![](https://nashemisto.dp.ua/wp-content/uploads/2024/04/klara-993x662.jpg)
Корінна мешканка Дніпра – Клара Юхимівна Мамченко вже наступного року відзначить сторічний ювілей. Відважна жінка за своє життя стала свідком вже другої війни і є учасницею бойових дій. Більш того, всі чоловіки в її родині присвятили своє життя захисту Батьківщини. А сама вона обрала одну з найгуманніших професій. Детальніше про життя нашої землячки читайте в матеріалі «Наше місто».
Клара Юхимівна народилась у Амур-Нижньодніпровському районі Дніпра. Тоді це було козацьке село Мануйлівка. Можливо, славетна історія її малої Батьківщини дала таку силу волі і жагу до життя нашій співрозмовниці і її нащадкам.
-Тоді це було село Мануйлівка, а тепер – це частина міста, Лівобережжя, – розповіла Клара Юхимівна. – Мої батьки також народилися на Дніпропетровщині. Батько був військовослужбовцем, а мама вчителькою. Ми з родиною об’їздили всю Україну. Після демобілізації батька повернулися до Дніпра, де він став працювати викладачем історії.
У 1941-му році почалася Друга світова війна. Вона назавжди змінила життя цієї родини.
![](https://nashemisto.dp.ua/wp-content/uploads/2024/04/klara-iukhymivna-993x662.jpg)
-Моєму батькові на початку війни було 47 років, але він пішов на фронт, не чекаючи повістки. Цього ж року наприкінці серпня він загинув, захищаючи Дніпро, – сказала Клара Юхимівна. – Коли почалася війна я закінчила 8 класів, мені йшов шістнадцятий рік. Ми з мамою евакуювалися в станицю Старопавлівку. І освіту я отримувала вже в евакуації, не пропустила жодного року. Там закінчила 9-й клас. Згодом ми разом з усіма мешканцями Старопавлівки евакуювалися до станиці Ардон, що біля підніжжя Військово-Грузинської дороги. Більш того, весь цей шлях ми переганяли колхозний скот, рятуючи його від фашистів. В дорозі мені виповнилось 17 років. Оселилися у місті Горі, там я закінчила 10 класів. Там був єдиний вищий навчальний заклад – Педагогічний інститут. В нього я і вступила. Вдень я вчилася, а в нічну зміну йшла на консервний завод, працювала різноробом. В інституті була з восьмої ранку до другої години дня, потім – невелика перерва. В цей час я поспіхом у їдальні щось їла, навіть без хліба, бо він був по картках. І відразу йшла на завод, де працювала до 12:00. А якщо було термінове замовлення, то й до ранку – війна.
Лише у грудні 1944-го року Клара з мамою повернулися до рідного Дніпра, який вже було звільнено. Приїхали на світанку і вигляд міста вразив дівчину до глибини душі. Каже, що це був один з найяскравіших спогадів її юності.
-Ми йшли проспектом Карла Маркса (тепер Дмитра Яворницького) і бачили, на що німці перетворили місто, яке я люблю понад усе, – пригадує Клара Юхимівна. – Весь проспект було спалено, навкруги – чорні стіни. Вціліло лише декілька споруд: поштове відділення, магазин “Дитячий світ” та будівля готелю. Ми мешкали усією родиною у маленькій кімнаті по вулиці Володарського. Наше житло вціліло. Я продовжила навчання в місцевому університеті. Підручників не було, конспекти переписувала під копірку. Опалення та світла також не було. Після війни було дуже важко. 1947-й рік був страшним для усіх нас. Неврожай, спека. А окрім того, зерно забирали і залишали народ майже ні з чим. Люди вмирали на вулицях з голоду. Не знаю, як мені вдалося вижити.
![](https://nashemisto.dp.ua/wp-content/uploads/2024/04/mamchenko-klara-993x662.jpg)
У родині Клари Юхимівни всі чоловіки були військовослужбовцями. І її батько Юхим, і брат Володимир, і син Станіслав, і онук Євген також обрали кар’єру військового.
-Війна – це велике лихо. На мій вік випала вже друга, – бідкається жінка. – Я зараз думаю, що буде з нашою рідною Україною, яку руйнує ворог. Що нас чекає після війни. Дуже боляче за молоде покоління. Мій ранок починається з того, що я вимірюю тиск, щоб знати стан свого здоров’я на сьогодні. Потім вмикаю телевізор, щоб дізнатися про події на фронті. Мені боляче дивитися на те, що відбувається. Так само було і за часів моєї молодості. На вулицях було багато чоловіків без кінцівок, з важкими каліцтвами. І зараз молоді, гарні хлопці гинуть, залишаються каліками. За що це все нам? Тим не менш, ми всі віримо у Перемогу і дуже чекаємо її.
Клара Юхимівна все своє життя працювала вчителькою, має близько 40 років педагогічного стажу. На пам’ять про ті роки зберігає вазу для квітів та плюшевого ведмедика, подарованих учнями.
![](https://nashemisto.dp.ua/wp-content/uploads/2024/04/myshka-993x662.jpg)
![](https://nashemisto.dp.ua/wp-content/uploads/2024/04/vaza-441x662.jpg)
Фото Валерія Кравченка.
Читайте також: Як оформити послугу єМалятко: корисні поради для батьків з Дніпра.
Категорія: Важливо, Війна, Інтерв'ю, Новини Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра