Site icon Наше Місто

Сон під час війни: лікарка з Дніпра розповіла, як зберегти здоров’я та душевний спокій

Війна жорстоко втручається у життя людей, руйнуючи не лише звичний побут, а й збиваючи з ладу внутрішні годинники – біоритми. Постійна небезпека та регулярні повітряні тривоги не дають нам спокійно заснути. Ми відчуваємо страх, тривогу, стрес, нервове напруження, розпач. Все це неабияк виснажує.Журналісти “Наше місто” поспілкувались з Оленою Євгенівною –  лікарем-неврологом вищої категорії,  завідуючою неврологічним відділенням одного з медзакладів Дніпра на тему, близьку майже кожному українцю – розлади сну.

Порушення сну – проблема більшості українців

За словами Олени Євгенівни, з початку повномасштабного вторгнення значно зросла кількість звернень людей з психологічними проблемами. Лікарі фіксують погіршення загального стану здоров’я населення в умовах війни.

 – Пацієнти, які стикаються з воєнною ситуацією, скаржаться на депресію, тривогу, посттравматичний стресовий розлад та інші психічні проблеми через стрес, страх та невизначеність, – повідомила пані Олена. – Стрес та тривога, пов’язані з війною, можуть призвести до порушень сну, таких як безсоння або жахи. Війна може призвести до загострення хронічних захворювань або виникнення інших медичних проблем. Втрата родини, домівки, евакуація та інші соціальні проблеми можуть впливати на фізичне і психологічне здоров’я людей.

У дніпрянки Валерії на початку війни з’явилось відчуття тривожності, погіршення загального настрою, зниження концентрації уваги. 25-річна дівчина каже, що мала серйозні проблеми зі сном, тому відразу звернулась до сімейного лікаря.

Фото Володимира Федоріщева

 – Через тривожність я не могла заснути, – розповіла вона. – Лікарі мені  порекомендували багато корисних речей, серед яких релаксація, техніка пізнання навичок турботи про себе та інших. Одна з порад – зайнятись волонтерством. Я стала плести сітки, збирати ліки для військових, робити окопні свічки. Це відволікло від стресу, я спілкувалась з іншими людьми і захопилася цим. Також я стала малювати, завела кошеня. Це призвело до покращення настрою та працездатності. Скарг у мене вже немає. 

Наталія Середа – ще одна із мільйонів українців, які від початку війни не можуть нормально спати, жінку охоплює тривога, що й заважає їй розслабитись та заснути.

Фото Володимира Федоріщева

– Я звернулася до своєї сімейної лікарки з подібними скаргами, – розповідає Наталія Євгеніївна. – Лікарка ретельно мене оглянула, розпитала про самопочуття та дала слушні поради, як покращити сон та знизити рівень тривоги. Вона також показала мені декілька простих вправ для релаксації. Завдяки допомозі сімейної лікарки я вже почуваюся значно краще. Я щиро вдячна їй за увагу та професіоналізм.

Чи можна самостійно діагностувати порушення сну та пити снодійне

Самостійна діагностика порушень сну може бути складною і не завжди точною, але деякі ознаки можуть служити індикаторами можливих проблем.

Фото з архіву лікарки

 – Хоча самостійна діагностика може надати загальну інформацію про ваш сон, важливо пам’ятати, що тільки лікар може поставити остаточний діагноз та дати рекомендації щодо лікування, якщо це необхідно, – підкреслила Олена Євгенівна. –  Якщо ви маєте серйозні побоювання щодо свого сну або його якості, краще звернутися до кваліфікованого фахівця.

Більш того, за словами лікаря-невролога вищої категорії, самостійний прийом снодійних препаратів може бути ризикованим, тому це не рекомендується робити без консультації з лікарем.

Фото з відкритих джерел

– Більшість снодійних засобів можуть мати побічні ефекти, такі як сонливість у денний час, важкість у прокиданні, розлади шлунково-кишкового тракту, або навіть залежність, – попередила Олена Євгенівна. –  Прийом снодійних без лікарського контролю може призвести до непередбачених реакцій організму. Також снодійні можуть взаємодіяти з іншими ліками, які ви приймаєте. Це може призвести до небезпечних ускладнень.

 Прийом снодійних може тимчасово полегшити проблему зі сном, але не вирішить причини її виникнення. Без з’ясування та лікування причин порушень сну, проблема може поглиблюватися. Ба більше – деякі снодійні можуть викликати залежність і з часом людина вже не зможе спати без прийому препарату.

Методи лікування порушення сну

Як повідомила Олена Євгенівна, існує декілька методів лікування порушень сну. Вибір конкретної методики зазвичай залежить від причин порушення сну, типу сонних розладів та індивідуальних особливостей пацієнта.

Психологічні та поведінкові терапії: Ці методи включають техніки, такі як когнітивно-поведінкова терапія і терапія розслаблення. Вони спрямовані на зміну неправильних звичок і думок, які можуть призводити до порушень сну, а також на встановлення здорових режимів сну.

Фармакотерапія: включає використання лікарських засобів, таких як снодійні, антидепресанти або засоби для лікування синдрома апное уві сні. Важливо враховувати, що фармакотерапія має бути призначена лікарем і використовуватися тільки відповідно до його рекомендацій.

Природні та альтернативні методи: деякі люди віддають перевагу природним засобам, таким як трави чи суперфуди, а також альтернативним методам, таким як акупунктура або масаж.

Зміни у спальному середовищі: зміни у середовищі сну, такі як затемнення кімнати, використання білого шуму або регулювання температури, також можуть допомогти покращити якість сну.

Лікування основних медичних проблем: якщо порушення сну виникає внаслідок медичних станів, таких як апное уві сні або розлади настрою, лікування цих проблем може покращити якість сну.

 – Краще всього підібрати метод лікування під керівництвом лікаря, який проведе необхідну діагностику і надасть індивідуальні рекомендації на основі вашого стану здоров’я та симптомів, – зазначила Олена Євгенівна.

Порушення сну впливають на здоров’я людини

 Порушення сну можуть мати значний вплив на загальне здоров’я людини, оскільки сон є важливою частиною фізіологічних процесів, необхідних для відновлення організму.

Фото з відкритих джерел

 – Недостатній сон або порушення сну можуть призвести до зниження імунітету, збільшення ризику виникнення захворювань, таких як серцево-судинні захворювання, цукровий діабет, ожиріння та інші хронічні захворювання, – сказала Олена Євгенівна. – Деякі дослідження показують, що недостатній сон може також збільшувати ризик виникнення психічних розладів, впливати на пам’ять, увагу, концентрацію та інші когнітивні функції. Люди, які страждають від порушень сну, часто відчувають себе менш енергійними та менш задоволеними відпочинком.

Також недостатній сон може підвищити ризик аварій на дорогах та нещасних випадків на виробництві. Все це через погіршення реакційної здатності та зниження уваги. Також режим сну має величезний вплив на якість життя людини.

 – Режим сну відіграє важливу роль у загальному самопочутті та якості життя людини, – додала лікар-невролог. –  Він впливає на фізичне здоров’я, психологічний стан, енергію та продуктивність, якість відпочинку, стійкість до стресу. Дбайливе ставлення до свого сну і встановлення регулярного режиму сну може позитивно позначитися на вашому фізичному та психологічному здоров’ї. 

Поради лікаря людям, які страждають від порушення сну

Регулярні повітряні тривоги, які найчастіше застають нас уночі, — неабияке випробування для організму. Для того, щоби мінімізувати негативний вплив на ментальне та фізичне здоров’я, слід дотримуватися низки правил.

– Створіть регулярний розклад сну, – радить Олена Євгенівна. Намагайтеся лягати і прокидатися в один і й той самий час кожного дня, навіть у вихідні. Облаштуйте тихе, темне і прохолодне місце для сну. Використовуйте зручне ліжко та подушки, щоб забезпечити собі максимальний комфорт. Уникайте споживання кофеїну та алкоголю перед сном, оскільки ці речовини можуть перешкоджати нормальному сну. Створіть ритуали перед сном, які сигналізують вашому організму про наближення часу для сну, наприклад, читайте книгу, слухайте спокійну музику або робіть розслаблюючі вправи. Намагайтеся не спати вдень. Ведіть активний спосіб життя. Фізична активність допомагає покращити якість сну. Однак уникайте інтенсивних тренувань безпосередньо перед сном, оскільки вони можуть підвищити вашу бадьорість. Намагайтеся розслабитися за допомогою технік релаксації, таких як медитація, глибоке дихання або йога.

Сови, жайворонки та голуби: як біоритми впливають на сон людини

Ночі українців зазвичай минають в укриттях, вдома у коридорі чи у власному ліжку, коли ми готові будь-якої миті зірватися за сигналом повітряної тривоги. Уже понад два роки «сови», «жайворонки» та «голуби» мають спільну проблему та намагаються обрати для себе оптимальний варіант сну.

Фото “Наше місто”

Відомо, що люди в усьому світі діляться на три умовні групи, залежно від хронотипу. Хронотип – індивідуальні для кожної людини особливості добових ритмів організму.

Фото з сайту аптеки АНЦ

– На хронотип впливають циркадні ритми – це внутрішній біологічний «годинник» організму, які відповідають за періоди сну і неспання, спаду і підвищення активності, –  повідомила провізор Олександра Щербакова, категорійний менеджер мережі аптек. – Такий «годинник» є майже у всіх живих організмів на планеті. Як би ви не змушували себе і не хотіли перебудуватися з «сови» на «жайворонка» – нічого не вийде. Перебудувати свої циркадні ритми, на жаль, неможливо. Хронотип передається у спадок, наприклад, як колір очей. А циркадні ритми на рівні організму керуються ритмічною експресією генів на молекулярному рівні. Тобто саме генетика керує роботою циркадних ритмів і безпосередньо впливає на хронотип людини.

За статистикою, в сучасному світі приблизно 40% – “сови”, 25% “жайворонки” і 35% – “голуби”. Кандидат медичних наук, сомнолог, кардіолог Юрій Погорецький відзначив, що біологічні годинники представників усіх хронотипів починають працювати о 22 годині.

Фото з відкритих джерел

– Засинання пізніше 22 години я називаю відсутністю культури сну, сказав Юрій Погорецький. – Через негативний вплив зовнішніх факторів час засинання зміщується, що дуже шкідливо для організму людини. І це стосується представників усіх хронотипів. Але для нормального сну потрібен спокій. Тож хочу побажати усім спокою та витривалості. Бережіть себе та під час тривог йдіть в укриття. За можливості, підготуйте там місця для комфортного сну. А якщо це неможливо, то як тільки з’явиться можливість відіспатися – використовуйте цей час.

Згідно з дослідженнями вчених, людина може прожити без їжі довше, ніж без сну. Науковці стверджують, що для повного відновлення організму потрібно спати 7-8 годин на добу. Пам’ятайте,повноцінний сон – це запорука вашого здоров’я. Живіть в гармонії з біоритмами, бережіть себе та своїх близьких!

Категорія: Важливо, Інтерв'ю, Новини Дніпра, Новини здоров'я Дніпра, Тема дня

Позначки: ,

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також:

Exit mobile version