Цього року через війну ті, хто хочуть вступити до українських вишів, мають знову складати НМТ замість ЗНО. Завтра, 14 березня, розпочинається реєстрація на національний мультипредметний тест. Про це повідомляє «Наше місто». Основний етап реєстрації для участі в основних сесіях НМТ триватиме до 11 квітня включно. Які особливості буде мати НМТ-2024?
Зареєструватись треба до 11 квітня
Наказом Міністерства освіти і науки України затверджено календарний план організації та проведення у 2024 році національного мультипредметного тесту. Тестування проходитиме під час основних і додаткових сесій. Основні відбудуться з 14 травня до 25 червня, додаткові – 11–19 липня. Також передбачено два періоди реєстрації осіб, які бажають взяти участь в НМТ.
Основний етап реєстрації осіб для участі в основних сесіях НМТ триватиме з 14 березня до 11 квітня включно. До 15 квітня зареєстрований учасник матиме змогу в персональному кабінеті внести зміни. Він має право змінити предмет на вибір на інший чи змінити населений пункт в Україні чи за кордоном, у якому він бажає пройти НМТ.
У додатковий період з 10 до 15 травня матимуть змогу зареєструватися для проходження НМТ під час додаткових сесій ті, хто не змогли цього зробити з поважних причин під час основного періоду реєстрації. Та ті, хто реєструвався в основний період реєстрації, але їм було відмовлено. Зміни до реєстраційних даних можна буде внести до 19 травня.
З 8 травня для зареєстрованих учасників основних сесій НМТ з’явиться можливість завантажити зі своїх персональних кабінетів запрошення, де буде зазначено дату, час і місце проведення НМТ. Учасники додаткових сесій матимуть змогу дізнатися про дату, час і місце проведення тестування з 8 липня. З міркувань безпеки не буде публікуватись інформація про те, де на території України відбудуться тестування. Його організатори наполегливо рекомендують учасникам не розголошувати, де й коли проходитиме тестування. Адже від цього може залежати безпека і їхня, і організаторів НМТ. Інформацію про результати основних сесій НМТ за шкалою 100–200 балів буде розміщено в персональних кабінетах учасників до 2 липня, додаткових сесій – до 26 липня.
Одна зміна з перервою на перекус
Цього року вступникам до вишів доведеться добряче підготуватись та показати свої знання одразу з чотирьох предметів. А саме з української мови, історії України, математики та одного предмета за вибором. І все це – в один день. Які особливості у зв’язку з цим матиме НМТ? Про це «НМ» докладно розповіла директор Дніпропетровського регіонального центра оцінювання якості освіти Марина Горбенко-Хвастунова.
– Тестування буде проходити в одну зміну, а не у дві, як це було минулого року, – зазначає Марина Михайлівна. – У першому модулі протягом двох годин абітурієнти будуть складати українську мову та математику. Далі буде 20-хвилинна перерва та другий модуль. У ньому будуть питання з історії України та предмета за вибором. Час у модулях учасники НМТ розподіляють так, як їм це потрібно. Після закінчення кожного модуля учасник буде бачити свої тестові бали. Потім вони будуть переведені у рейтингову шкалу від 100 до 200 балів, з якими учасники НМТ вступають до ЗВО.
Протягом перерви абітурієнти мають знаходитись тільки у пункті тестування. При цьому вони зможуть поїсти – дозволено взяти з собою перекус. Телефони з ними будуть. Але цього року буде діяти металоконтроль. Під час виконання тестів телефони тримати при собі не можна. У кожному пункті тестування буде металошукач. Також цьогоріч під час проведення НМТ обов’язковим є відеоспостереження. Тож списати чи проконсультуватись з сусідом буде неможливо.
– Минулого року НМТ тривало 10 робочих днів по дві зміни, – згадує Марина Горбенко-Хвастунова. – Цього року через те, що НМТ будуть проходити в одну зміну, сесія триватиме довше. У травні тести будуть складати випускники минулих років. Школярі закінчують навчальний рік у червні, саме тоді і писатимуть тести.
Від хакерських атак ніхто не застрахований
Минулого року по всій країні від учасників НМТ було чимало нарікань на зависання системи під час тестування. Через це дехто з них не зміг зберегти свої відповіді і був змушений йти на додаткову сесію. Як з цим буде цього року? За словами Марини Горбенко-Хвастунової, причиною цих негараздів були хакерські атаки рф. Тож оскільки бути застрахованими від них ми не можемо і зараз, спрогнозувати те, наскільки вдало все відбудеться стовідсотково неможливо.
– Ми працюємо над тим, щоб тестування пройшло максимально правильно, – зазначає Марина Михайлівна. – Але процедури проведення НМТ можуть піти не за планом у зв’язку з цим, що ми знаходимось у стані війни. За регламентом, якщо повітряна тривога триватиме більше двох годин, ми маємо припинити тестування і відправити його учасників на додаткову сесію. Але водночас ми гнучко підлаштовуємось під те, що відбувається. Якщо стан дітей та педколективу дозволятиме продовжити тестування навіть після двогодинної тривоги, ми це зробимо.
У Дніпрі цього року будуть задіяні ті пункти тестування, які знаходяться в укриттях. В них так само, як і в кабінетах, будуть облаштовані екзаменаційні центри. Пунктів тестування стане більше, вони будуть розташовані у вишах та школах. За прогнозами цього року НМТ у Дніпрі будуть писати близько 10 тисяч чоловік, з них біля 5 тисяч – місцеві мешканці. Інші – абітурієнти з Донецької, Харківської, Запорізької областей. Зараз організатори тестування докладають максимальних зусиль для того, щоб створити безпечні умови для іспитів під час війни.
Підтримка батьків є дуже важливою
Як краще підготуватись до тестування, щоб в той самий день не розгубитись? Дніпровська психологиня Елла Загребельна радить абітурієнтам намагатись підтримувати позитивний настрій та віру в свої здібності. Також дуже важливими є достатня кількість часу для відпочинку та релаксації.
– Повторюючи матеріал, виконуйте вправи для підвищення концентрації, – радить Елла Загребельна. – Для цього оберіть складну тему та розкажіть її однокласникам, батькам, будь кому. Це допоможе краще зрозуміти матеріал. Не забувайте про дихальні вправи: виконуйте їх для заспокоєння та зняття стресу перед НМТ. А ще візьміть у ліву руку будь-який предмет – це допоможе опанувати свої емоції. Обговоріть свої страхи та почуття з друзями, родиною або психологом, якщо це необхідно. На тестування не забудьте взяти з собою воду. Пам’ятайте, що психологічна підготовка так само важлива, як і академічна.
Батькам психологиня радить відкрито та довірливо спілкуватися зі своїми дітьми. Розділяти їхні емоції, почуття та думки, підтримувати їх у складних ситуаціях та допомагати знаходити рішення.
– Різні діти мають різні способи навчання, – підкреслює Елла Загребельна. – Допоможіть своїй дитині знайти той спосіб, який працює для неї найкраще. Для цього використовуйте різні методи: такі як візуалізація, асоціації та зв’язки, аудіозаписи, написання карток для запамʼятовування. А ще допомагайте дитині зняти стрес. Для цього зосередьтеся на позитивних аспектах навчання та змагання.
Репетитори – найкращі друзі абітурієнтів
Як дніпровські абітурієнти готуються до НМТ? У кожного – свій рецепт. Хтось винаймає репетиторів, хтось покладається на ті знання, що отримує у школі, хтось готується до іспитів самостійно. Олександр Коваль цього року закінчує 11-й клас фінансово-економічного ліцею у Дніпрі. Куди буде вступати, ще остаточно не вирішив. Але до НМТ, звісно, готується на повну.
– Готуватися до тестування я почав у серпні минулого року, але більш активно – у грудні, – розповідає Олександр. – Вважаю, цього часу цілком достатньо на підготовку. Ось тільки, якщо б я міг зосередитись на тому, щоб тільки готуватись до чотирьох предметів – було б взагалі чудово. Тому що в мене дуже багато часу йде на дорогу до ліцею, який знаходиться в іншому мікрорайоні. І на заняття іншими предметами, які мені не будуть потрібні під час іспитів. Готуватись було б значно легше, якщо б я був на дистанційному навчанні. А в мене змішана форма, тож маю їздити до ліцею.
Зараз по всіх чотирьох предметах хлопець займається з репетиторами. Він вважає, що тільки уроків у навчальному закладі для підготовки точно не достатньо. Олександр додатково займається з вчителем з української мови з того ж ліцею, де навчається. А також з вчителькою з математики, яка вже зараз на пенсії. Ще є онлайн-курси з історії України та заняття з репетитором з англійської мови. Саме цей предмет випускник обрав четвертим. Середня ціна уроків – 400 гривень за одну годину. Найдешевше обходиться українська мова – 250 гривень.
– Пробні тестування я проходив поки що тільки частково, – зізнається Олександр Коваль. – Зроблю це пізніше, коли краще підготуюсь. Вважаю, що успішно скласти чотири предмети в один день буде досить складно. Але що робити – буду готуватись та складати. Кажуть, у 2025 році взагалі буде п’ять предметів під час НМТ. Тож в мене, виходить, ще не найгірший варіант.
Дистанційка допоможе вмотивованим
Дніпрянин Арсеній Сосна складав НМТ минулого року. В нього був один з найуспішніших результатів у нашому місті: математика та англійська мова – 200 балів, українська мова – 195. Зараз він навчається на факультеті прикладної математики ДНУ ім. О. Гончара.
– Мені дуже пощастило, що я перебував майже два останніх роки у школі на дистанційному навчанні, – вважає Арсеній. – Завдяки цьому я зміг зосередитись саме на тих предметах, які були потрібні для тестування. Математикою займався два роки – у репетиторському центрі та самостійно. Батьки платили 200 гривень за годину. Англійську поглиблено вивчав на курсах, починаючи з сьомого класу, у десятому до початку великої війни займався з репетитором. А потім готувався самостійно, бо рівень в мене вже був достатньо високий. З української мови в мене був репетитор протягом останнього року у школі. Заняття проходили онлайн і коштували 150 гривень за годину.
Тим, кому у цьому році треба бути складати НМТ, Арсеній Сосна радить якомога частіше проходити тести минулих років. А під час екзамену правильно розподілити час та власні сили. Спочатку братись за той предмет, який є для абітурієнта найважчим. Але, якщо якесь завдання не буде одразу підкорюватись, не варто витрачати на нього занадто багато часу. Краще відкласти його та повернутись до нього пізніше. Після того, як будуть виконані менш складні тести.
Фото з відкритих джерел та з архіву героїв.
Нагадаємо, раніше ми писали про те, як об’єднують вищі у Дніпрі.
Категорія: Новини Дніпра, Освіта, Тема дня
Позначки: Головне, Новини Дніпра, Школи Дніпра