Skip to content

Партія «Слуга Народу» спрямувала майже 200 млн грн держкоштів компанії, яка існувала лише місяць

Партія «Слуга Народу» спрямувала майже 200 млн грн держкоштів компанії, яка існувала лише місяць

Політична партія «Слуга народу» уклала контракт на 4 роки з компанією «Профмаркет Сервіс» на суму майже 200 мільйонів гривень з державного бюджету. Цей контракт викликає сумніви, адже на момент укладання угоди компанія існувала лише місяць (з 19 грудня 2019 року) і не мала такого комерційного досвіду. Ще більш дивно, що компанію було ліквідовано одразу після закінчення контракту в березні 2024 року, за кілька тижнів до дедлайну подання фінансових звітів парламентськими партіями. Журналісти «Слідство.Інфо» з’ясували, чим займалася компанія, яка отримувала державні мільйони від партії «Слуга Народу» та кому вона належала, – пише «Наше Місто».

Що відомо про компанію «Профмаркет Сервіс» і що вона робила для «Слуги народу»

В Україні часто використовують практику аутстафінгу, тобто виведення персоналу за межі штату. Це стосується менеджерів, юристів, консультантів.

Партія «Слуга народу» неодноразово співпрацювала з компанією «Профмаркет Сервіс», про що свідчать записи у фінансових звітах. Ця фірма надавала партії послуги з надання персоналу.

Цікаво, що за тиждень до того, як «Профмаркет Сервіс» припинила свою діяльність, в інтернеті з’явилася вакансія офіс-менеджера для роботи в цій компанії за адресою: м. Київ, вул. Паркова дорога. Саме на цій вулиці знаходиться центральний офіс партії «Слуга Народу».

Партія «Слуга Народу» спрямувала майже 200 млн грн держкоштів компанії, яка існувала лише місяць

Інформацію про «Профмаркет Сервіс» знайти у публічному доступі складно – її майже немає. Ін За її адресою в центрі Києва зареєстровано понад десять організацій. Навіть власного сайту у «Профмаркет Сервіс» немає.

Ліквідаційну комісію компанії очолює Валентина Макарова. Донедавна (до кінця березня 2024 року) вона обіймала посаду головного бухгалтера в партії «Слуга Народу».

В розмові журналістам Макарова підтвердила, що «Слуга Народу» була єдиним клієнтом «Профмаркет Сервіс». «Так історично склалося», – пояснила вона. За її Макарової, співпраця з партією припинена у зв’язку з закінченням контракту в кінці цього року. Валентина Макарова також працювала саме в компанії, хоча співпраця зі «Слугою Народу» закінчилася пізніше, ніж «Профмаркет Сервіс» припинив свою діяльність.

Фірма «Профмаркет Сервіс», створена за місяць до підписання контракту з партією «Слуга народу», протягом чотирьох років отримувала щорічне фінансування від 20 до 80 мільйонів гривень. Цей «вигідний бізнес» став можливим завдяки одному-єдиному договору, укладеному 21 січня 2020 року. Варто зазначити, що до цього «Профмаркет Сервіс» не мав жодного досвіду роботи на комерційному ринку.  Контракт на майже 200 млн грн державного фінансування було укладено одразу на чотири роки з компанією, а одразу ж після закінчення його дії фірму було ліквідовано.

Партія «Слуга Народу» спрямувала майже 200 млн грн держкоштів компанії, яка існувала лише місяць

Зарплати депутатам «Слуги Народу»

Працівниками «Профмаркет Сервіс» значилися відразу кілька місцевих депутатів від «Слуги народу». Серед них Аріна Пустова – депутатка Дніпропетровської облради і колишня PR-фахівчиня компанії. У коментарі журналісту Пустова розповіла, що не співпрацює з «Профмаркет Сервіс» із 2021 року.

«Ми були працевлаштовані в ТОВ «Профмаркет Сервіс», а працювали в офісі, тобто в партії», – пояснила Пустова.

Окрім того, також до весни 2023 року в компанії працювала Вікторія Алєксєйчук – заступниця начальника юридичного відділу «Профмаркет Сервіс» і голова фракції «Слуги народу» в Харківській міській раді. За її словами, жінка працювала дистанційно і не знала, для кого саме виконувала роботу.

«Я розробляла проєкти юридичної документації, щоб це відповідало чинному законодавству і так далі. Куди це далі застосовувалося? Я не можу сказати, я не знаю», – каже Алєксєйчук.

 Олександр Корнієнко, екс-глава партії «Слуга Народу», стверджує, що фірма використовувалась для працевлаштування людей, які надавали послуги центральному офісу партії в Києві або дистанційно (у зв’язку з пандемією COVID-19). Звіти «Слуги Народу» зафіксували щомісячні платежі, ймовірно, зарплати, ще декільком десяткам співробітників, оформлених через цю компанію. Корнієнко пояснив, що так зарплату отримували працівники регіональних організацій.

«Люди з рахунку партії оплачувалися, які були в обласних організаціях, безпосередньо там перебували. Такі компанії, як «Профмаркет Сервіс», роблять дуже великі націнки, адже вони за договором мають надати багато додаткових речей, наприклад робоче місце. Якщо говорити про 37 організацій по Україні, (…) то через аутстафінг було б дуже невигідно», – каже він.

Аналіз декларацій про доходи свідчить, що штат «Профмаркет Сервісу» складався не лише з киян. Серед працівників фірми були представники «Слуги народу» з різних регіонів України, зокрема з Харківської міськради, Дніпропетровської облради, а  також були криворізькі представники «Слуги народу».

До числа криворізьких співробітників «Профмаркет Сервісу», які отримували зарплату за рахунок фірми, належали депутат Криворізької райради Олександр Лішин, депутатка Покровської райради Анастасія Чорноус, а також Яна Казаріна, яка керувала міським осередком «Зе! Молодіжки» та обіймала посаду адміністраторки в «Профмаркет Сервісі».

Згідно з податковими деклараціями, найвищу зарплату в «Профмаркет Сервіс» 2020 року отримала депутатка Бориспільської районної ради та помічниця Корнієнка на громадських засадах  Антоніна Федосова. Її річний дохід склав трохи більше 200 тис. грн. Інші працівники отримували значно менше – переважно до 100 тис. грн на рік.

Цікаво, що в 2021 році, коли «Профмаркет Сервіс» мав найбільшу кількість працівників (76 осіб), компанія отримала від «Слуги народу» 76 млн гривень. Навіть якщо припустити, що всі працівники отримували таку ж зарплату, як Федосова, то загальна сума їхніх виплат не сягає навіть третини суми, отриманої від політичної партії.

Хоча «Профмаркет Сервіс» офіційно задекларував лише 4 мільйони гривень прибутку за 2021 рік, виникають питання щодо їхньої податкової звітності.

Зокрема, компанія звітувала про 63 мільйони гривень доходу від усіх видів діяльності, але лише від «слуг» отримала значно більше. Ця невідповідність спостерігається протягом декількох років: у 2020 році різниця становила 7 мільйонів гривень, а в 2022 році – ще кілька мільйонів.

За словами голови ліквідаційної комісії «Профмаркет Сервіс» Макарової, розбіжність виникає через те, що в сумі доходу не враховуються авансові платежі. Проте, до 2023 року партія «Слуга народу» платила компанії щомісяця. Наприклад, за послуги в грудні 2022 року оплата була здійснена 29 грудня. І лише з 2023 року в деяких платежах за кілька місяців одразу було зазначено, що це передоплата.

Кому йшов прибуток?

З вересня 2020 року власницею «Профмаркет Сервіс»  є Оксана Надрага. Мешкає вона у Кривому Розі, жодних інших компаній чи навіть зареєстрованого ФОПа не має.

Проте у Криворізькому педагогічному університеті на кафедрі методики музичного виховання її повна тезка – Надрага Оксана Іванівна – ще з 2003 року працювала концертмейстером. У різних документах на сайті кафедри вона згадується щонайменше до 2022 року як член предметної комісії концертмейстерів. Оксана Надрага закінчила музичне училище, пізніше – консерваторію. Усе життя вона працювала концертмейстером різних хорів. А юридично також була власницею «Профмаркет Сервісу».

Зв’язатися з Оксаною Надрагою, власницею фірми, журналістам не вдалося. Її бухгалтерка, Валентина Макарова, не підтвердила особистого знайомства з нею, лише зазначивши, що Надрага перебуває за кордоном і не може працювати концертмейстером у Кривому Розі.

Спроби журналістки зв’язатися з кафедрою університету, де нібито працювала Надрага після 2022 року, також не дали результатів. Телефонний номер кафедри недоступний, а на сайті Надрага не значиться серед співробітників.

Компанію «Профмаркет Сервіс» зареєстрував киянин Артем Малецький, проте його повний тезка проживає у Кривому Розі. Про самого Артема Малецького публічної інформації майже немає. Відомо лише, що у 2018 році «Райффайзен Банк Аваль» подав до суду на нього та його ймовірну дружину Тетяну Малецьку через несплату кредиту на квартиру. З матеріалів справи випливає, що Тетяна Малецька працювала в управлінні освіти Металургійного району Кривого Рогу.

Саме в цьому районі знаходиться Криворізький педагогічний університет, де свого часу викладала Оксана Надрага. Хоча університет і не підпорядковується міськвиконкому, зв’язок між цими людьми все ж таки простежується.

Журналісти стикнулися з труднощами при спробі зв’язатися з власниками «Профмаркет Сервіс». Номер телефону Малецьких не обслуговується, а колишні працівники компанії не володіють інформацією про місцезнаходження Оксани Надраги. Реєстраційні дані «Профмаркет Сервіс» не містять жодної інформації про квартиру Надраги. Ці дані також не дають жодної інформації про Марину Шатунову, яка керувала компанією з моменту її заснування.

Єдині відомості про Шатунову свідчать про те, що у 2020 році вона була членкинею ради регіонального осередку «Слуги народу» в Києві. Журналістам вдалося зв’язатися з Шатуновою. Після запитання про те, чому єдиним клієнтом компанії була партія, жінка просто кинула слухавку. Після дзвінка з іншого номера телефону вона відмовилася коментувати діяльність «Профмаркет Сервіс».

«Я не працювала (у партії – Ред.). Мене включили до списків, я там жодного разу не була… Я працювала тільки директором на компанію, більше ніде не працювала», – відповіла Шатунова на запитання, чому вона значилася членом ради київського осередку партії.

Шатунова не змогла сказати, хто така Оксана Надрага і де вона перебуває.

У 2022 році Шатунову змінив на посаді Роман Воробйов – помічник на громадських засадах членкині політради та заступниці голови фракції «Слуги народу» Євгенії Кравчук. До цього, за даними фінзвітів «Слуги народу», Воробйов був уповноваженим партії.

Оплата за послуги аутстафінгу є поширеною практикою для політичних партій, як і витрата значної частини фінансування на заробітні плати. Однак у випадку з «Слугою народу» виникає питання: чому контракт на сотні мільйонів гривень на чотири роки було укладено з компанією без жодного досвіду роботи? Договір було укладено за кошти державного бюджету, але хто отримав від цього прибуток – криворізький концертмейстер чи хтось інший – невідомо.

Важливо зазначити, що під час повномасштабної війни партія «Слуга народу» отримала з державного бюджету 870 мільйонів гривень.

Категорія: Новини Дніпра, Україна

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також: