Skip to content

ЕКСКЛЮЗИВ У Дніпрі розповіли, як убезпечитись від укусів кліщів та куди звертатись, якщо це сталось

Лікарка з Дніпра розповіла, як вберегтися від кліщів

З настанням теплої пори року оживає не лише природа, але й комахи, серед яких – небезпечні кліщі. Вони, ховаючись у траві та на кущах, чатують на свою жертву. Минулоріч в Україні зафіксували понад 2,5 тисячі випадків ураження людей кліщами. З них 149 — у Дніпрі. Як вберегтися від комах та не завдати шкоди здоров’ю дізнавались журналісти “Наше місто”.

Третина кліщів є носіями небезпечної інфекції

На Дніпропетровщині третина кліщів, яких дослідили на Лайм-бореліоз, дали позитивні проби. Про це журналістам “Наше місто” повідомила завідувачка відділення особливо небезпечних інфекцій обласного центру контролю та профілактики хвороб Галина Шамичкова.

Лікарка з Дніпра розповіла, як вберегтися від кліщів

-За 3 місяці 2024 року в області зареєстровано 11 випадків хвороби Лайма, в т.ч. в м. Дніпро – 1 випадок, – сказала Галина Шамичкова. – Станом на 10 квітня 2024 року лабораторією особливо небезпечних інфекцій нашого Центру досліджено майже 80 кліщів. При дослідженні кліщів на збудники Лайм-бореліозу відсоток інфікованих кліщів склав  30,4 %.

Галина Шамичкова додала, що у 2023 році на території області було зареєстровано 275 випадків хвороби Лайма,  в т.ч. по м. Дніпро – 149 випадків. У минулому році досліджено більше тисячі кліщів, відсоток інфікованих кліщів склав  понад 50 %.

У Кривому Розі 5-річний хлопчик ледь не захворів на бореліоз через укус кліща

5-річний хлопчик з Кривого Рогу ледь не захворів на бореліоз – небезпечне захворювання, яке переносять кліщі. Про це повідомила лікар-інфекціоніст Світлана Куніцина.

-30 березня дитина з батьками приїхала до родичів у село. В першу ж ніч хлопчик поскаржився на біль в половині голови. Наступного дня його оглянув дитячий ЛОР, який призначив антибіотик на 5 днів, – повідомила Світлана Куніцина. –  А вже 3 квітня мати виявила на голові дитини “ситого” кліща. Хлопчика негайно повезли до дитячого хірурга, який видалив кліща і рекомендував обстежити його на наявність борелій – збудників бореліозу.

Аналіз показав, що кліщ був заражений бореліями. До Світлани Куніциної на консультацію дитина потрапила 6 квітня.

-Профілактичне антибактеріальне лікування призначається в перші 72 години після укусу кліща. І тоді є 80% надії, що пацієнт не захворіє, якщо кліщ містить в собі борелії, – зазначає лікар. – Але хлопчику пощастило, що його показали лікарю вчасно, що цей лікар (хоч і з іншої причини) призначив дитині антибіотик, що препарат був саме такий, який треба в даному випадку, що курс лікування був правильний, а хірург, видалив кліща та спрямував батьків на обстеження комахи, тож тепер у дитини є шанс не захворіти, – резюмує Світлана Куніцина.

Як захиститися від кліщів: поради лікаря

Сезонність – характерна риса активності кліщів. Перші випадки укусів фіксуються вже ранньою весною. Пік активності припадає на період із середини весни до першої половини літа. Як повідомила лікарка загальної практики одного з медзакладів Дніпра Вікторія В’ячеславівна, скарг на укуси кліщів зараз побільшало.

-За останній тиждень до мене тричі зверталися пацієнти, яких вкусив кліщ. Зараз це досить розповсюджено,- сказала сімейна лікарка. –  В одному з випадків була потрібна консультація інфекціоніста. Інші два ми спостерігали і не було необхідності призначати навіть превентивне лікування антибіотиками. 

Як і від інших життєвих неприємностей, стовідсоткового методу захисту від кліщів не існує, але є способи, які значно знизять ваші ризики.

– Найголовніше, що ми маємо пам’ятати, кліщі знаходяться у високій, густій траві чи кущах, – повідомила лікарка загальної практики Вікторія. – Кліщів немає на високих деревах, є лише міф, що вони падають зверху. Насправді ж, кліщі не можуть бути на рівні вище метра від поверхні землі. Тому, збираючись на природу, ми маємо одягати світлий одяг та використовувати репеленти. У аптеках представлено величезний вибір таких засобів. Відомо, що кліщі розпізнають людину за запахом. Тому репеленти їх відлякають. Дітям бажано заправляти штанці в шкарпетки, щоб шкіра була закритою. Більш того, кожні дві години потрібно оглядати шкірні покриви. Особливо за вухами, між пальцями, під колінами та під пахвами. У цих місцях шкіра більш тонка і комасі легше отримати доступ до крові людини. Також бажано не гуляти по заростях трави та чагарниках. 

Що робити, якщо ви виявили на тілі кліща

Вікторія В’ячеславівна повідомила, що кліщ, потрапляючи на людину, присмоктується не одразу. Комаха повзе догори і шукає відкриту ділянку шкіри, щоб присмоктатися. Тому періодичний огляд шкіри та одягу дуже ефективний. Але якщо кліщ все ж таки вкусив вас – не потрібно панікувати. 

-Багато випадків, коли люди лякаються, починають його швиденько висмикувати і частина кліща може залишитися у тілі людини, – пояснила лікарка загальної практики. – Потрібно бути готовим до того, що кліщ може вкусити, а також знати як діяти. Я рекомендую мати спеціальний гачок для видалення кліща. Він коштує недорого, але є дуже практичним. Якщо такого засобу немає, то знайте, що кліща потрібно видаляти відразу, як ви його помітили. 

Найкраще рішення – звернутися до найближчого травмпункту. Там працюють люди, які щодня з цим стикаються і добре знають як це робити. Якщо такої можливості немає, то вам доведеться вилучати кліща самостійно і зробити це потрібно оперативно.

-Захопіть кліща якомога ближче до місця, де він присмоктався, зробіть три повних оберти навколо поздовжньої осі. Не важливо за годинниковою стрілкою, чи проти, – пояснила Вікторія В’ячеславівна. –  Нагадаю, що у кліща є хоботок, від якого відгалужуються гачечки. Нам потрібно його викрутити, обережно підіймаючи. Висмикувати прямо – не можна. Потім оглядаємо кліща і дивимось, чи є в нього хоботок, чи всі частини збережені. Якщо ви помітили, що хоботок залишився у шкірі, обов’язково потрібно звернутися до хірурга, щоб видалити ці залишки. Окрім того, що є ризик захворіти на Лайм- бореліоз, можливе також і гнійне запалення шкіри. Якщо ви побачили, що кліщ живий, місце укусу обробіть антисептиком або промийте мильною водою. 

Живого кліща бажано здати на аналіз. Адреса лабораторії: м. Дніпро, вул. Госпітальна, 6. За результатами дослідження буде зрозуміло, чи є ризик захворювання. Не всі кліщі є носіями тих, чи інших захворювань. За словами Вікторії В’ячеславівни, якщо вам вдалося вийняти кліща зі шкіри у період до 48 годин, то ризик інфікування мінімальний.

-Після укусу кліща до трьох днів допустиме почервоніння, -додала лікарка. – Це таке “вікно”, коли превентивно можливе призначення лікування антибактеріальними препаратами, які попереджають ризик ускладнень. Якщо ви бачите, що була червона крапочка і вона зникла, то з цим можна нічого не робити. А якщо ця крапочка почала збільшуватися, також може з’являтися вінчик – еритема, її ще називають “мішень” чи “бичаче око”, потрібно обов’язково звернутися до лікаря.

Чи дієві “народні” методи видалення кліщів?

Багато людей вірять у міфи про те, як “легко” та “безпечно” витягти кліща в домашніх умовах за допомогою народних методів. Вони часто передбачають використання олії, солі, спирту, або навіть спалювання кліща. Це може призвести лише до ускладнення ситуації, впевнені лікарі.

-Ми не маємо стимулювати кліща, який присмоктався. Я знаю, що ставлять обручку, наливають туди олію, або бензин, або припалюють чи колють голкою кліща, – каже лікарка. – Потрібно розуміти, у кожної істоти є захисна реакція. Коли ми стимулюємо кліща такими методами, то ризик захворіти збільшується. Комаха починає гинути і викидати всі маси разом зі слиною. У тому числі виприскуючи речовини, яких ми боїмося, з більшою інтенсивністю. Коли перетягують кліща ниткою, то відривається черевце, а голівка залишаєтьсяу тілі людини. Тому краще викручувати, як я вже сказала.

Захворювання, які передають кліщі

Ймовірність укусу кліща найвища серед людей, які багато часу перебувають на відкритому повітрі, особливо у лісах, парках, на городах тощо. Лікарка повідомила, що людина не відчуває “напад”, адже кліщі під час укусу виділяють анестезуючу речовину. Тому важливо вчасно помітити та видалити небажаного гостя, адже він може завдати серйозної шкоди здоров’ю людини.

Найрозповсюдженіша проблема, до якої може призвести укус кліща – Лайм-бореліоз, – повідомила Вікторія В’ячеславівна. – Це захворювання вражає серцево-судинну систему, опорно-руховий апарат, шкіру. Також пошкоджується нервова система, можливі проблеми з суглобами. У дітей це може призвести до тяжких наслідків. При пізньому виявленні ризики зростають.

Ризик зараження залежить від тривалості присмоктування кліща: протягом доби вірогідність інфікування досить мала, а в кінці третьої доби наближається до 100 %.

-Здебільшого, інкубаційний період від трьох до тридцяти днів. Але бувають випадки, коли він триває до півроку, – сказала Вікторія В’ячеславівна. –  Важливо виявити на ранніх стадіях. Міряємо температуру, оглядаємо місце укусу, звертаємо увагу на грипоподібні симптоми. Також кидається в око мігруюча еритема. Якщо дитину вкусив кліщ за вухом, то пляма може розповсюдитись і на голову і на обличчя. Тоді необхідно пройти курс лікування в інфекціоніста специфічними препаратами. Хвороба виліковна, але чим раніше ми її діагностуємо, тим ризик ускладнень буде меншим. 

Хвороба Лайма, яку переносить іксодовий кліщ, дійсно серйозна, але це не означає, що вам потрібно приймати антибіотики після кожного укусу. Насправді, профілактика антибіотиками не рекомендується і може мати негативні наслідки для вашого здоров’я.

-Антибіотики – це такі речовини, які мають призначатися доцільно. Це лікування має бути обгрунтованим, – підкреслила лікарка загальної практики. – Такі ліки проходять через печінку. У дітей може виникнути гепатотоксичність. За нашими протоколами, немає превентивного призначення антибіотиків відразу. Немає такої доказової бази і необхідності.

Пам’ятайте: профілактика – це найкращий захист! Дотримуючись простих правил, ви зможете зберегти своє здоров’я та насолодитися прогулянками на свіжому повітрі.

Фото Валерія Федоріщева.

Категорія: Важливо, Новини Дніпра, Новини здоров'я Дніпра, Тема дня

Позначки: ,

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також: