися від реальних відчуттів. Це був переломний момент. Там, в операційній, розпочався новий етап мого життя. Я відчув себе батьком, це важко описати словами. Коли Марк народився, його поклали мені на груди і впродовж перших двох годин він так лежав і кричав. Дитинка, коли кричить – вчиться дихати. Я відчував, як змінюється темп дихання мого сина, ритм, всі системи налаштовуються. Я лежав і слухав його дві години. Це лише підсилювало мої почуття. Я всім серцем люблю нашу родину, дружину, дитину – це найголовніше у моєму житті.

Андрій та Олена додали, що мріють про велику родину. Тож, як Марк трохи підросте, вони докладуть зусиль, щоб у нього з’явилася ще й сестричка. 

Під час війни у Дніпрі стали більше народжувати

Як з’ясувалось, війна не може стати на заваді покращенню демографічної ситуації. В одному з пологових будинків Дніпра навіть кажуть про збільшення кількості пологів, порівняно з довоєнним періодом.

– Народжуваність у Дніпрі не знизилась, – повідомила Юлія, лікарка акушер-гінеколог. – А якість надання медичної допомоги лише покращилась. З 24 лютого 2022 року в нашому пологовому відбулося 4224 пологів. Народилося 4247 дітей, з яких 2121 дівчинка, 2136 хлопчиків. Також за цей період у нас народилося 33 двійні. У порівнянні з попередніми трьома роками, кількість пологів навіть зросла.

За словами акушера-гінеколога, з початку війни у цьому медзакладі понад 50 жінок зустріли в укриттях свій перший період пологів. Але, на щастя, народжували вони вже у пологових залах.

– Під час повітряних тривог, особливо коли відбуваються масовані ракетні атаки, всі вагітні, породіллі з немовлятами та партнерами спускаються до укриття, – каже Юлія.- У нас окремо облаштоване укриття, в якому є операційна і пологова зали. Туди спускаються вагітні. Там є автономне живлення, а також все необхідне обладнання, медикаменти та набори, потрібні для надання допомоги як шляхом кесаревого розтину, так і вагінальних пологів.

Психологічний стан породіль дуже важливий

Звісно, кожна майбутня матуся хвилюється перед пологами. Цілком природно, що в голові виникають страхи, адже війна додає ризиків та невизначеності. Тому допомога психолога дуже доречна.

– Війна неабияк вплинула на психоемоційний стан не тільки вагітних та породіль, а й на партнерів, які знаходяться тут, – повідомила акушер-гінеколог. – У нас в штаті є перинатальний психолог, яка 24/7 працює з такими жінками. Кількість жінок, які втратили чоловіків на війні, на жаль, збільшується. Це додаткова травма для майбутніх матусь. Таким жінкам складно народжувати, а після пологів їм також потрібна допомога. Обов’язково перинатальний психолог проводить з ними бесіди, розповідає, що на цьому життя не закінчується. Більше концентрує увагу на тому, що тепер є новонароджена дитина, якій потрібно приділяти час і увагу.

За інформацією медиків, кількість передчасних пологів, на жаль, останнім часом збільшилась. Це пов’язано з емоційним станом жінок, з ускладненнями під час вагітності, загостренням хронічних захворювань тощо. Тому лікарі дають декілька порад жінкам, які готуються стати матусями.

– Варто сконцентруватися на майбутніх пологах, – радять лікарі. – Більше часу проводьте на свіжому повітрі, спілкуйтеся з близькими, не акцентуйте увагу на тому, що зараз відбувається. Це дуже впливає на загальний стан вагітної. Не хвилюйтеся і довіряйте лікарям, які працюють в пологових будинках.

Що вагітним потрібно взяти у пологовий

До пологів потрібно готуватися не тільки психологічно. Ми з’ясували, чи потрібно брати з собою хоча б предмети першої необхідності, чи знадобиться щось при кесаревому розтині або при партнерських пологах, як готувати «тривожну сумку», щоб у потрібний час опинитися у пологовому в повній екіпіровці.

 – Для того, щоб госпіталізуватися у пологовий будинок, потрібен паспорт та обмінна карта, якщо вона є у жінки, – повідомила акушер-гінеколог Юлія. –  Зараз немає чіткого переліку речей, які потрібно брати у пологовий. Це може бути те, що потрібне жінці та дитині для особистого користування: одяг, засоби гігієни тощо. Усі пологові будинки облаштовані медикаментами та засобами догляду. За програмою медичної гарантії, будь-яка стаціонарна допомога, особливо в пологових будинках, надається безоплатно. Держава  компенсує і хірургічні втручання, і медикаментозне лікування, і консультації лікарів. Зараз у всіх вагітних жінок є право вибору народжувати в тому пологовому будинку, в якому вона хоче. Це не залежить від територіального місцезнаходження. Жінка може просто приїхати зі скаргами до приймального відділення, ми її госпіталізуємо. Якщо є можливість, варто мати електронне направлення на стаціонарне лікування. Але навіть, якщо його немає, ми раді бачити усіх жінок, що потребують допомоги. 

Пологи під час війни – це не тільки народження дітей. Це неймовірна сила життя, надія на краще майбутнє, віра в Перемогу. Обов’язково настане день, коли наші діти з’являтимуться на світ та житимуть у мирній і квітучій Україні.

 Фото Валерія Кравченка.

Категорія: Важливо, Війна, Влада, Новини Дніпра, Новини здоров'я Дніпра, Тема дня

Позначки: ,

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також: