Site icon Наше Місто

Вступна кампанія до ПТУ та коледжів: яку спеціальність краще обрати у Дніпрі 

Вступна кампанія до ПТУ та коледжів: яку спеціальність краще обрати у Дніпрі - Наше Місто

 У нашій країні триває реформа професійно-технічної освіти, яка відкриває перед випускниками ПТУ та коледжів нові можливості. Тож не дивно, що цього року багато юних мешканців Дніпра обиратимуть саме цей напрямок. Куди саме краще вступати та  які перспективи матимуть ті, хто обиратиме робітничі спеціальності, дізнавалась журналістка «Нашого міста».

Терміни та особливості вступу до ПТУ

 Вступити до ПТУ та коледжів можна після 9 та 11 класів без складання національного мультипредметого тесту. Вступна кампанія до професійно-технічних училищ розпочалась і зараз триває. Зокрема, у більшості  коледжів вона розпочнеться 24 червня. Кожен заклад може самостійно визначати правила вступу та іспити, які потрібно скласти, а також дати, у які потрібно подати документи.  Всю інформацію про вступ краще дізнатись безпосередньо в училищі або коледжі.

 Для вступу потрібно зібрати пакет документів та подати особисто в заклад. Або через електронний кабінет вступника, якщо ваш атестат, або ж свідоцтво про освіту, вже є в Реєстрі документів про освіту (це можна перевірити самостійно, спробувавши сформувати виписку про документи). Якщо ви отримаєте в електронному кабінеті або на електронну пошту повідомлення про рекомендації до зарахування, то повинні впродовж 5 робочих днів подати до ПТУ оригінали документів, копії яких ви завантажили. Загалом можна подати не більше 5 заяв до різних ПТУ.

Чи дає навчання в ПТУ відстрочку від мобілізації?  Так, але за умови, що студент здобуває цей рівень освіти вперше і не має вищих рівнів освіти (фахового молодшого бакалавра, бакалавра, магістра тощо). Також важливо вчитися на денній або дуальній формі. Тобто, якщо ви маєте 9 чи 11 класів, раніше ніде не вчилися та вступили на денну форму навчання в ПТУ, — матимете відстрочку. Якщо раніше закінчили навчання в університеті або вступили в ПТУ на заочну форму — ні.

Нові майстерні для майбутніх будівельників 

Сьогодні у нашому місті працюють 11 закладів професійно-технічної освіти. Дніпро став одним з перших міст в Україні, яке приймає такі заклади до комунальної власності. Ця робота розпочата ще у 2021 році. На сьогодні у комунальній власності знаходиться чотири заклади професійної освіти, ще по трьох є розпорядження уряду щодо надання згоди на передачу.  

Реформа профтехосвіти триває,  це на власному досвіді відчувають місцеві освітяни. У Дніпровському регіональному центрі професійно-технічної освіти незабаром з’явиться оновлений навчально-практичний центр. Це стане можливим завдяки тому, що заклад узяв участь у проєкті МОН «100 майстерень». Його мета — створити сучасні простори, які сприятимуть якісній освіті та ефективному набуттю навичок із найактуальніших для країни професій.

Студентам вже показали, який вигляд матимуть майстерні. На них дуже чекає 16-річна Анастасія, аби отримати гарну практичну базу під час навчання. Дівчина вже закінчила перший курс у Дніпровському регіональному центрі професійно-технічної освіти за фахом маляра-штукатура. Каже, що цю професію обрала задля того, щоб взяти участь у відбудові нашої країни.

–          Мені хотілось би спробувати щось нове, щось складне та незвичне, – ділиться Анастасія Лукашенкова. – Гадаю, завдяки новому обладнанню це буде можливо. У закладі, де я навчаюсь, гарні  майстри та педагоги, вони всіляко допомагають у навчанні. Якщо потрібна підтримка, тобі ніколи не відмовляють. У майбутньому я планую працювати за своєю спеціальністю, навички вже є. Але того, що нам підготують таку гарну практичну базу, взагалі не очікувала. Приємно вражена. Тепер буде можливість після закінчення навчання все вміти та працювати за фахом.

У цьому центрі професійно-технічної освіти обладнають два теоретичних класи та 6 майстерень, аби студенти будівельних спеціальностей могли навчатись у комфортних умовах на сучасних базах.

–          Такого обладнання навіть на деяких будівництвах немає, – зазначає Надія Іволжатова, заступниця директора з навчально-виробничої роботи Дніпровського регіонального центру професійно-технічної освіти.  – Тут є все для виконання малярних, облицювальних, оздоблювальних  робіт. А у двох теоретичних класах розмістять ноутбуки з програмним забезпеченням. Там буде стояти медійне обладнання, інтерактивна панель тощо.

Ці майстерні оснастять згідно з державним проєктом, який передбачає субвенцію на закупівлю обладнання і устаткування: 70% буде оплата з державного бюджету і 30% з міського. Також будуть виконані ремонтні роботи окремих приміщень коштом міського бюджету.

–          У цьому закладі обладнають класи саме для будівельного напряму, –  підкреслює Оксана Салогуб, заступниця директора департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради. –  Адже на сьогодні ця професія є актуальною для відновлення країни та нашого міста. Розуміємо, що обладнання – це ще не все. Тут повинен бути сучасний освітній простір. Тож  плануємо виконати ремонт у майстернях та лабораторії коштом міста. Також на сьогодні актуальне питання створення безпечних умов. Відремонтуємо і найпростіше укриття. Сподіваємось, що встигнемо все це зробити до осені. 

Сучасне обладнання для «Промислової лабораторії» 

У Дніпрі в ПТУ № 2 створюють сучасний Навчально-практичний центр «Промислова лабораторія». Це спільний проєкт міської влади та компанії «Інтерпайп». Тут навчатимуть майбутніх токарів, фрезерувальників та операторів верстатів з програмним керуванням. Не може дочекатися завершення ремонту Віта. Дівчина вже два роки навчається на оператора верстатів з програмним керуванням.

— Обрала цю професію, бо зараз вона має попит,  – ділиться Віта Будчана. – Є достойна заробітна плата та багато можливостей для працевлаштування. Мені подобається навчатись. Гадаю, коли завершиться ремонт, на сучасному обладнанні буде  легше опановувати певні нюанси майбутньої професії.

Обладнання для нової майстерні закуповує та встановлює «Інтерпайп». А ось ремонт приміщення робить місто. Коштом міського бюджету вже відремонтовано покрівлю, зараз завершуємо ремонт найпростішого укриття, після нього – навчальні приміщення та коридор. Також будуть замінені інженерні системи.

–          На жаль, заклади профтехосвіти сьогодні не мають необхідної бази для навчання студентів, – говорить Сергій Костенко, голова правління «Інтерпайп НТЗ».  – Тому в рамках цього проєкту ми забезпечуємо ПТУ № 2 промисловими верстатами, які є повним аналогом тих, що ми використовуємо у виробництві. Разом із закладом розробили навчальну програму для учнів профтеху. Сподіваємося, що за кілька років до нас прийдуть перші випускники. 

Державні заклади підтримує бізнес 

Ініціатива створення екосистеми технічної освіти на лівому березі Дніпра належить нардепу  Дмитру Кисилевському. Перші її елементи були створені ще в 2020 році. Зараз в школах лівого берега діє 10 лабораторій мехатроніки і сучасних кабінетів праці, модернізовані два технічних гуртки, а також створені дві лабораторії у «Дніпровській політехніці».

–          Наша мета – створити навчальний маршрут, яким дитина пройде від шкільних вподобань до затребуваної професії, – підкреслює Дмитро Кисилевський.  – Спільними зусиллями бізнесу, навчальних закладів і міської влади вже створений такий маршрут спеціальності «мехатроніка». Це шлях дитини від уроків фізики та інформатики в школі до інженера-мехатроніка. Зараз такий маршрут будуємо для кваліфікованих робітників – від шкільного уроку технологій до свідомого вибору робітничої професії.

Нова майстерня запрацює в ПТУ № 2 наприкінці серпня.  Аби побачити цех, в якому зможуть працювати майбутні випускники училища, до «Інтерпайп» на екскурсію завітала Інеса Мазур, в.о. директора ПТУ № 2.

       — Умови праці та все побачене мені сподобались, –  зізнається Інеса Мазур.  – Все чисто, охайно, процеси автоматизовані. Цією роботою можуть займатися не тільки хлопці, а й дівчата, адже вона не передбачає важкої фізичної праці. Чітко прописані посадові інструкції. Це дуже важливо, адже ми бачимо, що підприємство дбає не лише про свої виробничі потужності, а й про безпеку.  

Що ж, процес, як кажуть, пішов. Професійно-технічна освіта стає все більш затребуваною, а опанування нею – все більш престижним  та цікавим. Сподіваємось, далі буде.

Фото Валерія Кравченка та пресслужби Дніпровської міської ради.

Нагадаємо, раніше ми писали про те, як у Дніпрі відбувається реформа професійно-технічної освіти.

Категорія: Новини Дніпра, Освіта, Тема дня

Позначки: , ,

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також:

Exit mobile version