![](https://nashemisto.dp.ua/wp-content/uploads/2024/05/iurysty-992x662.jpg)
Вже незабаром, а саме – з 25 червня, цьогорічні абітурієнти будуть створювати електронні кабінети вступників і обирати майбутній фах. А обирати дійсно є з чого. Журналістка «Нашого міста» поцікавилась, які нові спеціальності з’являться у 2024 році у закладах вищої освіти Дніпра.
Йдуть в юристи, а потрібні вчителі
Яку спеціальність краще обрати? У цьому питанні краще за все орієнтуватись на інтереси майбутнього студента, його здібності. Звісно, не можна ігнорувати і ситуацію на ринку праці. Ідеально, якщо бажання абітурієнта та попит на омріяну спеціальність у суспільстві співпадають. Але так буває далеко не завжди.
Наприклад, у цьогорічних абітурієнтів – так само, як і у їхніх попередників, знов буде високий попит на такі спеціальності як психологія, комп’ютерні науки, право, економіка та менеджмент. Минулого року саме право вийшло на перше місце за популярністю у багатьох вишах. Звісно, дуже добре, якщо всі ті, хто спрямовані на цю спеціальність, хочуть зробити свій вагомий внесок у вдосконалення системи правосуддя в Україні. Але вже не перший рік з усіх усюд лунає інформація про те, що стільки юристів країні не потрібно. Водночас МОН працює над підвищенням популярності таких спеціальностей як фізика, хімія та біологія. А після закінчення війни однозначно будуть затребувані інженерні спеціальності. Втім, для того, щоб вони стали популярними, вочевидь має змінитись підхід до освіти у старшій школі.
![](https://nashemisto.dp.ua/wp-content/uploads/2024/05/marienko-989x662.jpg)
Станом на зараз найбільш затребуваними в Україні є IT-спеціалісти, які на старті заробляють від 20 000 гривень, працівники сфери продажів, фахівці з маркетингу та реклами, фахівці з управління персоналом, фахівці з фінансів та бухгалтерії — від 15 000 гривень. Звісно, зарплати можуть відрізнятися залежно від регіону, рівня кваліфікації та досвіду роботи того чи іншого спеціаліста. Наприклад, у Києві зарплати зазвичай вищі, ніж в інших регіонах України. А ще більш досвідченим та кваліфікованим фахівцям зазвичай пропонують вищу зарплату. Разом з тим, хто знає – можливо, не за горами той час, коли інженери-будівельники або лікарі будуть отримувати стільки же, скільки айтівці? У багатьох українських школах, і зокрема дніпровських, зараз не вистачає вчителів фізики, інформатики, англійської мови. Але то вже інша історія.
Медичні психологи допоможуть подолати кризу
У Дніпровському державному медичному університеті у порівнянні з 2023 роком з’явилися дві нові спеціальності – «Медична психологія» і «Громадське здоров’я». У чому їх особливість?
На «Медичній психології» треба навчатись 6 років. По закінченні навчання випускникам буде присвоєна ступінь магістра та кваліфікація лікаря-психолога. Навчатися можна тільки на денній, очній формі. Наразі лікар-психолог – це одна зі спеціальностей, яка надзвичайно потрібна для системи охорони здоров’я України. Звісно, це пов’язане з війною, яка триває у нашій країні. Та навіть після її закінчення потреба у таких фахівцях буде дуже великою. З 2022 року Міністерство охорони здоров’я України ввело посади лікарів-психологів у закладах охорони здоров’я, які надають реабілітаційну та медичну допомогу. Це викликає збільшення кількості вакансій лікарів-психологів.
![](https://nashemisto.dp.ua/wp-content/uploads/2024/05/438691463_879535990853788_1953723431156087362_n.jpg)
Кафедра психіатрії, наркології та медичної психології ДДМУ має великий досвід підготовки фахівців в системі охорони психічного здоров’я. Тож у чому полягають відмінності таких спеціальностей як лікар-психолог та психолог?
![](https://nashemisto.dp.ua/wp-content/uploads/2024/05/ohorenko-1060x598.jpeg)
– Найближчі п’ять-сім років будуть небезпечними для багатьох з нас через психологічні кризи, – переконана Вікторія Огоренко, завідувачка кафедри психіатрії, наркології і медичної психології ДДМУ. – Очікується, що психологічної підтримки лікаря-психолога потребуватимуть близько 15 мільйонів наших громадян. Тому актуальність та престижність цієї професії не викликає сумнівів. Медична психологія вивчає загальні та окремі психологічні особливості змін і відновлення психічної діяльності за різних патологічних станів. Такі фахівці допомагають лікарям багатьох спеціальностей проводити якісне лікування пацієнта. Тому лікар-психолог має знати, як діагностувати та лікувати загальні захворювання.
![](https://nashemisto.dp.ua/wp-content/uploads/2024/05/medichna-psihologija-04-993x662.jpg)
Лікар-психолог має більш широкі компетенції, ніж просто психолог. Він надає медико-психологічну допомогу. Якщо лікар-психолог отримає додаткову освіту, він може бути психотерапевтом. Під час навчання на спеціальності «Медична психологія» медичні дисципліни вивчаються майже у повному обсязі. Їх скорчено у порівнянні з іншими медичними спеціальностями на 15-20% і за рахунок цього введені психологічні дисципліни. Безпосередньо у клінічному середовищі, у профільних відділеннях медзакладів Дніпропетровщини, майбутні лікарі-психологи будуть навчатись понад 4 тисячі годин. А це чудова можливість для практики. До речі, очікується, що на цю спеціальність буде виділено багато бюджетних місць.
“Громадське здоров’я” – у випускників багато можливостей
Спеціальність «Громадське здоров’я» дуже поширена у країнах Європи та стрімко розвивається в Україні. Її поява була викликана проведенням медичної реформи, розбудови національної системи громадського здоров’я. У закладах охорони здоров’я, в умовах постійного впровадження інноваційних технологій, є запит на кваліфікованих працівників, які не лише розуміються в області медицини, але і володіють знаннями про новітні підходи вирішення гострих питань. Фахівець з громадського здоров’я повинен вміти аналізувати стан фізичного та психічного здоров’я як окремої особистості, так і групи людей, а також населення цілої країни. Це людина, яка займається промоцією здорового способу життя, охороною довкілля, стежить за екологічною ситуацією, запобігає травматизму на роботі, під час навчання та відпочинку.
![](https://nashemisto.dp.ua/wp-content/uploads/2024/05/medyky-993x662.jpg)
Широкий спектр діяльності випускників цієї спеціальності обумовлений отриманням компетенцій з дисциплін, що знаходяться на межі природничо-наукових і гуманітарних дисциплін: медицини, екології, біології, статистики, соціологічних, юридичних, економічних та політичних наук. Відмінність від лікарської справи полягає у тому, що діяльність у системі громадського здоров’я пов’язана, в основному, із соціальними аспектами медичних проблем та організацією роботи у системі охорони здоров’я. Випускник буде готовий для роботи у системі адміністрації та управління закладами охорони здоров’я, наприклад, у госпіталях, клініках, санаторіях, будинках опіки, реабілітаційних центрах, а також центрах б’юті-індустрії. Це буде управлінсько-адміністративна робота з певними знаннями в області медицини.
Де навчають на податківців
В Університеті митної справи та фінансів відкриття нових спеціальностей, освітніх програм завжди відбувається на запит роботодавців. Мінливий ринок праці нашого регіону підказує потребу у тих чи інших фахівцях, тож університет постійно актуалізує навчальні плани, розробляє та впроваджує відповідні новації в освітньому процесі.
![](https://nashemisto.dp.ua/wp-content/uploads/2024/05/taranenko-441x662.jpg)
– Цього року на бакалаврському рівні ми відкриваємо освітню програму «Податкова справа», яка адаптована для забезпечення кадрами податкових органів всіх рівнів, а також для підготовки фахівців, обізнаних в особливостях адміністрування податків, обов’язкових платежів, – розповідає Вікторія Тараненко, відповідальний секретар приймальної комісії УМСФ. – Головним стейкхолдером за цією освітньою програмою виступає Головне управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області, але свою підтримку програми надають і Головне управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області, департамент фінансів Дніпропетровської ОВА.Також на бакалаврському рівні відкрито освітню програму «Управління митною справою», що відповідає специфіці нашого університету та виконано з урахуванням потреб Державної митної служби України. Саме фахівці ДМСУ долучилися до розробки освітньої програми, щоб адаптувати її під сучасні реалії.
![](https://nashemisto.dp.ua/wp-content/uploads/2024/05/img_8037-993x662.jpg)
Третя освітня програма, яка відкрита на бакалаврському рівні, це «Цифрові фінанси та бізнес-аналітика». Вона виконана на замовлення провідних фінансових та ІT-компаній. Акцент цієї програми зроблений на обов’язковому вивченні іноземної мови та набутті знань та практичних навичок в сфері фінансів, банківської справи, страхування, фондового ринку, а також на поглибленому вивченні цифрових фінансів та бізнес-аналітики.
Фахівці у сфері гастрономії без роботи не залишаться
На магістерському рівні в УМСФ з’явились три нові освітні програми, якими університет заслужено пишається. «Кризова та реабілітаційна психологія» була відкрита з урахуванням потреб у відповідній реабілітації військових, ветеранів та ветеранок, цивільного населення під час війни. Запити на таких фахівців були сформовані Дніпропетровською ОВА. «Податкове регулювання» була створена не тільки з урахуванням потреб ГУ ДПС у Дніпропетровській області, а й з огляду на потреби громад області у фахівцях з податкового планування та регулювання. Міждисциплінарна освітня програма «Готельно-ресторанна справа та громадське харчування» реалізується з огляду на потребу у висококваліфікованих фахівцях в сфері гастрономії та гостинності, які мають глибокі знання у галузі ресторанних технологій та готельно-ресторанного бізнесу. Таким чином, в Університеті митної справи та фінансів вибір освітніх програм, за якими перше робоче місце гарантовано, став ще більшим.
![](https://nashemisto.dp.ua/wp-content/uploads/2024/05/umsf-1-993x662.jpg)
Більш докладно ознайомитись з новими та найбільш затребуваними на ринку праці спеціальностями, які пропонують ЗВО у Дніпрі, можна на Dnipro education city-2024, який відбудеться 11 та 12 травня з 10:00 до 16:00 біля центрального входу до парку Шевченка (колонада). У суботу, 11 травня, там будуть представлені заклади вищої освіти.
Фото з відкритих джерел.
Нагадаємо, раніше ми писали про те, як відбувається об’єднання вишів у Дніпрі.
Категорія: Важливо, Новини Дніпра, Освіта, Суспільні та соціальні новини Дніпра, Тема дня
Позначки: Головне, Новини Дніпра