Skip to content

ЕКСКЛЮЗИВ Підводне каміння «Національного кешбеку»: що не так з новою програмою Уряду

30 тисяч гривень. Саме стільки українці мають витрачати на товари за експериментальною програмою «Національний кешбек» для того, щоб розраховувати на максимальні 3 тисячі гривень бонусів. Щоб отримати назад гроші за покупки, потрібно розплатитися карткою. А багато ви знаєте пенсіонерів поважного віку, які зможуть зареєструватися та в такий спосіб сплачувати свої покупки? Ба більше, не лише пенсіонери не зможуть взяти участь у програмі, а й малий та мікробізнес, який налічує майже 2 мільйони ФОП. Річ у тім, що за умовою програми продавати товари зможуть компанії, які знаходяться на загальній системі оподаткування. Чи є підводне каміння у цій програмі, – з’ясовував кореспондент “Наше місто”. 

Уряд затвердив програму “Національний кешбек” з метою підтримки українців та вітчизняних виробників. Тестування програми розпочалося 2 вересня та має тривати близько місяця. У цьому році програма діятиме до 31 грудня, а у наступному році – якщо знайдеться фінансування. Загалом за останні місяці 2024 року на кешбек планують витратити 3 мільярди гривень, у наступному планували 6 млрд. грн, але поки що в проекті держбюджету-2025 цієї суми не видно. Це відбувається на фоні нестачі коштів на фінансування армії.

Проблема 1: легітимність кешбеку

Механізм запустили через постанову уряду й для пілотного проєкту цього достатньо: Кабмін «перекинув» гроші з однієї програми на іншу.

«Станом на зараз (11 вересня – ред.) ініціативу запустили, постанову прийняли, а вищий законодавчий акт, тобто сам закон, досі не прийнятий. Він не проголосований в сесійній залі ні в першому, ні в другому читанні. Тобто закон ще не прийнятий, а механізм вже запущений», – казала народна депутатка Галина Васильченко.

Законопроєкт ще не проголосований, а програма вже діє. 

Судячи з того, що у парламенту попереду обговорення збільшення податків та бюджету на наступний рік, то навряд цього року «дійдуть руки» до голосування за кешбек.

Проблема 2: банківська таємниця

Для того, щоб отримати гроші за програмою, потрібно надати дозвіл на передачу даних про транзакції з обраних карток. Це може бути як одна картка, так і декілька одного чи різних банків. Нагадаємо, що у програмі беруть участь “ПриватБанк”, “Ощадбанк”, Sense Bank (“Сенс Банк”), “А-банк”, “ПУМБ”, UKRSIBBANK (“Укрсиббанк”), monobank (“Універсал Банк”), “Укрексімбанк”, “Глобус”, “Укргазбанк”, “Банк Кредит Дніпро”. 

“Дія” цю інформацію (про витрати – ред.) використовує, щоб нарахувати кешбек. Вона не зберігає, не передає цю інформацію нікуди далі. Немає ніяких підстав вважати, що ця інформація буде використана для якихось інших потреб, аніж нарахування кешбеку”, – пояснила заступниця міністра економіки Надія Бігун, що відповідала за розробку національного кешбеку. Вона нагадала, що для відслідковування тіньових розрахунків є фінмоніторинг.

Проте у суспільстві активно обговорюється, чим може закінчитися ідея зі збору даних українців про їхні витрати.

Адвокат ГО «Платформи прав людини» Євген Воробйов вважає, що в наданні згоди немає нічого незаконного.

– Щодо надання особою згоди на отримання доступу до інформації її банківського рахунку це законно, – пояснив Євген Воробйов, адвокат ГО «Платформи прав людини». – Відповідно до ст. 62 ЗУ «Про банки та банківську діяльність»  інформація щодо юридичних та фізичних осіб, що становить банківську таємницю, розкривається банками: на запит або з письмового дозволу відповідної юридичної чи фізичної особи. 

З його слів, у постанові Кабміну щодо запуску кешбеку Державна податкова служба (ДПС) дійсно буде мати «доступ до інформації до рахунків покупця, які він добровільно визначив для цілей цієї програми».

– Теоретично ДПС може здійснити аналіз інформації. У них є доступ до інформації про всі отримані доходи громадянином і, якщо буде дисбаланс, то теоретично можуть просити пояснення розбіжностей між доходами та витратами. І якщо пояснення будуть не переконливі, то проведуть перевірку та можуть донарахувати відповідні податки, – висуває припущення Євген Воробйов. Нагадаємо, що головна мета програми, яку визначив уряд – це вивести економіку з тіні, а нелегальні доходи – це та сама тінь.

Також отримати інформацію по рахунках можуть правоохоронці у межах кримінального провадження через суд, або шахраї, коли телефонують з легендою про заблоковані рахунки та вимагають назвати дані по картці.

Адвокат Кирило Сидоренко вважає, що для контролю по витратах потрібно, щоб всі перейшли на електронні розрахунки.

– Я бачу дві сторони медалі,  – прокоментував перестороги адвокат Кирило Сидоренко. – Перша – поки не існує нормативно-правової бази, яка б порівнювала видатки громадян відповідно до їх офіційних доходів. Друге – не виключено, що у майбутньому українців будуть контролювати не по прибутках, а по витратах. Це особисто моя суб’єктивна думка, що програма кешбеку може бути першим кроком до цього. Але потрібно, щоб усі витрати перейшли в електронний формат.

Як нагадав аудитор Михайло Крапивко, стаття 67 Конституції України зобов’язує усіх щорічно подавати декларації про свій майновий стан та доходи за минулий рік. Проте в реальності цього не відбувається. 

Проблема 3: в програмі можуть брати участь не всі продавці українського

В програмі кешбеку беруть участь виробники, продавці, покупці та банки. Продавці мають бути на загальному оподаткуванні, й це можуть бути як великі компанії, так і ФОП. Але більшість малого та мікробізнесу не використовують таку систему оподаткування, тому у програмі кешбеку вони участі не візьмуть.

Це певна дискримінація, бо виходять, що малому бізнесу не потрібна підтримка українського споживача. Проте цьому є ймовірне пояснення: реєструвати всіх, хто має РРО довго, а президент Володимир Зеленський вже проанонсував програму, й уряд пообіцяв, що цього року вона запрацює. 

Крім того, дискримінація існує не лише щодо компаній, а й для покупців. Отримати кешбек можуть ті, хто зареєструється та буде розраховуватися безналом. Це та сама боротьба з тіньовою економікою. Але багато ви бачили стареньких, які вміло вправляються з гаджетами та розраховуються виключно карткою? І якщо ви хочете отримати максимальні 3 тисячі гривень кешбеку, то вам потрібно буде витратити 30 тисяч гривень в місяць на товари, які беруть участь у програмі. Навіть з максимальною пенсією це зробити буде складно.

Аудитор Михайло Крапивко вважає, що ідея кешбеку гарна, а реалізацію потрібно доопрацювати.

– Вирішили обмежити реєстрацію продавців тільки торговельними мережами. Таким чином мережі отримали конкурентну перевагу, а маленький виробник вже позбавлений того проросту, який обіцяє виробникам програма, – вважає Михайло Крапивко, й це пояснюється тим, що нерозрекламованому бренду важко зайти на поличку до рітейлерів.

Проте, зі слів експерта, з оплатою комуналки може стати краще, а найголовніший позитивний ефект – це нові робочі місця, бо у торговельних мереж через кешбек буде велике завантаження, а для цього буде потрібно більше працівників. А більше робочих місць – це більше податків на доходи. У будь-якому разі, більше результатів впровадження кешбеку можна буде побачити лише через декілька років.

Проблема 4: 3 млрд грн на програму, коли у бюджеті не вистачає коштів на армію

Цього року на програму передбачено 3 мільярди гривень. В середньому допомога від держави, як підрахували у Мінекономіки, буде 500-600 гривень кешбеку на одну людину в місяць при умові, що зареєструються 10 млн людей на кінець 2024 року. Зауважимо, що у грудні не буде кешбеку через закінчення бюджетного року.

Отримані кошти можна буде використати до 31 січня 2025 року на визначений перелік послуг. Наступного року планують витратити ще 6 мільярдів гривень. Це відбувається у той час, коли з «кожної праски» чутно про нестачу коштів на армію та намагання підняти податки, щоб забезпечити військо.

«Нам потрібні кошти на війну, а щоб заробити кошти на війну нам треба, щоби бізнес нам ці кошти платив у вигляді податків. Більше оборотів – більше податків», – так пояснили у Мінекономіки чому кешбек запустили саме зараз, щодо якого ще не вирішили – чи має він оподатковуватися.

Проте не всі народні обранці вважають, що такий формат допомоги від держави вірний.

«Останнім часом до мене звертаються за коментарями про виплати бойових для військових. Бо зараз активно обговорюють те, що грошей може не вистачити, – написав нардеп Олексій Гончаренко.- Не марафон, не серіали, не барабани, не кешбек, який зараз активно тиражують. У першу чергу – забезпечення війська».

Те, що кешбек не зробить дива в економіці говорить нардеп, представник податкового комітету ВР Ярослав Железняк: «Абсолютно популістська ініціатива, яка має відношення до якогось пожвавлення економіки приблизно так само, як молот до балету. Тобто ніяк».

Ніхто не буде сперечатися з тим, що ідея підтримки вітчизняного виробника – це добре. Хоча, як заявила представниця Мінекономіки Надія Бігун, уряд поки не розуміє, хто є українським виробником, а хто ні. Й процес створення такого реєстру поки триває. Проте, якщо й робити подібні проєкти, то без преференцій та не під час війни, коли пріоритети однозначні – на першому місці мають бути потреби військових.

Автор: Ірина Логуш.

Категорія: Війна, Новини Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра, Тема дня, Україна

Позначки: , , ,

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також: