Site icon Наше Місто

Брудний шлейф на десятиріччя: як війна вплинула на екологію Дніпра

як війна влинула на екологію Дніпра

Кожна ворожа ракета у бік України несе не лише руйнування, а й посилює екологічну катастрофу. Вибухи призводять до викиду в атмосферу великої кількості шкідливих речовин: пилу, сажі, оксидів азоту та сірки, канцерогенних сполук. Ці речовини забруднюють повітря, яким дихають люди. А дрібний пил, що утворюється внаслідок обстрілів, може осідати на ґрунті та водоймах, негативно впливаючи на екосистеми. Як війна змінила екологію Дніпра, розбирався кореспондент “Нашого міста”.

Війна в Україні, на жаль, приносить не лише людські страждання та руйнування, але й значну шкоду довкіллю. Кожна ворожа ракета, що летить у бік Дніпра, несе загрозу екосистемі нашого міста.

З початком повномасштабного вторгнення росії в Україну 24 лютого 2022 року, Дніпро, як і інші міста країни, зазнає значного екологічного тиску. Бойові дії, обстріли та руйнування промислових об’єктів призвели до серйозних проблем з довкіллям, які матимуть як короткострокові, так і довгострокові наслідки.

Найбільша проблема у Дніпрі – відходи від руйнації, – розповідає Ірина Козлова, заступниця директора департаменту екологічної політики Дніпровської міськради. –  Вона характерна для кожного великого міста, але у Дніпрі відходи більш важкі (за вагою – Ред.), тому що у нас потерпають промислові підприємства. Ці відходи потрібно вивезти на майданчик тимчасового зберігання і потім підготувати для переробки.

Чекаємо на японські технології

Влітку у Дніпрі має запрацювати унікальне обладнання, яке нашому місту надала Японія. Країна, яка постійно потерпає від стихійних лих, передає Україні свій досвід переробки відходів руйнації.  Таким чином вже через кілька місяців Дніпро збирається утилізувати залишки зруйнованих ворожими ракетами будівель за японськими технологіями

Приїдуть великі дробарки, які важать 40 тонн кожна, – пояснює Ірина Козлова. – Вони спроможні перероблювати велику кількість таких відходів. Потім з них можна робити цемент, бетон та використовувати ці матеріали для ремонту доріг. І навіть готувати з частково забруднених відходів інертну суміш для пересипки балок та полігонів для сміття. Кожні 2,5-3 метри сміття, яке захоронюється на полігоні, треба пересипати сумішшю для того, щоб запобігати його самозагоранню. Поки у Дніпрі відходи від руйнації складають на окремих територіях, де вони чекають на японські технології.

Прямий вплив бойових дій на екологію

Непрямий вплив війни на екологію

Наслідки на десятиріччя

Війна в Україні стала серйозним викликом для довкілля Дніпра та всієї України. Щодня уламки ракет та боєприпасів, а також хімічні речовини, що викидаються при вибухах, забруднюють ґрунт. Це призводить до загибелі корисних мікроорганізмів, зниження родючості ґрунту та забруднення ґрунтових вод. Забруднений ґрунт стає непридатним для вирощування їжі, а також може становити загрозу для здоров’я людей та тварин. Наслідки катастрофи доведеться долати десятиріччями. 

Зараз постійно відбувається забруднення грунтів та атмосферного повітря токсичними речовинами, що містяться у бойових частинах зброї, – каже Ірина Козлова. –  Все це потрапляє до нашого грунту і все це буде зберігатися довгі роки. Я сподіваюсь, що нам будуть надані якісь технології, або методи очищення. По-перше, нам треба буде зробити оцінку забруднення територій.

Вона нагадує, що ворожі ракети та “шахеди” неодноразово влучали в об’єкти водного господарства України, все це ускладнює очищення питної води. А через постійні обстріли міста України, і у тому числі Дніпро, позбавляються захисних бар’єрів. Мова про ті дерева, які ростуть периметрами полів. Саме вони захищають міста від пилу у вітряну погоду.

А зараз, коли через обстріли та уламки ракет горять поля і ці дерева, то знищується цей захисний бар’єр й це погіршує якість атмосферного повітря. Зараз дуже збільшилася площа вигорання. Нам необхідно зосередитися на збільшенні кількості зелених насаджень та відновлювати ці захисні бар’єри, – додає заступниця директора департаменту екологічної політики Дніпровської міськради.

Небезпечні пляжі

З наближенням теплого сезону загострюється проблема з відвідування пляжів та прибережних територій. Нагадаємо, що під час війни в Україні та, зокрема у Дніпрі діє заборона на вихід на відкриту площину водних об’єктів. Це викликає певні обмеження для рибалок та любителів водного відпочинку, але є виправданим заходом в умовах війни.

Важливо усвідомлювати ризики, пов’язані з перебуванням на пляжах та на територіях біля водойм:

Перебування на пляжах може бути небезпечним – там навіть можуть накопичуватися токсичні речовини від залишків бойових частин зброї. Ми розуміємо, що часто залишки ракет та “шахедів” потрапляють до річки, – додає Ірина Козлова.

Фото: Валерій Кравченко

Роблять все, що можливо

Попри всі складнощі воєнного часу, Дніпро робить певні кроки для подолання екологічних проблем, спричинених війною.

Які заходи проводять 

На жаль, наразі складно дати остаточну оцінку екологічного впливу війни на Дніпро. Потрібні ґрунтовні дослідження та час, щоб визначити масштаби руйнувань та довгострокові наслідки для довкілля. Екологічна інспекція займається фіксацією фактів екологічних злочинів проти України й збирає матеріали для того, щоб обчислити шкоду, яку завдає нам військове вторгнення рф. 

Нагадаємо, раніше ми писали, як масова мобілізація водіїв сміттєвозів вплинула на вивіз відходів у Дніпрі.

Категорія: Війна, Новини Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра, Тема дня

Позначки: , , ,

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також:

Exit mobile version