Сьогодні нашу країну захищають не тільки чоловіки, а й чарівні та привабливі жінки. Тисячі українок добровільно прийшли до військкоматів і стали військовими кухарями, бухгалтерами, діловодами. Наші дівчата – лікарі, медсестри, госпітальєрки. Найвідважніші наші землячки зі зброєю в руках на нулі відбивають ворожі атаки. За останні п’ять років кількість жінок в українській армії зросла майже вдвічі. Зараз у ЗСУ служить понад 42 тисячі захисниць, з них 5 тисяч — безпосередньо на передовій. З-поміж них чимало дніпрянок. Чому наші мужні землячки дедалі частіше обирають військові професії? Як їм служиться в армії? У темі розбирався журналіст «Нашого міста».
В екстремальних ситуаціях спрацьовує інстинкт самозбереження
Мати трьох дітей Євгенія Іванова свого часу закінчила Харківський автомобільно-дорожній університет і не збиралася служити. Диплом транспортного логіста обіцяв чудові перспективи «на громадянці». Все вирішила випадковість.
– Однокурсник пішов служити, і я подумала: чому б теж не спробувати», – розповідає Євгенія. – Ну і стала військовослужбовцем у Маріуполі. Там і познайомилася із Сергієм, майбутнім чоловіком, теж військовим. Було це ще 2008-го, задовго до війни. Армія тоді була іншою. Жінок у військових частинах було мало, та й посад для них не вистачало. Гендерний принцип не працював. Ну, а коли почалася війна, все докорінно змінилося. Армія до 2014 року та після – дві різні армії. А після лютого 2022-го українське військо зовсім інше. Відчула це на собі. У березні того року на «Азовсталі» загинув мій чоловік. У тому ж березні військовослужбовців жінок, які мали дітей, відпустили додому. Аби ми були на зв’язку.
Коли Маріуполь стали постійно обстрілювати, Євгенія Іванова з трьома доньками понад два тижні ховалися у підвалі.
– Звичайно, було важко, – продовжує Євгенія. – Усі ми брудні, немиті, нечесані. Їжу я готувала на вулиці і бувало, що снаряди пролітали зовсім близько. Але про смерть не думала.
Потім Євгенія перевелася до Дніпра, де продовжує служити головним сержантом. Звільнятися не збирається. А про труднощі служби каже так.
– Зараз в армії жінки виконують ту ж саму роботу, що й чоловіки, – зазначає Євгенія. – Ніякої різниці! Для молодих, я думаю, це не так важко. Звісно, з роками фізичні навантаження даються непросто. Але в екстремальних ситуаціях спрацьовує інстинкт самозбереження. І якщо потрібно, ти літатимеш, повзатимеш, будеш тягнути усе, що дадуть. З’являться додаткові ресурси. Відкриється друге дихання і навіть третє.
На фронт дівчата-добровольці пішли ще 2014-го
Серед перших жертв війни з росією стали дівчата, які ще десять років тому записалися добровольцями. Згадаймо медсестру Ірину Іванюш, яка отримала тяжкі поранення.
З раннього дитинства Іра мріяла одночасно про літературу та медицину. І згодом реалізувала свої мрії.
– З української мови та літератури в Іри були максимальні “200 балів”, – розповідала мати патріотки Ганна Петрівна, – Дуже любила книги читати. Книжки для доньки – це все.
Тому й вступ на філфак Дрогобицького педагогічного університету імені Франка для шкільної випускниці був цілком логічним. А після дипломування Ірина влаштувалася педагогом до школи містечка Боярка під Києвом – на час декретної відпустки однієї з учительок. Разом із директором та колегами вони після роботи щодня їздили на Майдан, щоб підтримати мітингувальників. А коли прийшла війна, найкращі книжкові герої підказали юній патріотці, що на фронті вона буде потрібна як лікар. І молодий педагог наважилася поміняти професію та вступила до Дніпропетровської медичної академії.
Але вже з першого курсу втекла на війну. Позивний дівчина обрала весняний і ніжний – Лютик.
Медсестра медичного батальйону «Госпітальєри» врятувала життя десяткам бійців. Але у травні 2015-го Ірина-Лютик із ще трьома побратимами біля села Водяне Донецької області підірвалася на міні.
Уламки пробили черевну стінку, один з них увійшов у око. А роздроблені, розтрощені кістки, перемішані із землею м’які тканини довелося видалити — від ніг, на жаль, залишилися лише кукси вище коліна.
Втративши 3 літри крові, мужня захисниця впала в кому. Рятували їй життя у Дніпрі.
– Пересуваючись із тактичною групою, я зрозуміла, що наступила на розтяжку, – розповідала журналістам Ірина Іванюш. – Їх там уже не мало бути. Але то війна. Таке трапляється.
Окрім обстрілів дуже напрягали миші
Звісно, що велика війна стала потужним мотиватором для справжніх патріоток, які вагалися: піти служити чи ні. І сотні чарівних, чудових, тендітних жінок два роки тому одягли військову форму.
– Коли у 2014 році почалось вторгнення агресора на територію нашої держави в мене тоді вже були думки піти на захист України і робити те, що я вмію, а саме лікувати людей, – розповідає Олександра. – Тоді було всім страшно, мені в тому числі. Я себе докорювала, що нічого не роблю, хоча на той момент я була на інтернатурі і працювала анестезисткинею в лікарні Мечникова – в ургентній операційній, куди сотнями привозили поранених бійців. 24 лютого 2022-го – день, який назавжди змінив життя мільйонів людей. Накривав відчай, подекуди паніка, хоча мені це почуття не притаманне. Я просто сходила з глузду від того, що відбувалось. Пару днів волонтерила. Вивезла з дому всі речі та гроші, які були. А потім вирішила, що я так не можу і зателефонувала на гарячу лінію територіальної оборони. Відповіді не почула. До речі мені звідти так ніхто і не передзвонив донині. Але назад вже дороги не було.
Десь у соціальних мережах медкиня побачила, що потрібні лікарі. Так вона й опинилась у військовій частині.
– Спочатку це було щось незрозуміле, – продовжує жінка. – Дії якісь хаотичні. Хворі, черги, антисанітарія. Люди сплять просто на підлозі. Я собі поставила тоді питання: «Ти точно вирішила сюди йти?». Але краще так, ніж просто сходити з глузду. З часом все владналося. Наші хлопці з медичного пункту просто на рівному місці могли облаштувати все. Зробити з нічого «щось». Тому ніяких побутових проблем не було. Звичайно, це не квартира, і чистити зуби взимку в холодному сарайчику можливо комусь не ок. Ну то таке.
Крім цього, були ще й деякі неприємні обставини.
– Окрім обстрілів дуже напрягали миші, – зазначає Олександра. – Їх було просто безкінечна кількість, ніякі мишоловки не витримували. Все і всюди воняло мишами. Вони скреблись всюди. І вдень і вночі. Але з часом навіть до мишей звикаєш. Хай живуть!
Люди повинні зрозуміти, що воювати будуть всі
У кожної дівчини свої аргументи, щоб змінити мирне життя на військове. Ось, наприклад, Софія Заріцька за освітою педагог, логопед-дефектолог. Теж дуже корисна робота – навчати діточок правильно говорити. Але у неї в родині всі військові. Тато, мама і навіть дідусь. Тому служити Софія пішла без вагань.
– До лав Збройних сил я приєдналася з початком повномасштабного вторгнення, – каже дніпрянка. – Тоді люди поділилися на тих, хто зі зброєю в руках, та волонтерів. Оскільки моя сім’я повністю військова, вибір зробити було не зовсім важко. Я розуміла, що більше користі принесу пліч- о- пліч з тими, хто обороняє. Бо байдужість – це не про мене. Як можна стояти осторонь, коли відбувається геноцид українців? Недовгі вагання, проходження ВЛК, навчання – і ось я вже стою в формі. Думаю вагомий внесок у вирішення цього питання зробили батьки, бо виховання було виключно патріотичне. Люди повинні зрозуміти, – воювати будуть всі.
Звичайно, що військова служба не мед. Софія це розуміє.
– Скоріше за все, найважче це морально-психологічний бік військової справи, – констатує військовослужбовиця. – Відстань. Кожен з нас, йдучи на війну залишив те, заради чого він сюди йде – сім’ю. Найважче усвідомлювати, що час минає тут непомітно: ростуть діти, старіють батьки. І гірше за все, це те, що щоразу тебе бере смуток від того, що сімейні свята знов пройдуть без твоєї участі. Але водночас гріє душу, що вони наскільки це можливо, у мирі і спокої, бо все, що ти тут робиш задля спільного майбутнього у Вільній Незалежній Україні!
До рекрутингового центру жінки звертаються частіше, ніж чоловіки
Свідомо пішла служити і наша землячка Алла Курочкіна, яка у мирному житті мріяла бути флористкою.
– Народилася я у Славгороді Синельниківського району, – розповідає Алла. – Вчилася на декоратора вітрин, флориста. Але працювала поваром. Хотілося бути корисною країні, принести користь у боротьбі з окупантами. Тому вирішила піти служити. Порад ніхто не давав, тому що батьків в мене немає: мати загинула, а тата взагалі не знала. Звернулась до рекрутерів 108 окремої бригади Сил ТрО, які провели співбесіду, запропонували посаду, видали письмову згоду і потім до військкомату, послали на навчання. Спочатку було складно, але допомогли подруги. У нашому взводі були тільки дівчата, тож у нас була повна взаємовиручка. Навчалася на радіотелефоністку, а тепер направили до рекрутингового центру.
Зазначимо, що зі слів дівчини, зараз до рекрутингового центру жінки звертаються частіше за чоловіків. Тож патріоток у нас вистачає.
Сімейне щастя розбила війна
Сімейне щастя Аліни та Сергія Карнаухових було яскравим, але, на жаль, недовгим. У квітні 2020 року молодята розписалися, а в травні 2022-го командир розвідувального відділення 93 ОМБР «Холодний яр» Сергій Карнаухов загинув. Для Аліни ця втрата стала найважливішим стимулом піти до армії. Метою життя!
– Познайомилася з Сергієм на Донеччині 2015-го, – розповідає дівчина. – Я волонтерила, а він – воював. Мав дуже непростий характер. Він був абсолютно безкомпромісний чоловік. Але саме це й приваблювало. Сміливий, сильний мужній. У минулому чемпіон світу з пауерліфтингу. Найцінніше – те, що свої принципи він відстоював на фронті, те, що загинув за них, за Україну. Це найчесніша позиція. Тому я добровільно прийшла у військкомат та мобілізувалася у вересні 2022-го. Війна забрала у мене найдорожче в житті і я не маю страху за своє життя. Це не означає, що я навмисно шукаю смерті, але ховатися за чиїмись спинами не буду.
Попри вольовий характер, професія у Аліни була наймирніша – економіст і раніше до військової справи вона не мала жодного відношення. На відміну від чоловіка, спортом наша землячка також особливо не захоплювалася.
– Звісно, буває тяжко, – зазначає дніпрянка. – Ніколи за все життя так фізично не викладалася. А маю ще й проблеми зі спиною. А тут кулемет – 7,5 кілограмів плюс боєкомплект. Усього – 10 кг. Бронік мій легкий, але п’ять кілограмів потягне. Тож загалом вантаж нормальний. Але я роблю все на характері. Коли в тебе є сила волі та бажання, фізичний біль не є головним. Кажу собі: «Твій дух сильніший за тіло». І це працює! Що стосується будь-яких жіночих моментів, то я на них не зациклююсь. Коли приїду до цивілізації, обов’язково зроблю манікюр. Зараз мої руки виглядають жахливо. Але це не найстрашніше на війні.
This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities...
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.